„Žvangucis” – jėga, suvienyta geros dzūkiškos dvasios (2)
– Jūrate, šiuo metu esate „Žvangucio“ vadovė, kaip sekasi?
– „Žvangucio“ ansamblį įkūrė Giedrius Griškevičius, jis pastatė kolektyvą ant ,,gerų bėgių“. Giedrius yra baigęs etninės kultūros studijas, tikrai kultūringas žmogus, pagarbus ir atidus visiems ansamblio nariams. Taip jau susiklostė, kad prieš dvejus metus Giedriui teko atsisakyti ansamblio vadovo pareigų, skubiai reikėjo ieškoti naujo. Dauguma kolektyvo narių pasitikėjo manimi ir pasiūlė imtis šių pareigų. Kadangi kolektyvas negalėjo būti be vadovo, tai aš ilgai negalvodama ir sutikau. Giedrius yra ansamblio siela, o aš – tik priedas, bet visi drauge tobulėjame, daug koncertuojame, vedame edukacijas, kuriame naują programą, jau turime ir kapelą, ir… sveikiname vieni kitus gimtadienių progomis. Taigi galima sakyti, kad sekasi šauniai!
– „Sudzūkuotas“ ansamblio vardas „Žvangucis“, atliekate taip pat daugiausia dzūkišką folklorą, o Jums pačiai dzūkiška tarmė kasdienybėje limpa?
– Ansamblio pavadinimą pasiūlė Gerda Pėstininkienė, kai jis dar tik kūrėsi, iš keleto išrinkome vieną. Taip, ansamblis atlieka Dzūkijos regiono dainas, bet, kai reikia, mokomės net ir žemaitiškų. Kalbėti dzūkiškai visiems patinka ir mokomės vieni iš kitų. Kai suscinku cikrą dzūką, norisi kalbėti cik dzūkiškai. Bet dar tik mokausi…
– Kas vienija „Žvangucio“ narius – turbūt esate labiau bendraminčių būrys nei tiesiog kolektyvas? Kokio amžiaus ir profesijų žmones buriate? Papasakokite apie aktyviausius.
– „Žvangucio“ narius vienija pagarba etninei kultūrai, Giedrius ir bendra gera dzūkiška dvasia. Esame bendraminčių būrys ir dirbame išsijuosę, nes nei vienas, nei du tiek veiklos nepajėgtume įgyvendinti. Giedrius pasakė ir visi lekiame, kas tuo metu galime, ir darome, ką pajėgiame. Visi ieškome dainų, patarlių, priežodžių, pasakojimų... „Žvangucis“ – jėga, suvienyta geros dzūkiškos dvasios! Ansamblio narių amžius, išsilavinimas ir profesijos įvairios – nuo darželio auklėtojų iki savanorių. Šiuo metu ansamblyje yra 26 nariai, 6 iš jų – senbuviai. Jų amžius įvairus, nuo 13 iki 80 metų, kartais prisijungia ir vaikai. Niekada nė vienas neatsisako padėti, ginčijamės nebent dėl atlikimo kokybės arba vieno kito dzūkiško žodžio tarimo, kadangi visi esam iš skirtingų Dzūkijos vietų. Ansamblio seniūnė Renata Sviklienė tvarko visus „žemiškus“ reikalus, Nijolė Marčiulaitienė – pagrindinė dainų tvarkytoja ir užvedėja. Gerda Pėstininkienė groja kanklėmis, molinukais ir cimbolais, moka įvairių rankdarbių, o Lina Juknevičienė – armonika, taip pat renka ir talpina dainas dainų grupėje. Renata Danevičienė – nuostabaus balso savininkė, Janina Lenčiauskienė – gera šokių žinovė. Mūsų šeimininkė ir tvarkdarė yra Lina Dobrovolskienė, Algirdas Kudarauskas – muzikantas, Inga Beleckienė – edukatorė ir fotografė, aktyviai įamžinanti ansamblio veiklą. Ansamblio atrama, šokėjai ir dainininkai Marija ir Jonas Kaškonai, viena pirmųjų ansamblio narių, turinti tvirtą savo nuomonę – Nijolė Buzienė, Nikolajus – būgnininkas, santūrusis Laisvūnas, energingasis Valdukas, naujokas Zenonas – šokėjai ir dainininkai, Svetlana Žadeikienė – dzūkiško žodžio puoselėtoja. Neseniai sėkmingai įsijungė ir pritapo Laimutė, Vilė, Dovilė, Danutė, Edita Janulynienė, kuri ne tik scenoje pasirodyti spėja, bet ir fotografuoja „Žvangucio“ kasdienybę ir šventes.
– Veikla, taip suprantu, labai įvairi?
