14 – „už”, 12 – „prieš”: trapi mero Vytauto Grigaravičiaus pergalė ()
Priekaištus žėrė ir merui
Dar prieš šių klausimų svarstymą meras Vytautas Grigaravičius kreipėsi į tarybos narius prašydamas leisti baigti pradėtus darbus, nežlugdyti ir taip sutrypto miesto įvaizdžio. Esą per tą laiką, kai vicemerai buvo atstatydinti, miestas patyrė didelių nuostolių – dėl politinės suirutės iš Alytaus pasitraukė du užsienio kapitalo investuotojai, kuriuos įvardyti paprašytas meras tai daryti atsisakė.
Vicemerų teikimo klausimų svarstymas prasidėjo aršiomis diskusijomis ir bandymais į miltus sumalti iš naujo į vicemerų postus teiktus kandidatus. Nevengta kritikuoti ir paties mero darbotvarkių per tą laiką, kai jis liko be pavaduotojų. Alytaus miesto tarybos narys Sigitas Leonavičius pareiškė stebėjęs be komandos bendražygių likusio mero darbotvarkes ir teigė, kad, be pasitarimų, konkrečių darbų miesto labui taip ir nepamatęs, esą užuot likęs be vicemerų ir dar uoliau kibęs į darbus, didžiąją savo veiklos dalį skyrė dalyvavimams įvairiuose kultūriniuose renginiuose, vykusiuose kituose miestuose.
Alytaus miesto tarybos posėdyje vienintelis dėl šeimos atostogų nedalyvavęs vienas aktyviausių interpeliacijos vicemerams iniciatorių socialdemokratas, opozicijos lyderis Jurgis Krasnickas V.Grigaravičiaus darbą per pastarąjį pusantro mėnesio įvertino priešingai, tik kitu aspektu, o apie vicemerų grąžinimą į postus pasisakė, kaip jam ir būdinga, aštriai.
Jo teigimu, tie, kurie balsavo už vicemerų sugrąžinimą, nesupranta, kas vyksta, ir negerbia nei savęs, nei kitų. O jeigu pats politikas būtų dalyvavęs posėdyje, tai pripažino, kad vicemerų pergalė būtų buvusi dar trapesnė.
„Jeigu kartą jau buvo išreikšta valia, kad jie netinkamai atlieka savo funkcijas ir buvo nušalinti, tai juos sugrąžinti atgal man atrodo absurdas. Iš kitos pusės, dabar jie prisiima visą atsakomybę už nevykusią veiklą. Mano požiūriu, prastesnio mero už šį nebuvo ir nebus. Visame šiame reikale yra ir geroji pusė – jeigu meras būtų taip dirbęs visus tuos trejus su puse metų kaip dirbo likęs be vicemerų, šitaip suvienijo koaliciją, tai būtų galima buvę nuversti kalnus“, – savo nuomone dalijosi opozicijos lyderis.
Pučistai ir sistemos aukos
Kritikos strėlės laidytos ir į nuverstų vicemerų pusę, tačiau aiškiai matėsi tendencija, kad V.Gibienei kliuvo labiau nei T.Tamulevičiui. Ji buvo puolama dėl neatliktų darbų, chaoso miesto švietime ir kitų jos kuruotų sričių klausimų. Atremdama jai adresuotą kritiką, V.Gibienė pabrėžė, kad ne ji viena priima sprendimus, o taryba, todėl primesti atsakomybę vien jai nėra teisinga.
Tiesa, nuversta vicemerė sulaukė ir palaikymo iš pasisakyti atėjusių miesto gyventojų, verslo atstovų, buvusių miesto tarybos narių. Atkakliai ginti jos stojo alytiškis Linas Jakštonis, tačiau bene emocingiausią nuomonę išsakė alytiškė Alma Šėperienė, o ne Šeperienė? viena aktyviausių peticijos dėl buvusių vicemerų V.Gibienės ir T.Tamulevičiaus sugrąžinimo į postus „Pasakykime Alytaus miesto griovimui NE!“ iniciatorių. Ji interpeliaciją miesto vicemerams pasirašiusius politikus išvadino pučistais. Taip pat moteris gan drąsiai tėškė, kad merą tiesiogiai rinko gyventojai, todėl ne tarybos nariams spręsti, su kuo turėtų dirbti meras.
