Vilniaus kolegija – atvira naujovėms, lanksti, nuolatos besikeičianti aukštoji mokykla, jau 8 metus neapleidžia lyderės pozicijos nacionaliniuose švietimo įstaigų reitinguose (0)

Studijų programų turinį ir infrastruktūrą atnaujiname atsižvelgdami į ateities tendencijas
Dr. Nijolė Liepienė,
Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto dekanė
Vilniaus kolegija – aukštojo mokslo nacionalinių reitingų lyderė, turinti daugiau nei 6,5 tūkst. studentų, 500 dėstytojų ir net 39 koleginių studijų programas, organizuojamas septyniuose fakultetuose.
Studentai gali rinktis 3 metų trukmės nuolatines dienines arba nuolatines sesijines (pasirinkus nuolatines sesijines studijas, atskirose programose yra galimybė studijuoti anglų kalba ir nuotoliniu būdu) studijas, po kurių įgyjamas profesinio bakalauro laipsnis arba profesinio bakalauro laipsnis ir profesinė kvalifikacija.
Kolegijoje ypatingas dėmesys skiriamas praktiniams įgūdžiams, aktyviai bendradarbiaujama su daugiau nei 270 užsienio aukštųjų mokyklų iš 40 pasaulio šalių, kuriose studentai turi galimybę atlikti tarptautinius mainus. Profesinės veiklos praktikas gali atlikti įvairiose ES šalių laboratorijose, įmonėse, ūkiuose.
Pagrindinė studentų tarptautinių studijų priemonė yra „Erasmus+“ mobilumo programa, visų studijų programų studentams suteikianti galimybę dalį studijų rezultatų pasiekti užsienio šalių aukštosiose mokyklose ar institucijose pagal iš anksto suderintą studijų sutartį. Per 3 metų studijų laikotarpį studentai 12 mėnesių gali studijuoti arba atlikti praktiką užsienio šalyse.
Nuolat atsinaujinantis, atviras ir pažangias mokymo technologijas diegiantis Agrotechnologijų fakultetas studentus kviečia rinktis iš penkių studijų programų – agroverslo technologijos, veterinarijos, maisto technologijos, kraštovaizdžio dizaino ir cheminės analizės.
Daugelis nustemba, kad Vilniaus kolegijoje galima pasirinkti studijų programas, susijusias su žemės ūkiu. Beje, cheminė analizė, kraštovaizdžio dizainas ir veterinarija – tai vienintelės koleginių studijų programos Lietuvoje.
Periodiškai analizuojame darbo rinkos poreikius, kad studentai įgytų tas kompetencijas, kurių tikisi verslas. Studijų programų turinį ir infrastruktūrą atnaujiname atsižvelgdami į ateities tendencijas. Daugiau nei pusė studijų programos dalykų dėsto socialinių partnerių įmonių atstovai praktikai.
Kuo įdomios ir patrauklios Maisto technologijos katedros studijų programos?
Laimutė Milašienė,
Maisto technologijos katedros vedėja
Ar susimąstome, kad maisto produktas, kurį įsigyjame parduotuvėse, maistas, kurį valgome viešojo maitinimo įstaigose, yra maisto technologo darbo rezultatas, o maisto technologija – tai maistingų, skanių, patrauklių, kokybiškų, saugių, inovatyvių maisto produktų kūrimas ir gamyba.
Mūsų kolegijos Maisto technologijos studijų programa – vienintelė Vilniaus regione, rengianti maisto srities specialistus, turinčius aukštąjį išsilavinimą. Daugiau kaip 10 metų ji yra viena iš patrauklių studijų programų, turinti galimybę studijoms pritraukti įžymius maisto srities žmones, tad Lietuvos kolegijų studijų krypčių reitinge užimama penkta vieta.
Studijų programos vykdymui, studentų praktiniams įgūdžiams įgyti yra svarbi praktinė bazė. Tam įrengtos Cheminės analizės, Maisto chemijos, Maisto technologijos, Juslinės analizės laboratorijos.
