Alytaus TAU vadovė Janė Ingelevičienė: „Kelionės – tai tarsi raktas į tarpusavio supratimą, platesnį akiratį ir visų mūsų gražesnę ateitį” (10)
– Baigiasi metai – nelengvi, kupini įvairių įvykių. O kuo jie Jums ypatingi, išskirtiniai?
– 2021-uosius metus pradėjome iškilmingu Alytaus TAU veiklos knygos, pavadintos labai prasmingu vardu „Bendravimu naujai įprasmintas gyvenimas“, pristatymu.
Iškilmingose knygos sutiktuvėse, laikantis visų karantino reikalavimų, salėje nebuvo nė vienos leistinos laisvos kėdės, senjorų ir garbingų svečių iš tiesų atvyko labai daug.
Visus – dalyvavusius, rašiusius, varčiusius dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą, sveikino Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, vicemerė Jurgita Šukevičienė, Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, vicemerė Dalia Kitavičienė, Alytaus kolegijos direktorius Sigitas Naruševičius, laikraščio „Alytaus naujienos“ redaktorius Romas Burba, Marijampolės TAU, mūsų filialų Dauguose, Simne atstovai ir daugelis kitų, besidžiaugiančių knyga.
Vėlesni renginiai – projektas „Žinių ekonominis forumas“, „Žmogaus tapimas žmogumi per žaidimą“ su lektoriumi Valentinu Butanavičiumi, ekskursija „Meilės takais Alytuje“ su gide Birute Malaškevičiūte, konferencija Alytaus kraštotyros muziejuje „Piliakalnių mįslės“, bendras projektas su Vilniaus TAU tema „Trečiojo amžiaus universitetai – aktyvūs pilietinės visuomenės nariai“ – buvo taip pat paklausūs, palydėti gražių prisiminimų.
Dalyvavome mėgėjų teatrų šventėje „Kaimo liktarna“, dailininko Antano Žmuidzinavičiaus sodyboje, Balkūnų kaime.
Savo veiklai sąlygas turime puikias, užsiėmimai vyksta Alytaus kolegijos patalpose. Didelį palaikymą bei paskatinimą jaučiame iš kolegijos direktoriaus Sigito Naruševičiaus, kuris mums atveria visų auditorijų duris.
Mano pačios šeimoje ir mūsų su Zigmantu vaikų gyvenime, rodos, viskas gerai, šį rudenį atšventėme auksines vestuves. Jaučiausi laiminga.
– Kaip pradėjote naujus mokslo metus? Ar kovidas ryškiai sumažino klausytojų?
– Mokslo metus pradėjome rugsėjo 15 dieną Pauliaus Saudargo ir Godos Krukauskienės knygos „Kovido frontas“ pristatymu.
Spalio pradžioje turėjome seminarą „Sveikatingumo ir gyvenimo energijos principai“, kurio lektorius Jeronimas Laucius, Lietuvos pozityvistų klubo pirmininkas.
Alytaus rašytojų ir poetų klubo „Tėkmė“ vadovės Emilijos Krušinienės knygos „Gyvos brydės” pristatyme linksmino vyrų ansamblis „Jovaras“. Renginyje, kuriame garbingai priėmėme naujus narius ir jiems įteikėme pažymėjimus, koncertavo ansamblis „Romansas“, jo vadovė Danutė Bačinskienė.
Nuo lapkričio 5 dienos dėl padidėjusio sergančiųjų skaičiaus sutarėme paimti atostogas iki gruodžio 3 dienos.
Kovidu užsikrėtusiųjų skaičius žmones gąsdina, dalis narių neišsižadėjo universiteto, bet tik laikinai pristabdė susitikimus. Tai geras ženklas, vadinasi, padėjo paskaitos sveikatos tema.
Sveikatos fakultetui vadovavo ir vadovauja žinomas gydytojas Jonas Petreikis, jo noru padėti žmonėms buvo surengta daug paskaitų sveikatos tema, kurias skaitė Alytaus gydytojai, o juos atsivedė visų mylimas gydytojas Jonas.
– Ar fakultetai išlikę tie patys, kas jų vadovai?
