Medicininių atliekų tvarkymo įrenginys – saugus aplinkai ir darbuotojams
Kaina – per 100 tūkst. eurų
Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninė naują itališką medicininių atliekų tvarkymo įrenginį „Newster 5“ įsigijo per Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondą gavusi europinę paramą. Jo kaina – 133 tūkst. 100 eurų. Ligoninei iš šios sumos teko prisidėti 32 tūkst. 964 eurais.
Naujo įrenginio našumas per metus – 29 tonos sutvarkytų medicininių atliekų. Per darbo pamainą jis šiuolaikiniu būdu – sausu karščiu gali apdoroti apie 180 kilogramų šių atliekų.
Šiuo metu ligoninė per mėnesį sutvarko apie pusantros tonos medicininių atliekų.
Naują jų tvarkymo įrenginį ligoninė įsigijo maždaug prieš tris mėnesius, tačiau naudoti pradėjo tik užvakar. Norint juo pradėti apdoroti medicinines atliekas reikėjo gauti reikiamą taršos leidimą, surengti mokymus nauju įrenginiu dirbsiantiems darbuotojams, o tai užtruko.
„Įsigijome tokį įrenginį, kuris atitinka dabartinius aplinkosaugos reikalavimus. Dabar esame vienintelė Alytaus regiono ligoninė, turinti šiuolaikišką medicininių atliekų tvarkymo įrenginį. Norėjome įsigyti našesnį ir brangesnį įrenginį, kad šių atliekų apdorojimo paslaugą galėtume teikti kitoms regiono ligoninėms, tačiau to padaryti nepavyko, todėl dabartinį naudosime tik savo reikmėms“, – sakė ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas.
Šios gydymo įstaigos Darbuotojų sveikatos ir saugos tarnybos vyresniojo specialisto, pavojingų atliekų tvarkymo vadovo Laimo Šedžiaus teigimu, įrenginiu apdirbtos medicininės atliekos iš jų pašalinus kenksmingumą bus perduodamos bendrovei „Klaipėdos Fortum“ biokuro ir elektros energijos gamybai. Apdorotos atliekos bus kaupiamos specialiame konteineryje, kuris jau pastatytas ligoninės atliekų aikštelėje.
Lieka ženkliai mažiau rankų darbo
Iki šiol ligoninė medicininėms atliekoms tvarkyti naudojo prieš keturiolika metų taip pat gavus europinių fondų paramą įsigytą įrenginį, kuris šias atliekas apdorojo mikrobangomis. Tačiau jis, ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vedėjos Danutės Kuzmickienės pastebėjimu, jau neatitiko keliamų reikalavimų: „Tuomet nebuvo kito metodo apdoroti medicinines atliekas. Savo laiku tai buvo viena pažangiausių technologijų. Bet tuo įrenginiu mes negalėjome sumažinti nei medicininių atliekų svorio, nei tūrio. Prieš dvejus metus Aplinkos ministerijai apribojus šių atliekų priėmimą į sąvartyną, dabar mūsų įsigytas įrenginys yra tarsi pilietiškumo pavyzdys, liudijantis, kad ligoninė prisideda prie švarios ir saugios aplinkos tausojimo – po apdorojimo susidarys nepavojingos degios atliekos.“
Vedėjos tvirtinimu, šiuo įrenginiu dirbantiems ligoninės darbuotojams liks ženkliai mažiau rankų darbo, dirbant su ankstesniu reikdavo, pavyzdžiui, atidaryti stiklinius buteliukus ar laužyti kai kurias medicinines atliekas, ardyti švirkštus, dabar to daryti nereikės, visos į įrenginio patalpą atgabentos atliekos keliaus tiesiai į jį.
Juo bus apdorojamos adatos, švirkštai, peiliai, chirurginio naudojimo reikmenys, sanitariniai rankšluosčiai, vystyklai, vienkartiniai apklotai, kraujo maišeliai, zondai, tvarsčiai, tamponai, guminės pirštinės.
Tačiau kai kurios medicininės atliekos, kaip antai, gipso ruošiniai, pavojingos atliekos, pavyzdžiui, reagentai, medikamentai, ar patologinės atliekos, pavyzdžiui, amputuotos galūnės, toliau bus atiduodamos dabartiniams jų surinkėjams – bendrovei „Toksika“.
„Pradėjus veikti naujam medicininių atliekų tvarkymo įrenginiui, jų tūris sumažės maždaug 30 procentų. Dabar ligoninei šių atliekų apdorojimas per mėnesį kainuoja apie pusantro tūkstančio eurų“, – teigė D.Kuzmickienė.
L.Šedžius apgailestavo, kad mūsų šalyje dar nėra tokios tvarkos kaip kitose valstybėse, kai iš biokuro ir elektros gamintojų dar gali uždirbti už atiduotas tam naudoti nekenksmingas medicinines atliekas, – pas mus dar reikia šiek tiek primokėti už pasiimamas tokias atliekas.
Kažkada ligoninėje iš infekuotų medicininių atliekų kenksmingumas buvo šalinamas cheminėmis medžiagomis, vėliau – mikrobangomis, dabar medicinos įstaigose moderniausiu būdu – sausu karščiu.
„Kaip didžiausia Alytaus regiono ligoninė privalome siekti aukščiausių kokybės standartų ir šių atliekų tvarkymo srityje. Tam mūsų specialistai parengė projektą, ir gautas europinių fondų finansavimas mums neleidžia atsilikti nuo kitų didžiųjų ligoninių dėl medicininių atliekų tvarkymo būdo“, – pabrėžė ligoninės direktorius A.Vasiliauskas.
Komentuoti