In­teg­ra­ci­jos at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė Ne­rin­ga Zab­lac­kie­nė: „Daug da­ly­kų mū­sų ša­ly­je uk­rai­nie­čiams ta­po nau­ja pa­tir­ti­mi” (2)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Ne­rin­ga Zab­lac­kie­nė, plūs­te­lė­jus į mū­sų ša­lį pir­ma­jai pa­bė­gė­lių ban­gai, ėmė sa­va­no­riau­ti Uk­rai­nie­čių re­gist­ra­ci­jos cen­tre iš pra­džių kaip Rau­do­no­jo Kry­žiaus sa­va­no­rė. Da­bar jos dar­bo vie­ta – Pa­gal­bos uk­rai­nie­čiams cen­tre, įsi­kū­ru­sia­me Vil­ties gat­vė­je.
Ne­rin­ga Zab­lac­kie­nė, plūs­te­lė­jus į mū­sų ša­lį pir­ma­jai pa­bė­gė­lių ban­gai, ėmė sa­va­no­riau­ti Uk­rai­nie­čių re­gist­ra­ci­jos cen­tre iš pra­džių kaip Rau­do­no­jo Kry­žiaus sa­va­no­rė. Da­bar jos dar­bo vie­ta – Pa­gal­bos uk­rai­nie­čiams cen­tre, įsi­kū­ru­sia­me Vil­ties gat­vė­je.
Rugpjūčio 8-osios po­pie­tę Aly­tu­je, Vil­niaus gat­vė­je, blaš­kė­si jau­na tam­saus gy­mio mo­te­ris. Ji re­tiems pra­ei­viams grau­džiai dės­tė, kad anks­ti ry­te jos gau­si šei­ma su ma­žais vai­kais at­vy­ko iš Uk­rai­nos, karš­tos ka­ro zo­nos, yra la­bai iš­al­ku­si, iš­troš­ku­si, bet nie­kas ne­sku­ba jai pa­dė­ti. Pra­ei­viai mo­te­riai pa­ta­rė kreip­tis į „Mais­to ban­ką“, į čia pat esan­tį Rau­do­ną­jį Kry­žių, bet ši verkš­len­da­ma tei­gė, jog jau vi­sur bu­vu­si, bet jai pa­ža­dė­jo tik ki­tą sa­vai­tę pa­dė­ti, ra­gi­no šią kaž­kaip pra­temp­ti ge­rų žmo­nių pa­gal­ba. Tad ir pra­šan­ti pa­au­ko­ti pi­ni­gų.

Žmo­nės ne­sku­bė­jo ver­ti pi­ni­gi­nių, siū­lė­si nu­pirk­ti mais­to, bet šio pa­siū­ly­mo mo­te­ris tar­si ne­gir­dė­jo ir to­liau ar­tis­tiš­kai grau­den­da­ma pra­šė pi­ni­gų vai­kų mais­tui…

„Tik­rai nė vie­no žmo­gaus, koks jis be­bū­tų – sa­vas ar pa­bė­gė­lis –ne­pa­lie­ka­me bė­do­je. Tik­rai ran­da­me kuo pa­mai­tin­ti, nes ben­dra­dar­biau­ja­me su „Mais­to ban­ku“, – te­le­fo­nu pa­kal­bin­ti taip tei­gė Rau­do­no­jo Kry­žiaus sa­va­no­riai.

Bet „ka­ro pa­bė­gė­lė“ kaip ne­pa­ste­bi­mai pa­si­ro­dė, taip ne­pa­ste­bi­mai ir din­go iš Vil­niaus gat­vės. Toks pa­si­pi­ni­ga­vi­mas pa­ska­ti­no pa­si­do­mė­ti, o kaip iš tik­rų­jų mū­sų mies­te šian­dien yra pa­de­da­ma pa­gal­bos pra­šan­tiems pa­bė­gė­liams iš Uk­rai­nos?