– Fakultetai – tie patys, bet nauji nariai siūlo papildyti turimus teatrinio meno žiniomis, nes naujus pastatymus ne visada lengva suprasti. O ir patys universiteto klausytojai labai norėtų vaidinti. Žmonėms taip pat norisi gauti teisinių žinių, dalyvauti mokymuose, kaip pagražinti nuotraukas kompiuterinėmis programomis, ir kitų dalykų.
– Kaip atrandate naujų TAU lektorių-dėstytojų, savanorių, kai vieni sako, jog yra labai užsiėmę, o neužsiėmę bijo koronaviruso?
– Labai svarbūs kūrybiniai bendradarbiai – žmonės, organizuojantys keliones, fakultetų dekanai, tie aktyvūs mūsų nariai, kurie dalijasi savo patirtimi ir patys tampa lektoriais, praktinių seminarų, būrelių vadovais. Tai ir ansamblių vadovai, atlikėjai, muzikantai, scenarijų autoriai, negailintys laiko repeticijoms ir pasirodymams, ir žmonės, nušviečiantys veiklą žiniasklaidoje.
Dauguma nė neįtaria, pavyzdžiui, kokį sunkų darbą kelionėse dirba lydintys asmenys: kiek daug nematomo darbo jie atliko iki išvykos. Neužtenka tik mėgti keliauti, reikia mylėti žmones.
Ne veltui sakoma, kad jei myli darbą, nereikia dirbti. Keliautojų grupės yra nemažos, nuotaikos keliauninkų – visokios: vieni pavargę, kiti per daug linksmi, ir netikėtų situacijų pasitaiko, reikia mokėti būti paslaugiam, kantriam, iškalbiam.
Lektorių susirasti yra sudėtinga, bet įmanoma. Kai kurie jų pinigų neprašo, kai kam reikia padengti kelionės išlaidas. Kartais patys mūsų nariai tampa nemokamais lektoriais. Juk yra nemažai baigusiųjų aukštąjį mokslą, žingeidžių, turinčiųjų daug savo profesijos žinių.
Matau rezervą papildyti neformalųjį mokslą naujomis žiniomis, o gal ir mokyklas – tik turėtų susivienyti visa Lietuva, visi universitetai.
Mane, kaip Alytaus TAU vadovę, pasiekia daugelio universitetų studentų, kurie mokosi magistrantūroje, doktorantūroje, elektroniniai laiškai, kuriuose prašoma paskleisti nariams, kad šie užpildytų jų paruoštas anketas.
Aš atsakau: taip, labai malonu būtų pabendrauti su jumis visiems gyvai. Kviečiu, atvažiuokite, papasakosite, kaip ir ko jūs mokotės, bus labai įdomu, nes anuomet, mums mokantis, viskas buvo kitaip. Mes užpildysime anketų kelis šimtus, tiek, kiek jums reikės.
– Kelionės yra nuostabu ieškant žinių ir bendrystės. Kur šiais kovidiniais metais vedė išvykų keliai?
– Šiais metais vykdėmė projektą „Pažinkime šimtametę Lietuvą“, išvykų keliai dažniausiai vedė į Aukštaitiją. Įsimintinos kelionės ir po Dzūkiją, Veisiejus, Jasiūnus, Dieveniškių regioninį parką.
Noriai senjorai rinkosi išvykas maršrutais: „Zarasai–Daugpilis–Agluona“, „Linkuva–Pakruojis–Joniškėlis–Pasvalys“, „Rokiškis–Adomynės dvaras“.
Lankėme Panemunės pilis, keliavome po Žemaitiją.
Dalyvavome renginyje „Ant Merkio krantų – 1941 metų tremčių 80 metų jubiliejaus aidai“, vykusiame Varėnos rajone, Kasčiūnų kaime. Jį organizavo Lietuvos tremtinių bendrija.
– Aktyvesni keliautojai pastebi, kad kelionės tapo spalvingesnės – su edukacijomis, koncertais, degustacijomis. Ir ilgesnės, su nakvyne. Turbūt tokios labiau traukia keliauninkus?
