Iš misijos Ukrainoje grįžusi alytiškė medikė Agnė Žigutytė: „Ukrainoje palikome dalį savo širdies” (0)

– Kodėl apsisprendėte tapti savanore ir vykti į medikų misiją Ukrainoje?
– Į Ukrainą vykti apsisprendžiau dėl to, kad jaučiau ir iki šiol jaučiu pareigą padėti nuo karo nukentėjusiems žmonėms, norėjau nors kiek prisidėti prie karo skausmo ir kančių mažinimo.
– Kiek laiko praleidote Ukrainoje, kur ir kam teikėte pagalbą?
– Ukrainoje praleidau dvi savaites, iš kurių savaitę Kyjive ir savaitę prie Moldovos sienos
esančiame Mohyliv-Podilskyi. Pagalbą teikėme vietinėse ligoninėse civiliams žmonėms. Ukrainiečiai medikai prasidėjus karui vyksta dirbti į karštus taškus, o šalies pakraščiuose padaugėjo nuo karo žiaurumų bėgančių gyventojų ir kartu pacientų ligoninėse. Ne visos ligoninės pajėgios susidoroti su darbo krūviu, nes personalo jose sumažėjo, taigi labai reikia pagalbos. Ukrainoje užsieniečiai medikai gali gydyti tik civilius, tačiau mes matėme ir karo žaizdų. Tiesiog tie žmonės buvo atvežti ne tiesiai iš fronto linijos, o jau po pirminio gydymo karo ligoninėse.
– Kiek tai, ką darėte Ukrainoje, skyrėsi nuo Jūsų įprasto darbo?
– Ukrainiečiams medicinos pagalbos poreikis buvo labai įvairus, aš dirbau su traumas patyrusiais bei pacientais po įvairiausių chirurginių operacijų. Tai, ką dariau šios misijos metu, stipriai skyrėsi nuo man įprastos profesinės veiklos ne tik krūviu, bet ir darbo profiliu. Kadangi aš dirbu Greitosios medicinos pagalbos stotyje, darbas ligoninės skyriuose man buvo nauja ir labai naudinga patirtis. Daug išmokau, pasisėmiau profesinės patirties iš savo sričių profesionalų.
– Papasakokite apie buitinę misijos pusę, kaip ji vyko?
– Pagalbą teikėme ligoninėje, darbo sąlygos buvo sudėtingos, personalas pavargęs, jų akyse matyti nerimas dėl šalyje besitęsiančio karo. Tačiau tiek pacientai, tiek ir visas ligoninės personalas stengėsi išlikti pozityvūs, mus priėmė labai šiltai. Tiek Kyjive, tiek Mohyliv-Podilskyi buvome apgyvendinti viešbučiuose, iki darbo dažniausiai eidavome pėsčiomis. Kadangi pakeliui matėme daug alkanų benamių šunų, nepraleisdavome progos juos pamaitinti.
– Ką pasakojo Jūsų kolegos ukrainiečiai medikai, kas šiuo metu sunkiausia jiems, kaip jie vertina lietuvių pagalbą?
– Karo realybė yra niūri. Žmonių akyse matyti nuovargis, skausmas, to neįmanoma nupasakoti žodžiais. Ligoninėse stinga medicinos priemonių, personalas pavargęs. Iš kolegų ukrainiečių medikų girdėjau ne vieną istoriją apie karo sugriautus gyvenimus ir išardytas šeimas. Kai kurie nuo pat karo pradžios nematė savo mylimųjų, negauna žinių iš jų, kitų šeimos liko tose teritorijose, kuriose vyksta aktyvūs karo veiksmai. Medikai taip pat pasakojo, kaip jie kone mėnesį gyveno ligoninėse, trūko personalo, buvo labai daug sužalotų pacientų. Tiek medikai, tiek pacientai labai vertina ir džiaugiasi mūsų pagalba. Atvykus į ligoninę iškart pajutau, kad mes čia laukiami. Susidarė įspūdis, kad ir patiems medikams labai trūksta psichologinės pagalbos, todėl, manau, mūsų atvykimas buvo naudingas ne tik pacientams, kurie buvo gydomi, bet ir kolegoms, kurie pajuto, kad mes juos palaikome ir padedame, kaip tik galime.