Buvusio Alytaus miesto tarybos nario Gedimino Jegelevičiaus nuomone, nei V.Gibienė, nei T.Tamulevičius nėra nusikaltę tiek, kad būtų reikėję juos atstatydinti ir pabrėžė, kad jie tiesiog tapo politinės sistemos aukomis.
Pavadino perspektyviausiu
Į vicemero postą grąžintam T.Tamulevičiui taip pat teko atlaikyti politikų kritiką ir argumentus dėl pernelyg mažai pritrauktų investuotojų bei sukurtų darbo vietų. Esą šios kadencijos metu kai kurioms įmonėms nutraukus veiklą Alytuje, darbo vietų buvo prarasta daugiau nei sukurta atėjus naujiems investuotojams. Buvo priekaištaujama, kad vicemeras prioritetus deda miesto gatvių rekonstrukcijai, o ne kitoms svarbesnėms sritims, kad į Pramonės parką pastaraisiais metais buvo investuotos didžiulės sumos, tačiau ar tai duos apčiuopiamų rezultatų, taip pat nėra aiškumo, net kelia tam tikrų abejonių.
Vienas aktyviausių T.Tamulevičiaus kritikų buvo Alytaus miesto tarybos narys Povilas Labukas. Jis nuverstojo vicemero prašė argumentuotai paaiškinti, kodėl iki šiol nėra nutraukta dar 2011 metais su viena įmone pasirašyta sutartis dėl investicijų Pramonės parke, mat iki šiol sutartyje numatyti įsipareigojimai įvykdyti nebuvo. Kandidatas paaiškino, kad tai padaryti nebuvo lengva, esą sutartyje numatytos nepalankios sąlygos, tačiau pabrėžė, kad greičiausiai jau kitame tarybos posėdyje šis klausimas bus teikiamas spręsti.
Prieš vien kritiką T.Tamulevičiui rėžusius tarybos narius jo ginti stojo Alytaus verslininkas Audrius Dailidonis, kandidatą į vicemerus pavadinęs vienu perspektyviausių Alytaus politikų. Jis ragino palaikyti jo kandidatūrą. Verslininkas argumentavo, kad miestas tvarkomas ekonomiškiau nei iki šiol ir to padarinys – aiškiai matomi pokyčiai.
A.Dailidonis pasidžiaugė iniciatyva Alytuje steigti laisvąją ekonominę zoną. Gynėjas teigė palaikantis ir T.Tamulevičiaus vizitus į užsienį, mat tokiu būdu yra užmezgami santykiai, kurių pagrindu galima tikėtis investuotojų pritraukimo.
Grąžinimas per plauką
Po daugiau nei dvi valandas šiais klausimais vykusių aršių apsimėtymų strėlėmis tiek tuos pačius kandidatus į vicemerų postus teikusio miesto mero V.Grigaravičiaus, tiek jo siūlytų kandidatų į vicemerų postus atžvilgiu taryba vis dėlto T.Tamulevičiui ir V.Gibienei suteikė progą tęsti pradėtus darbus, o politinėje padangėje – grąžinti stabilumą.
Už mero teiktų kandidatų į vicemerų postus skyrimą taryba nubalsavo per plauką – tam pritarė 14 tarybos narių, 12 pasisakė prieš. Pagal patvirtintą tarybos sprendimą abiem vicemerams nustatytas 15 pareiginės algos koeficientas ir 3 procentų priedas už ištarnautus Lietuvos valstybei metus.