– Šiemet nusprendėme truputį pakeisti senus standartus, kurie buvo kuo greičiau eiti, kuo daugiau objektų pamatyti. Rinkomės vienai dienai mažiau objektų, kad galėtume neskubėti, susitikti su to krašto žmonėmis, pabendrauti, pasiklausyti to krašto dainų, paragauti valgių. Patinka žmonėms ir papietauti kavinėje.
– Šį rudenį Aukštaitijoje lankėtės, regis, tris kartus. Ką ten atradote, kad tokia trauka?
– Aukštaitijoje lankėmės keturis kartus. Pirma kelionė – „Teatrinė Aukštaitija“. Turėjome ir užduotį – kiekvienam savo įspūdžius reikėjo sutalpinti į kelis žodžius, bendras kūrybinis darbas virto eilėraščiu. Pateiksiu trumpą jo fragmentą.
„Teatrinė Aukštaitija“
Sustok akimirka žavinga: tai Aukštaitija, tai miestas Panevėžys.
Miltinis – Lietuvos legenda, gyvenimas – kūryba.
Geltonos rožės kvapas, raudono vyno skonis.
Miltinis – teatras, įspūdinga asmenybė, jo monologai...
Ir užpiltinė ant geltonų rožių žiedlapių
Štai, praskleista Maestro paslaptis.
Antra kelionė – „Linkuva–Pakruojis–Joniškėlis–Pasvalys“.
Trečia kelionė vedė maršrutu – „Zarasai–Daugpilis–Agluona“, – ketvirtoji – po Rokiškio ir Kupiškio istorinius lobynus.
– Teigiama, kad kelionė be gido tikrai praranda pusę žavesio. Kaip pavyksta rasti pačius geriausius gidus?
– Keliauti su profesionaliu gidu tikrai patogu, kuomet nereikia sukti galvos kas, kaip ir kur. Gidas sutaupo daugybę laiko, kurį mums tektų sugaišti ieškant informacijos apie pasienio formalumus, vizas, sveikatos reikalus, lankytinas vietas, kelius.
Keliavimas su gidu leidžia išvengti daug galvos skausmo dėl to, ką ir kada pamatyti, kur nueiti, kur gyventi, ką pasiimti į kelionę ir ko paklausti, jei kažkas neaišku. Vyresni žmonės dažnai labiau vertina savo laiką ir nori jį skirti dalykams, kurie jiems išties svarbūs.
Kelionių organizatorių ir agentūrų veikla yra licencijuojama, jie draudžiasi privalomuoju draudimu. Ir tai daroma ne veltui. Tai yra atsakingas darbas, susijęs su keliautojų saugumu ir sveikata.
Kelionių gidas ypač reikalingas sudėtingesnėse situacijose, jis žino, kaip elgtis įvairiais neplanuotais atvejais. Juk situacijų pasitaiko įvairiausių. Kelionės – tai tarsi raktas į tarpusavio supratimą, platesnį akiratį ir visų mūsų gražesnę ateitį.
O su mūsų keliones lydinčiais gidais susipažinome kelionėse.
– Ar galite teigti, kad Lietuvoje Alytaus TAU klausytojams jau nėra neatrastų žemių, tai yra neaplankytų kampelių? Gal medžiagos rastųsi antrai knygai – vien tik apie TAU klausytojų keliones?
– Lietuvoje dar labai daug mūsų neatrastų kampelių, nors kievienais metais atrandame naujų objektų.
Jeigu sulauksime veiklos 15 metų sukakties, leisime antrą knygą, nes ne viską sudėjome į pirmąją, o ir naujų dalykų atsiranda, į klausytojų gretas įstojo naujų žmonių, atsirado naujų minčių.
– O kaip vyko nuotolinis bendravimas su tais, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių neturi galimybių paso ir negali dalyvauti renginiuose, kelionėse?
– Kurie norėjo, nuotolinis bendravimas vyko puikiai. Dėl galimybių paso problemų nekilo pasiskiepijusiems. Šį pasą išduoda visos vaistinės ir nemokamai. Tie, kurie nori keliauti – poliklinikoje už 3 eurus išsiėmė europinį pasą, kuris galioja visur ir jo galiojimas neterminuotas.
