Alytaus rajono valdžia skulptūrą pirko internetu iš Kinijos: nerado tinkamo lietuvių menininko

Karolina Šarkaitė,15 min.lt
Komentarai (12)
2019 Balandis 12
kinetine skulptūra
Iš Kinijos atkeliavusi kinetinė skulptūra, papuošė Giluičio ežero pakrantę.
Alytaus rajono valdininkai didžiuojasi internetiniu pirkiniu – iš Kinijos atkeliavusia kinetine skulptūra, kuri papuošė Giluičio ežero pakrantę. Savivaldybės architektas Edvardas Minkevičius atskleidė, kad Lietuvoje nerado tinkamo menininko ir pabrėžė: „Teigti, kad masinės produkcijos daiktai neturi jokios meninės vertės, būtų gan netikslu ir mėgėjiška.“ Internetu nupirktos dvi skulptūros atsiėjo kone 12 tūkstančių eurų.

Kaip teigiama savivaldybės pranešime, tai vienintelė tokia skulptūra ne tik Alytaus rajone, bet, greičiausiai, ir visoje Lietuvoje. „Skulptūros dinamiška kompozicija kuriama pasitelkiant vėjo energiją. Jos išskirtinumas – judėjimas erdvėje“, – rašoma toliau. Du nerūdijančio plieno dirbiniai, įskaitant mokesčius ir pristatymą, iš viso kainavo 11 963 eurus ir Lietuvą pasiekė per 3 mėnesius. „Iš viso nupirktos dvi skulptūros – antroji bus pastatyta artimiausiu metu. Pasak savivaldybės architekto, jeigu šios skulptūros sulauks teigiamos rajono gyventojų reakcijos, neatmetama galimybė įkurti vėjo skulptūrų parką“, – rašoma toliau.

15min savivaldybės architekto Edvardo Minkevičiaus paklausė, kaip kilo mintis statyti būtent tokią skulptūrą? „Kaip žmonėms kyla įvairios mintys sunku atsakyti. Galbūt tai labiau mokslininkų kompetencija“, – atsakymą pradėjo jis. Pašnekovas pasidalijo interneto nuoroda į straipsnį, kuriame rašoma, kad Masačiusetso technologijų instituto ir Bostono universiteto (JAV) mokslininkai išsiaiškino, kaip elektrinio aktyvumo svyravimai leidžia smegenims formuoti mintis ir prisiminimus. „Trumpai tariant, mokslininkų atlikto tyrimo nustatyta, kad smegenys sukuria bet kokias atitinkamas elgesio reakcijas į daugybę dirgiklių, taisyklių ir būtinų veiksmų kombinacijų. Smegenys žaibiškai sinchronizuoja neuronus ir aktyvuoja atitinkamus neuronų ansamblius. Manome, kad tokiu ar panašiu būdu kilo ir ši mintis. O jeigu paprasčiau, norėjosi išnaudoti vėjuotą Giluičio paplūdimį ir padaryti jį patrauklų ne tik maudynių sezonu. Manome, kad tokio tipo skulptūra puikiai tinka šiam tikslui. Tikriausiai šaltis ir vėjas besilankant Giluičio ežero paplūdimyje ankstyvą pavasarį (Simno kermošiaus metu) ir buvo tie dirgikliai, aktyvavę atitinkamus neuronų ansamblius. Ir dar, galbūt, Pinterest.com“, – rėžė jis.

Prisiminė A.Warholą  

Paklaustas, kaip vertina faktą, kad iš Kinijos internetu įsigyta skulptūra – masinės gamybos objektas, kuris, kritikų teigimu, neturi jokios meninės vertės, E.Minkevičius svarstė, jog yra labai įvairių ir skirtingų požiūrių į meną. Pavyzdžiui, XX a. 6 dešimtmečio meno šaka „Pop art“, – priminė jis, – buvo orientuota į masinę produkciją, menininkai savo kūryboje dažnai naudodavo masinės gamybos produktus ir netgi daugindavo savo kūrinius.
Žymus šios meno šakos atstovas Andy Warholas į savo kūrybą įtraukė šilkografijos techniką, kurdamas naudojosi trafaretais, kad galėtų greičiau perteikti dominusias idėjas ir jas padauginti norimą kartų skaičių. Tad teigti, kad masinės produkcijos daiktai neturi jokios meninės vertės, būtų gan netikslu ir mėgėjiška“, – toliau pasakojo pašnekovas. Pirkinys iš pirmo žvilgsnio primena garsaus amerikiečių skulptoriaus Anthony Howe'o kūrinius, todėl 15min pasiteiravo, ar specialistai žino, kad tai – kopija? Į šį klausimą E.Minkevičius, kaip ir anksčiau, atsakė ironizuodamas ir netgi pademonstravo savo kinų kalbos, arba google vertėjo, žinias: „Kopija, reprodukcija ar daiktas. Leiskite pastebėti, kad anksčiau teigėte – masinės gamybos daiktai, neturi jokios meninės vertės, o dabar prieštaraudami patys sau ieškote ryšio su garsių menininkų kūriniais. Savivaldybės administracija nėra skelbusi ar kažkaip kitaip nurodžiusi, kad Giluičio ežero pakrantėje pastatyta originali garsaus menininko skulptūra. Pranešime aiškiai nurodyta „iš Kinijos atkeliavusi skulptūra“. Niekas nedraudžia jums kopijuoti Leonardo da Vinci „Monos Lizos“ ar Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Zodiako ženklų“, pasikabinti namie, organizuoti parodą ir net pardavinėti šias kopijas iki tol, kol neklaidinsite pirkėjo, jog tai originalus žymaus menininko kūrinys. Taip, Giluičio ežero paplūdimyje pastatyta skulptūra nėra originalus garsaus menininko kūrinys, tiesiog kažkas panašaus. Jau minėtame Pinterest.com įvedę „wind sculpture“ rasite visą krūvą panašių vėjo skulptūrų ir nebūtinai jūsų minimo žymaus amerikiečių menininko kūrinių.“

