Integracijos atvejo vadybininkė Neringa Zablackienė: „Daug dalykų mūsų šalyje ukrainiečiams tapo nauja patirtimi” (2)
Žmonės neskubėjo verti piniginių, siūlėsi nupirkti maisto, bet šio pasiūlymo moteris tarsi negirdėjo ir toliau artistiškai graudendama prašė pinigų vaikų maistui…
„Tikrai nė vieno žmogaus, koks jis bebūtų – savas ar pabėgėlis –nepaliekame bėdoje. Tikrai randame kuo pamaitinti, nes bendradarbiaujame su „Maisto banku“, – telefonu pakalbinti taip teigė Raudonojo Kryžiaus savanoriai.
Bet „karo pabėgėlė“ kaip nepastebimai pasirodė, taip nepastebimai ir dingo iš Vilniaus gatvės. Toks pasipinigavimas paskatino pasidomėti, o kaip iš tikrųjų mūsų mieste šiandien yra padedama pagalbos prašantiems pabėgėliams iš Ukrainos?
„Projekto pradžioje pati ieškojau, kam labiausiai reikia padėti, dabar kelią atranda patys“
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR), kuri yra pasaulinė organizacija, skirta priverstinai perkeltų bendruomenių ir asmenų be pilietybės gyvybėms gelbėti, teisėms apsaugoti bei geresnei ateičiai kurti, tarptautiniai projektai pasiekia ir Alytų. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Alytaus skyrius vykdo projektą, kuriuo stengiamasi užtikrinti, kad kiekvienas, iškentęs karą ir smurtą savo šalyje, turėtų teisę į saugų prieglobstį kitoje šalyje, šiuo atveju – Alytaus krašte.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Alytaus skyriaus integracijos atvejo vadybininkė Neringa Zablackienė, plūstelėjus į mūsų šalį pirmajai pabėgėlių bangai, ėmė savanoriauti Ukrainiečių registracijos centre iš pradžių kaip Raudonojo Kryžiaus savanorė. Dabar jos darbo vieta – Pagalbos ukrainiečiams centre, įsikūrusiame Vilties gatvėje.
Kaip pati Neringa sako, dirbanti su ypač pažeistomis ukrainiečių šeimomis, kurios atvyksta į Alytaus miestą ir rajoną. Rūpinasi sveikatos problemų turinčiais, psichologiškai paveiktais, neįgaliais, garbaus amžiaus ukrainiečiais, atvykusiomis gausiomis šeimomis, vienišomis mamomis su vaikais.
Nuo karo bėgantieji atsiveža ir savo bėdas. Svetimoje šalyje jiems reikia žymiai didesnės pagalbos negu sveikiesiems.
Pašnekovė akcentavo, kad padeda tiems, kurie atvyko Rusijai užpuolus Ukrainą, anksčiau atvykę migrantai nėra jos darbo dalis.
Šiandien, darbuotojos pastebėjimu, sunku pasakyti, kiek iš viso ukrainiečių šiuo metu yra apsistojusių mūsų mieste. Anksčiau buvo minima, kad į mūsų visuomenę įsiliejo apie 850 ukrainiečių, tačiau skaičiai vis keičiasi, vieni išvyksta, kiti atvyksta. Į didesnius Lietuvos miestus išvažiavo daugiau jaunų, pasiturinčių šeimų, Alytuje apsistojo tie, kuriems lengviau pragyventi mažesniuose miestuose.
„Ypač pažeistoms šeimoms teikiame praktiškai visokeriopą pagalbą – maisto produktais ir higienos reikmenimis, psichologinę, finansinę, teisinę. Bendradarbiaujame su „Maisto banku“, medicinos, švietimo įstaigomis. Projekto pradžioje pati ieškojau, kam labiausiai reikia padėti, dabar kelią atranda patys. Alytuje nemaža ukrainiečių bendruomenė, tad vieni per kitus neša žinią, kad yra tokia pagalba. Nežinau, kokie vieningi jie buvo prieš karą, bet dabar jų vieningumas stebina“, – teigia Neringa.
Domėjomės, kaip pavyksta šiems žmonėms Alytuje įsidarbinti. Statistika rodo, kad ukrainiečiams įsidarbinti nėra lengva. O ir ne visi gali dirbti. Dauguma mamų augina mažus vaikus, kiti jau senjorai ar neįgalūs. Vyrai, kurie atvyko su šeimomis, dirba. Dažnam rasti darbą trukdo ir prastas mokėjimas lietuvių kalbos. Užimtumo tarnyba organizuoja lietuvių kalbos kursus, juos noriai lanko ir dirbantys, ir nedirbantys.
