Šiemetis Alytaus biudžetas: daugiau kaip pusė jo – algoms, parama jaunoms šeimoms – kol kas tik geras noras, tarybos nariai trokšta televizijos

Senstantis ir besitraukiantis miestas
Prieš tvirtinant šiemetį Alytaus miesto biudžetą, kuriam pritarė dauguma tarybos narių, buvo pateiktas tvirtinti savivaldybės 2020–2022 metų strateginis veiklos planas.
Jam pritarta be diskusijų, neatsirado nei klausiančiųjų, nei norinčiųjų kalbėti. Tarsi tai būtų nereikšmingas dokumentas, o jame numatytos priemonės – kasdienės, reikalingos savivaldybei išgyventi.
Kadangi apsispręsta minėtą planą vasario mėnesį pradėti peržiūrėti, šį ketvirtadienį jis buvo patvirtintas tik kaip reikalingas dokumentas priimant sprendimą dėl šiemečio miesto biudžeto. Be strateginio veiklos plano biudžeto priėmimas neįmanomas.
Tačiau strateginiame plane konstatuota miesto plėtrai nepalanki situacija – senstanti visuomenė, mažėjanti europinė parama, nepakankamas užsienio investicijų pritraukimas, mažas verslo sektoriaus konkurencingumas.
O tvirtinant šiemetį miesto biudžetą, jau pateikti konkretūs skaičiai, liudijantys besitraukiantį miestą. Tai turi įtakos savivaldybės pajamoms.
Gyventojų skaičius per metus sumažėjo 1 tūkst. 488. Pernai metų pradžioje Alytuje buvo 57 tūkst. 529 gyventojai, dabar – 56 tūkst. 41.
Pensinio amžiaus alytiškių – per 13 tūkst. 500, jų per metus padaugėjo nedaug – maždaug 40.
Tačiau vaikų iki 6 metų per metus sumažėjo 161. Nuo 2 tūkst. 851 iki 2 tūkst. 690.
Vaikų nuo 7 iki 17 metų sumažėjo net 327. Nuo 5 tūkst. 613 iki 5 tūkst. 286.
Vadovaujantis įstatymais, kurie numato savivaldybėje surenkamo gyventojų pajamų mokesčio dalį, tenkančią miesto biudžetui, pastaroji mažėja jau dvejus metus. Pavyzdžiui, 2018-aisiais miesto iždui teko 82,82 proc. surenkamo gyventojų pajamų mokesčio, pernai – 46,88 proc., šįmet – 46,21 proc.
Taip yra siekiant išlaikyti kitas, mažiau minėto mokesčio surenkančias šalies savivaldybes. O trūkstama suma išsilaikyti Alytaus miesto kaip ir kitoms savivaldybėms skiriama per valstybės dotacijas.
Padidinti atlyginimai merui ir vicemerams
Šį ketvirtadienį miesto tarybos patvirtintame biudžete – 67 mln. 416 tūkst. eurų. Jo dydis praėjusių metų pradžioje buvo 64 mln. 692 tūkst. eurų. Dabar jis didesnis 4,2 proc.
Kaip sakė šiemetį biudžetą pristatydama miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Neringa Rinkevičiūtė, jis skaičiais didėja, tačiau įvertinus padidintą bazinį mėnesinį dydį, nuo kurio priklauso viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, ir didesnę minimalią mėnesinę algą, biudžeto padidėjimas nelabai bus jaučiamas.
51 proc. šiemečio miesto biudžeto tenka savivaldybės administracijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojų atlyginimams.
Vadovaujantis nuo šiemečio sausio įsigaliojusiais Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo pakeitimams, kuriuose numatytas savivaldybių merų ir vicemerų pareiginių algų koeficientas pagal savivaldybių gyventojų skaičių, ketvirtadienį posėdžiavusi miesto taryba padidino algas merui Nerijui Cesiuliui ir jo pavaduotojams Jurgitai Šukevičienei bei Šarūnui Klėgeriui.
Iki šiol N.Cesiuliui buvo nustatytas pareiginės algos koeficientas, priklausantis nuo bazinio mėnesinio dydžio – 18, leidęs gauti 3 tūkst. 168 eurų atlyginimą iki mokesčių. Dabar koeficientas padidintas iki 18,6 ir mero alga iki mokesčių bus 3 tūkst. 273 eurai.
Vicemerai J.Šukevičienė ir Š.Klėgeris turėjo tarybos nustatytus pareiginės algos koeficientus 15 ir gavo 2 tūkst. 640 eurų algas iki mokesčių. Abiem koeficientus padidinus iki 15,6, mero pavaduotojų atlyginimai padidės iki 2 tūkst. 745 eurų neatskaičius mokesčių.
