Rinkimai – ne vien balsavimas, rinkimai – protinis darbas

Algirdas Jakulis
Komentarai (5)
2020 Spalis 8
nuotrauka
Iki kas ketverius metus rengiamo teismo liko pora dienelių. Teismo, kai tauta teis savo išrinktuosius, t. y., remiantis visuotine ir lygia rinkimų teise, slaptu balsavimu tiesioginiuose mišrios sistemos rinkimuose įvertins Seime jiems atstovavusius ir atstovauti besiveržiančius politikus. Tiesa, dėl susiklosčiusių netipiškų aplinkybių šiemet rinkėjams savo nuomonę pareikšti sąlygos sudarytos jau nuo pirmadienio.

Šių metų Seimo rinkimuose balsavimo teisę turės 2 449 683 Lietuvos Respublikos piliečiai. Bėda tik, jog šiame amžiuje vykusiuose ketveriuose Seimo rinkimuose bloga tradicija tapo, kad rinkimų teise pasinaudoja tik apie pusė piliečių.

Kai kas nors pradeda burnoti valdžią, visada pasiteirauju, ar tas dalyvavęs rinkimuose. Jeigu ne, be skrupulų patariu užsičiaupt – nenorėjai pats rinkti, už tave išrinko kiti. Tai gal pirma atlikime savo pilietinę pareigą, o po to reikalaukime, kad savo įsipareigojimus vykdytų mūsų išrinktieji. Žinia, šiemet ypač svarbus gausus dalyvavimas, ypač jaunimo.

Šiemet galėsime rinkti iš septyniolikos partinių sąrašų ir juose esančių 1755 kandidatų. Gausiai jų užderėjo ir mūsų kraštus dengiančiose vienmandatėse Alytaus bei Dzūkijos rinkimų apygardose: atitinkamai – trylika ir keturiolika, po 9 Sūduvos pietinėje ir Dainavos apygardose. Taigi, kai išgirstu sakant, jog neisiu į rinkimus, nes nėra ką rinkti, iškart suprantu, kad ne rinkti nėra ką, o nėra su kuo galvoti.

Kaip tik dėl to mes niekad neturėsime gerai dirbančio Seimo, jeigu mūsų nedomina ir nepiktina, kai pirmaklasių aritmetikos pratybų sąsiuviniui tinkantis korupcinis uždavinukas – „Tėvas davė sūnui 6 eurus skubiai nupirkti greitai gendančių produktų. Pardavėjas už juos paėmė tik 1,5 euro. Vaikis prekes parnešė, o likusių 4,5 euro – ne. Kur sūnus nujojo 4,5 euro šeimos biudžeto lėšų?“ – taip ir lieka be atsakymo.

Neturėsime gerbtino parlamento, jeigu nekramtę praryjame, kai mums sako, jog nekorektiška iš dabartinės perspektyvos vertinti prieš trejetą mėnesių skubos išvargintų valdininkų ir politikų padarytus veiksmus, o patys net nepagalvojame, ar labai korektiška, galiausiai, ar sąžininga iš dabarties vertinti prieš dešimt metų (!) žiaurios ekonominės krizės akivaizdoje politikų priimtus sprendimus, nė velnio nežinant apie tada buvusias aplinkybes?

Kokio teisingumo galime tikėtis iš Seimo, jei į jį renkame žmones, nepripažįstančius Konstitucinio Teismo ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimų?

Kokios moralės galime tikėtis iš parlamento narių, jeigu į jį renkame žmones, kuriems nusispjaut ant visų Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso straipsnių ir besidangstantiems nekaltumo prezumpcija, tartum virš visko neturėtų būti politiko ar valdininko politinė atsakomybė ir nepriekaištinga reputacija?

Kiek kartų patikime kaimynu, kas mėnesį prašančiu paskolinti penkeurinį „ant duonos“ ir niekad neatiduodančiu? Tai kodėl tikime politikais, nuolat meluojančiais, ne šiaip realybę pagražinančiais, o į akis patologiškai meluojančiais nesunkiai patikrinamus dalykus?

Dar vienas gyvenimiškas pavyzdys pamąstyti. Ar jūs skolinatės iš kaimyno apvalią sumelę, kad anūkus Kalėdų proga apipiltumėt dovanėlėmis, o jūsų skolą turėtų atiduoti jų tėvai? Labai abejoju. O štai valdžia valstybės vardu tai daro nesukdama sau galvos. Skolos grąžinimas juk taps būsimų valdžių ir dirbančių žmonių galvos skausmas.