Pagal „Erasmus+“ programą dalinėms studijoms ir praktikai studentai buvo išvykę į Portugaliją, Ispaniją, Slovakiją, Belgiją, Lenkiją, Turkiją, Graikiją, Olandiją, Nyderlandus, Norvegiją, Jungtinę Karalystę.
Studijų trukmė – treji metai. Studijų programoje numatytos trys specializacijos: Duonos kepimo technologija, Mėsos produktų technologija, Maitinimo įmonių gamybos technologija. Studentai atlieka praktikas realioje darbo aplinkoje maisto pramonės, maisto gamybos, viešojo maitinimo įmonėse Lietuvoje ir užsienio šalyse. Visa praktikų trukmė – 18 savaičių.
Absolventai galės dirbti maisto pramonės, maisto žaliavų, produktų, viešojo maitinimo, žemės ūkio sektoriaus įmonėse, individualiose įmonėse, prekybos centruose esančiuose maisto gamybos padaliniuose, kurti savo verslą ir dirbti savo įsteigtose maisto gamybos įmonėse. Mūsų absolventai dirba technologais, technologų asistentais, kokybės vadovais, meistrais, konditeriais, padalinio vadovais, gamybos vadovais, pamainos vadovais, maisto saugos specialistais, kokybės kontrolieriais, produktų vystymo technologais įvairiose maisto sektoriaus įmonėse.
Ir žinutė norintiems studijuoti. Minimalus konkursinis balas – 4,3. Konkursinio balo sandara: matematika, lietuvių kalba, chemija arba biologija, arba fizika.
Į valstybės finansuojamas studijų vietas stojantieji turi būti išlaikę: lietuvių kalbos valstybinį brandos egzaminą, matematikos valstybinį egzaminą ir bet kurį kitą valstybinį brandos egzaminą.
Į valstybės nefinansuojamas studijų vietas – turi būti išlaikę bent vieną valstybinį brandos egzaminą.
Kraštovaizdžio dizainas – vienintelė koleginių studijų programa Lietuvoje, kurią gali studijuoti Vilniaus kolegijoje
Dr. Gražina Palaitytė,
Kraštotvarkos ir agroverslo technologijų katedros vedėja, kalba apie Agroverslo technologijų ir kraštovaizdžio dizaino studijų programas
– Absolventų gausa iš Alytaus rajono pasigirti negalime. Kraštovaizdžio dizaino studijas šiemet baigia Svajūnas Pekarskas, tai rimtas specialistas, jau kuris laikas kūrybingai dirbantis.
Agroverslo technologijų studijų programos studentų iš Alytaus krašto turime du, abu pirmakursiai.
– Kuo išsiskiria kraštovaizdžio dizaino studijos mūsų kolegijoje?
– Kraštovaizdžio dizainas – vienintelė koleginių studijų programa Lietuvoje, kurią gali studijuoti Vilniaus kolegijoje.
Tikriausiai sunku būtų surasti kitą tokią įvairiapusę, daug žinių reikalaujančią specialybę, kai vienu metu reikia būti ir botaniku, ir menininku, turinčiu lakią vaizduotę, bet kartu būtinas ir inžinerinis mąstymas.
– Kokios yra darbo perspektyvos, baigusiems šias studijas?
– Kraštovaizdžio dizaino specialybė yra ypač populiari pastaraisiais metais.
Šiuolaikinis žmogus vis daugiau dėmesio skiria aplinkai, kuri jį supa. Žmonės statosi individualius namus, puoselėja sodybas ir vienkiemius, nori, kad miestuose ir miesteliuose juos suptų sutvarkytos viešosios erdvės, išpuoselėti želdynai. Visa tai įgyvendina kraštovaizdžio dizaino specialistai.
Baigęs kraštovaizdžio dizaino studijas galėsi dirbti projektavimo, aplinkotvarkos veiklą vykdančiose įmonėse, savivaldybėse ir jų įmonėse, valstybiniuose želdynuose bei užsiimti individualia veikla, teikti konsultavimo paslaugas ir kita.
– Agroverslo technologijų studentai gali rinktis Žaliojo kurso ir Tvaraus ūkininkavimo sistemų specializacijas. Kuo šios kryptys yra aktualios?