 

„Pro­jek­to pra­džio­je pa­ti ieš­ko­jau, kam la­biau­siai rei­kia pa­dė­ti, da­bar ke­lią at­ran­da pa­tys“

Jung­ti­nių Tau­tų pa­bė­gė­lių agen­tū­ros (UNHCR), ku­ri yra pa­sau­li­nė or­ga­ni­za­ci­ja, skir­ta pri­vers­ti­nai per­kel­tų ben­druo­me­nių ir as­me­nų be pi­lie­ty­bės gy­vy­bėms gel­bė­ti, tei­sėms ap­sau­go­ti bei ge­res­nei at­ei­čiai kur­ti, tarp­tau­ti­niai pro­jek­tai pa­sie­kia ir Aly­tų. Lie­tu­vos Rau­do­no­jo Kry­žiaus drau­gi­jos Aly­taus sky­rius vyk­do pro­jek­tą, ku­riuo sten­gia­ma­si už­tik­rin­ti, kad kiek­vie­nas, iš­ken­tęs ka­rą ir smur­tą sa­vo ša­ly­je, tu­rė­tų tei­sę į sau­gų prie­globs­tį ki­to­je ša­ly­je, šiuo at­ve­ju – Aly­taus kraš­te.

Lie­tu­vos Rau­do­no­jo Kry­žiaus Aly­taus sky­riaus in­teg­ra­ci­jos at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė Ne­rin­ga Zab­lac­kie­nė, plūs­te­lė­jus į mū­sų ša­lį pir­ma­jai pa­bė­gė­lių ban­gai, ėmė sa­va­no­riau­ti Uk­rai­nie­čių re­gist­ra­ci­jos cen­tre iš pra­džių kaip Rau­do­no­jo Kry­žiaus sa­va­no­rė. Da­bar jos dar­bo vie­ta – Pa­gal­bos uk­rai­nie­čiams cen­tre, įsi­kū­ru­sia­me Vil­ties gat­vė­je.

Kaip pa­ti Ne­rin­ga sa­ko, dir­ban­ti su ypač pa­žeis­to­mis uk­rai­nie­čių šei­mo­mis, ku­rios at­vyks­ta į Aly­taus mies­tą ir ra­jo­ną. Rū­pi­na­si svei­ka­tos pro­ble­mų tu­rin­čiais, psi­cho­lo­giš­kai pa­veik­tais, ne­įga­liais, gar­baus am­žiaus uk­rai­nie­čiais, at­vy­ku­sio­mis gausiomis šei­mo­mis, vie­ni­šo­mis ma­mo­mis su vai­kais.

Nuo ka­ro bė­gan­tie­ji at­si­ve­ža ir sa­vo bė­das. Sve­ti­mo­je ša­ly­je jiems rei­kia žy­miai di­des­nės pa­gal­bos ne­gu svei­kie­siems.

Pa­šne­ko­vė ak­cen­ta­vo, kad pa­de­da tiems, ku­rie at­vy­ko Ru­si­jai už­puo­lus Uk­rai­ną, anks­čiau at­vy­kę mig­ran­tai nė­ra jos dar­bo da­lis.

Šian­dien, dar­buo­to­jos pa­ste­bė­ji­mu, sun­ku pa­sa­ky­ti, kiek iš vi­so uk­rai­nie­čių šiuo me­tu yra ap­si­sto­ju­sių mū­sų mies­te. Anks­čiau bu­vo mi­ni­ma, kad į mū­sų vi­suo­me­nę įsi­lie­jo apie 850 uk­rai­nie­čių, ta­čiau skai­čiai vis kei­čia­si, vie­ni iš­vyks­ta, ki­ti at­vyks­ta. Į di­des­nius Lie­tu­vos mies­tus iš­va­žia­vo dau­giau jau­nų, pa­si­tu­rin­čių šei­mų, Aly­tu­je ap­si­sto­jo tie, ku­riems leng­viau pra­gy­ven­ti ma­žes­niuo­se mies­tuo­se.

