Vita Zykutė: „Bet HOMO juk SAPIENS? Tai ir mąstykime. Dievas mums davė protą tam, kad juo galvotumėme. Kiekvienas” (6)

Prieš gerą mėnesį Šilaičių bendruomenės namuose Vita surengė įdomią parodą, pristatė senovinių suvožiamų keptuvių kolekciją. Tada moteris teigė, kad vis ieškanti to, kas seniau negu šiandien. Ji kalbėjo apie tvarumą, net demonstravo kepinius, puikiai iškeptus senutėse keptuvėse. V.ZYKUTĘ kalbina Aldona KUDZIENĖ.
– Bendraudama su Jumis supratau, kad esate tvarios gyvensenos puoselėtoja. Kada supratote, kad jau reikia kažkokių pokyčių ir atsigręžėte į tvarumą savo šeimos ūkyje?
– Nėra konkretaus laiko, kada tai supratau. Augome tokiais laikais, kada tėvai statėsi namus, o apytuštės lentynos parduotuvėse ribojo galimybes norams išsipildyti. Tėvai nuo mažens ugdė būti atsakingus ir kūrybiškus. Prie viso to ilgainiui prisijungė supratimas apie žmonių daromą žalą gamtai ir kaip viso to išdava – prisidėjo noras ją „taupyti“.
– Gyvenate kaime, be abejo, ir žemę dirbate. Kas Jums suformavo draugišką požiūrį į žemę?
– Yra toks filmas „Prieskonių princesė“. Viename epizode mergina, prekiaujanti prieskoniais, ankstų rytą atsidaro parduotuvėlės duris ir kylant saulei giliai įkvepia ryto orą. Puikus epizodas. Tai įkvepia stengtis, kad įkvėptume gaivų, švarų, rytdienos orą.
Dirbame žemės nedaug. Bet nenaudojamus plotus paliekame pievoms ar gojeliams augti. Savarankiškai, su minimaliu įsikišimu, tiek, kad atrodytų tvarkingai. Nes kitaip dar gali įsikišti ir įstatymai, reglamentuojantys neprižiūrimus žemės plotus. Kuo daugiau žalių lopinėlių ant žemės – tuo grynesnis oras, maloniau akiai ir sielai.
Sakoma „Mąstyk globaliai – veik lokaliai“. Stengiamės tuo vadovautis. Vienu augalu, medžiu daugiau, viena kita šiukšle mažiau – ateityje galėsime giliau atsikvėpti.
– Kaip manote, ar turint mažą žemės sklypelį galima apsirūpinti saugiais maisto produktais ir mažiau žalos žemei padaryti. Ar tuo turi rūpintis tik stambūs ūkiai, kurie, stengdamiesi pasiimti kuo daugiau naudos sau, naudoja daug chemijos?
– Pasimėgauti – taip. Apsirūpinti – tikrai ne. Pasimėgavimui užtektų ir natūralių trąšų, bet, norint iš mažo sklypelio visiškai apsirūpinti, to greičiausiai nepakaks, teks naudoti chemines trąšas. Nors ir sąvoką „mažas žemės plotelis“ kiekvienas mato savaip.
Rimčiau tuo rūpintis reikėtų stambiems ūkiams, kurie, skatinami verslininkų (šie savo ruožtu skatinami taip pat ir paklausos), stengiasi užauginti kuo gausesnius derlius, idant aprūpintų visus norinčiuosius dar ir dar kažko nusipirkti. Pasitelkiamos visos priemonės pelnui gauti.
Bet ir čia jau džiugina kai kurių ūkininkų sprendimai steigti ekologinius ūkius. Dėl to – sveikesnis derlius, geresnė kokybė, o pakilusi kaina skatina atsakingesnį pirkėjo apsisprendimą dėl perkamo produkto kiekio.
– Kiek svarbūs kasdieniai pasirinkimai – pirkti duonos ar panaudoti sužiedėjusią?