– Siekiant ekonomiškai efektyvaus ir konkurencingo žemės ūkio, pagrįsto mažesnį poveikį aplinkai darančiu ūkininkavimu, Agroverslo technologijų studentai gali pasirinkti Žaliojo kurso ir Tvaraus ūkininkavimo sistemų specializacijas, kurios padės studentams įgyti konkurencinį pranašumą.
Baigę šias studijas studentai gebės taikyti tvarias ūkininkavimo technologijas, naudos skaitmenines valdymo sistemas gamybos procese, parinks agrarinės aplinkosaugos priemones įvairioms agroekosistemoms, supras tvarių maistų sistemų „Nuo lauko iki stalo“ ir žiedinės ekonomikos principus.
Tvaraus ūkininkavimo arba Žaliojo kurso specializacijų pasirinkimas leis absolventams kurti ekonomiškai efektyvias, inovatyvias, konkurencingas ir mažesniu poveikiu aplinkai pagrįstas žemės ūkio veiklas.
Specializuotos studijos padės absolventams lanksčiai prisiderinti prie besikeičiančios ūkininkavimo aplinkos. Džiugu, kad iš buvusių mūsų studentų nuolat sulaukiame puikių atsiliepimų.
----------------------------------
Kraštovaizdžio dizaino specialybės studentų mintys:
„Būsimam darbe noriu suderinti viską – naujas idėjas, meną, grožį ir stulbinamus gamtos ir žmogaus darbo rezultatus.“
* * *
„Būsimam darbe noriu turėti viską – daug erdvės fantazijai, gamtos, saulės, gryno oro, galimybių kurti.“
* * *
„Kraštovaizdžio dizaino specialybė – daugiau negu darbas, tai gyvenimo būdas. Tai gyvenimas su gamta ir joje, ir, be abejo, tai yra viso gyvenimo nuolatinės studijos. Nes gamtos tobulumas pranoksta ir lakiausią mūsų vaizduotę.“
Ateityje chemikų specialistų poreikis Lietuvoje ir užsienyje tik augs
Nijolė Ružienė
Cheminės analizės studijų programos praktikos vadovė
Koleginės studijos orientuotos į praktinių įgūdžių tobulinimą, todėl studijų metu gausu praktikų. Fakultete Cheminės analizės studijų programos studentai atlieka tyrėjo įgūdžių, cheminės analizės metodų patvirtinimo praktikas, o realiomis darbo sąlygomis – cheminių tyrimų ir baigiamąją praktikas.
Įmonių laboratorijose studentai gauna praktinių įgūdžių darbo vietoje, dirbdami modernia chemijos laboratorijų įranga. Dažnai darbdaviai studentams pasiūlo darbo vietas jau baigiamosios praktikos metu.
Baigę cheminės analizės studijas studentai įsidarbina maisto ir chemijos pramonės, mokslo institutų, teismo ekspertizės ir kriminalistinių tyrimų, visuomenės sveikatos, mitybos centrų, aplinkosaugos tarnybų, vandens tiekimo įmonių, žemės ūkio, mokymo įstaigų chemijos laboratorijose ar biotechnologijos pramonės įmonėse.
Absolventai jau dirba UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, UAB „BIOK laboratorija“, UAB „Eurofins Labtarna Lietuva“, UAB „Vilniaus vandenys“ bei kitų miestų ir rajonų vandens tyrimo laboratorijose, Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, miestų ir rajonų visuomenės sveikatos centrų chemijos laboratorijose ir kitur.
Jie įsidarbina chemikais technikais, technologais, laborantais, analitikais, tyrėjais, specialistais.
Lietuvos chemijos pramonė 2020–2025 metais išliks viena perspektyviausių gamybos šakų. Pastaruoju metu gana sparčiai pradėjo vystytis Lietuvos vaistinių preparatų, chemikalų, kosmetikos bei valymo preparatų pramonė.
Biotechnologijos pramonės įmonėms plečiant savo veiklą, kuriamos naujos darbo vietos – nuolat ieškoma chemikų, o ateityje tokių specialistų poreikis tiek Lietuvoje, tiek užsienyje tik augs.
