„Alytus – Lietuvos kultūros sostinė. Kuriantys tiltus”: ar į neįgaliųjų gyvenimus irgi buvo bandoma nutiesti tiltus? (4)

Alytaus kraštotyros muziejaus direktorės pareigas laikinai einanti Indrė Kronkaitienė (nuotr.):
„Alytaus kraštotyros muziejus šiemet pristatė 8 renginius, kuriais siekta tiesti, kurti tiltus tarp praeities ir mūsų dienų, tarp muziejininkų ir visuomenės, tarp skirtingų amžiaus, socialinių grupių. Didelė dalis renginių buvo prieinama ir miesto neįgaliesiems. Alytaus kraštotyros centriniame muziejuje veikusių parodų „Dzūkų divonai“ bei „Kartūno kodas“ lankymas judėjimo negalią turintiems žmonėms buvo patogus dėl muziejaus infrastruktūros – įrengtų rampų vežimėliams, lifto. Audiovizualiųjų menų centre iki gruodžio 5 d. eksponuojama paroda „Misticizmo ugnis: Soutine ir litvakų dailė“ taip pat puikiai pasiekiama judėjimo negalią turintiems žmonėms.
Deja, kol kas ne visuose muziejaus filialuose yra neįgaliesiems pritaikyta įranga: į A.Matučio, A.Jonyno, Archeologijos muziejus užsukus negalią turintiems žmonėms bandome pagal galimybes jiems padėti, ekspozicijas pristatyti netradiciškai, tiesiog prisitaikyti prie konkrečios situacijos. A. Jonyno muziejus yra iš dalies pritaikytas regos negalią turintiems žmonėms.
Tiesa, dalis renginių, parodų atidarymų, taip pat konferencija „Dzūko genomo beieškant“ transliuota tiesiogiai muziejaus „Facebook“ paskyroje (vėliau buvo galimybė įrašus peržiūrėti patogiu metu) – tokiu būdu mūsų lankytojai galėjo dalyvauti juose būdami namuose ar bet kur kitur. Muziejininkų surengtas radijo laidų ciklas „Praeities dulkes išsklaidžius“ pasiekė klausytojus radijo stoties FM99 eteryje. Dvi parodos buvo eksponuojamos miesto viešosiose erdvėse – „Senamiesčio grindinio paslaptys“ – šalia buvusios autobusų stoties ir Senamiesčio skvere bei „Paupio galerija“ – šalia Baltosios rožės tilto. Taip muziejininkų idėjos, turtinga mūsų miesto istorija ir kultūra priartėjo dar arčiau visų visuomenės grupių.“
Alytaus miesto bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė:
„Platformos „Miegantys tiltai“ renginiai buvo organizuojami Alytaus miesto lauko erdvėse, kurios yra pritaikytos ir neįgaliesiems.
„Šaltuoju metų laiku į renginius bendruomenė buvo kviečiama į įstaigas, kurių infrastuktūra taip pat bent jau iš dalies pritaikyta neįgaliųjų poreikiams (Alytaus miesto bendruomenės centras, Šaulių namai, Alytaus miesto teatras). Didžioji dalis „Miegančių tiltų“ platformos renginių – tai muzikiniai koncertai, todėl apgailestaujame, kad jie nebuvo pritaikyti klausos negalią turintiems žmonėms“.
Alytaus J.Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė:
„Alytaus Jurgio Kunčino biblioteka įsiliejo į „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022 “ metus. Surengta daug gražių renginių. Biblioteka sudaro galimybes negalios paliestiems žmonėms lankytis įstaigoje ir padaliniuose. Beje, bibliotekoje vyko patyriminis renginys „Biblioteka visiems“, kurio metu negalios paliesti žmonės dalijosi savo patirtimi problemomis. Į renginius biblioteka kviečia visus lankytojus. Išskirtinai neakcentavome negalios. Kalbame apie žmones, tiesiog turinčius kitokias fizines galimybes, jie yra tarp mūsų ir su mumis. O dialogas labai reikalingas, nes tai sudaro prielaidas geriau pažinti vieniems kitus ir jaustis patogiai būnant šalia vieni kitų.“
Alytaus kultūros centro direktorė Kristina Daugelevičienė:
„Buvo stengiamasi sudaryti visas reikalingas sąlygas, kad į Alytaus kultūros centro organizuojamus renginius galėtų patekti negalią turintys asmenys. Alytaus kultūros centre turime judėjimo negalią turintiems asmenims specialiai pritaikytas vietas salėje, kurias rekomenduojame siekdami užtikrinti judėjimo negalią turinčių asmenų komfortą ir integraciją. Kai centre organizuojame savo mokamus renginius, visuomet skiriame kvietimų negalią turintiems žmonėms. Taip pat šias socialines grupes raginame atvykti ir į nemokamus renginius.