Planuojama 1 mln. eurų paskola ligoninės Chirurgijos skyriui remontuoti
Iš šiemečio biudžeto – 67 mln. 416 tūkst. eurų, kaip visada daugiausia, atiteks švietimui, jo įstaigoms ir darbuotojams išlaikyti, – 43 proc. arba 28 mln. 729 tūkst. eurų.
Savivaldybės turtui valdyti ir jį atnaujinti bei pačiai savivaldybės administracijai išlaikyti – po 13 proc. šiemečio biudžeto arba maždaug po 9 mln. eurų.
Socialinei apsaugai numatyta 12 proc. vietinio iždo lėšų arba per 8 mln. eurų, kūno kultūrai ir sportui bei kultūrai – po 4 proc. biudžeto arba maždaug po 2 mln. 500 tūkst. eurų.
Šiuo metu miesto savivaldybės administracija turi paėmusi apie 12 mln. 900 tūkst eurų paskolų. Tad joms grąžinti ir palūkanoms mokėti šių metų biudžete numatyta 1 mln. 800 tūkst. eurų.
Šiemečiame biudžete numatyta planuojama imti nauja 1 mln. eurų paskola Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės Chirurgijos skyriui remontuoti.
Kaip pagrindinai šiemečiai darbai mieste numatyti: Kalnėnų, Ežerėlio, Kalnų, Šlaito, Mėtų gatvių rekonstrukcijos, 10 socialinių būstų pirkimas, maždaug 1 tūkst. vienetų medžių, krūmų ir rožių krūmų pasodinimas miesto bendrojo naudojimo teritorijose, paminklo Dainavos apygardos partizanams pastatymas, lietuvių disidento, Alytuje gimusio Romo Kalantos skvero sutvarkymas, Taikos gongo įrengimas, projektinės iniciatyvos „Tau Alytau“ projektų įgyvendinimas.
Geroms iniciatyvoms lėšų nenumatyta, tarybos posėdžių transliacijai prireikė televizijos
Šį ketvirtadienį vykusiame miesto tarybos posėdyje buvo pritarta savivaldybės paramai jaunoms šeimoms, kurioms būtų skiriamos lėšos pirmajam būstui įsigyti.
Savivaldybės finansinės paramos dydis jaunai šeimai, kurioje abu šeimos atstovai iki 36-erių metų, būtų 5 proc. būsto kredito pirmajam būstui įsigyti sumos, bet ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų.
Šios paramos gali tikėtis šeimos, kuriose vienas iš šeimos narių yra mieste trūkstamų specialybių atstovas – gydytojas, mokytojas, informacinių technologijų specialistas ar inžinierius ir turėtų darbo santykius Alytuje.
Tokia gera savivaldybės iniciatyva yra viena pirmųjų Lietuvoje. Tačiau jai lėšų miesto biudžete nenumatyta. Jei atsirastų susidomėjimas gauti minėtą savivaldybės paramą, pinigų tektų ieškoti vietinio iždo eilutėse.
Užvakar posėdžiavusi miesto taryba pritarė papildomam susitarimui dėl Kultūros ministerijos memorandumo, kuriame numatomos skirti papildomos lėšos kultūros ir meno darbuotojų darbo apmokėjimui didinti. Tam valstybė iš šiemečio savo biudžeto skiria 7 proc. jo dydžio, savivaldybė turėtų prisidėti 3 proc. nuo sumos, skirtos kultūrai finansuoti.
Pagal šį memorandumą miesto savivaldybei iš valstybės biudžeto tektų 77 tūkst. eurų, savivaldybei tenka skirti 33 tūkst. eurų.
Nors memorandumui pritarta, tačiau pinigų šiemečiame miesto biudžete vėlgi kol kas nenumatyta.
Svarstant papildomų lėšų skyrimą kultūros darbuotojų atlyginimams, tarybos narys Česlovas Daugėla piktinosi: „Mero, vicemerų algas padidinom, o kultūros darbuotojams nerandam.“
Šis tarybos narys tvirtino, kad jam tenka dalyvauti tvirtinant devintą miesto biudžetą, tačiau tokio nenaudingo miestui kaip šiemečio dar nėra matęs.
Nepaisant lėšų stygiaus vietiniame biudžete geroms iniciatyvoms, dauguma tarybos narių šį ketvirtadienį vykusiame posėdyje pritarė tarybos narės Lauros Radzevičiūtės pateiktam sprendimo projektui dėl tarybos posėdžių transliacijų per televiziją.
Savivaldybės administracijos vadovybė įpareigota nedelsiant paskelbti ir organizuoti viešą konkursą šiems posėdžiams transliuoti per televiziją. O tai miesto biudžetui gali kainuoti ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.