Politinis žaidimas šachmatais
Po tokių tarybos sprendimų rezultatų kalbintas T.Tamulevičius neslėpė besidžiaugiantis, kad galės toliau tęsti neužbaigtus darbus: „Smagu, kad manimi pasitiki, ne taip, kaip praėjusį kartą. Per šį mėnesį ne tik sulipdėme naują daugumą, bet ir pagalvojome, ką galėtume daryti geriau. Kaip padaryti, kad dauguma būtų stabilesnė, nors ji dabar ir mažesnė. Tikiuosi, kad mažesnėje daugumoje susiklausymas ir darbas drauge bus detalesnis bei visiems aiškesnis. Stengsimės, kad stabilumas išliktų iki pat rinkimų ir kad kuo mažiau būtų politikavimo“, – taip po slapto balsavimo rezultatų kalbėjo į postą grąžintas vicemeras.
T.Tamulevičius pabrėžė, kad laikysis koncepcijos, jog Alytus – šeimos miestas, tad visi prioritetai bus nukreipti būtent čia, taip pat ir toliau daugiausia dėmesio bus skiriama pramoninei plėtrai.
Paprašytas savo nuveiktus darbus įvertinti savikritiškai, vicemeras tikino, kad visuomet į juos taip ir žvelgiantis.
„Prieš mėnesį patyriau šoką, kai buvau atleistas, nes to nesitikėjau. Iki paskutinės minutės tikėjau, kad viskas bus gerai. Rezultatai šokiravo. Buvau girdėjęs apie tuos politinius dalykus, kurie pasikeičia per naktį, bet kažkaip tuo nesinorėjo tikėti. Maniau, kad pažįstu tuos žmones, juk su jais bendravau, bet pamačiau, kad prasidėjo rimti dalykai. Savikritiškai vertinau, kodėl taip nutiko, kodėl ankstesnės daugumos nepavyko išlaikyti, tačiau prisiimti visą atsakomybę nebūtų teisinga, nes tai – komandinis darbas, kuris galėjo būti moderuojamas kiek geriau“, – dėstė T.Tamulevičius.
Taip pat jis pabrėžė, kad vicemerų atleidimas nebuvo pabaiga viso to, ko buvo bandoma pasiekti. Pasak jo, toliau turėjo įvykti administracijos direktoriaus, jo pavaduotojų atleidimai, tačiau per visą mėnesį šiuos žygdarbius strategavusi pusė net nesistengė kažką padaryti daugiau, pasiūlyti, net nebandė formuoti naujos daugumos ar siūlyti sau palankių vicemerų kandidatūrų, nes jiems svarbus buvo tik politinis žaidimas šachmatais.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos Peticijų komisijos atmestą gyventojų pasirašytą peticiją dėl vicemerų grąžinimo T.Tamulevičius laiko kaip rimtą visuomenės palaikymą, kaip pasitikėjimo savimi įkvėpimą.
Darbų nenutraukė net atleista
V.Gibienė teigė į tai, kas šiuo metu vyksta politikoje, žiūrinti ramiai, esą ji visiškai nesureikšmino, kuo baigsis slaptas balsavimas dėl vicemerų grąžinimo, tiesiog į visa tai žvelgė filosofiškai: „Nieko negalvojau, kas bus prieš interpeliaciją, ir – prieš šį tarybos posėdį. Į viską žiūrėjau filosofiškai, ramiai. Nei euforijos, nei kitų emocijų. Man tiesiog norėjosi ramiai baigti savo pradėtus darbus. Per tą mėnesį aš praktiškai kiekvieną dieną buvau čia (savivaldybėje – L.B.). Mano vaikai man vis sakydavo: mama, gal pamiršai, kad tave atleido. Bet juk vis tiek įsibėgėjus darbams, tu negali pasakyti, kad ne, jau man nepriklauso. Žmonės man skambino. Net atleista savo darbų nenutraukiau, atsakinėjau į laiškus, bendravau su žmonėmis, ministerijomis, nepradėdama atsakinėti, kad aš jau nebe vicemerė. Juk dabar yra tas karštas metas, kai reikia kaupti atsargas 2019 metams, kai Vyriausybė formuoja biudžetą, reikia važiuoti, ieškoti finansavimo“, – dėstė V.Gibienė.
