Žinutė senjorams: „Skiepo teikiama reali apsauga nuo viruso – kartu sumažina ir bendrą nerimo būseną” (8)

– Statistikos skaičiai nuolat keičiasi, daugumos gyventojų skaičiai yra sekami, įdomu, kiek alytiškių jau paskiepyta viena doze ir antra? Nuo kada pradėta skiepyti žmones, kas buvo pirmieji, kada bus pradėti skiepyti senjorai, kurie jau turi 65 metus? Kiek tokių užsiregistravo?
– Alytaus poliklinikos direktorius Marius Jasaitis sako, kad poliklinikoje vakcinacija nuo COVID-19 infekcijos pradėta šiemet sausio 13 dieną. Skiepijimas vyksta pagal prioritetines grupes. Dviem vakcinomis jau paskiepyta 360 žmonių, tai socialiniai darbuotojai, slaugos ir globos įstaigų gyventojai ir darbuotojai, savanoriai, medikai. 560 žmonių paskiepyta viena vakcinos doze, o artimiausiu metu dar planuojama vakcinuoti 270 gyventojų pirma vakcinos doze.
„Dabar vakcinuojame pedagogus ir kitus darbuotojus, dirbančius su vaikais. Kai baigsime vakcinuoti šią prioritetinę grupę, pradėsime skiepyti senjorus virš 65 metų amžiaus. Ši grupė išsiskaido dar į smulkesnes: pirmiausia vakcinai bus kviečiami senjorai virš 80 metų, tuomet 75–79 metų, dar vėliau 70–74 metų ir galiausiai 65–69 metų amžiaus senjorai. Norą skiepytis pareiškė per 5400 senjorų“, – su būsima vakcinacijos eiga supažindina įstaigos direktorius M.Jasaitis.
– Kur iki šiol vyko skiepijimas ir kokiose patalpose toliau bus skiepijami alytiškiai? Kiek slaugytojų, kitų darbuotojų yra įtraukta į šį pocesą? – klausiame poliklinikos slaugos administratorės Simonos Nedzinskienės.
„Iki šiol skiepijome Alytaus poliklinikos procedūrų kabinete, bet nuo tada, kai pradėsime skiepyti senjorus, planuojame persikelti į Alytaus sporto ir rekreacijos centro patalpas, esančias šalia Alytaus poliklinikos. Šiuo metu vien tik su vakcinacijos procesu dirba 4 slaugytojos ir 2 pagalbinio personalo darbuotojos.
Kai pradėsime masinę vakcinaciją, personalo poreikis bus gerokai didesnis, planuojama pasitelkti ir Raudonojo Kryžiaus draugijos savanorius“, – teigia S.Nedzinskienė.
– Dar domimasi, ar šis atsakingas darbas iki šiol vyko sklandžiai, kaimynų marijampoliečių, kai vienam žmogui buvo suleista daug didesnė preparato dozė, padarytos klaidos, o pas mus ar panašių įvykių neatsitiko?
– „Iki šios dienos visas procesas, pradedant nuo vakcinos transportavimo, laikymo ir pačios vakcinacijos, vyko sklandžiai, jokių nesusipratimų nebuvo“, – sako slaugos administratorė.
– Virtualioje erdvėje sklando melagienos apie patiriamus įvairius negalavimus, netgi tariamas mirtis. Kokių atgarsių iš jau pasiskiepijusių žmonių yra sulaukę Jūsų įstaigos medikai? Ar daug pacientų skundėsi šalutiniu, nemaloniu pojūčiu?
– „Po pirmos vakcinos dozės šalutinės reakcijos daugiau buvo vietinės: rankos skausmas, patinimas, paraudimas.
Po antros vakcinos dozės kai kuriems žmonėms pasireiškė ir sisteminės reakcijos: karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis.
Šie šalutiniai poveikiai ir yra nurodyti kaip galimi po vakcinos informaciniame lapelyje, kuris yra duodamas kiekvienam gyventojui“, – teigia S.Nedzinskienė.
– Kaip senjorui pasiruošti skiepui – pirmam, o paskui antram? „Gal aš esu alergiškas tam tikroms skiepo sudėtinėms dalims? Kaip tai sužinoti?“ – tai kelia nerimą ne vienam senjorui.
