Dzūkijoje gyvenančio žemaičio širdis visada ilgisi Žemaitijos (196)
Beveik pusšimtį metų Alytuje gyvenantis žemaitis V.Bigaila juokais save vadina meilės tremtiniu. Mat baigęs lituanistikos studijas buvusiame Pedagoginiame institute (dabar Vytauto Didžiojo universitetas) su žmona Birute, taip pat lituaniste, persikėlė gyventi į jos gimtąjį miestą.
Pirmąja darboviete tapo 6-oji vidurinė (dabar Putinų gimnazija), kurioje ilgai neužsibuvo, nes savotiškai norėdamas „pabėgti“ nuo krūvų sąsiuvinių naktinių taisymų, išvažiavo dirbti į Pelesą – lietuvišką salą Baltarusijoje. Ten jis ketverius metus vadovavo lietuvių nevalstybinei vidurinei mokyklai. Darbo metus Baltarusijoje V.Bigaila prisimena kaip sėkmingai įveiktą gyvenimo iššūkį.
Vėl sugrįžęs į Alytų, dirbo 9-osios vidurinės (dabar Jotvingių gimnazija) direktoriumi, vadovavo Alytaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui, Šv. Benedikto gimnazijai. V.Bigaila buvo ne tik kūrybingas vadovas, bet ir aktyviai nuo pat švietimo reformos pradžios įsitraukęs į švietimo pertvarkos darbus, talkino įgyvendinant ne vieną iniciatyvą.
Tačiau energingas žemaitis Dzūkijoje ne vien darbu gyvas. V.Bigaila buvo vienas aktyviausių Žemaičių kultūros draugijos Alytaus skyriaus įsteigimo organizatorių, vadovas ir dalyvis.
„Veikla Žemaičių kultūros draugijoje buvo tarsi gyvenimo paskaninimas“, – su nostalgija prabėgusius metus prisimena Viekšniuose užaugęs, pradinę mokyklą Žiogaičiuose baigęs ir didžiąją dalį gyvenimo Alytuje nugyvenęs V.Bigaila.
Visą gyvenimą buvęs aktyvus, alytiškis ir išėjęs į užtarnautą poilsį neužsidarė tarp keturių sienų – rūpinasi Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos muziejumi, dirba gidu.
Kas paskatino žemaičius, gyvenančius Alytuje, burtis į draugiją?
Lietuvos atgimimas. Įkvėpė atsiradusi galimybė išreikšti, iš kokio Lietuvos kampo esi kilęs, nesvarbu, kur gyventum. Man labai rūpėjo, kas mes tokie esame, išsisklaidę iš savo tėviškės – įvairių Žemaitijos kampelių. Rūpėjo žemaitiškų tradicijų puoselėjimas, gimtosios tarmės išsaugojimas ir kiti dalykai, kurie nėra apčiuopiami, bet man ir kitiems žmonėms įdomūs.
Pradžia buvo nesunki, nes tuo metu kituose kraštuose dažniausiai atsidurdavo inteligentai. Meilės tremtiniai arba pagal paskyrimą atvykę dirbti jauni specialistai.
Alytuje gyvenu nuo 1974 metų. Žinojau mokytojų ratą, vieną kitą gydytoją, žurnalistą. Susidarė inteligentų grupė, kuriai rūpėjo gimtoji žemė ir savų papročių puoselėjimas. Šis branduolys aplipo dar kitais, žemaičiams prijaučiančiais, žmonėmis ir nesunkiai įkūrėme skyrių.
Tačiau buvo ir tokių žemaičių, kurie gyveno sau Alytuje ir jiems kraštiečių draugijos nereikėjo. Kai kurios žemaičių merginos atvažiavo dirbti į medvilnės kombinatą, sudzūkėjo ir nesiteikė į žemaičių draugiją ateiti.
Dar nebuvo Kovo 11-osios, bet mes jau pradėjome savo veiklą. Pirmą kartą draugėn susiėjome 1989-ųjų sausį buvusiuose pionierių namuose. Aš buvau vedėjas ir turėjau galimybę ten rengti susitikimus, šokių ir dainų repeticijas būsimiems susiėjimams.