„Ypač pa­žeis­toms šei­moms tei­kia­me prak­tiš­kai vi­so­ke­rio­pą pa­gal­bą – mais­to pro­duk­tais ir hi­gie­nos reik­me­ni­mis, psi­cho­lo­gi­nę, fi­nan­si­nę, tei­si­nę. Ben­dra­dar­biau­ja­me su „Mais­to ban­ku“, me­di­ci­nos, švie­ti­mo įstai­go­mis. Pro­jek­to pra­džio­je pa­ti ieš­ko­jau, kam la­biau­siai rei­kia pa­dė­ti, da­bar ke­lią at­ran­da pa­tys. Aly­tu­je ne­ma­ža uk­rai­nie­čių ben­druo­me­nė, tad vie­ni per ki­tus ne­ša ži­nią, kad yra to­kia pa­gal­ba. Ne­ži­nau, ko­kie vie­nin­gi jie bu­vo prieš ka­rą, bet da­bar jų vie­nin­gu­mas ste­bi­na“, – tei­gia Ne­rin­ga.

Do­mė­jo­mės, kaip pa­vyks­ta šiems žmo­nėms Aly­tu­je įsi­dar­bin­ti. Sta­tis­ti­ka ro­do, kad uk­rai­nie­čiams įsi­dar­bin­ti nė­ra leng­va. O ir ne vi­si ga­li dirb­ti. Dau­gu­ma ma­mų au­gi­na ma­žus vai­kus, ki­ti jau sen­jo­rai ar ne­įga­lūs. Vy­rai, ku­rie at­vy­ko su šei­mo­mis, dir­ba. Daž­nam ras­ti dar­bą truk­do ir pras­tas mo­kė­ji­mas lie­tu­vių kal­bos. Už­im­tu­mo tar­ny­ba or­ga­ni­zuo­ja lie­tu­vių kal­bos kur­sus, juos no­riai lan­ko ir dir­ban­tys, ir ne­dir­ban­tys.

Liau­dies iš­min­tis, pa­sak pa­šne­ko­vės tei­gia, kad kas ieš­ko, tas ir ran­da. Iš­mo­ku­si kal­bė­ti lie­tu­viš­kai, pa­si­tvir­ti­nu­si li­cen­ci­ją, pui­kiai Aly­taus ap­skri­ties S. Ku­dir­kos li­go­ni­nė­je pa­gal tu­ri­mą iš­si­la­vi­ni­mą dir­ba uk­rai­nie­tė kar­dio­lo­gė.

„Daug da­ly­kų mū­sų ša­ly­je uk­rai­nie­čiams ta­po nau­ja pa­tir­ti­mi. Svei­ka­tos drau­di­mas taip pat, kol svei­ka­tos sis­te­mą per­pra­to“, – pa­ste­bi Ne­rin­ga.

„Jei da­rai, da­ryk iš šir­dies“

Nuo­lat pa­bė­gė­lių iš Uk­rai­nos ap­sup­ty­je esan­čios in­teg­ra­ci­jos at­ve­jo va­dy­bi­nin­kės N.Zab­lac­kie­nės klau­sia­me, kuo ji šian­dien la­biau­siai džiau­gia­si.

„Pa­si­džiau­giu ir sa­vi­mi, tuo, kad ma­ne pri­ėmė uk­rai­nie­čiai, at­vė­rė šir­dis, pa­si­ti­ki ma­ni­mi, su­si­drau­ga­vo­me. Dirb­da­ma šia­me pos­te jau­čiu di­de­lį uk­rai­nie­čių dė­kin­gu­mą. Ypač anks­čiau iš ka­ro zo­nos at­vy­ku­sių­jų vei­duo­se bu­vo ne­pa­pras­tai daug pa­si­me­ti­mo, iš­gąs­čio, ne­ri­mo, bai­mės ir, aiš­ku, pyk­čio. Rei­kė­jo lai­ko, kad tie vei­dai su­švis­tų. Šian­dien jie net­gi šyp­so­si. Jie man rū­pi, tad ne vie­nai šei­mai esu da­vu­si ir sa­vo as­me­ni­nio te­le­fo­no nu­me­rį, bu­vo at­ve­jų, kai te­ko kel­tis ir 6 va­lan­dą ry­to, sku­bė­ti į pa­gal­bą. Ir tas nuo dū­šios jų pa­sa­ky­tas „ačiū“ man yra pats di­džiau­sias ma­no ir kar­tu dir­ban­čios ko­man­dos dar­bo įver­ti­ni­mas.