– Alytaus poliklinikos šeimos gydytoja Sigita Aleknienė paaiškina, kad COVID-19 vakcinacijai galioja tokios pačios rekomendacijos, kaip ir kitoms vakcinoms.
„Svarbu, kad skiepijimo metu žmogus jaustųsi gerai, nekarščiuotų (nebūtų kitų infekcijos požymių) ir neturėtų lėtinių ligų paūmėjimo.
Jeigu žmogus žino, kad yra alergiškas tam tikroms sudėtinėms vakcinos dalims arba buvo anksčiau pasireiškusi alergija po skiepijimosi – apie tai būtina informuoti gydytoją arba slaugytoją“, – tokias rekomendacijas pateikė gydytoja S.Aleknienė.
– Gal abejojančiam verta pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, juk kaip ir vaistai, taip ir vakcina gali turėti šalutinį poveikį? Tuo labiau kad šeimos gydytojai žino savo pacientų ligas, vartojamus medikamentus, daugelio ir tyrimų rezultatus.
– Pasak šeimos gydytojos S.Aleknienės, abejojantiems dėl skiepijimosi reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.
„Taip, vakcina, kaip ir vaistai, gali turėti tam tikrą šalutinį poveikį. Dažniausiai pasitaiko skausmas, patinimas injekcijos suleidimo vietoje, galvos, sąnarių, raumenų skausmas, karščiavimas. Šiuo metu nėra duomenų apie ilgalaikį šalutinį vakcinos poveikį“, – akcentuoja gydytoja.
– Senjorai domisi, kada tikėtis vakcinos poveikio. „Kai pasiskiepysiu, ar jau neskleisiu viruso, neužkrėsiu kitų? Ar pasiskiepijus man vis dar reikės laikytis infekcijos kontrolės rekomendacijų?“ – dažniausiai girdimi klausimai.
– „Tyrimai rodo, kad, praėjus savaitei laiko po antrosios skiepo dozės, turėtų susiformuoti imunitetas, ir žmogus jau turėtų būti apsaugotas nuo COVID-19 ligos. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, vis dar reikės laikytis infekcijos kontrolės rekomendacijų“, – patikina šeimos gydytoja S.Aleknienė.
– Senjorai iš anksto nori žinoti, kas ir kokiu būdu praneš žmogui, kada ir kur atvykti?
– „Kuomet pradėsime vakcinuoti senjorus, jie gaus sms žinutes su nurodyta vieta, data ir laiku, kada bus atliekama vakcina.
Jei bus tokių žmonių, kurie neturi mobiliojo telefono ir negali gauti sms žinutės, mes jiems skambinsime į laidinį telefoną ir visa susakysime, kada ir kur reikia atvykti“, – informuoja Alytaus poliklinikos direktorius M.Jasaitis.
Direktoriui dar pateikiame ir daugiau senjorams rūpimų klausimų: Kodėl taip svarbu gyventojams laikytis nurodymų – suderintu laiku atvykti skiepytis? Prieš kiek laiko bus pranešama, kiek laiko žmogus turės susiruošti atvykimui? Ar jam užteks laiko susitarti su artimaisiais, kad atvežtų?
„Šiandien dar yra sunku pasakyti, prieš kiek laiko žinosime ir galėsime informuoti gyventojus, tai priklauso nuo to, kada gausime vakciną ir kiek žmonių galėsime paskiepyti.
Kadangi dėl tikslių skaičių ir kiekių informaciją gauname tik prieš kelias dienas, tai, manau, ir žmones informuosime likus porai dienų iki atvykimo vakcinai gauti.
– Senjorai nori žinoti, ar jiems skiepytis reikės kasmet?
– „Šiuo metu vyksta išsamūs moksliniai tyrimai, kiek ilgai išlieka imunitetas po vakcinacijos ir kaip dažnai reikėtų revakcinuotis“, – patikslina gydytoja S.Aleknienė.
– Kai tiek paleista gandų ir netiesos, gal kažkam pirmiau reikalinga emocinė ar psichologinė pagalba. Ar galima ją gauti? Kaip ją pasiekti tam, kuris nėra mobilus, net kompiuterio neturi?