Svarbūs tiek, kiek gali būti svarbus pasirinkimas – o kiek man duonos iš tikrųjų reikia? Gal pirmiau reikėtų apsispręsti, ką su ja darysite, ką per artimiausias dienas planuojate? Kad kuo mažiau tos sužiedėjusios liktų? Ir tada – dar spręsti, ką iš jos padaryti, kad jos neišmestumėte: apkepti, daryti girą, trupinius, galų gale sušerti žuvims ar panašiai?
Svarbus kiekvienas pasirinkimas prieš produktą įsidedant į pirkinių krepšį. Šiuo atveju žiūrėkime per praktiškumo prizmę neužmiršdami ekologijos ir ekonomijos. Kokį produktą perkame, kaip supakuotą, kokį kiekį? Tuomet ir nešime lengviau, būsime sveikesni, liks mažiau šiukšlių ir nereikės apmaudžiai galvoti, kad vėl per daug prisipirkome, pinigus išleidome, o kur dabar dėti?
– Bet juk aiškios šalies politikos apie tvarumą tai nėra?
– Aiškios gal ir nėra. Bet HOMO juk SAPIENS? Tai ir mąstykime. Dievas mums davė protą tam, kad juo galvotumėme. Kiekvienas. Tai apsidairykime ir pradėkime daryti išvadas pradėdami nuo savęs. Kasdien. Nors po truputėlį.
Staigūs puolimai į kraštutinumus niekada nebūna į gerą, kaip pasiryžus eiti sportuoti. Tad bent po žingsnelį. Ir ne nuo pirmadienio. Dabar. Gamta padėkos.
– Ar tiesa, kad tvarus gyvenimas – tai ir lėtas gyvenimas?
– Pradžioje – tikrai taip. Apsvarstai kiekvieną ėjimą, kiekvieną sprendimą, kiekvieną įsigijimą ar nereikalingo daikto išmetimą. Vėliau tai tampa įpročiais, kasdienybe, remdamasis ankstesne patirtimi ir atsiradusia papildoma informacija – greičiau randi sprendimą. Bet taip, iš esmės gyvenimą tai sulėtina.
– Ar Jums pavyksta sumažinti drabužių kiekį spintoje?
– O taip! Visi mes žinome drabužių rotaciją: įsigyti–pasipuošti–naudoti kasdien–nešioti „į parduotuvę“–sunešioti namie–kokiu nors būdu utilizuoti.
Na, žinoma, ne visoms drabužių kategorijoms tai tinka, tačiau daugumai. Mūsų namuose utilizavimas dar skirstosi į – perduok kitam, kas nori, perdirbk ir tik tada išmesk. Visada palaikau daikto antrinį perdirbimą ar panaudojimą. Nereikia skatinti taršios drabužių pramonės naujais prekybos užsakymais.
– Ar Jums asmeniškai sunku pakelti kito numestą šiukšlę?
– Nesunku, rankos nenukris. Netgi nesunku įdėti į rankinę ar mašiną tam, kuris ją numetė. Tokie momentai dažniausiai įsimenami. Nes ne visi supranta klausimą „kodėl tai padarei?“, tenka improvizuoti.
– Aš labiausiai norėčiau, kad vis daugėtų sengirių, draustinių su laukinės gamtos ploteliais, paliktų tik gamtai ir jos tvarkai. Ir jokiu būdu ten nelandžiotų medžiotojai. Ko Jūs labiausiai norėtumėte?
– Labiausiai? Kad žmonės atsakingiau žiūrėtų į savo pasirinkimus. Kaip gyventi, kuo naudotis, ką pirkti, kiek, ką išmesti, o ką perleisti tam, kas ieško. Tada ilgainiui ir sengirių padaugės, ir draustinių, ir gyvūnų, kurių nereikės gelbėti ne tik nuo medžiotojų, bet ir nuo mūsų skubėjimo gyventi tik patogiai.
