Investuotojų asociacija: „Rusijos verslininko kontroliuojamos „Snaigės” ofšorinių bendrovių voratinklyje pradingo daugiau nei 10 mln. eurų” (3)

„Prekiauti savo akcijomis biržoje nėra labai naudinga“
„Snaigės“ valdybos sprendimu vasario 11-ąją šaukiamas neeilinis visuotinis šios bendrovės akcininkų susirinkimas, kuriame bus svarstomas klausimas dėl įmonės akcijų išbraukimo iš „NASDAQ Vilnius“ biržos ir nebesiūlymo viešai. Tokį ketinimą apie akcijų išbraukimą iš prekybos reguliuojamoje rinkoje yra priėmusi šios bendrovės valdyba.
Šaldytuvų gamintojų bendrovės generalinis direktorius M.Sologubas tai vertina kaip logišką valdybos sprendimą: „Bendrovės struktūra tokia, kad prekiauti savo akcijomis biržoje nėra labai naudinga. Didžioji dalis akcijų – 91 proc. priklauso vienam akcininkui, kuris, mano žiniomis, neketina jomis viešai prekiauti. Mes neišnaudojame visų galimybių, kurias gali pasiūlyti akcijų birža, tačiau kasmet mokame gana didelę kainą už buvimą joje.“
M.Sologubo tvirtinimu, bendrovės akcijų išbraukimas iš prekybos reguliuojamoje rinkoje neturi ir neturės jokios įtakos nei įmonės veiklai, nei veiklos rezultatams, nei jos vertei.
Generalinio direktoriaus žiniomis, pagrindiniai bendrovės akcininkai kol kas neplanuoja inicijuoti priverstinio mažųjų akcininkų akcijų išpirkimo. O bendrovei išėjus iš biržos, pagal galiojančius teisės aktus bus skelbiamas viešas siūlymas išpirkti akcijas.
„Snaigės“ paprastosios vardinės akcijos į „NASDAQ Vilnius“ vertybinių popierių biržos papildomąjį prekybos sąrašą yra įtrauktos nuo 2009-ųjų birželio.
Pagrindinė „Snaigės“ akcininkė yra Kipre registruota kompanija „Sekenora holdings limited“, valdanti 91,10 proc. akcijų. Likusieji akcininkai turi 8,9 proc. akcijų.
„Jeigu leisime tyčiotis iš biržos, investuojančiųjų į Lietuvos įmonių akcijas mažės“
Iš karto po „Snaigės“ valdybos viešai paskelbto ketinimo išbraukti įmonės akcijas iš prekybos reguliuojamoje rinkoje, sureagavo Investuotojų asociacija, kurios vienas iš tikslų – smulkiųjų investuotojų gynimas, o ji vienija apie 600 narių.
Kaip sako jos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis, nuošalyje nepaliekama nė viena istorija, kur gali būti pažeisti smulkiųjų akcininkų interesai: „Jeigu leisime tyčiotis iš biržos ir atvirai savintis visiems akcininkams priklausančius pinigus, investuojančiųjų į Lietuvos įmonių akcijas mažės, o birža išliks sekli. Todėl siekiame pakeisti situaciją.“
Investuotojų asociacija paprašė paaiškinti, kur dingo pagrindiniam akcininkui paskolinti 11 mln. eurų ir atitinkamai padidinti delistingavimo – „Snaigės“ akcijų išbraukimo iš parduodamųjų sąrašo – kainą.
Kaip teigiama Investuotojų asociacijos pranešime, kaina, kuri dabar gali būti pasiūlyta už „Snaigės akcijas – 0,183 euro už akciją, visa įmonė vertinama 7,25 mln. eurų. 2011-aisiais, kai šios bendrovės kontrolinį akcijų paketą įsigijo Rusijos komercinių šaldytuvų gamintoja „Polair“ per Vilniuje registruotą bendrovę „Vaidana“, „Snaigė“ buvo įvertinta 21,4 mln. eurų, tuomet jos akcija kainavo 0,54 euro.