Alytaus jaunimo centro direktorė Jūratė Treigienė:
„Alytaus jaunimo centras kuravo vaikų ir jaunimo platformą „Kylantys tiltai“. Ryškiausi šios platformos renginiai – poeto A.Saulyno tekstų dainų festivalis-atsiminimų vakaras „Su gaivia bangele...“, dainų ir šokių ansamblio „Tarškutis“ 35-erių metų jubiliejus, parkūro ir gatvės sporto festivalis „White Rose 2022“, jaunimo folk festivalis „Viecinis“ ir kt.
Renginiai vyko visiems miesto gyventojams pritaikytose erdvėse: Alytaus miesto teatre, Alytaus kultūros centre, Alytaus jaunimo centre, Jaunimo parke. Alytaus jaunimo centras skatina įtrauktį ir prieinamumą, siekia, kad organizuojami renginiai būtų patrauklūs įvairiems žmonėms, nepriklausomai nei nuo amžiaus, nei nuo ypatingųjų poreikių. Nors „Kylančių tiltų“ platforma buvo orientuota į vaikus ir jaunimą, jos renginiuose aktyviai dalyvavo ir senjorai, brandūs žmonės, rinkosi ne tik alytiškiai, bet ir miesto svečiai.“
Alytaus miesto teatro direktorė Inesa Pilvelytė:
„Daugelis renginių buvo prieinami visiems kultūros renginių lankytojams. Kai kuriuose žiūrovams su klausos negalia buvo pakviesti gestų kalbos vertėjai. Prieš miesto šventę buvo bendrauta ir konsultuotasi su Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos pirmininke, Alytaus miesto savivaldybės neįgaliųjų reikalų komisijos nare Kristina Dūdonyte, kaip išspręsti privažiavimo į Dainų slėnį klausimą, kaip įrengti patogesnes vietas neįgaliesiems, sudarant jiems galimybę patogiau stebėti kai kuriuos šventės renginius.
Reikia paminėti, kad viena iš šventės sudedamųjų dalių buvo Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ sąskrydis „Už miestą tau ir man“, kuriame ypatingas dėmesys buvo skiriamas neįgaliųjų integracijai į šventės veiklas, – jie ne tik dalyvavo koncertinėje programoje, bet ir prekiavo šventinėje mugėje savo sukurtais gaminiais, vykdė edukacines veiklas.
Gražus bendradarbiavimas vyksta su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, kurie puikiai integravosi į įvairias kultūros sostinės veiklas – dalyvavo „Alytaus dizaino savaitėje“, „Žaliojoje vakarienėje“, Pyragų dienoje.
Alytaus miesto teatras visai neseniai pristatė spektaklio premjerą „Tylėja“, kalbantį apie tai, kaip mūsų visuomenei sekasi priimti neurologinius raidos, genetinius sutrikimus turinčius vaikus ir nenustumti jų į paraštes. Vos prieš savaitę mūsų teatre lankėsi „Lietaus vaikų“ mažieji nariai – vyko pirmoji pažintis, atsargiai pristatanti scenos meną ir jos atstovus – aktorius, režisierius, spektaklių kūrybinę grupę.“
Alytaus turizmo ir informacijos centro direktorė Lena Valentaitė-Gudzinevičienė:
„Renginiai buvo prieinami visiems lankytojams, nes didžioji dalis jų vyko atvirose erdvėse. Didieji renginiai: renginių ciklas „Mažieji Rytų kultūros stebuklai“, istorinės karybos festivalis „Jotvos vartai“, tarptautinis medžio skulptorių simpoziumas Anzelmo Matučio parke.“

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Vieną iš šių direktorių yra…
Komentaras
Vieną iš šių direktorių yra žmogus su kauke. Tiesiog šlykštu skaityti apie tai ką ji sako ir postringauja, kai pati asmeniškai žmogų su negalia - atleido iš darbo...
Gerai pilietininkų …
Komentaras
Gerai pilietininkų "kultūrininkai" prasuko reikalus. O yra statistika, kiek tuose "renginiuose" buvo žiūrovų?
tiktu ne kulturos sostine o…
Komentaras
tiktu ne kulturos sostine o miestas tampantis sabakstynu kuriame nera jokios tvarkos
Problemų yra visur. Bet…
Komentaras
Problemų yra visur. Bet Alytuje tikrai dirba pagalba neįgaliųjų draugija, kreipkitės !!@