– Jūs – prie tų mamų, moterų, kurios ieško galimybių ir buities daiktams suteikti kelis gyvenimus?
– Žinoma, o kaipgi kitaip? Jaučiu malonumą minimaliomis sąnaudomis visiškai ar bent iš dalies pakeitusi daiktus, suteikusi jiems naują gyvenimą. Mano namuose drabužiai tampa kilimėliais, kartu su senais baldais – pufais, vaikiškais žaislais; dėžės, lagaminai – spintelėmis. Apie vazonus net nekalbu. Maisto irgi stengiamės nešvaistyti – nauji receptai gimsta dažnai vien užmetus akį į likučius šaldytuve.
Siuntinių dėžės dažniausiai virsta... siuntinių dėžėmis. Ir džiugu, kad gavęs siuntinį matai, jog jis supakuotas į seną kartoninę dėžutę, daiktas suvyniotas į seną, bet švarią skarą ar rankšluostį. Vadinasi – visi tampame po truputį atsakingesni.
– Gal žinote, kaip senovėje žmonės taisydavo prakiurusį puodą, suklijuodavo įskilusį indą? Juk ne visi kiaurą indą panaudodavo vietoje vazono gėlėms.
– Manau, kad metalinį sukniedydavo taip pratęsdami jam gyvenimą. Bent taip darė mano seneliai ir tėtis. Vazonas visada yra gerai, bet iki tolei jis dar gali pabūti samčiu grūdams aruode pasisemti, bulves lupant žievėms sukristi, svogūnams laikyti, šuniukui ėdesiui sukrėsti ir panašiai.
– Jūsų vyras restauruoja senus automobilius, ar jis yra Jums tvarumo pavyzdys?
– Mes abu turime meilės seniems daiktams. Sakome, „jeigu daiktas kažkam tarnavo 100 metų, vadinasi, mums jis dar tikrai atitarnaus“. Namuose mus supa senoviniai baldai, dauguma senų buities rakandų, tad ne išimtis ir seni automobiliai.
Nauji automobiliai šiais laikais kuriami skatinant jų pirkimą (užprogramuoti gedimai, specialiai parinktos ilgai netarnaujančios detalių medžiagos, detalių keitimas su visais jų mazgais ir pan.). Dėl to ir mylime senus automobilius, kuriuose viskas buvo daryta tam, kad tarnautų ilgai, o remontas būtų kiek įmanoma paprastesnis.
Didžiuojuosi savo vyru, kuris puoselėja istoriją ir gerbia praeities sprendimus tvarumui.
Kasdienybėje važinėjame šių laikų automobiliais, bet „sena meilė nerūdija“ (jeigu taip apskritai galima būtų sakyti apie automobilį, kuriam virš 40 metų).
– Dabar mąstau, o gal mums reikia pajusti nepriteklių, kad imtume tausoti?
Ir taip, ir ne. Priklauso nuo to, kiek sąmoningas esi, kaip supranti tvarumą. Kažkam galbūt reikia tik pasiryžti – „ne nuo pirmadienio, o dabar“. Kitiems, ko gero, reikėtų kokį mėnesį pasėdėti be interneto, kad pamatytų, kas aplink darosi, kaip keičiasi gamta nuo mūsų visų įtakos. Gal atsibustų, gal ir suprastų. Gal.
O šiaip – „badas skatina kūrybą“. Puiki taisyklė, leidžianti greituoju būdu reaguoti į nepriteklių, idant užpildytume atsiradusias kažkokio bado (bendrine prasme) spragas gyvenime. Manau, daug kam suveiktų kaip šaltas dušas.
Yra, kad žmonės ir iš didelio nepritekliaus priima netvarius sprendimus. Tačiau tai jau verslininkų naudojimasis jų padėtimi – pirk, nes pigu.
– Daugkartinis maišelis kuprinėje keliauja su Jumis kartu?
