Naujausias prezidento Valdo Adamkaus premijos laureatas – Algirdas Reipas (FOTO. VIDEO) (2)
Prezidentinės V.Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtosauginė premija alytiškiui skirta už nuopelnus ir indėlį kuriant bei modernizuojant atliekų tvarkymo sistemą Lietuvoje, už sukurtą pavyzdinę ir modernią atliekų tvarkymo sistemą Alytaus regione. Ceremonijos metu A. Reipui buvo įteikta 5 tūkst. eurų bei skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio skulptūra.
Pasak A. Reipo, atliekų tvarkymas – tai geriausia investicija į mūsų visų ateitį, kuri tikrai atsiperka. „Gamta ir aplinka nėra našta ir išlaidos – tai galimybė mums gyventi oriai. Rūpinimasis aplinka yra ir mūsų prievolė, būtinybė, todėl kviečiu ir skatinu niekada nenuleisti rankų, nenusivilti, nes tai yra mūsų ir mūsų anūkų gyvenimas ir laimės sąlyga“, – skatino aplinkosaugos aktyvistas.
Anot premijos laureato, aplinkosauga yra vertybiniais pagrindai besiremianti veiklos sfera, pirmiausiai rodanti pagarbą pačiam žmogui, demokratiniams veikimo principams ir socialiniam teisingumui. „Galima ištaisyti ir patobulinti technologijas. Pastatyti ar nugriauti įrenginius. Bet sugriovus žmonių pasitikėjimą aplinkosauga – laukia neišvengiama griūtis ir nesėkmė“, – teigė jis.
Apdovanojimo ceremonijoje dalyvavęs prezidentas Valdas Adamkus pabrėžė, kad gamtos apsauga, tai pastanga, skirta šiandienos žmonėms ir ateities kartoms. „Mes šiandien dažnai sakome: Lietuva – Europos dalis. Savo istorija ir savo dabartimi, savo unikaliu menu ir kultūra. O gamtos apsaugos kultūra, santykis su aplinka – bet kokios kultūros neatskiriama dalis. Bet kurioje pasaulio dalyje, bet kurioje valstybėje, bet kurioje tautoje. Nuoširdžiai džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad Lietuva skiria deramą dėmesį gamtosaugai“, – sakė V. Adamkus.
„Džiugu, kad šiemet įvertinta Algirdo Reipo veikla – veikla žmogaus, kuris praktiniu kasdieniu darbu kuria švaresnės aplinkos ir švaresnės dvasios Lietuvą. Ačiū už tai, ką darote, ir kuo geriausios kloties visiems, kurie dirba ne visada matomą, bet visada gyvybiškai reikalingą darbą“, – teigė jis. A. Reipas yra buvęs pirmojo Lietuvoje įkurto regioninio atliekų tvarkymo centro vadovas ir vienas iš visos šalies regioninės atliekų tvarkymo sistemos pradininkų. Vadovaudamasis aplinkosauginėmis idėjomis ir geraisiais Vakarų Europos šalių pavyzdžiais, kartu su kolegomis regione jis sukūrė modernią regioninę atliekų tvarkymo sistemą, kuri vertinama kaip viena pažangiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Premijos laureato ir jo kolegų pastangomis buvo pašalintas 71 sąvartynas regione, iš jų 22 – nelegalūs. Taip pat buvo panaikinta apie 100 nelegalių šiukšlynų. Alytaus regionas pirmasis Lietuvoje įdiegė modernias atliekų rūšiavimo sistemas, o 2018 m. – atskirą maisto atliekų surinkimo sistemą.
„Algirdas Reipas – unikalus žmogus Lietuvos aplinkosaugoje, savo atkakliu darbu sugebėjęs suburti komandą ir sukurti bei sėkmingai įdiegti puikiai veikiantį regioninio atliekų tvarkymo modelį. Jis modernią atliekų tvarkymo sistemą, kuri pagrįstai vertinama kaip pažangiausia atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje, o Europos Komisija ne kartą Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistemą demonstravo, kaip pavyzdinį regioninės atliekų tvarkymo politikos įgyvendinimo pavyzdį Europiniu mastu“, – teigė dr. Visvaldas Varžinskas.