Nesuprantama, kodėl negalvojame plačiau ir nežvelgiame bent truputį į priekį? Lietuviai visada juk buvo racionalūs ir visuomet galvodami ruošdavosi juodai dienai. Net karstui ir įkapėms iš paskutiniųjų pasitaupydavo. Dabar kažkodėl įtikėjome, kad būna nemokamų pinigų ir džiaugiamės politikais juos dalijančiais pravalgyti, taip skatindami valdžią veikti principu: „Šiandien praėdam, o rytoj bus matyt!“

Dabar apie skolas. Jokio politikavimo, tik sausa statistika – penas pamąstyti. Taigi, 2009 m. valstybės skola buvo 28 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o 2012-aisias ji pasiekė 39,8 proc. BVP. Tai reiškia, jog kiekvienam šalies gyventojui, nuo kūdikio iki senuolio, teko 17260 litų, t.y. 4999 eurų valstybės skolos. Palyginkime: 2017 m. valstybės skola buvo 39,1 proc. BVP, o šių metų pabaigoje pasieks 50,2 proc. BVP. Kitaip sakant, ji bus didžiausia Lietuvos istorijoje, vien šiemet padidėjusi 5 mlrd. eurų ir iš viso sieks 22 mlrd. eurų, t. y. po 8 tūkst. eurų kiekvienam gyventojui.

Kai skolinasi valstybė, mums kažkodėl atrodo, jog tai tolimas, mūsų neliečiantis dalykas. Bet tikriausiai ne vienas esame girdėję apie į skolų karuselę įsisukusius greitųjų kreditų mėgėjus. Tarkime, koks nors, į darbus nesiveržiantis ir iš socialinės pašalpos gyvenantis, pilietis pasiima greitąjį kreditą, šventai tikėdamas greitai jį grąžinsiąs. Skolos grąžinimo terminai ir palūkanos ima smaugti žmogelį, iš pašalpos jų padengti nepavyksta, tenka imti kitą kreditą pirmajam padengti ir taip tęsiasi, kol milžiniškai išaugusios skolos atsiduria pas antstolį, su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Taip ir su valstybės skola. Gerai, dabar skolinamės su menkomis palūkanomis, tačiau akivaizdu, jog susikaupusių skolų nepajėgsime grąžinti vien į biudžetą įplaukiančiomis pajamomis, juolab kad ateinančių metų biudžete planuojamas bene 3 mlrd. eurų deficitas. Vadinasi, vėl teks skolintis skoloms dengti. Taip priartėsime prie pavojingo Mastrichto sutarties nubrėžto kriterijaus – prie skaičiaus, kai šalies skola perlipa 60 proc. BVP.

Tada bankai pradeda įtariai žiūrėti į tokią valstybę ir skolina jai tik su didesnėmis palūkanomis. Na, o kuo viskas baigiasi, ryškiausiai rodo Graikijos pavyzdys, kuri be proto skolinosi, pensininkams dalijo didžiules pensijas, įskaitant ir tryliktąją, bei seikėjo riebius priedus valstybės tarnautojams.

Dabar Graikijos skola siekia 130 proc. jos BVP. Nuo visiško bankroto ją išgelbėjo tik milžiniška Europos Sąjungos parama. Ne už ačiū, žinoma. Tad jeigu mintyse jau valgome riebią kitų metų kalėdinę žąsį, nusipirktą už 13-ją valdžios duotą pensiją, susimąstykime, ar po gero dešimtmečio mūsų vaikai Kalėdoms įpirks bent pigią lenkišką vištytę.

Ir dar. Kodėl vis dar tikime, kad Seimo nariu gali būti bet kas? Juk neiname dantų gydytis pas šaltkalvį, nors tas, kaip ir odontologas, turi ir grąžtą, ir reples? Kodėl prireikus teisinės pagalbos neiname į teatrą žiūrėti „Nusikaltimo ir bausmės“, bet kreipiamės į advokatus? Jei manome, kad Seimo nariui nereikalingas teisinis ar ekonominis išsilavinimas, o pakanka tik savireklamos žiniasklaidoje ir pašmėžavimo renginiuose, tai nesistebėkime, kai tautos išrinktieji Seime prabyla tokiais „atradimais“: „Tūkstantis taršių automobilių aplinką teršia labiau, negu vienas taršus automobilis.“

Susilaikau nuo šio pasisakymo perfrazavimo apie tokius, atsiprašant, Seimo narius.