– Alytaus poliklinikos psichologė Daiva Antanavičiūtė patikina, kad vakcinavimas iš tiesų apipintas gandais, žmonės kartais sutrinka, išgirdę neteisingą informaciją, ir dėl to gali patirti didesnį nerimą priimdami sprendimą skiepytis.
„Padrąsinti, nuraminti žmogų gali tiek profesionalūs psichologai, tiek kiti žmonės – artimieji, kolegos, savanoriai. Tokiam žmogui gali padėti tie, kurie jau patys pasiskiepijo – jie gali pasidalyti savo patirtimi ir potyriais.
Esant padidėjusiam nerimui dėl vakcinavimo, verta pakalbėti su profesionalu, šią paslaugą tikrai galima gauti tiek artimiausiame psichikos sveikatos centre, tiek nuotoliniu būdu – skaipo programa ar telefonu. Tiems, kurie nėra mobilūs ir neturi galimybių naudotis IT priemonėmis, emocinė pagalba prieinama telefonu, veikia įvairios savanorių pagalbos linijos.
Tiek savanorių, tiek profesionalių specialistų pagalbą galima gauti paskambinus tel. 1809. Šiuo numeriu paskambinę žmonės gali pasirinkti, kurios linijos paslaugų norės – „Vilties linijos“ (suaugusiems), „Jaunimo linijos“, „Vaikų linijos“ ar „Sidabrinės linijos“, – svarbią informaciją pateikia psichologė D.Antanavičiūtė.
– Paskiepytieji sako, kad antroji vakcina jiems sukėlė daugiau nerimo, kitų įvairių potyrių. Ar nereikėtų dėl ramesnių vakarų rekomenduoti artimiesiems kelias dienas palaikyti glaudesnius ryšius, būti arčiau jų, ypač su vyresniais, jautresniais žmonėmis, vis pasidomėti, stebėti jų būseną, kad jie mažiau jaudintųsi? O savanoriai gal galėtų dėmesiu apgaubti vienišus žmones, neturinčius artimųjų?
– Šiame klausime iškart pateikti ir atsakymai, ką reikėtų daryti, siekiant palengvinti savo būseną po antrojo skiepo.
Vertėtų pridurti, kad, planuojant skiepą tą dieną ir bent dieną po skiepo, žmogus vengtų rimtesnių darbų, kad nusimatytų lengvesnę, ramesnę dienotvarkę. Skirti daugiau poilsio sau. Nepriekaištauti sau, kad turi atidėti darbus, ir pasilengvinti savo dieną. Nepabijoti prašyti pagalbos išklausyti, pabūti kartu.
Kartu svarbu suvokti, kad išgyventi tam tikrą nerimą šioje situacijoje yra normalu ir kad tokia savijauta amžinai nesitęs. O skiepo teikiama reali apsauga nuo viruso kartu sumažina ir bendrą nerimo būseną – tai patvirtintų žmonės, jau paskiepyti visu kursu.
– Žmogui ramiau, kai jis apie vaistą gali žinoti daugiau, dėžutėje randa lankstinuką su informacija. Ar paskiepytasis tikrai gaus vakcinos informacinį lapelį su preparato charakteristikos santrauka? Apskritai, kokia informacija jam bus suteikta atvykus nurodytu laiku skiepytis?
– „Šiuo metu Lietuvoje yra užregistruotos naudojamas 3 rūšių vakcinos: „AstraZeneca“, „Moderna Biotech“, „Pfizer“.
Visos trys jos turi atskirus informacinius lapelius, kurie yra įteikiami pacientui pasirašius sutikimą prieš pat vakcinaciją.
Informaciniuose lapeliuose gyventojai ras visą reikiamą informaciją, susijusią su tam tikra vakcina“, – patikina Alytaus poliklinikos slaugos administratorė S.Nedzinskienė.
Alytaus miesto savivaldybės gydytojas Povilas Jagelavičius apie 65-erių ir vyresnių alytiškių vakcinacijos nuo COVID-19 svarbą kalbėjo:
„Labai svarbu gyventojams laikytis nurodymų: suderintu laiku atvykti skiepytis. Pagal programą mums numatoma per savaitę skirti 3 tūkstančius vakcinų. Tai atitinka mūsų pajėgumus, kiekvieną savaitę planuojame paskiepyti po 600 žmonių. Jei siuntos didės, rasime sprendimą paskiepyti ir daugiau.