Kaip skelbiama „Polair“ tinklalapyje, „Snaigė“ priklauso šiai įmonių grupei, o šią kompaniją 2001-aisiais įkūrė Aleksejus Kovalčiukas, kuris dabar vadovauja „Snaigės“ valdybai. Tad nors nuo 2017-ųjų rudens „Snaigės“ kontrolinį akcijų paketą valdo Kipre registruota kompanija „Sekenora holdings limited“, jos ryšiai su „Polair“, Investuotojų asociacijos pastebėjimu, akivaizdūs.
„Per visą laikotarpį nuo 2011 metų, kai „Polair“ įsigijo kontrolinį „Snaigės“ akcijų paketą, „Snaigė“ dividendų nemokėjo, tačiau iš įmonės balanso paslaptingai dingo 10 mln. eurų viršijanti suma“, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas V.Plunksnis.
„Snaigė“ nepateikė informacijos apie milijoninio sandorio baigtį
V.Plunksnio teigimu, „Snaigė“ skolino lėšas „Polair“ grupės Rusijos įmonėms. Pavyzdžiui, 2015-aisiais pareigą grąžinti 9,447 mln. eurų paskolas perėmė „Snaigę“ per tarpines įmones kontroliavusi ofšorinė kompanija „Hymana holdings“, registruota Britanijos Mergelių salose, tačiau ji paskolų negrąžino.
Investuotojų asociacijos turimais duomenimis, 2019-ųjų pabaigoje skola su palūkanomis buvo išaugusi iki daugiau kaip 11 mln. eurų, bet „Snaigė“ apskaitė jos nuvertėjimą iki vos 190 tūkst. eurų.
Taip pat, pasak V.Plunksnio, „Snaigė“ buvo sudariusi su Konstantinu Kovalčiuku, A.Kovalčiuko tėvu, dabartiniu „Snaigės“ valdybos nariu, reikalavimo teisės į „Hymana holdings“ perleidimo sutartį, kurios skelbiama vertė – per 10 mln. eurų: „Įmokos pagal sutartį turėjo būti sumokėtos iki praėjusių metų spalio, tačiau jokios informacijos apie šio sandorio baigtį „Snaigė“ nepateikė.“
Į Investuotojų asociacijos pranešimą sureagavusi „Snaigė“pareiškė: „Susijusioms bendrovės įmonėms suteikta paskola bendrovės vadovybės pastangomis buvo perkelta iš nemokiomis tapusių bendrovių galinčioms ją grąžinti bendrovėms ir asmenims. Per pastaruosius trejus metus ši paskola buvo grąžinama dalimis. Ateityje, bendrovės vadovybės žiniomis, paskolos grąžinimas numatomas tęsti. Visa informacija, susijusi su bendrovės finansine veikla, yra skelbiama viešai, o jos veikla reglamentuota ir prižiūrima Lietuvos banko.“
Tokį pat atsakymą iš „Snaigės“ gavo ir „Alytaus naujienos“, pasiteiravus, kaip vertinamas Investuotojų asociacijos prašymas paaiškinti, kur išgaravo pagrindiniam akcininkui paskolinti 11 mln. eurų.
Investuotojų asociacijos valdybos pirmininko įsitikinimu, akivaizdu, kad „Snaigės“ vadovybė veikė netinkamai ir padarė didžiulę žalą akcininkams, kurie negavo dividendų: „ Rusijos verslininko kontroliuojamos „Snaigės“ ofšorinių bendrovių voratinklyje pradingo daugiau kaip 10 mln. eurų, dėl to mokesčių negavo ir Lietuvos valstybė.“
„Snaigei“ tenka mokėti beveik 210 tūkst eurų baudą
Prieš trejus metus Lietuvos bankas „Snaigei“ už Vertybinių popierių įstatymo pažeidimą ir neįvykdytą šio banko nurodymą skyrė 207 tūkst. 250 eurų baudą.