Liaudies išmintis, pasak pašnekovės teigia, kad kas ieško, tas ir randa. Išmokusi kalbėti lietuviškai, pasitvirtinusi licenciją, puikiai Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje pagal turimą išsilavinimą dirba ukrainietė kardiologė.
„Daug dalykų mūsų šalyje ukrainiečiams tapo nauja patirtimi. Sveikatos draudimas taip pat, kol sveikatos sistemą perprato“, – pastebi Neringa.
„Jei darai, daryk iš širdies“
Nuolat pabėgėlių iš Ukrainos apsuptyje esančios integracijos atvejo vadybininkės N.Zablackienės klausiame, kuo ji šiandien labiausiai džiaugiasi.
„Pasidžiaugiu ir savimi, tuo, kad mane priėmė ukrainiečiai, atvėrė širdis, pasitiki manimi, susidraugavome. Dirbdama šiame poste jaučiu didelį ukrainiečių dėkingumą. Ypač anksčiau iš karo zonos atvykusiųjų veiduose buvo nepaprastai daug pasimetimo, išgąsčio, nerimo, baimės ir, aišku, pykčio. Reikėjo laiko, kad tie veidai sušvistų. Šiandien jie netgi šypsosi. Jie man rūpi, tad ne vienai šeimai esu davusi ir savo asmeninio telefono numerį, buvo atvejų, kai teko keltis ir 6 valandą ryto, skubėti į pagalbą. Ir tas nuo dūšios jų pasakytas „ačiū“ man yra pats didžiausias mano ir kartu dirbančios komandos darbo įvertinimas.
Matyt, ir aš švyčiu, nes draugai sako: „Pagaliau tu atradai savo veiklos salą.“ Ir ne kartą buvau pavadinta jų Motina Terese arba tiesiog mama“, – pasakoja Neringa, šiandien jau pamiršusi ankstesnius savo darbus – po finansų ir kredito studijų Vilniaus universitete turėtąjį ir vėliau įsigytą masažuotojos profesiją. Šiandien ji visą savo darbinį potencialą yra nukreipusi į pagalbą pabėgėliams. Jau perprato ukrainiečių kalbą, bet dar tenka kalbėti ta, kuria su visais susikalbėti galėtų – rusų.
„Aš irgi pavargstu nuo tos man svetimos kalbos. Skirtingos ir mūsų kultūros. Bet viskas priklauso nuo žmogaus, nuo jo vidinės kultūros. O kaip kalbi, tai viską ir išsiaiškini. Kalbėjimasis daug problemų išsprendžia. Dažnai iš lietuvių tenka išgirsti tokią frazę: „Mūsų vaikai išvykę į Londoną stengiasi dirbti, mokosi anglų kalbos… Jiems sakau – nepainiokite šių dviejų dalykų: jūsų vaikai išvyko savo noru, o šiems priverstinai teko palikti namus ir bėgti. Dauguma jų savo šalyje gerai gyveno, prabangius automobilius turėjo, jais į svetimas šalis ir išvažiavo. Nevažiuotų žmogus gi į svetimą šalį ten pasitenkinti kuklia išmoka“, – tokie N.Zablackienės pasvarstymai.
Ir dar, šiandienos būties kontekste įsiminė labai svarbi jos mintis: „Jei darai, daryk iš širdies. O aš turbūt jautrią širdį paveldėjau iš savo tėvų. Alytiškių. Ir dėkinga jiems ne tik už didelę širdį, bet ir už auklėjimą, už išmokymą mylėti ir kitus.“
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Miela Neringa, sėkmės Jums…
Komentaras
Miela Neringa, sėkmės Jums tokiame prasmingame, atsakingame darbe!
Дякую Нерінгі та всій…
Komentaras
Дякую Нерінгі та всій команді що допомогають українським біженцям. Дійсно люди з великим серцем. Особисто мені дуже допомогли. Щиро дякую за щірість сердець, за кожен крок сумлінної праці який полегшує нам (біженцям) життя перебуваючи в чужій країні. Литовці ви неймовірні люди, дякую вам усім!