Ma­tyt, ir aš švy­čiu, nes drau­gai sa­ko: „Pa­ga­liau tu at­ra­dai sa­vo veik­los sa­lą.“ Ir ne kar­tą bu­vau pa­va­din­ta jų Mo­ti­na Te­re­se ar­ba tie­siog ma­ma“, – pa­sa­ko­ja Ne­rin­ga, šian­dien jau pa­mir­šu­si anks­tes­nius sa­vo dar­bus – po fi­nan­sų ir kre­di­to stu­di­jų Vil­niaus uni­ver­si­te­te tu­rė­tą­jį ir vė­liau įsi­gy­tą ma­sa­žuo­to­jos pro­fe­si­ją. Šian­dien ji vi­są sa­vo dar­bi­nį po­ten­cia­lą yra nu­krei­pu­si į pa­gal­bą pa­bė­gė­liams. Jau per­pra­to uk­rai­nie­čių kal­bą, bet dar ten­ka kal­bė­ti ta, ku­ria su vi­sais su­si­kal­bė­ti ga­lė­tų – ru­sų.

„Aš ir­gi pa­vargs­tu nuo tos man sve­ti­mos kal­bos. Skir­tin­gos ir mū­sų kul­tū­ros. Bet vis­kas pri­klau­so nuo žmo­gaus, nuo jo vi­di­nės kul­tū­ros. O kaip kal­bi, tai vis­ką ir iš­si­aiš­ki­ni. Kal­bė­ji­ma­sis daug pro­ble­mų iš­spren­džia. Daž­nai iš lie­tu­vių ten­ka iš­girs­ti to­kią fra­zę: „Mū­sų vai­kai iš­vy­kę į Lon­do­ną sten­gia­si dirb­ti, mo­ko­si an­glų kal­bos… Jiems sa­kau – ne­pai­nio­ki­te šių dvie­jų da­ly­kų: jū­sų vai­kai iš­vy­ko sa­vo no­ru, o šiems pri­vers­ti­nai te­ko pa­lik­ti na­mus ir bėg­ti. Dau­gu­ma jų sa­vo ša­ly­je ge­rai gy­ve­no, pra­ban­gius au­to­mo­bi­lius tu­rė­jo, jais į sve­ti­mas ša­lis ir iš­va­žia­vo. Ne­va­žiuo­tų žmo­gus gi į sve­ti­mą ša­lį ten pa­si­ten­kin­ti kuk­lia iš­mo­ka“, – to­kie N.Zab­lac­kie­nės pa­svars­ty­mai.

Ir dar, šian­die­nos bū­ties kon­teks­te įsi­mi­nė la­bai svar­bi jos min­tis: „Jei da­rai, da­ryk iš šir­dies. O aš tur­būt jaut­rią šir­dį pa­vel­dė­jau iš sa­vo tė­vų. Aly­tiš­kių. Ir dė­kin­ga jiems ne tik už di­de­lę šir­dį, bet ir už auk­lė­ji­mą, už iš­mo­ky­mą my­lė­ti ir ki­tus.“

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Дякую Нерінгі та всій команді що допомогають українським біженцям. Дійсно люди з великим серцем. Особисто мені дуже допомогли. Щиро дякую за щірість сердець, за кожен крок сумлінної праці який полегшує нам (біженцям) життя перебуваючи в чужій країні. Литовці ви неймовірні люди, дякую вам усім!

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.