– Kas asmeniškai nustebino labiausiai?
– Labiausiai stebino ukrainiečių ryžtas ir drąsa. Net pačiose niūriausiose akimirkose jie nepraranda vilties, kad karas baigsis.
– Ar savanoriai medikai, vykdami į misiją Ukrainoje, dalyvauja mokymuose prieš vykstant ir kiek jie naudingi realiai?
– Vykdami į Ukrainą dalyvavome vienos dienos mokymuose Nemenčinėje. Mano nuomone, jie buvo labai naudingi, nes sužinojome, ko galime tikėtis, kaip pasiruošti vykimui į karo niokojamą šalį, kokius daiktus dėtis. Kaip pasirengti psichologiškai, kaip elgtis ekstremaliose situacijose. Iš šių mokymų aš išsinešiau nemažą bagažą žinių, kurios pravertė Ukrainoje.
– Ar misijos metu jautėtės saugūs ir kaip tas saugumas buvo užtikrinamas?
– Būdamas dabar Ukrainoje niekada negali jaustis saugus, nes kaukia sirenos, tenka eiti į slėptuvę, prie to neįmanoma įprasti. Misijos metu visą laiką bendravome su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, kurie rūpinosi mūsų fizine bei psichine sveikata. Tiesioginį ryšį daugiausia palaikėme su Mariumi Čiurlioniu, kuris buvo pasiekiamas dieną ir naktį, net juokaudami klausdavome, ar jis kada nors miega.
– Kas labiausiai įstrigo atmintyje misijos metu?
– Vieno ar kelių dalykų įvardyti negalėčiau – tai buvo visuma, pradedant mūsų neįtikėtinai ryžtinga ir atsidavusia lietuvių medikų komanda. Tokią vienybę ir norą padėti kitiems mačiau pirmą kartą gyvenime. Taip pat neįmanoma pamiršti Ukrainos medikų, kurie mus priėmė labai šiltai. Skausmo ir kančios išvargintoje šalyje sutikti tikėjimo nepraradusius žmonės man buvo nepamirštama patirtis. Taip pat, manau, aš niekada nepamiršiu suluošintų žmonių, sugriautų pastatų, suniokotų tiltų, ištuštėjusių gatvių ir tamsos daugiabučių languose.
– Kaip palaikėte ryšį su artimaisiais?
– Su artimaisiais ryšį palaikėme telefonu bei per socialinius tinklus. Labai džiaugiuosi, kad beveik visada ryšys veikė ir galėjau su jais susisiekti, tokiose vietose būnant bendravimas su namiškiais labai svarbus.
– Kaip pakeitė Jūsų pačios požiūrį į tai, kas vyksta Ukrainoje, realus apsilankymas
kariaujančioje šalyje?
– Vasario 24 dieną prasidėjęs karas Ukrainoje man, kaip turbūt ir daugeliui žmonių, iškart smogė tiesiai į paširdžius, tačiau, kai atvyksti ir pabendrauji su karo vienaip ar kitaip paliestais žmonėmis, pamatai sugriautus pastatus, ištuštėjusius miestus, viskas pasidaro tikra. Kai stebi Ukrainos karo naujienas savo šalyje, kurioje jautiesi saugus, tai yra lengviau. O pamačius, koks yra karas ir kiek daug jis gali atimti, pradedi jausti realų kitų žmonių skausmą. Ir, kaip sakė kartu Ukrainoje buvęs mano kolega, „čia paliekame dalį savo širdies“.
– Ar dar vyktumėte į panašią misiją?
– Vykčiau, manau, toks žingsnis buvo prasmingas ir reikalingas.
Komentarai
Palikite savo komentarą