Premijos steigėjai ir komitetas šiemet sulaukė 13 nominacijų. Visų nominuotų asmenų pasiekimai aplinkosaugoje gana ryškūs, todėl diskusijos renkant Premijos nugalėtoją buvo intensyvios ir ilgos. Be A. Reipo, išskirtinio komiteto dėmesio sulaukė visuomenininkė Lina Paškevičiūtė (Aplinkos koalicija), Žymantas Morkvėnas (Baltijos aplinkos forumas), advokatas Saulius Dambrauskas ir VDU profesorius Algimantas Paulauskas. JAV gyvenantis Gabrielius Gedvila, V. Adamkaus ilgametis draugas bei jo rinkiminio štabo, kuomet V. Adamkus kandidatavo į Čikagos Sanitarijos Rajono patikėtinių tarybą 1968 m., vadovas, yra įsitikinęs, kad aplinkos apsauga buvo, yra ir išliks ypatingo dėmesio reikalaujanti globali problema, todėl, norėdamas įprasminti bei atkreipti dėmesį į aplinkosauginius pasiekimus Lietuvoje ir pagerbti velionės žmonos atminimą, įsteigė 100 tūkst. dolerių fondą, kurio lėšos skiriamos prezidento V.Adamkaus – savo draugo, žinomo aplinkosaugininko, šalies prezidento – premijai.
Prezidentinės bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo premija teikiama nuo 2021 m. už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą. Premijai ir toliau bus laukiami teikti moksliniai tyrimai ir išradimai, pilietinės veiklos, asmenys ir organizacijos, kurios atkreipia dėmesį į gamtosaugą ir skatina veikti, taip pat politikos sprendimai ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrandant arba pritaikant pažangiausius sprendimus.
2021 m. pirmuoju atkurtos gamtosauginės prezidento V. Adamkaus premijos laureatu tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila. 2022 m. antruoju laureatu buvo išrinktas Giedrius Bučas – socialinės inciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, Pokyčių lyderis, visuomenininkas, socialinis verslininkas, Darnos žygio pėsčiomis 2020 metais aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“ iniciatorius. Pernai premijos laureate tapo mokslininkė prof. Tatjana Paulauskienė. Ji įvertinta už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą, ekologinį visuomenės švietimą bei už pasiekimus ir lyderystę ekologijos ir aplinkotyros mokslų srityje.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Ne visi imtų apdovanojimą iš…
Komentaras
Ne visi imtų apdovanojimą iš Konstituciją pažeidusio [yra KT sprendimas] Valdo Adamkaus.
Pačio Reipo kompetencija…
Komentaras
Pačio Reipo kompetencija didelė ir kol kas jos nesiekia po jo užėmęs šias pareigas. Kaip ir merui su taryba toli iki to. Kas neįdomisusia, kad visi turi žinot, kad tvarką dėl atliekų mokesčių nuo ploto priiminėja taryba su mero. Siūlymais. O atliekų tvarkymo centro vadovas, kas bebūtų šiam poste, tik vykdytojas. O alytiškiai nenori matyt ir vertint pačių rinktų tarybų tvirtintų sprendimų dėl to. Nenori matyt ir vertint kaip prie eksmero V.Grigaravičiaus tarybos buvo sukurtos net dvi darbo grupės dėl to ir su jų rezultatais. Kur savivaldybės archyve turi būt. Kaip dar 2017 metais Alytaus teismo civ. byloj Nr.2-952-292/2017 teismo salėj tuo met tarybos narys ir kartu Vilniaus pramonės amatų rūmų prezidentas S.Leonavičius tyčiodamas iš alytiškio, kad teismo salėj dryso tuo met tarybos nariui giriantis kovojant dėl žmonių dėl atliekų, dryso paklaust. Tai jei kovoja, kur kaip tarybos nario teikti tarybai siūlymai dėl atliekų. Vietoj politiko aiškinimo vėrės leksika- kas ubagui davė teisę klaust aiškint. Klykdamas nurodinėjo teisėjai kaip baust ubagą.. Ir teisėja D.Kvedaravičienė už kaip politikui nepalankius klausimus alytiškiui skyrė 2600 eurų ieškinio mokėt kaip už oligarcho asmens įžeidimą. Plius ta pačia buduline leksika virš 8 metų per landą per Alytaus prokuratūros nutrauktą ikiteisminį tyrimą Nr.03-2-00215-17 nekonkretinant slopinant įžeidinėjami, kas tik prabyla per komentarus temom apie atliekų mokestį, pramonės parko ir aerodromo įpatumus. Net anoj kadencijoj tai tyrus savivaldybės Etikos komisija spr. Nr.KPPn-16 susidūrus su ciniškais atsisakymais neaiškint komisijai oligarchui ir institucijoms, pabūgus sustojo.