– Taip, dalyvaujame pasidainavimų vakaruose, koncertuose, festivaliuose ne tik savo, bet ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Reikia paminėti, kad rengiame kalendorines šventes, šokame akcijoje „Visa Lietuva šoka“, kolektyvo nariai dalyvauja tradicinio muzikavimo kursuose Marcinkonyse, pasakorių, muzikantų, polkos konkursuose. Vien per liepos ir rugpjūčio mėnesius teko koncertuoti folkloro festivalyje „Čiula ulba“ ir vesti edukacijas stovykloje „Pasaulio Lietuva“ ir dalyvauti Druskininkuose folkloro festivalyje, kuris organizuotas jau 30-ąjį kartą. 2018 metais mūsų ansambliui suteikta II mėgėjų meno kolektyvo kategorija, o šių metų lapkričio mėnesį dalyvausime 2024 metų Lietuvos dainų šventės atrankoje. Tikimės išsaugoti turėtą kategoriją, o gal ir I gauti, dabar intensyviai kuriame programą ir mokomės mokomės... Žinoma, visada yra laukiami ir nauji nariai, gebantys dainuoti, groti, šokti!
– Kuo „Žvangucis“ skiriasi nuo kitų folkloro kolektyvų? Kaip pavyksta išgyventi, reikia ir sceninių kostiumų, ir instrumentų, tai kaip sukatės?
– Turbūt pirmiausia tuo, kad yra vienintelis Alytaus folkloro kolektyvas, puoselėjantis dzūkiškas tradicijas praktiškai – vakaronėse, įtraukdami žiūrovus supažindiname su papročiais, parodome buities darbus ir kt. Dabar bandome įvesti ir etnografinio sporto elementų, įsigijome šiek tiek prietaisų, muštuką, meškerę. Kviesti į kolektyvą naujų narių specialiai beveik ir nereikia – pamato pasirodymus, patinka ir ateina patys. Šiaip folkloro kaip žanro pakilimas jaučiamas Varėnoje ir Varėnos rajone, o Alytuje – štilis.
Finansiškai mus paremia Alytaus miesto savivaldybė, skirdama pinigų tautiniams kostiumams, instrumentams, kelionėms, pusės etato meno vadovo darbo užmokesčiui. Aišku, norėtųsi, kad prisidėtų ir daugiau... Nemažai kvietimų koncertuoti sulaukiame iš kitų miestų, kur važiuojame ir savo lėšomis, tačiau dalies koncertų, dėl lėšų stygiaus, tenka atsisakyti. Dalį instrumentų, kuriais grojame, yra nupirkęs Alytaus kultūros centras, tačiau didžioji dalis jų – asmeniniai, pačių muzikantų įsigyti. Pavyzdžiui, mūsų muzikantas Algis groja prieš 400 metų pagamintu smuiku, kurį įsigijęs pats ir restauravo.
Atskira tema – tautiniai kostiumai, kurie labai svarbūs „Žvangucio“ sceniniam įvaizdžiui. Juos mums pasiuvo įmonė, pusę reikalingos sumos skyrė Lietuvos liaudies kultūros centras ir pusę – Alytaus kultūros centras. Prieš jubiliejinę Lietuvos dainų šventę dar tikimės šiek tiek įsigyti kostiumų. „Žvangucio“ senbuviai taip pat turime po kelis savo lėšomis įsigytus tautinius kostiumus, naujokai irgi susikuria juos patys. Keturios narės turime ir baltiškus kostiumus, kuriuos pačios įsigijome. Aš pati saugau XIX amžiaus tautinį kostiumą – savo Mamos, kurį labai tausoju ir dėviu tik ypatingomis progomis. Kalbant apie tautinių kostiumų kainas, tai, jei užsakinėsi tautodailininko ar įmonės – brangokai išeis, bet jei pats pasisiūsi, susidėliosi, tai nebus brangu.
– Esate aktyvi alytiškė, puikiai matoma įvairiose veiklose, šiuo metu – ir kaip ansamblio „Žvangucis“ vadovė – kaip Jūsų gyvenime atsirado liaudies menas, folkloras ir kiek jis yra svarbus?
– Visą gyvenimą domėjausi Lietuvos kultūra, mokiausi muzikos mokykloje, apie dvi dešimtis metų dainavau choruose, 15 metų dalyvavau Romuvos stovyklose (Alytuje kurį laiką gyvavo ir romuviečių būrelis), dėstydama Alytaus kolegijoje buvau subūrusi folkloro kolektyvą. Domėjimosi liaudies kultūra šaknys – šeimoje, mano tėvai – mokytojai, Tėtė Kajetonas Žievys, lituanistas, Mama – mokytoja, folkloro ansamblio „Dzūkiška veseilia“ vadovė…
– Koks folkloras įdomiausias Jums – autentiškas, stilizuotas ar dar koks, kokie atlikėjai patinka?
– Asmeniškai man įdomiausias autentiškas folkloras ir klasika. Atlikėjai – Veronika Povilionienė, sutartinių atlikėja Laurita Peleniūtė, Saulius Petreikis – daugybės instrumentų virtuozas, kaimų atlikėjai ir ansambliai.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Vadovei Jūratei…
Komentaras
Vadovei Jūratei Fedaravičienei – geriausios sėkmės, sveikatos ir energijos! Puiki asmenybė! Tautinės kultūros puoselėjimas yra labai svarbus darbas.
Nuostabus kolektyvas, sėkmės…
Komentaras
Nuostabus kolektyvas, sėkmės jums.