Norėdami apsaugoti vyresnio amžiaus žmonėms psichinę ir emocinę sveikatą, paskelbus karantiną, balandžio 11, 18 ir 25 dienomis, edukacinį psichologinį projektą „Vilnoniai pokalbiai“ mūsų universiteto klausytojams organizavo Alytaus teatro aktoriai.
Nuo metų pradžios iki gegužės kiekvieną ketvirtadienį kvietėme į virtualias paskaitas.
Temos įdomios. Dr. Dalius Gudeikis supažindino „Kas per „liuciferinai“ priverčia veikti tavo telefoną“, kalbėjo apie šviesą spinduliuojančias medžiagas ir kitus dalykus.
Docentas dr. Vytautas Rinkevičius vedė prūsų kalbos pėdsakais. Su grybų karalyste supažindino lektorė mikrobiologė dr. Reda Iršėnaitė.
Lektorius J.Laucius vedė paskaitas-diskusijas tema „Sveikatingumo ir gyvenimo kokybės principai“.
–Turbūt jau didžioji dauguma TAU klausytojų moka naudotis šiuolaikinėmis komunikacijos priemonėmis ir elektroninėmis paslaugomis. Tai ir TAU programos nuopelnas. Esate numatę mokymą pratęsti?
– Taip, dauguma moka, bet nori tobulintis, dalis nemoka, bet jie irgi nori išmokti. Prižadėjo mokyti kolegijoje. Labai apsidžiaugėme, nes į miesto centrą atvažiuoti nėra problema, labai geras susisiekimas, o kolegijoje labai jauki gera aplinka.
Matau ir kitą mokytojų rezervą – tai senjorų vaikai ir anūkai. Mums su vyru kiekvieną savaitę anūkės su pasididžiavimu ir malonumu veda pamokėles, patikrina, ar ko nepamiršome.
Labai nejučia prabėga jų mūsų mokymui skirta valanda. Be to, labiau suartėjome su anūkėmis, daugiau pokalbių, diskusijų temų randame. Jos daug klausinėja, ypač anūkes domina, kaip mes vaikystėje gyvenome.
– Mitas ar tiesa, kad Jūsų svajonės negali neišsipildyti, kad ką sumanote, tą įvykdote?
– Aš savo svajones šlieju prie galimybių, jeigu norai neviršija galimybių, tai išsipildo. TAU sėkmingas gyvavimas pranoko lūkesčius – šis, kaip dabar madinga sakyti, produktas ne mano vienos, o visų bendras nuopelnas.
– Ar Dzūkijos sostinės senjorai yra aktyvūs, ar pasiūlo naujų veiklų, temų, ką galima padaryti vardan Alytaus TAU? Apskritai, kaip gimsta idėjos?
– Yra labai aktyvių žmonių, kurie siūlo idėjas, kurie norėtų kažkuo prisidėti prie miesto gerovės, bet visko neišdiskutavome, nes, kaip jau minėjau, dalis laikinai sustabdė lankymąsi dėl padidėjusio susirgimų skaičiaus. Taigi, kol kas nieko negarsinsime, kol iki galo nenusprendėme.
– Palaikote ryšius su Simno, Seirijų, Daugų filialais. O ar su kitais šalies TAU skyriais tenka pabendrauti?
– Su savo filialais ryšius palaikome, buvome Dauguose labai gražioje mokslo metų atidarymo šventėje „Kelios kartos kartu“.
Dauguose senjorai yra labai aktyvūs, jie nėjo atostogų, mokosi kompiuterinio raštingumo, lanko dailės studiją, tęsia dalyvavimą nuotoliniuose mokymuose.
Dirba ir simniškiai. Seirijų TAU išėjo atostogų, nes šiame miestelyje nuo kovido mirė daug žmonių, tai jiems laikinai uždrausta rinktis, be to, vadovė šiuo metu dirba ne Seirijuose.
Su Lietuvos TAU vadovais susitinkame seminaruose, o kelionėse po Lietuvą pasimatome su TAU kolektyvų muzikiniais ansambliais.