– Netgi keli. Labai mėgstu sovietinių laikų „sietkeles“ („tašeles“, „avoskas“). Jos užima nepaprastai mažai vietos ir yra labai talpios. Net džinsų kišenėje jos nepastebimos. Jeigu prisimenate epizodus iš filmų su keletu kefyro butelių ir batonu, tai taip – tai jos. Dabar jos jau atgimusios prekyboje ir gyvena savo antrąjį gyvenimą. Tas džiugina.
– Mane nuo seno stebino platus laikraščių panaudojimas: jais klijuodavo sienas, iškarpydavo trikampėlių lentynoms papuošti, išklodavo spinteles, dar vyniojo birias prekes, o suglamžę panaudodavo tualete vietoje tualetinio popieriaus, kurio anuomet nebuvo. Dabar, be abejo, laikraščių tualete nenaudosi, bet daug ką iš praeities gali pasiimti, pavyzdžiui, į laikraštį gražiai supakuoti dovanoms skirtą knygą. Koks būtų Jūsų pastebėjimas?
– Daug rečiau nei anksčiau laikraščiai ir šiandien naudojami taip pačiai sėkmingai visais jūsų prisimenamais būdais. Na, gal išskyrus tualetą, sienų tapetavimus ir papuošimus trikampėliais.
Tačiau dabar jie puikiai atstoja pakavimo medžiagas siuntiniams, iš jų gali būti lipdomos kaukės ir pinjatos, daromi įvairūs rankdarbiai ir vis dar taip pačiai sėkmingai jais užkuriami židiniai ar krosnys.
– Jus pykdo tie, kurie nėra draugiški gamtai?
– Taip, neneigsiu. Tokiems reikia sukrėtimo, kad pradėtų mąstyti. Tarkime, kaip kad kalbėjot – pajustų nepriteklių, suprastų laikinumą. Manau, jie galvoja trumparegiškai – čia ir dabar. Taigi jokio rytojaus, jokios ateities, jokių perspektyvų... Jokio homo sapiens?

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
skldhfkjfklsjfld 犀利士藥局
Komentaras
skldhfkjfklsjfld 犀利士藥局
gfsadjfksakjflsadflsa; 希愛力雙效
Komentaras
gfsadjfksakjflsadflsa; 希愛力雙效
fhsdkljflsdfjklsdjkflsa …
Komentaras
fhsdkljflsdfjklsdjkflsa 香港老中醫補腎丸
Mielasis ar mieloji,…
Komentaras
Mielasis ar mieloji, pavydite p.Zykutei? Matau, kad pavydite. Ir naujienoms, kurios pastaruoju metu tikrai įdomios. Ten dirbančioms moterims linkiu kuo geriausios sėkmės.
"Mes visi įpratę". Bumbėti…
Komentaras
"Mes visi įpratę". Bumbėti jūs visi įpratę nuo vaikystės :D jei tik straipsnis nors kažkiek šviesesnis, kažką įkvepiantis, kažką motyvuojantis, tai jau viskas, blogai? Ar čia pavydas elementarusis? :P
Graudu.... iki kokio lygio…
Komentaras
Graudu.... iki kokio lygio nusirito Alytaus naujienos. Užsakomieji straipsniai apie tvarumą, mes visi įpratę gyventi tvariai nuo vaikystės: auginame savo daržoves, keičiamės daiktais, nuolatiniai skudurynų lankytojai esame, o pakilus kainoms taupome pirkdami ne tik duoną. Pokalbis banalus, bobutė kaime panašiai papasakos nereikia ir Zykutės. Bet graudu ne dėl to, bet dėl visiško žurnalistų nupušimo, laikraštyje neliko jokios analitikos, jokių problemų viešinimo. Ar mieste ir politikoje viskas idealu? Toli gražu. Bet geriau valdžios lesyklėleje lesti.... buvo pandemija, dabar tvarumas ir pan.