Kokiose srityse reiškėsi draugijos veikla?
Žemaičių kultūros draugija apėmė visas sritis, susijusias su kalba, papročiais, etnografija, krašto paveldu, istorija ir jokios politikos. Nors neslėpsiu, buvo tokių bandymų, tačiau greitai užraukiau tą reikalą. Mūsų tikslai kiti.
Skyrius turėjo ir savo susikurtą vėliavą su Žemaitijos simboliu meška, netgi himnu tapusią dainą apie Kaziūnę, kurią smagiai traukdavome visų susiėjimų ir vakaronių metu. Labai mėgome ir vakaroti, ir veikti. Džiaugdavomės, kad kiekvienas renginys būdavo prasmingas, skirtas kokiai nors progai. Į svečius kviesdavomės iš Telšių, Klaipėdos, Vilkaviškio ir kitų Žemaitijos kraštų bendraminčius, lankydavome įžymias Žemaitijos vietas – Dionizo Poškos „Baublius“, Rainius, Mosėdį bei kitas vietas, rengdavome susitikimus su rašytojais, kultūros veikėjais, įdomiais žmonėmis.
Kokios šventės Alytuje gyvenantiems žemaičiams buvo pačios mėgstamiausios?
Švęsdavome įvairias šventes, organizuodavome vakarones, tačiau buvo dvi pagrindinės šventės, kurias švęsdavome kiekvienais metais, tai Užgavėnės ir Joninės. Šių švenčių nešvęsti žemaičiui būtų nuodėmė.
Ypač propagavome Užgavėnes, labai populiarią šventę Žemaitijoje. Maudydavomės sniege, pasipuošę kaukėmis eidavome gatvėmis, užeidavome į namus, tiesa, tik pas pažįstamus, nes tada dar ne visi alytiškiai svetingai priimdavo persirengėlius.
Kitą svarbią ir labai mėgstamą šventę – Jonines – švęsdavome prie laužų. Joninių vakarą visada išvažiuodavome į gamtą, kur nors netoli, Alytaus rajone, susirasdavome prie ežero atokesnį kampelį.
Ten būdavo surengtas žemaitiškas piknikėlis – padengdavome stalą, dainuodavome, šokdavome, pindavome ir plukdydavome vainikus, atlikdavome kitokius šventinius ritualus. Sueigos būdavo labai smagios, todėl patikdavo ir antrosioms mūsų pusėms.
Draugijos veikloje dalyvavo daug kūrybingų kultūros darbuotojų, tad vakaronės taip pat būdavo įspūdingos, linksmos, į jas susirinkdavo iki pusantro šimto žmonių. Specialiai joms siūdavome tautinius drabužius, parengdavome programą, kurioje daug dėmesio skirdavome papročiams.
Pamažu mūsų gretos retėjo – vieni išvyko, kiti iškeliavo į amžinybę. Paskutiniame susitikime turėjo dalyvauti dešimt draugijos narių, tačiau susirinkome tik trys. Atėjo mano prietėlius Stasys Česnauskis, jo žmona ir aš. Būdavo laikai, kai dešimtys žemaičių susiburdavo po vienu stogu, o per vakarones šis skaičius dar kelis kartus išaugdavo.
Jaunimas nelabai atvažiuoja dirbti į Alytų baigęs mokslus, dažniau renkasi Airiją ar Angliją. Be to, ne visi tarmiškai šneka, o žemaičiui tarmė – šventas dalykas. Tarpusavyje šnekantis nėra jokių kitų kalbų tik žemaičių. Aš su kitais žemaičiais irgi kalbu tik tarmiškai.
Koks atrodo dzūkas žemaičio akimis?
Žemaičiai santūresni, o dzūkai laisvesni, jie šnekučiai, atviri žmonės. Jei mūsų nežavėtų dzūkai – mes pabėgtume. Anksčiau Alytus žavėjo kaip didmiestis, pastaruoju metu labiau tapęs provincijos miesteliu.