Lietuvos banko specialistai nustatė, kad 2016-aisiais „Snaigės“ finansinės ataskaitos neatitinka tarptautinių apskaitos standartų reikalavimų, įmonės vadovai neveikė dėl visų akcininkų ir bendrovės interesų, neteisingai informaciją apie tai atskleidė„NASDAQ Vilnius“ listinguojamų bendrovių valdymo kodekse.
Su kontroliuojančiu akcininku susijusios bendrovės iš „Snaigės“ yra gavusios beveik 12 mln. eurų paskolų, už kurias nuo suteikimo – 2012-ųjų vidurio – nemokamos sukauptos palūkanos. O šie pinigai nėra naudojami bendrovės reikmėms ir visų akcininkų naudai.
Konstatuota, kad „Snaigės“ vadovų sprendimu su kontroliuojančiu akcininku susijusių bendrovių naudai paimta paskola iš banko, už kurią iš įmonės lėšų mokamos palūkanos.
2016-aisiais šaldytuvų gamintojų bendrovė neleistinai panaudojo perkainojimo rezervo dalį sukauptiems nuostoliams padengti, todėl šis rezervas sumažėjo 3,17 mln. eurų. Jeigu susiklostytų įmonei nepalankios aplinkybės, dėl kurių mažėtų jos nekilnojamojo turto, įrangos vertė, tokio rezervo gali nepakakti turto vertės sumažėjimui atsverti.
Toks sumažėjimas į apskaitą būtų įtraukiamas tiesiogiai per pelno ar nuostolių ataskaitą, todėl mažintų uždirbtą pelną ar didintų nuostolius.
Visa tai konstatavo Lietuvos bankas, „Snaigei“ skirdamas beveik 210 tūkst. eurų baudą. Pabrėžta, kad bendrovės vadovai neatsižvelgė į pačios įmonės ir smulkiųjų akcininkų interesus, nepaisė banko nurodymų ištaisyti neatitikimus.
Šaldytuvų gamintoja Lietuvos banko sprendimą dėl skirtos baudos skundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, kuris skundą atmetė.
„Snaigei“ nepasisekė ir Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, – neskundžiama nutartimi atmestas apeliacinis skundas ir paliktas nepakeistas žemesnės instancijos teismo sprendimas.
Įmonei leista baudą į valstybės biudžetą mokėti dalimis iki 2022 metų kovo pabaigos.
Apyvartai įtakos turėjo pasaulinė koronaviruso pandemija
Neaudituotais konsoliduotais duomenimis, „Snaigė“ per tris pirmuosius praėjusių metų ketvirčius pasiekė 22,3 mln. eurų apyvartą. 14 proc. mažesnę nei tuo pačiu laikotarpiu 2019-aisiais.
Pasak bendrovės generalinio direktoriaus M.Sologubo, sumažėję pardavimai – pasaulinės koronaviruso pandemijos ir visuotino karantino pasekmė: „Strigo ir tiekimas, nes daugelis mūsų tiekėjų buvo pandemijos paveiktose šalyse.“
Bendrovės neaudituota konsoliduota pernykščių pirmųjų trijų ketvirčių EBITDA – pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją – palyginti su 2019-ųjų tuo pačiu laikotarpiu, išaugo daugiau kaip du kartus ir pasiekė 1,7 mln. eurų.
Per minėtą praėjusių metų laikotarpį „Snaigė“ savo produkciją eksportavo į beveik 30 Europos, Azijos ir Afrikos šalių. Eksportas sudarė 84 proc. visos bendrovės apyvartos. Didžiausios bendrovės užsienio rinkos buvo Ukraina (21 proc.), Vokietija (15 proc.), Čekija (7 proc.), Prancūzija (6 proc.), Austrija (4 proc.).
Šiuo metu bendrovėje yra 494 darbuotojai, pernykštį sausį joje dirbo 484 žmonės.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
propecia coupon - http:/…
Komentaras
propecia coupon - http://finasteridepls.com/ generic finasteride vs propecia reddit
buy tadalafil - canadian…
Komentaras
buy tadalafil - canadian pharmacy tadalafil tadalafil price
GREIT PRADINGS IR GAMYKLA
Komentaras
GREIT PRADINGS IR GAMYKLA