Toliau architektas išvardijo kelis menininkus ir dar kartą pabrėžė: „Giluičio ežero paplūdimyje pastatyta skulptūra nėra originalus menininko kūrinys (atsiprašome visų kinų, prisidėjusių prie šios skulptūros gamybos: 對不起他们说你已经制作了著名艺术家雕塑的副本).“

Lietuvoje tinkamo menininko nerado

E.Minkevičius 15min teigė, kad svarstė galimybę skulptūrą įsigyti Lietuvoje, tačiau, jo žodžiais tariant, internete nepavyko rasti nė vieno lietuvių skulptoriaus, kuriančio kažką panašaus (jeigu tokių yra, matyt, nesireklamuoja internete, o iš telefonų knygos atsiliepdavo medžio drožėjai ir siūlydavo organizuoti medžio skulptūrų plenerą). Pasak jo, lietuviškoms gamykloms užsakymo, neturint brėžinių, nebuvo galima pateikti. „Be to, remiantis ekonomikos dėsniais, masinės gamybos daiktai (jei tai ne A.Warholo kūriniai, žinoma) kainuoja žymiai pigiau nei vienetiniai, tad taupydami mokesčių mokėtojų pinigus rinkomės optimalų kainos ir kokybės santykį“, – dėstė pašnekovas. Populiarioje „Alibaba“ internetinėje platformoje, kurioje apsipirkinėjo rajono valdininkai, apsilankė ir 15min. Išties, kinetinių masinės gamybos skulptūrų joje apstu. Savivaldybės architektas anksčiau yra sakęs, kad neatmeta galimybės ateityje įkurti vėjo skulptūrų parką, todėl 15min pasiteiravo, ar visus eksponatus ketinama siųstis iš Kinijos. „Kol kas sprendimas dėl skulptūrų parko nėra priimtas ir būsimų eksponatų importo kryptis nėra žinoma. Aišku, dabar, kai pirkimo ir atgabenimo iš Kinijos procedūra išbandyta, tokia galimybė taip pat neturėtų nebūti atmetama. O galbūt neuronų ansambliai vėl sujudės ir kils naujų minčių. Be to, sprendimus savivaldybėje priima ne E.Minkevičius, o savivaldybės vadovai, tad visi Minkevičiaus siūlymai gali ir likti tik siūlymais be drąsių savivaldybės vadovų sprendimų“, – atrėžė jis.

  Komentaras

  kad architekto neuronai nesujudėtų nusipirkti kinišką kirvuką ir paretinti galvas tų, kas prieš rajono savivaldybės ekonomikos politiką iš Kinijos importuoti metalą

  Komentaras

  Tokiu atveju galėjo vėjo jėgainę iš ES paramos kol eina statyt ir būtų uždirbę dar į ateitį... Iš gaminamos elektros. O čia kinam sumetė pinigus lyg neturėtų kur dėt. Norėdamas nesugalvosi...tokios kombinacijos. Vienok pagal LR Vietos sav. Įst. 20 str., 1p., - meras atskaitingas tarybai ir bendruomenei už savo ir savivaldybės veiklą.

  Komentaras

  Skelia Alytus. Rajonas kinų ekonomiką gerina. Mieste ir jei naujas meras laukia kol atras savivaldybės administracijos direktorių ir anas sudėlios už merą ir tarybą ką daryt su savivaldybe, kai ši išskirtinė kompetencija tik pačių rinktas meras ir taryba gali veiklos gaires nusakyt ir tvirtint ir atsakingais už tai tampa - čia? Laukia jei, kol administracijos direktorius kuris gyventojus tik informuot turi, nes pavaldus tarybai ir atskaitingas tarybai ir merui - čia nesuvokiama. Kaip pagal paskutinę statistiką per šių metų pirmą ketvirtį net 8 savivaldybėse gyventojų padaugėjo, tarp jų didmiesčių su greta rajoninėm savivaldybėm - tarp jų Alytaus nėra. ir kažin, ar su tokiais lygiais bus? O gal alytiškiai to ir nesiekia?

  Komentuoti

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.