Prašome žmonių atsakingumo – tik nurodytu laiku atvykti skiepytis. Po pirmo skiepo žmogui duodamas informacinis lapelis su vakcinos, kuri panaudota skiepui, pavadinimu ir antro skiepo data.“
Ar vyresniems ir neturintiems galimybės atvykti savo jėgomis transporto paslaugos neplanuoja suteikti savivaldybė?
Savivaldybės gydytojas atsakė, kad kol kas neplanuojama, jei bus poreikis, bus svarstomos ir galimybės.
Kai kuriems senjorams neramu ir dėl to, ar nepasiskiepijusiems nekils ateityje problemų dėl gydymosi ligoninėje, ar galės jie prireikus apsigyventi globos namuose?
Pasak savivaldybės gydytojo, nėra nustatyta tokių sankcijų. Jas nustatyti – ne savivaldybės kompetencija.
* * *
Vasario 13 dienos (šeštadienio) „Alytaus naujienų“ numeryje alytiškiams naujausių žinių apie COVID-19 vakcinas pateikė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos docentė Daiva Vėlyvytė – „COVID-19 vakcinos ABC“

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
how does propecia work -…
Komentaras
how does propecia work - http://finasteridepls.com/ propecia price walmart
tadalafil pill - generic…
Komentaras
tadalafil pill - generic tadalafil online tadalafil pills
Quando encontrei o Dr…
Komentaras
Quando encontrei o Dr. Wealthy, precisava desesperadamente de trazer meu ex-amante de volta. Ele me deixou por outra mulher. Aconteceu tão rápido e eu não tive nenhuma palavra a dizer sobre a situação. Ele simplesmente me largou após 3 anos sem nenhuma explicação. Entrei em contato com o Dr.Wealthy e ele me disse o que eu precisava fazer antes que ele pudesse me ajudar e eu fiz o que ele me disse, depois de fornecer o que ele queria, ele lançou um feitiço de amor para nos ajudar a ficar juntos. Logo depois que ele fez seu feitiço, meu namorado começou a me enviar mensagens de texto novamente e se sentiu horrível pelo que ele acabou de me fazer passar. Ele disse que eu era a pessoa mais importante em sua vida e ele sabe disso agora. Nós fomos morar juntos e ele estava mais aberto para mim do que antes e ele começou a passar mais tempo comigo do que antes. Desde que o Dr.Wealthy me ajudou, meu parceiro está muito estável, fiel e mais próximo de mim do que antes. Eu recomendo fortemente o Dr.Wealthy para qualquer pessoa que precise de ajuda. E-mail: wealthylovespell@gmail.com. Ligue para ele ou adicione-o no Whatsapp via: +2348105150446 Dr.Wealthy BLOG PAGE: Blog: https://wealthylovespell.blogspot.com
Pasiskaitai komentarus ir…
Komentaras
Pasiskaitai komentarus ir susimąstai, kiek daug profesorių esama. Bet ar ne geriau būtų kiekvienam žinias gilinti savo veiklos srityje.
Jei persirgai kam skiepytis,…
Komentaras
Jei persirgai kam skiepytis, kas man atsakys? Patys nieko nežino.pasiskiepynus gali vėl užsikrėsti. Nu atleiskit.
Nera irodymu ,kad apsaugo …
Komentaras
Nera irodymu ,kad apsaugo ,nera irodyta kad neapsikres ir nera irodymu ,kad kitu neuzkres..taigi skiepai niekiniai manau,kas nori tegu skiepijasi,bet kam ta demagogija? bus aiskiau tik po 2 metu,o dabar bandomieji triusiai,sekmes kas skiepijasi,str,niekinios,manyciau ir propagandinis.
europos sajungoj kiti…
Komentaras
europos sajungoj kiti reikalavimai. Panele velyvyte sneka ne i tema Mokslininku nuomone kitokia nei lietuvos planetos klerku
ES TIK NUO 55 METU O CIA…
Komentaras
ES TIK NUO 55 METU O CIA VISKAS TINKA