L.Radzevičiūtės teigimu, tokios transliacijos sąlygotų didesnį visuomenės įsitraukimą į tarybos darbą, žmonės matytų, ką veikia taryba, kaip įgyvendinami per rinkimus duoti pažadai. Tarybos narė pabrėžė, kad nebūtų vienam subjektui organizuojamas konkursas, būtų sulaukiama ir kitų televizijos paslaugų tiekėjų pasiūlymų.
Dabar miesto tarybos posėdžiai nemokamai transliuojami „YouTube“, per „Google“ bendrovės socialinį tinklą.
Sprendimo projektą dėl tarybos posėdžių transliavimo per televiziją pristačiusi tarybos narė pagal sutartį yra dirbusi Alytaus regioninėje televizijoje, kuriai vadovauja tarybos nario Tomo Pačėso žmona. Šiuo metu L.Radzevičiūtė su tarybos nariu T.Pačėsa dirba vienoje frakcijoje „Už Alytų“. Tad ne vienam tarybos nariui kilo įtarimų, kad tarybos narė minėto sprendimo iniciatyvos ėmėsi siekdama finansinės naudos vietinei televizijai.
„Tik kažin kiek laiko pailgės tarybos posėdžiai, jei bus transliuojami per televiziją?“ – retoriškai klausė miesto meras N.Cesiulis.
Tęsiasi problema dėl…
Komentaras
Tęsiasi problema dėl dirbančio mero. Nes šią savaitę tai komandiruotė, tai atostogos... Reiškia psicholgiškai ne paneša. Pagal kompetenciją teikt strategijų ne sugeba. Ir taryba šioje srityje ne blizga. Būt tik įrankių po atskirų per tarybą interesų grupių naudai - pavojinga. Nes kaip merui atsakomybė ir atskaitingumas už kas vyksta per savivaldą tenka visais atvejais. Ne žiūrint žino ar ne žino. Čia tik primityvią publiką po tuo ne žinau galima linksmint. Pagal įstatymus tai ne veikia.
Reiškia jei per metus mažėja…
Komentaras
Reiškia jei per metus mažėja apie 1500 gyventojų, miestas senėja ir valdžia pagal savo kompetencijas ne sugeba teikt rimtų miesto vystymų, už bloginimą žmonėms valdžia atlyginimus keliasi. O tarybos dauguma palaiko. Keista, į apačias lyg geri žmonės alytiškiai . O valdžią išsirinkę pikti piktą. Kas rodo per 9 mėnesius apie 5 piketai/ peticijos. Reiškia ne siskaito su žmonėmis juos erzindami Kas už miesto interesus bando, iš tų pašaipos. Reiškia kaip samoningai savo miestą nykina.
Daugėlos komitetas ir…
Komentaras
Daugėlos komitetas ir pilietininkai balsavo prieš. Būsima opozicija?
Kam kalbėti apie tvirtinamą…
Komentaras
Kam kalbėti apie tvirtinamą biudžetą jei viskas pasidalinta, opozicijos jokios nėra, nėra ir kam kritikuoti. UABas vėl savivaldoje susiformavo. Š...s
jaunų žmonių mažėja, o…
Komentaras
jaunų žmonių mažėja, o seniems brukama renovacija su sunkiai protu suvokiamomis kainomis.
Per metus sumažėja apie 1500…
Komentaras
Per metus sumažėja apie 1500 gyventojų. Likusiems stresai kaip išgyventt. Per 9 mėnesius apie 5 peticijos tai daug. Reiškia ne siskaitoma su gyventojų nuomonėm. Apie rimtas strategijas dirbant per es paramos projektus žalio suvokimo. Biudžete per kelias eilutes vos ne stveria lyg po ryt tvanas. Patriotiškiausų partijų socdemų ir konservatorių išugdyti postuose didinas atlyginimus. Už, kad pas vienintelius reformos ne juda. Trumpiau kaip ekonominis genocidas per tyrimus su dvigubų standartų teisėsauga vykdomas per Alytų. Kaip toli nuo rimtos savivaldos. Po gaisro ne pasimokė. Dar blogina kiek jėgų turi.
Gyventojų mažėja, vadovams…
Komentaras
Gyventojų mažėja, vadovams atlyginimai keliami. Kad per Lietuvą pas vienintelius nei pertvarkų ne simato, nei strategijų dirbt per es paramos projektus . Pasiskolija ir investicija- tokio primityvumo valdyme šiais laikais niekas sau ne leidžia. Po gaisro ne surimtėjo . Iš biudžeto tik atskirom grupėm rinkimams formuoja. Įdomus vaidmuo su dvigubais standartais teisėsaugos per tyrimus. Praktiškai gniuždantis Alytų.
100000% laimės Dzūkijos TV…
Komentaras
100000% laimės Dzūkijos TV. Kitu net nebus
Komentuoti