Viešint Adomynės dvare, mums koncertavo tų apylinkių moterų ansamblis, čia buvome pavaišinti šio krašto kulinariniu paveldu – pagrabinėmis bandelėmis. Šiai kelionei autobusą užsakė Alytaus miesto savivaldybės Švietimo ir sporto skyrius. Ačiū jiems.
– Sakoma, kad dabar gyvename streso amžiuje. Streso ir skubėjimo daug yra Jūsų gyvenime?
– Stengiuosi streso išvengti ir nėra sunku. Tiesiog nesistengiu pakeisti to, ko aš negaliu pakeisti, nesiveliu į ginčus. Įpratau patylėti, daugiau klausyti, mažiau kalbėti. Juk kai Dievas žmogų kūrė, ne veltui jam davė vieną liežuvį ir dvi ausis. Tam, kad jis daugiau klausytų ir mažiau kalbėtų.
Trečia skiepų doze pasiskiepijome su vyru vieni iš pirmųjų. Dabar jau pažadėto šimto eurų laukiu. Laukti su viltimi labai smagu.
– O būsimų metų veiklos norų sąraše, ką jau esate įrašiusi?
– Kitiems metams jau turime iš tiesų gražių sumanymų, bet jų kol kas neatskleisiu. Dar tėtis yra mane išmokęs niekada pirma laiko nesigirti.
– Tradiciškai Jūsų vadovaujama bendruomenė atsisveikina su praeinančiais metais. Šiemet planuojate surengti atsisveikinimo vakarą?
– Jeigu tik nebus karantino, žmonės norės, tuomet tikrai stengsimės gražiai palydėti senus metus.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
This is so true. We only…
Komentaras
This is so true. We only have limited time. Eventually we have to assign some tasks to others to leverage ourselves. I have also just made the decision to hire someone to manage my wallpaper business in Newcastle
Safe and reliable online…
Komentaras
Safe and reliable online casino gambling site. Slots, Baccarat, Powerball, Sports Toto and more. 먹튀검증사이트
เกม สล็อต Apply for online…
Komentaras
เกม สล็อต
Apply for online gambling websites, casinos, online slots, the best websites in the world of gambling. No minimum deposit, real money, real rich.
เกม สล็อต Apply for online…
Komentaras
เกม สล็อต
Apply for online gambling websites, casinos, online slots, the best websites in the world of gambling. No minimum deposit, real money, real rich.
O ar sumoka, kad taip toj…
Komentaras
O ar sumoka, kad taip toj kolegijoj įsitaisė?
Kas žino ponią Janiną tai…
Komentaras
Kas žino ponią Janiną tai supranta ,kad pati tai jau nepasitrauks kol jos neišprašys.
Būna laikas ateiti, būna…
Komentaras
Būna laikas ateiti, būna laikas išeiti...
I like your post and all you…
Komentaras
I like your post and all you share with us is enormous and strikingly major. I may have to bookmark the page so I can come here again to get you, as you have appeared. You are actually a talented individual I have seen at whatever point of all time. I'm content with the strategy for your post.
https://www.taini.in/bangalore-escorts-service.html
http://www.archanaa.in/escorts-location/bangalore-escorts.html
http://www.aisheka.in/bangalore-escorts.html
http://www.aryajaipurescort.in/bangalore-call-girls.html
http://www.diptisharma.co.in/bangalore-call-girls.html
Bungling and befuddling post…
Komentaras
Bungling and befuddling post. It will be essential for everyone. An obligation of appreciation is all together for sharing a particularly bewildering post.
http://www.sweetasinha.com/bangalore-escorts.html
http://www.escortsfair.in/bangalore-call-girls.html
http://www.modelcallgirlsjaipur.com/bangalore-escorts.html
http://www.anjlikapoor.in/Escort/Service/Bangalore.html
http://independentescortsgirls.com/bangalore-call-girls.html
reikia naujo vadovo, Janei…
Komentaras
reikia naujo vadovo, Janei laikas trauktis, iki blogumo atsibodusi.