Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: „Žmogui, pranešusiam apie korupcinį nusikaltimą, būtina užtikrinti aukšto lygio teisinę pagalbą“ (9)

Vytautas Bakas
Šiandien Seime svarstomas Pranešėjų apsaugos įstatymo projektas. Anot Seimo Žmogaus teisių komiteto nario, parlamentaro Vytauto Bako, tai ypač svarbus įstatymas, kuris leis geriau apsaugoti žmones, pranešančius apie korupciją, piktnaudžiavimą, kitus galimus viešojo intereso pažeidimus.

Tuo pačiu bus užtikrinta geresnė pažeidimų prevencija bei pažeidėjų patraukimas atsakomybėn. Tačiau, anot parlamentaro, įstatymas savo paskirtį atliktų dar geriau, jei pranešėjui numatyta teikti teisinė pagalba būtų įgyvendinama realiai ir veiksmingai.

„Pranešėjai, kurie susiduria su persekiojimu po pranešimo, negauna tinkamos teisinės pagalbos, kurią valstybė turi užtikrinti įgyvendinant tarptautinius įsipareigojimus, Europos Sąjungos direktyvą. Pavyzdžiai rodo, kad Lietuvoje pranešėjams neskiriama jokia teisinė pagalba. Jie priversti organizuotis gynybą savarankiškai, nors dėl jų pranešimų apsaugomas viešasis interesas, išaiškinami korupcijos, piktnaudžiavimo atvejai“, – teigia V. Bakas.

Seimo narys V. Bakas pasiūlė įstatymą papildyti nauja dalimi, kurioje būtų aiškiai fiksuota, kad pranešėjui nutarus teisinę pagalbą organizuotis savarankiškai, jam iš valstybės lėšų Vyriausybės nustatyta tvarka kompensuojamos teisinių paslaugų išlaidos.

Kaip numatyta ES direktyvoje, asmenims konkreti teisinė apsauga reikalinga tais atvejais, kai informaciją, kurią praneša, jie sužino vykdydami su savo darbu susijusią veiklą, todėl jiems kyla rizika sulaukti su darbu susijusių atsakomųjų veiksmų, pavyzdžiui, pažeidus konfidencialumo arba lojalumo pareigą. Pagrindinė priežastis, dėl kurios tokiems asmenims reikia suteikti apsaugą, yra jų ekonominis pažeidžiamumas asmens, kuriam jie de facto dirba, atžvilgiu. Jeigu tokio su darbu susijusio galių disbalanso nėra (pavyzdžiui, įprastų skundų arba pašalinių piliečių atveju), apsauga nuo atsakomųjų veiksmų nereikalinga.

 

Edita Milaševičiūtė

Lietuvos Respublikos Seimo nario Vytauto Bako patarėja

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

  Komentaras

  Pats jau turėjo suprast, kad Alytuj stojant už viešą interesą ar ir mobingų pavyzdžiai rodo, nesicackinant slopinami. Net veikėjų po politika intrigas su teisėsauga ir.. ? Net Alytaus teismo salėse atskirais atvejais kaip civ. byloj Nr. 2-952-292/2017 už tai politikas atvirai tyčiojas iš eilinio alytiškio triadom - kas ubagui davė teisę klaust, aiškint..Linki blogo jam , vadinant žmogysta pats pabalęs stovinint drimba ant kėdės ir advokatė tablete gaivina. Nors šiuo atveju eilė Kūnstitucijos straipsnių pažeidimų, kaip teisėja turi klausyt įstatymo, gint žmogaus garbę ir neleist tyčiotis, kad negalima niekint atskirų socialinių grupių...Kitam nutraukte ikiteisminiam tyrime Nr. 03-2-00216-17 nustatyta tas pats žargonas, tik po eilinės moters darbo ir namų kompiuteriais. Teisėsaugai nrkonkretinant kas rašinėjo, atsakomybei paliekama moteris..O jei rašė kiti po jis asmens duomenimis, čia kaip pažeidimai turi būt vertinti. Kitas pavyzdys atvirai pervesta lėšų į Ispanijos saskaita ir savivaldybėj atsakingi neįvardinti. Reiškia 17 milijonų ieškinį savivaldybei sęga už šilumos tinklų įmonės ypatumus ir .. tvarkoj. Visi kaip nežiniukus vaizduoja. Kad primityviai pribaiginėjami miesto potencialo likučiai. Nors kaip seimo narys gali pareikalaut iš teisėsaugos iki galo pabaigt ikiteisminį tyrimą Nr.03-2-00215-17 paviešinant visuomenei kas kūnkrečiai rašinėjo su įvertinimu. Teisėjos ir politiko elgesį civ. byloj Nr. 2-952-292/2017 perduot vertint LR Gen. prok. ir vertint situaciją kaip politiko piktnaudžiavimas privataus kaltinimo institutu padedabt grupei pareigūnų, kad siekiant tyčia pakenkt ir nuslopint neįtinantį alytiškį, kuris kelia nepatogius klausimus dėl pramonės parko, aerodromo..ypatumų. Kita vertus neįvertinti teisėsaugos eilė projektų dėl Žaliosios gatvės nuošliaužų, Rotušės aikštės brokų.., tik energingi slopont kas neįtinka. Ir suklestės Alytus išsivadavęs nuo klaninių interesų gniaužtų.

  Komentaras

  Šnekučio lygis. Įstatymai gana neblogi, tik ir Seimas neužtikrina parlamentinės kontrolės, kad ir institucijos su politikais laikytūs Konstitucijos įstatymų. Alytuj ir jis turi pagal kompetenciją žinot eilę situacijų, kaip slopinami reti drysę stot už viešą interesą. Visi prasiskverbę dėl mobingų atvejai požymiai, dėl žmogaus konstitucinių teisių pažeidimų. Komentaruose išvardyti konkretūs atvejai ir nieko nežino. Kaip iš kosmoso nukritęs su savo siūlymais. Paskutinis atvejais kur savivaldybei įsegtas per šilumos tinklus 17 milijonų eurų ieškinys, kur pradmenų nematė vietos ir šalies teisėsauga ir kaip bejėgiai realybėj.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.