Jos manymu, interpeliacija jai kaip politikei nepakenkė, nes pati prieš save jaučiasi gerai, miestui ji nieko blogo nepadarė ir drąsiai gali žiūrėti visiems į akis.
Atsakydama į klausimą apie savikritiškumą, vicemerė užsiminė apie švietimo tinklo pertvarkos įgyvendinimą. Ji argumentavo, kad chaosas švietimo sistemoje vyrauja visos šalies mastu, tad suvaldyti jį savivaldos lygmeniu dar sunkiau. Politikė pabrėžė, kad šis klausimas yra skausmingas, nė viena mokykla nenori būti uždaryta. Pirmasis švietimo tinklo pertvarkos planas buvo sudėliotas pagal reglamentą ir buvo atmestas, antrasis – sąlygų gerinimas – netiko, nes tikslas buvo nieko nedaryti, todėl pertvarka ir žlugo.
„Neabejoju, kad kitoje kadencijoje daina bus ta pati. Arba turi kažkas ateiti pasiryžęs viską daryti greitai ir pasiaukoti“, – nuomone dalijosi į pareigas grąžinta vicemerė. Taip pat, jos įsitikinimu, jeigu šis klausimas būtų paliestas kadencijos pradžioje, o ne rinkimų finišo tiesiojoje, tai pertvarka, ko gero, jau būtų įgyvendinta. O dabar kai kurie politikai dėl rinkėjų simpatijų būtų linkę Alytuje atidaryti ir dar dvi mokyklas.
„Man jų trūko“
V.Grigaravičius vicemerų grąžinimą į postus vertina kaip pergalę, nors ji ir trapi: „Man jų labai trūko. Visuomet, kur dirba trys, padaro daugiau negu vienas. Per šį trumpą laikotarpį visą krūvį teko nešti man vienam, akivaizdu, kad sulėtėjo darbai, visko nespėji. O pergalė trapi, kaip ir visa kita aplink. Tačiau tai galiausiai yra sprendimas, rezultatas. Esame paskaičiavę, kad nors persvara ir nedidelė, bet visgi tai yra dauguma. Jeigu ir toliau dirbsime vienas kitą suprasdami, susitelkę, diskutuodami ir kartu priimdami sprendimus, tai viskas bus gerai.“
Meras pabrėžė, kad taryboje nauja dauguma nebuvo suformuota, tiesiog koalicija aptirpo, išsigrynino, bet tai nereiškia, kad mažesnė, silpnesnė. Netgi atvirkščiai – stipresnė, tvirtesnė.
Prabangus vicemerų nuvertimas
Beje, visose šiose politinėse peripetijose galima įžvelgti ir pikantiškų detalių. Šie per visą Lietuvą nuskambėję vicemerų nuvertimai Alytaus miestui kainavo per 20 tūkstančių eurų. Neformalios daugiau nei mėnesį trukusios atleistų ir vakar į pareigas grąžintų V.Gibienės ir T.Tamulevičiaus atostogos šiems išėjo į naudą – mat ne tik galėjo atitrūkti nuo jiems priklausiusių pareigų, bet dar ir šiek tiek daugiau nei įprastai einant vicemerų pareigas uždirbti. Tąkart postus palikusiems vicemerams buvo išmokėtos dviejų mėnesių jų vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmokos ir piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas. Jiems buvo priskaičiuota pareiginė alga, priedas už stažą, kompensacija už nepanaudotas atostogas ir išeitinė pašalpa.
Tai reiškia, kad V.Gibienė į rankas gavo daugiau nei pusseptinto, T.Tamulevičius – beveik pusšešto tūkstančio eurų. Dar beveik 5 tūkst. eurų mokesčių buvo išmokėta draudėjams.