V. Zelenskis: jei sankcijos rusiškai energijai dar tik svarstomos, pasaulis iki šiol nesupranta, kokiam karui ruošiasi Rusija (0)

Zelenskis
Antradienį į Lietuvos Seimą kreipėsi Rusijos karinę agresiją išgyvenančios Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Ukrainos vadovas parlamentarams kalbėjo, kad Rusijoje dar dirba ir ekonominius ryšius išlaikyti siekia „šimtai“ europietiškų įmonių ir bankų, ir kritikavo Europos neryžtingumą, – net ir matant kruvinus karo nusikaltimus, skaudžiausios Kremliaus režimui sankcijos dar neįvestos.

Savo kalboje V. Zelenskis pabrėžė, kad, jei visos kitos Europos šalys būtų tokios principingos, kaip Lietuva, – karo Ukrainoje net nebūtų.

„Europos Sąjunga aptarinėja jau šeštą sankcijų paketą prieš Rusiją, kuris dar nėra regėtas po Antrojo pasaulinio karo. Ir kol kas neaišku, ar sankcijose bus nafta. Net, nepaisant matytų masinių žudynių Bučoje ir kituose miestuose, žinant apie žmonių deportacijas ir stebint, kaip naikinami miestai, kai kurios valstybės niekaip negali apsispręsti, kada jie bent kažkiek apribos energijos resursų pirkimus“, – parlamentarams kalbėjo V. Zelenskis.

Savo kalboje Ukrainos prezidentas neslėpė nusivylimo, kad, jo teigimu, Rusijoje vis dar veikia itin daug Europos įmonių ir bankų.

„Šimtai Europos įmonių ir bankų ne tik neatsisako dirbti Rusijos rinkoje, bet ir tą atvirai demonstruoja, nepaisant raginimų nustoti dirbti Rusijoje, nebefinansuoti Rusijos karo mašinos. Ir tai vyksta būtent dabar, kada liejasi kraujas“, – akcentavo jis.

Ukrainos prezidento įsitikinimu, jei apie galimas sankcijas Rusijos naftos sektoriui kalbama tik šeštajame Europos Sankcijų pakete, o sprendimų dėl dujų embargo dar nesitikima, sunku tikėtis, kad Europa ir pasaulis suvokia Rusijos karines ambicijas bei neturi valios Kremlių sustabdyti.

„Jei tik šeštame sankcijų pakete pradėta aptarinėti nafta, pasaulis iki šiol nesupranta, kokiam karui ruošiasi Rusija, jei iki šiol nėra aiškumo dėl rusiškų dujų. Vadinasi, niekas negali būti tikras, kad Europoje yra bendra valia sustabdyti karo Rusijos nusikaltimus ir priversti Rusiją prašyti taikos“, – teigė V. Zelenskis.

Jis samprotavo, kad, daliai vakarietiškų įmonių nesitraukiant iš Rusijos, tokiu pat pavyzdžiu paseks ir kiti verslai, viliantis, kad kariniai neramumai atslūgs ir bus grįžta prie įprasto bendradarbiavimo.

„Jei didieji Europos bankai ir įmonės net dabar, kai vyksta karas Ukrainoje, nemano, kad išeiti iš Rusijos rinkos būtina, reiškia, kad ir visos kitos įmonės tą priims kaip signalą, kad reikia kažkiek palaukti. Truputį palaukti, o po to būtų galima dirbti – kaip ir visada. Net jei Rusijos elgesys ir nepasikeis“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Kartu prezidentas ragino siekti visiško rusiškų energijos išteklių embargo, visų rusiškų bankų pašalinimo iš tarptautinės bankų mokėjimo sistemos SWIFT. Tas nėra daroma, ir Rusija yra įsitikinusi, kad už savo veiksmus bausmės nesulauks, pastebėjo Ukrainos lyderis.

„Jie yra tikri, kad nebus nubausti. Jie žino, kad pasaulis padarys taip, Europa padarys taip, kad tai būtų pamiršta. Arba tų Europos ribojimų bus galima atsikratyti. Jie turi labai paprastą logiką – kad visiems reikia prekiauti, visiems reikia naftos, dujų, visi norės turėti Rusijos teritoriją tranzitui, visi norės būti Rusijos rinkoje – taip mąstoma Maskvoje“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Jis dėkojo Lietuvai už jos ryžtą ir parodytą principinę poziciją, kuri tampa pavyzdžiu likusiai Europai. Išreiškęs begalinę padėką Lietuvos tautai, V. Zelenskis sakė, kad Lietuva pirmoji suteikė realią pagalbą nuo Rusijos karo kenčiančiai Ukrainai.

Gerbiamoji Lietuvos tauta, aš dėkingas, kad galiu kreiptis į jus Ukrainos tautos vardu, kuri visą laiką prisimins jūsų nuoširdumą ir palaikymą, kai yra pats sunkiausias laikas mūsų valstybei. Jūs buvote pirmieji, kurie atėjo į pagalbą Ukrainai, ir liekate tarp tų, kurie rūpinasi taika ir saugumu Europoje daugiausiai“, – dėkojo Lietuvai Ukrainos prezidentas.

Anot V. Zelenskio, Lietuva buvo viena iš pirmųjų šalių, parodžiusių Europoje lyderystę.

„Aš esu dėkingas, kad jūs esate pirmieji, kurie atsisakėte Rusijos energijos resursų. Aš dėkingas ponui Gitanui, kuris pirmasis priėmė sprendimą ir perdavė mums realią pagalbą – ginklus, stingerius ir visa kita. Tai buvo lyderystės įrodymas“, – kalbėjo V. Zelenskis.

„Jei visi Europoje būtų tokie principingi ir taip gerbtų vertybes, kaip jūs Lietuvoje, – didžiuojamės jumis – Rusijos valdžia negalėtų tikėtis, kad jiems viskas išeis. Greičiausiai ir šito karo nebūtų“, – pridūrė jis.

 

ELTA

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Kiti straipsniai