  Komentaras

  Sunt atât de încântat, deoarece căsătoria mea ruptă a fost restabilită, iar soțul meu s-a întors după ce ne-a părăsit pe mine și pe cei doi copii ai noștri pentru o altă femeie. După 8 ani de căsătorie, eu și soțul nostru am fost într-o ceartă sau alta până când în cele din urmă m-a părăsit și s-a mutat în California pentru a fi cu o altă femeie. Am simțit că viața mea s-a terminat și copiii mei au crezut că nu-și vor mai vedea tatăl. Am încercat să fiu puternic doar pentru copii, dar nu am putut controla durerile care mă chinuiesc inima, inima mea era plină de dureri și dureri pentru că eram cu adevărat îndrăgostit de soțul meu. În fiecare zi și noapte mă gândesc la el și îmi doresc întotdeauna să se întoarcă la mine, eram foarte supărat și aveam nevoie de ajutor, așa că am căutat ajutor online și am dat peste un site web care sugerează că Dr.Wealthy poate ajuta să revină la ex. rapid. Deci, am simțit că ar trebui să-l încerc. L-am contactat și mi-a spus ce să fac și am făcut-o apoi a făcut o (Vrajă de dragoste) pentru mine. 28 de ore mai târziu, soțul meu m-a sunat cu adevărat și mi-a spus că îi este atât de dor de mine și de copii, atât de uimitor !! Așa că așa s-a întors în aceeași zi, cu multă dragoste și bucurie și și-a cerut scuze pentru greșeala sa și pentru durerea pe care mi-a provocat-o mie și copiilor. Apoi, din acea zi, Căsătoria noastră a fost acum mai puternică decât a fost înainte, totul datorită doctorului Rich. el este atât de puternic și am decis să împărtășesc povestea mea pe internet, încât dr. Vrăjitor, real și puternic, care mă voi ruga mereu să trăiesc mult pentru a-și ajuta copiii în vremea necazurilor, dacă ești aici și ai nevoie de Ex înapoi sau soțul tău s-a mutat la o altă femeie, nu mai plânge, contactează acum acest puternic turnător de vrăji. Iată contactul său: Trimiteți-l prin e-mail la: Cont: wealthylovespell@gmail.com, vizitați site-ul web http://wealthyspellhome.over-blog.com puteți să-l sunați sau să-l adăugați pe Whats-app: +2348105150446, MULTUMESC Dr.Wealthy

  Komentaras

  Kaip visada šis ponas surenka kratinį iš žiniasklaidos ir pateikia kaip savo žinojimą . Bet
  kuris besidomintis politika jau senai perskaitė šias mintis žiniasklaidoje ,Būtų juokinga ,jei nebūtų graudu . Nejaugi manote , kad Alytaus gyventojai tokie tamsuoliai ,kad nežiūri televizijos , neskaito spaudos . Užvažiuokite į biblioteką ,pamatysite kiek žmonių skaito spaudą , tai gal praeis noras plagijuoti kitų mintis ir žodžius.

  Komentaras

  Taip, taip, neikite į rinkimus, jie nieko "nelemia". Viską nulems viską žinantys orakulai. O kas mano kitaip nei orakulas, žinoma, yra nupirktas, žinoma, už šekelius ir, žinoma "pasaulinio žydų sąmokslo", lemenčio "sistemos nepramušamumą"

  Komentaras

  Pats didžiausias niekalas supeckiotas čia. Arba žmogelis yra apmokamas dvaro trolis, kuris už šekelius savo motiną ir tėvą parduotų, todėl bet kokia kaina pučia miglas, kad neva atėję "balsuoti" jūs galite nulemti( galų gale, po beveik 30 metų trukusių nesėkmingų bandymą po bandymo) Lietuvos kelią, arba yra tiesiog nepakaltinamas, todėl neturintis jokios teisės viešai kalbėti. M.Tvenui yra priskiriama pasakymas, kad jeigų rinkimai ką nors lemtų, jie neleistų mums balsuoti. NIEKO jūsų atėjimas ir biuletenio, kuris šiaip jau išduodamas ligoniui, įmetimas į "urną" nepakeis, nes sistema yra nepramušama, apie ką bent kiek mąstantis tikrai jau turėjo galimybę suvokti.

  Komentuoti

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.