Žemaičiui į akis krinta dzūkų svetingumas, plepumas, karštakošiškumas, nesavanaudiškumas. Nieko naujo nepasakiau, tai laiko ir gyvenimo patvirtinta nuomonė. Žemaitis nerangus, dzūkas mėgsta lėkti. Jie sako: gerai – padarysiu. Lauki dieną, dvi, mėnesį, o kartais visi metai praeina, ir niekas nepadaryta būna. Pažadukai.
Žemaičių ūkis atrodo solidesnis, didingesnis, o dzūko atrodo daug kuklesnis, ant smiltelės, nors dabar viskas susimaišę.
Dzūkas nori būti matomesnis – name gyvena trys dzūkai, o kieme stovi penkios mašinos. Žemaitijoje mažiau mašinų ir kiemuose, ir keliuose. Tai rodo požiūrį, kad dzūkeliai labai mėgsta vaikytis mados, tai naujovių gaudytojai kartais ne pačia geriausia prasme. Žemaičiui tai nėra labai svarbus dalykas. Dešimt kartų gal nematuojam, bet 5–6 kartus tai tikrai, dzūkas iš pirmo ar antro karto kerta. Jų kitas temperamentas.
Ko žemaičio širdis ilgisi Dzūkijoje?
Žemaitijoje irgi yra gražių vietų, tačiau jei imtume lyginti – nugalėtų Dzūkija, čia gamta gražesnė. Skanūs dzūkiški patiekalai, bet kai valgai kastinį, pusmarškonę košę ar kraujinius vėdarus, kai jų gauni – širdis atsigauna.
Ko pasigendu Dzūkijoje? Žemaitijos, nes ten visa mano giminė, mano šaknys, ten visada bus mano širdis, nesvarbu, kad Alytuje prabėgo didesnė dalis gyvenimo.
Komentarai
Palikite savo komentarą
buy lyrica australia -…
Komentaras
buy lyrica australia - lyrica 15 mg buy lyrica online
vardenafil 5 mg - buy…
Komentaras
vardenafil 5 mg - buy vardenafil in canada vardenafil generic names
how to get tadalafil online …
Komentaras
how to get tadalafil online - sublingual cialis where to buy cialis in singapore
sildenafil 50mg price -…
Komentaras
sildenafil 50mg price - where to purchase viagra pills where to order viagra online in canada
stromectol over the counter …
Komentaras
stromectol over the counter - stromectol 3 mg dosage ivermectin medication
order vardenafil 30 pills -…
Komentaras
order vardenafil 30 pills - edclubp.com vardenafil medication
generic vardenafil uk -…
Komentaras
generic vardenafil uk - vardenafil 20 buying vardenafil online
female viagra uk - generic…
Komentaras
female viagra uk - generic viagra online usa sildenafil citrate tablets
where can i buy cialis…
Komentaras
where can i buy cialis online in canada - online pharmacy prescription tadalafil daily uk
vardenafil on line -…
Komentaras
vardenafil on line - vardenafil coupons where to buy vardenafil in canada
generic vardenafil online…
Komentaras
generic vardenafil online pharmacy - generic vardenafil sale what is the generic for vardenafil
amoxicillin for sale for…
Komentaras
amoxicillin for sale for humans 500 mg - buy amoxicilina noscript canada rx amoxicillin 500mg
synthroid medication 175 mcg…
Komentaras
synthroid medication 175 mcg prices - levothyroxine prices 100mcg synthroid 250 mcg tablet
cialis online safe - cialis…
Komentaras
cialis online safe - cialis super active plus 20mg best no prescription pharmacy
generic 5mg cialis - cialis…
Komentaras
generic 5mg cialis - cialis and cialis professional where to buy cialis in uk
bactrim online without a…
Komentaras
bactrim online without a prescription - buying bactrim cost of bactrim
viagra o cialis -…
Komentaras
viagra o cialis - sustitutos de la viagra viagra spain
waar is sildenafil goed voor…
Komentaras
waar is sildenafil goed voor - sildenafil 100mg prijs waar is sildenafil goed voor
ed pill pde5 work - ed…
Komentaras
ed pill pde5 work - ed pills from lemonaid kevin james dr oz ed pills
plavix generic available -…
Komentaras
plavix generic available - clopidogrel otc clopidogrel cost uk