* * *
„Po studijų Vilniaus kolegijoje kiekvienas ras savo sritį, kurioje jis bus geriausias“
Pokalbis su Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Cheminių tyrimų skyriaus vyriausiuoju inžinieriumi, iš Varėnos rajono kilusiu Mantu Gecevičiumi. Studijų Vilniaus kolegijoje metais jis šioje įstaigoje atliko praktiką, čia sėkmingai pradėjo savarankiško darbo karjerą.
– Mantai, kodėl pasirinkote Vilniaus kolegiją ir kodėl cheminės analizės studijas?
– Nuo pradinių klasių domėjausi gamtos mokslais ir chemija. Šios pamokos buvo pačios įdomiausios, todėl planavau rinktis studijas, kurios būtų susijusios su patinkančiais mokslais. Iš karto susidomėjau galimybe studijuoti cheminę analizę Vilniaus kolegijoje, kuri ruošia puikius specialistus.
– Kiek metų truko Jūsų pasirinktos studijos? Jų metu galimybių praktiškai padirbėti turbūt buvo nemažai?
– Studijos truko 3 metus. Jų metu iš tiesų buvo labai daug praktinių darbų, kurie glaudžiai siejosi su teorinėmis žiniomis. Taip pat suteikė daug naudingos praktikos, kuri yra neįkainojama įsidarbinus.
– Daugelis mąsto taip: jei chemijos mokslai, tai darbas laboratorijoje. O kaip yra iš tikrųjų?
– Iš tikrųjų tai ir yra darbas laboratorijoje, tik ne toks nuobodus, kaip dauguma mano.
Darbas yra labai įvairiapusiškas: chemikai važiuoja į gamtą, vykdo chemines reakcijas ir įvairius eksperimentus, dirba su nauja laboratorine įranga. Mes vertiname ir analizuojame maisto sudėtį, stebime aplinkos objektų užterštumą, tiriame pagaminamos produkcijos kokybę ir t. t.
– Turbūt chemikų darbdaviai laukia išskėstomis rankomis?
– Galbūt pasižiūrėjus į skelbimus atrodys, kad chemikai nėra intensyviai ieškomi, tačiau įvertinus tai, kad šiuos mokslus pabaigia vis mažiau studentų, įsidarbinimo galimybės yra labai didelės. Kaip ir minėjau, mūsų darbas yra labai įvairiapusis, todėl kiekvienas ras savo sritį, kurioje jis bus geriausias.
– Kuo šiandien galite pasigirti?
– Galiu pasigirti, kad esu didelės svarbios Lietuvai įmonės darbuotojas ir džiaugiuosi nesuklydęs pasirinkdamas cheminės analizės studijas. Taip pat džiaugiuosi galėdamas tęsti studijas universitete, taip gilindamas savo žinias. Studijų metais kartu su kolege aktyviai dalyvavome mokslinėje veikloje.
– Kuo besidomintis jaunimas turėtų pasukti Jūsų pasirinktų studijų keliu?
– Jaunimui galiu palinkėti atrasti sritį, kuri suteiks jiems džiaugsmo ir noro mokytis. Nepabijokite iššūkių, jie padaro mus stipresnius.
Jeigu mėgstate gamtos mokslus, chemiją, neklausykite aplinkinių, jeigu jums sakys, kad šie mokslai neturi perspektyvos. Mano atveju buvo tokių ir jie stipriai klydo.
* * *
Jei pasirinksi Vilniaus kolegiją
* Rasi patinkančią studijų programą
* Galėsi studijuoti nuotoliniu būdu
* Galėsi studijuoti anglų kalba
* Suderinsi teoriją su praktika
* Atliksi tyrimus moderniose laboratorijose
* Erasmus+ studijos ir praktika užsienyje
* Atliksi praktiką Lietuvos ir užsienio įmonėse
* Dalyvausi įvairiose studentų veiklose
* Galėsi gyventi bendrabutyje
* Gausi aukštojo mokslo diplomą
* Įsidarbinsi pagal įgytą specialybę
Parengė Aldona KUDZIENĖ

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
