Orių namų senjorams Krokialaukyje kūrėja: „Pirmąkart susidūriau su neatsakingais statybininkais” (0)

Kodėl oriems namams pasirinktas Krokialaukis?
Beveik prieš šešerius metus įkurtos ir Vilniuje registruotos viešosios įstaigos „Orūs namai“ steigėja ir direktorė yra iš Žemaitijos kilusi, sostinėje gyvenanti M.Bunkaitė.
Jos teigimu, tokia organizacija įsteigta siekiant padėti senjorams, norintiems oriai gyventi sulaukus garbaus amžiaus: „Yra daug senjorų, kurių butai senatvėje jiems tampa tarsi kalėjimu. Pavyzdžiui, butas penktame aukšte jau sunkiai vaikščiojančiam senjorui tampa izoliacija. Arba butas didelis, jį sunku išlaikyti. Arba ten gyventi pasidaro ypatingai vieniša. Ir dar yra atvejų, kai garbingo amžiaus sulaukęs žmogus netenka namų arba nebegali saugiai gyventi. Pavyzdžiui, mama per anksti perrašė butą dukrai, ši parsivedė vyrą, kuris veja mamą lauk. Arba iš užsienio sugrįžta garbaus amžiaus žmonės ir neturi kur Lietuvoje įsikurti. Arba gyvena močiutė su narkomanu sūnumi, nors ir turi butą, bet nepakelia tokio gyvenimo, kai ramybės ir saugumo nėra nė minutei.“
„Orių namų“ konkreti veikla šioje srityje prasidėjo prieš ketverius metus. Vilniuje, Karoliniškių mikrorajone, vieno daugiabučio pirmame aukšte buvo nupirktos 140 kv. metrų dydžio patalpos, įrengti keturi vieno kambario butai ir juose apgyvendinti senjorai, kurie arba neteko savo namų, arba juose nebegalėjo saugiai ir oriai gyventi.
Pasak M.Bunkaitės, jei senjoras neturi savo namų, jis pats už butą „Oriuose namuose“ susimoka nuomos mokestį, kuris yra gerokai mažesnis nei rinkoje, dar ir priklausanti būsto nuomos kompensacija jam sutvarkoma. Jei senjoras turi būstą, įstaiga pastarajam suranda nuomininką ir taip uždirba pajamas, o garbaus amžiaus žmogus „Orių namų“ daugiabutyje apsigyvena nemokamai.
„Orių namų“ direktorė pabrėžė, kad senjorams labai svarbu, jog jie nepraranda nuosavybės ir gali gyventi patogiai, jiems nauji būstai įrengti už įstaigos surastų rėmėjų – fizinių ir juridinių asmenų – lėšas.
Kadangi ši viešoji įstaiga ėmė sulaukti vis daugiau senjorų prašymų padėti jiems gauti butus patogiose vietose, nebūtinai sostinėje, imta ieškoti patalpų rajonuose.
Kaip prisimena M.Bunkaitė, rastas skelbimas apie Alytaus rajone, Krokialaukyje, parduodamą mūrinį dviaukštį. Kaina buvo labai patraukli, tad prieš pusantrų metų šis pastatas, esantis Krokialaukio miestelio centre, buvo įsigytas iš privačių asmenų. Taip pat „Orius namus“ pirkti pastatą Krokialaukyje ir čia įrengti butus senjorams suviliojo ir tai, kad nuo jo netoli ambulatorija, bažnyčia, parduotuvė, o tai garbaus amžiaus žmonėms yra labai aktualu.
Įrengiami šeši vieno kambario butai
„Orių namų“ įsigytame pastate minėtame Alytaus rajono miestelyje imta įrenginėti šešis vieno kambario butus su virtuvėmis, voniomis ir tualetais. Pernai pastate buvo pakeisti langai, naujai išvedžiota elektra, įrengtas vandentiekis, nuotekų šalinimas, apšiltintos grindys, stogas, sumontuotas grindinis šildymas. Šįmet orių namų įrengimas senjorams – pačiame įkarštyje.
„Jaučiame didelį butų senjorams poreikį. Skambina žmonės ir iš Vilniaus, ir iš Kauno, ir iš Klaipėdos, sužinoję apie mūsų pirmą projektą Vilniuje, Karoliniškių mikrorajone. Vis klausia, kada turėsime pasiūlyti butų, daugiausia – mainais už jų išnuomotus būstus. Kai pasakau, kad Vilniuje vietų neturime, bet jau greitai bus galima apsigyventi mažame miestelyje Alytaus rajone, praktiškai visi sutinka laukti šios galimybės. Tikrai nemažai garbaus amžiaus žmonių nori pasitraukti iš didmiesčių šurmulio, o ir kaimo žmogaus, kuriam norisi saugesnių ir patogesnių namų, miestas netraukia“, – pasakojo M.Bunkaitė.
Šiuo metu ant „Orių namų“ pastato Krokialaukyje jau sumontuota saulės elektrinė, siekiant čia gamintis elektros energiją ir nepirkti vis brangstančios iš tiekėjų. Tam laukiama valstybės paramos iš Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros. Patalpoms ir vandeniui šildyti bus naudojama sistema oras-vanduo.
