NVŠ krepšelis: vienas vaikas geras,o kitas – jau ne? (2)
„Vienam vaikui būrelis nemokamas, kitam jau reikia mokėti“
Du vaikus auginanti alytiškė tvirtino, kad vyresnis vaikas NVŠ programoje dalyvauja jau keleri metai, o jaunėlį nusprendė į popamokinę veiklą leisti sausį.
Netrukus būrelio, kurį lanko vyresnis vaikas ir jame panoro lankytis jaunesnis, vadovas mamai pranešė, kad NVŠ programos krepšelis vienam vaikui mėnesiui mažinamas nuo 15 iki 12 eurų. Girdi, vyresnėlis krepšelį gaus, o jaunėlis negaus, nes trūksta krepšelio lėšų.
„Būrelio vadovas atsiprašinėjo, sakė nieko negalintis pakeisti. Štai kokia parama vaikams, – vienas vaikas geras, o kitas – jau ne. Vienam vaikui būrelis nemokamas, kitam jau reikia mokėti. Manau, kad tokių vaikų kaip mano, be NVŠ krepšelio, bus ir daugiau. Absurdas“, – laiške „Alytaus naujienų“ redakcijai dėsto alytiškė.
Kadangi moteris nenurodė, į kokį būrelį nebuvo priimtas jaunesnis vaikas gaunant NVŠ krepšelio finansavimą, išsiaiškinti realių aplinkybių nėra galimybių. Tačiau teoriškai, kaip sakė miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistė Vida Daukšienė, yra dvi priežastys, dėl kurių alytiškės vaikas galėjo būti nepriimtas į popamokinės veiklos būrelį gaunant NVŠ programos finansavimą.
Prieš ketverius metus, kai pradėjo veikti iš europinių fondų finansuojama NVŠ programa, Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu nustatė maksimalų vienos mokinių grupės skaičių. Joje gali būti ne daugiau nei 25 ugdytiniai.
Tad, jei alytiškės vienas iš vaikų norėjo lankyti maksimalų skaičių mokinių turinčią grupę, jis galėjo būti nepriimtas dėl šios priežasties.
Kitas dalykas – šiemet, palyginti su praėjusiais metais, Alytaus miesto savivaldybei skirtas mažesnis NVŠ programos finansavimas ir ne visi mokiniai gavo šios programos paramą popamokinei veiklai.
Už borto – 41 vaikas
NVŠ programa, finansuojama iš europinių fondų, numato mėnesinę paramą vienam mokiniui nuo 1 iki paskutinės gimnazijos klasės popamokinei veiklai ne mokyklose veikiančiuose nemokamuose būreliuose.
Tokia programa atsirado 2016-aisiais, siekiant mokiniams pasiūlyti įvairesnės popamokinės veiklos, kurią galėtų teikti laisvieji mokytojai ir kiti teikėjai, pavyzdžiui, sporto, šokių klubai, šauliai, skautai. Jiems patalpos už nedidelius mokesčius suteikiamos savivaldybės mokyklose ar joms pavaldžiose kitose įstaigose. Alytaus miesto savivaldybėje minėtiems asmenims patalpos popamokinei veiklai suteikiamos už simbolinį 1 euro mokestį per mėnesį.
Laisvuosius mokytojus ir kitus popamokinės veiklos teikėjus akredituoja savivaldybėse veikiančios komisijos.
Minėtai programai europines lėšas skiria Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldus Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Vadovaujantis NVŠ programos nuostatais, vienam mokiniui per mėnesį popamokinei veiklai gali būti skiriama nuo 10 iki 20 eurų.
Atsižvelgiant į gaunamas lėšas ir vaikų, lankančių būrelius pagal NVŠ programą skaičių, 2016-ųjų pirmą pusmetį Alytuje vienam mokiniui per mėnesį buvo skirta 10, antrą pusmetį – 18,8 euro, 2017-aisiais atitinkamai 11 ir 15,2 euro, 2018-aisiais – 14 ir 14,8 euro, pernai – 12 ir 15 eurų.
Daugumai laisvųjų mokytojų, kurių šiuo metu yra 19, ir kitų popamokinės veiklos teikėjų, kurių – 23, užtenka NVŠ programos krepšelio lėšų vienam mokiniui per mėnesį. Tačiau kai kuriuose būreliuose mėnesinis mokestis už vieną vaiką yra nuo 18 iki 45 eurų ir trūkstamą sumą turi sumokėti mokinių tėvai.
Praėjusią savaitę vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuspręsta, kad iš NVŠ programos mėnesinis vieno vaiko krepšelis bus 12 eurų.
Pernai miesto savivaldybė iš minėtos programos gavo maždaug 210 tūkst. eurų, šįmet planuojama suma – apie 190 tūkst. eurų. Finansavimas sumažėjo, o vaikų, norinčiųjų gauti NVŠ paramą, padaugėjo. Pavyzdžiui, pernai vidutiniškai per mėnesį būrelius gaunant šią paramą lankė 2 tūkst. 271 vaikas, šiemet vaikų skaičius vidutiniškai per mėnesį padidėjo iki 2 tūkst. 349.
Miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus specialistės V.Daukšienės teigimu, praėjusių metų pabaigoje Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuotoje konferencijoje buvo rekomenduota didinti mokinių skaičių NVŠ programos būreliuose, tačiau dabar paaiškėjo, kad savivaldybėms pinigų skirta mažiau.
Dėl sumažėjusio finansavimo Alytuje susiklostė taip, kad šiuo metu 41 vaikas liko už borto, – nepateko į NVŠ programos remiamus būrelius.
Tikimasi lėšų padidėjimo
Visiškai neseniai miesto savivaldybės administracija gavo raštą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kuriame garantuojamas NVŠ programos tęstinumas. Tad miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius tikisi, kad savivaldybei bus padidintos lėšos vykdant minėtą programą.
Skyriaus vedėjo Vytuolio Valūno tvirtinimu, teisiškai savivaldybė iš savo biudžeto gali prisidėti vykdant minėtą programą, svarstant šiemetį miesto biudžetą tai net buvo pasiūlyta viename tarybos komitete, tačiau tenka susitaikyti su dabartine situacija.
Laišką „Alytaus naujienų“ redakcijai parašiusios moters įsitikinimu, savivaldybei šiuo metu žymiai svarbiau organizuoti gal kelias dešimtis tūkstančių eurų kainuosiančias tarybos posėdžių transliacijas per televiziją, skirti šimtus tūkstančių eurų sporto klubams, nei pasirūpinti vaikų popamokiniu ugdymu: „Tai pavyzdys, kaip mūsų valdžiai rūpi vaikų užimtumas. O kaip gražiai apie rūpestį vaikais visi kalba prieš rinkimus… Nieko naujo, atėjus į valdžią svarbu tik savo ir artimųjų interesai.“
Komentarai
Palikite savo komentarą
Formalių vaiku turi ir AMES…
Komentaras
Formalių vaiku turi ir AMES valstybes finansuojamose programose.
NVŠ pinigais finansuojama…
Komentaras
NVŠ pinigais finansuojama Trečiojo amžiaus universiteto veikla.