Įsisiurbė erkė? Savijauta ir įkandimo vieta ligos simptomus išduos per mėnesį

Būdingiausias pirmosios Laimo ligos stadijos simptomas – migruojanti eritema
„Šią liepą pirmą kartą susidūriau su baime dėl erkių platinamų ligų. Niekada man pačiai nebuvo įsisiurbęs šis parazitas, tad pamačiusi jį ant jaunėlės dukros, kuri baigia trečiuosius metus, kelių susisielojau. Savaitgalį praleidome prie Baltijos jūros, įveikėme Olando kepurę ir šilu grįžome į miestą. Jokios erkės ropojančios ant mergaitės drabužių ar atvirų kūno vietų nepastebėjau.
Jau pirmadienio vakarą, namuose dukros kojos priekyje, virš čiurnos pamačiau bandančią įsisiurbti mažytę erkę. Pincetu ją skubiai ištraukiau, audinyje liko tik erkės galiukas. Bandžiau jį išimti, bet nesėkmingai. Nuimtą erkę norėjau sutraiškyti, bet traškesio neišgirdau, jokio kraujo joje dar nebuvo, parazito pėdsake liko tik dulkelių. Netrukus dukrai iki 38 laipsnių karščio pakilo kūno temperatūra. Patirties neturiu, kreipiausi į skubią medicininę pagalbą.
Atvykę medikai apžiūrėjo dukrą ir pasiūlė vykti į ligoninę. Ligoninės medikai nuramino, kad temperatūra pakilo ne įkandus erkei, o dėl gerklytės negalavimo. Pasidžiaugiau, kad dukrelės karščiavimas nesusijęs su erkės įsisiurbimu.
Nors buvau nuraminta, stebiu įkandimo vietą, kuri kol kas be jokio pėdsako. Ne mažiau graudu buvo matyti atliekant dar nė trejų metų neturinčiam vaikui tyrimą dėl koronaviruso. Vaikų ir savo apsauga eidami į gamtą po šio įvykio rūpinsimės dar budriau“, – pasakoja jauna mama.
Senjorai Petrutei erkė įsisiurbė renkant pirmąsias voveraites. „Grybavau drąsiai, nes esu pasiskiepijusi nuo erkinio encefalito. Bet įsisurbimo vietą vis apsižiūrėdavau. Maždaug po penkių dienų pastebėjusi paraudimą, skubiai kreipiausi pas šeimos gydytoją. Man buvo nustatyta Laimo liga, skirtas gydymas antibiotikais. Medikės buvau pagirta už akylumą ir rūpestį savo sveikata“, – greitai pagijusi išgyventa patirtimi dalijasi garbaus amžiaus alytiškė.
Senjoros šeimos gydytoja „Alytaus naujienoms“, kalbėjo, kad Laimo liga susergama tada, kai, siurbdama kraują, erkė į žaizdą suleidžia skysčius, kuriuose yra Laimo ligos sukėlėjų – borelijų. Patekusios į žmogaus kraują, borelijos sukelia uždegiminę reakciją. Būdingiausias pirmosios Laimo ligos stadijos simptomas – migruojanti eritema. Praėjus 2-32 dienoms, o kartais ir daugiau, po erkės įkandimo jos įsisiurbimo vietoje atsiranda neskausmingas odos paraudimas ryškiu kraštu. Jis didėja po keletą centimetrų per dieną ir kartais jo skersmuo pasiekia net 70–80 cm. Vėliau jis tampa žiedo formos, dėmės kraštas ryškėja, tampa raudonos ar violetinės spalvos, o vidurys pradeda blykšti. Kartais susirgusysis jaučia ir bendrą silpnumą, karščiuoja.
Svarbiausia – laiku kreiptis medicininės pagalbos. Laimo liga sėkmingai įveikiama antibiotikais, jie užmuša bakterijas, kurios patenka į organizmą.
Erkiniam encefalitui nėra veiksmingo gydymo, bet yra skiepai
Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, epidemiologės padėjėja Aldona Česnavičiūtė, iki birželio mėnesio Alytaus mieste ir rajone nebuvo užregistruota nė vieno erkių sukeliamų ligų atvejo. Per birželį ir liepą nustatyta keturi Laimo ligos atvejai, erkinio encefalito atvejų nediagnozuota. Alytus bei jo rajonas tarp didžiausią sergamumą turinčių savivaldybių nefigūravo ir praėjusiais metais.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro išplatintais duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis ligomis auga. Iki liepos šalyje nustatyta 136 erkinio encefalito ir 560 Laimo ligos atvejų. Pernai per pirmą pusmetį buvo mažiau, atitinkamai – 33 ir 544 atvejai, bet iki metų galo išaugo iki 711 erkinio ancefalito ir 3292 Laimo ligos.
Nuo erkinio encefalito kasmet fiksuojama mirčių, šiemet liga nusinešė Šiaulių apskrities ir Vilniaus gyventojų gyvybes, abi per šią liepą. Daroma išvada, kad dažniau užsikrečia vyrai.
Epidemiologų teigiama, kad besiskiepijančių žmonių skaičius auga, bet sergamumo rodikliai negerėja. Lietuva jau keletą metų iš eilės pirmauja Europoje užsikrėtimais erkių platinamomis ligomis. Mūsų šalyje daug miškingų, drėgnų vietovių, jos palankios erkių plitimui.
Bet vietose, kur erkių labai daug, pasak epodemiologų, nebūtinai daugiausiai jų yra ir užsikrėtusių. Ne kiekviena erkė yra užsikrėtusi. Viena iš 100 nešioja erkinį encefalitą, o Laimo ligą – 15-20 procentų visų erkių Lietuvoje. Užsikrėtimo paplitimas labai skirtingas. Viename miške gali būti iki 3 procentų, o šalia esančiame – jau dešimt kartų didesnis.
Nustatyta, kad erkiniu encefalitu užkrėstų erkių daugiausia Vidurio Lietuvoje, Utenos, Kauno, Vilniaus, Panevėžio apskrityse, Laimo ligos – didžiųjų miestų apskrityse, išskyrus Klaipėdos apskritį. Specialistai prašo neprarasti budrumo, švarių rajonų šalyje nėra.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento epidemiologės padėjėja A.Česnavičiūtė teigia, kad reikia stebėti įkandimo vietą, ar joje neatsiras migruojanti eritema. Vos ją pastebėjus, kuo skubiau kreiptis į medikus. Jei praleisi pirmuosius simptomus, gydymas bus sunkesnis, užsitęs. Erkiniam encefalitui nėra veiksmingo gydymo, bet yra skiepai, efektyvi prevencinė priemonė.
Vakcinaciją nuo erkinio encefalito rekomenduojama pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis. Praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo, žmogui susiformuoja imunitetas.
Jei įsisiurbė erkė, Užkrečiamųjų ligu ir AIDS specialistai primena, kad ją ištraukti galima paprasčiausiu pincetu. Prieš traukiant erkę riebalų ir kitų medžiagų naudoti nereikia, nes pašaliniai dirgikliai suaktyvina erkės mitybą. Erkę svarbu pincetu suimti kuo arčiau žmogaus kūno odos ir nesukiojant staigiu judesiu traukti į viršų, įkandimo vietą dezinfekuoti. Organizmo savijautą ir įkandimo vietą rekomenduojama stebėti mėnesį – per šį laiką pasireiškia erkių platinamų ligų simptomai.
skiepai nepadeda nuo visu…
Komentaras
skiepai nepadeda nuo visu erkiu ikandimu.taip raso spauda
Komentuoti