Įstaiga, pasirinkusi šiuos atsinaujinančios energijos šaltinius, siekia taupyti išlaidas už komunalines paslaugas, kad senjorams pragyvenimas kainuotų kuo mažiau.
Pastaruoju metu apšildomas pastato fasadas, iki šio mėnesio pabaigos turėjo būti baigti vidaus apdailos darbai ir jau vasaros pabaigoje planuotos senjorų įkurtuvės. „Orių namų“ direktorės tvirtinimu, butams jau įsigyti baldai ir laikomi Krokialaukio gimnazijos suteiktose patalpose, tačiau įkurtuves teks atidėti iki rudens ar net metų pabaigos, nes pasisamdyti statybininkai nebaigė vidaus patalpų apdailos darbų.
„Prasidėjo standartiniai atsikalbinėjimai, kurių esmė irgi, regis, standartinė“
M.Bunkaitė sakė, kad su per internetą susirasta statybomis užsiimančia Alytaus mažąją bendrija „LLR statyba“ pastato vidaus apdailos darbų sutartis buvo pasirašyta šiemečio balandžio pabaigoje, darbai turėjo būti baigti birželio pabaigoje: „Maždaug mėnesį tikrai gražiai dirbo, jokių problemų nebuvo. Po to dingo iš objekto. Pradėjus ieškoti, prasidėjo standartiniai atsikalbinėjimai, kurių esmė, irgi, regis, standartinė: nebepinigingi ir laiką ryjantys baigiamieji darbai. Kai po trijų savaičių laukimo tiesiai šviesiai paklausiau, kokie jų planai, pasiūlė pasisamdyti kitus, nes jie negrįš. Gal „LLR statyba“ susirado pelningesnį objektą ir ieškojo preteksto, kaip iš mūsų išeiti. Internete skaičiau, kad su statybininkais visoje Lietuvoje būna gana dažnai, kai dingsta iš objekto ir maitina pažadais, kad tuoj grįš, dabar pačiai teko patirti savo kailiu. Pirmąkart susidūriau su neatsakingais statybininkais.“
„Orių namų“ direktorės tvirtinimu, bendrijai buvo atsiskaitoma laiku, o liko ne visur išklijuotos plytelės, nebaigtos montuoti durys, sienos taip ir neparuoštos dažyti, dažymo darbus įstaiga planuoja padaryti su savanorių pagalba.
Mažosios bendrijos vadovė Laura Tarasevičienė paneigė „Orių namų“ direktorės manymą, kad susirastas pelningesnis objektas, nes šiuo metu užsakovų neturima: „Nesutarėme dėl darbo sąlygų. Kai objekte dirbęs mano vyras susirgo, užsakovas nesutiko, kad tai priežastis įmonei stabdyti darbus. Kol fasadas nepadarytas, o medžiagos viduje, liepė jas prasistumdyti ir dirbti. Aš pasakiau, kol fasadininkai neišeis, nėra ko važiuoti, mes ateisime į paruoštą frontą. Bet direktorės tai neįtikino. Aš statybų srityje dirbu septyniolika metų ir su tokiu nesupratimu neteko susidurti.“
Tad, anot M.Bunkaitės, „LLR statybai“ aiškiai pasakius, kad į objektą nebegrįš, teks ieškoti naujų apdailininkų, taip darbai pabrangs, o planuotą orių namų senjorams atidarymą Krokialaukyje vasaros pabaigoje teks atidėti.
„Kaip liaudies išmintis byloja, kas nori darbą padaryti, ras tūkstantį būdų, kas nenori – ras tūkstantį pasiteisinimų. Suprantu, kad vasarą sunku rasti statybininkus, visi užsiėmę, bet, jei su vienais dzūkais nepasisekė, gal atsiras kiti dzūkai, kurie ateis mums į pagalbą“, – viliasi „Orių namų“ direktorė.
O kad beieškant sprendimo laikas veltui neitų, pati direktorė važiuoja iš Vilniaus į objektą Krokialaukyje ir kimba į nebaigtus darbus.
Tenka laukti nuotekų tinklų pajungimo
„Orūs namai“, Krokialaukyje ruošdami būstus senjorams, šiuo metu susiduria ir su kita bėda – miestelyje kol kas nėra baigti centralizuoto nuotekų surinkimo tinklų pajungimo darbai, kurie turėjo būti padaryti pernykštį rudenį. Tai irgi tolina orių namų senjorams atidarymą.
Šių darbų užsakovo Alytaus rajono savivaldybės įmonės „Simno komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas Ernestas Šimanskas sakė, kad centralizuoto nuotekų surinkimo tinklai nutiesti pernykščio spalio viduryje, tačiau dėl reikalingų suderinimų užsitęsė elektros įvedimas į šiems tinklams reikalingas siurblines.
Jis patikino, kad iki metų pabaigos minėti tinklai Krokialaukyje turi pradėti veikti, o kai kuriose miestelio teritorijose – ir anksčiau.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą