„Labai svarbu, kad ir vadovaujantis tau žmogus degtų tą pačia liepsna ir išmanytų sistemą“ ()

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Monika Aziulevičiūtė-Vartavičienė
Monika Aziulevičiūtė-Vartavičienė
Nuo šių metų pavasario alytiškiai ikimokyklinukai neteko galimybės Alytuje lankyti ugdymo įstaigos, kurioje mokymas vyktų pagal Montessori pedagogiką. Apskritai mūsų mieste nebeliko nė vienos Montessori grupės. Šia pedagogika besižavintys tėvai ėmė burtis, susikūrė mamų grupė, siekianti ir toliau užtikrinti savo vaikams Montessori pedagogikos tęstinumą. „Mūsų vaikai nemažai nuėję, daug pasiekę, nesinori pusiaukelėje sustoti“, – kalbėjo aktyvios mamos. Šiandien jau esama galimybėa kurtis vaikų dienos centre „Vaikų oazė“, kur visa yra pritaikyta vaikams: suremontuotos 100 kv. m patalpos, su profesionalia, visas higienos normas atitinkančia virtuve, vietoje gaminamu šviežiu maistu, produktais, tiekiamiais iš ekologinių ūkių, specialiai vaikams įrengtais tualetais, bide, dušais. Saugiai aptvertas kiemelis su vaikams pritaikytu lauko žaidimų inventoriumi, o šalia – pušynas. Suburta nuostabi auklėtojų komanda, kurioje – Montessori pedagogikos profesionalė Lina Abeciūnienė ir jauna, energinga pedagogė Inga Kalinauskienė. Ko dar trūksta, kad būtų atverta grupės tėvų taip laukiamos alternatyvios pedagogikos salelė?

 

Siekia geriausių sąlygų vaikams

„Tai būtų aukščiausios kokybės ikimokyklinukų ugdymo paslaugos Alytuje už mažiausią kainą, nes tai – ne mūsų verslas, ne privati įstaiga, o tėvų bendruomenė, siekianti savo vaikams geriausio. Mes nutarę dalytis grupės išlaikymo išlaidas tarpusavyje. Vadinasi, kuo daugiau mūsų, tuo pigiau kiekvienam.  Vilniuje Montessori nevalstybinės grupės lankymas kainuoja 540 eurų per mėnesį, o Alytuje turime galimybę šią grupę kurti už 150 eurų mėnesinį mokestį. Norėjome startuoti nuo rugsėjo, tačiau, norint pasiekti tik 150 eurų kainą, dar trūksta kelių komandos narių. Tad kviečiame alytiškių šeimas prisijungti“, – siekį išsako Monika Aziulevičiūtė-Vartavičienė, Lietuvos Montessori asociacijoje vienintelė  narė iš Alytaus.  

Monika pasakoja, kad įsitraukusi į šios asociacijos veiklą daug sužinojo apie L.Abeciūnienę, šios pedagogikos pradininkę Alytuje, metodo ekspertę, jos požiūrį į ikimokyklinukų atsakingesnį ugdymą.

 „Supratau, kad savo mieste turime didelę vertybę. Tai paskatino susirasti Liną ir su ja susipažinti. Ragino ir tai, kad esu beveik trejų metukų berniuko mama, nuo pavasario ieškanti Montessori grupės ir  jos neradusi. Tiesa, su Montessori elementais grupių yra, bet mes, montesorininkai, juokaujame – taip, kaip moteris negali būti truputį nėščia, taip ir ugdymas negali būti truputį Montessori.

Atradau ir Linos įvaldytam ugdymo metodui neabejingų mamų grupelę, kuri stengėsi išsaugoti šio metodo tęstinumą savo vaikams, lankiusiems šios pedagogės grupę valstybiniame darželyje. Pati jau metus talkinu „Vaikų oazei“, tad natūraliai gimė mintis, jog šalia lopšelio grupės centre gali atsirasti unikali Montessori grupė vaikams nuo 3 metų. Taip visos susibūrėme ir su Linos bei centro vadovės Daivos Daugėlienės pagalba siekiame sukurti vaikams geriausias ugdymo sąlygas Alytuje“, – dėsto M.Aziulevičiūtė-Vartavičienė.

Vaikas jau yra asmenybė

Kuo ypatingas Montessori metodas? „Montessori pedagogiką atradau visai neseniai, mane sužavėjo būtent tai, jog, nepriklausomai nuo laiko, fundamentalieji šio metodo dalykai nekinta – juk pagarba, savarankiškumas, meilė visuomet buvo, yra ir bus siekiamybė. Montessori ugdymo tikslas – paruošti vaiką, savimi pasitikinčią asmenybę, savarankiškam gyvenimui. Tad tėvų sprendimas leisti vaikui augti Montessori grupėje yra ir paskatinimas rinktis pačiam ne tik savo ateitį, bet ir dabartį. Juk vaikas jau dabar yra asmenybė. Ne veltui Montessori grupės išsiskiria ramybe. Čia, leidžiant vaikui savarankiškai veikti, nebelieka prieštaravimo, konkurencijos, vaikai nurimsta patys. Montessori auklėtiniai išsiskiria pasitikėjimu savimi, savarankiško praktinio gyvenimo įgūdžiais“, – kalba pedagogė Inga Kalinauskienė.

Ką mano didelę patirtį turinti pedagogė? „Drįstu save vadinti Marijos Montessori pasekėja ir, kur bedirbčiau, stengsiuosi bent jau kiek žinau, kaip tai padaryti, atlikti šventai. Montessori atradimus suprasti, pažinti, mano nuomone, vieno gyvenimo maža“, – įsitikinusi L.Abeciūnienė, šio ugdymo metodo pradininkė ne tik Dzūkijos sostinėje, bet ir šalyje.

Ir jai nekyla abejonių, kodėl mamos nori tęstinumo. Joms patinka individualus priėjimas prie kiekvieno vaiko, ir tai, kad metodas remiasi vaiko prigimties tyrinėjimais, kad čia vaikai mokosi veikdami, atlikdami įvairius darbelius iš paruoštos aplinkos.

Metodas, pasak Linos, pagrįstas gilia vaiko asmenybės pagarba. Montessori grupėje visiškai panaikinama rungtynių dvasia ir jų liūdnieji rezultatai, pagaliau Montessori metodas visapusiškai išplėtoja vaiko asmenybę. Gyvendamas kaip laisvas narys tikroje socialinėje bendruomenėje, vaikas tartum suauga su visomis socialinio gyvenimo esminėmis sąvybėmis, kurios ir tampa gero bei sąmoningo piliečio pagrindu.

Patyrusi pedagogė, paklausta, kokiais pasiekimais šioje pedagogikoje gali didžiuotis,  filosofiškai atitarė: „Didžiuojuosi tuo, kad auklėtojos su meile paruoštoje aplinkoje, atitinkančioje ikimokyklinio amžiaus vaikų poreikius, kievienas vaikas – tarsi gėlė pražysta, kiekvienas su savo grožiu, sava spalva ir savo žydėjimu džiugina aplinkinius.“

Ir dar pridūrė: „Labai svarbu, kad ir vadovaujantis tau žmogus degtų tą pačia liepsna ir išmanytų sistemą.“

Tobulėjimo bei augimo kelias – iššūkiai 

Abi kalbintos pedagogės patvirtino, kad Montessori pedagogikai plėtoti pasirinkta vieta po vaikų dienos centro „Vaikų oazė“ skėčiu yra geriausia, ką galima rasti Alytuje. Jos vadovei D.Daugėlienei taip pat beriame klausimų: Ir vėl idėjomis pirmaujate? Jūsų orveliškose valdose randasi nauja veikla, ką tai rodo: tvirtėjate, augate, siekiate lyderiavimo? 

„Ilgą laiką dirbant socialinėje sferoje susiformuoja natūralus visuomenės poreikių pajutimas. Visos idėjos gimsta nuoširdžiai siekiant žmogui suteikti reikalingiausią paslaugą, ypač jautriausiems sluoksniams – jaunoms šeimoms, vaikams, ypatingiems žmonėms. Todėl ir mano įkurtos bei globojamos „Harmonijos oazės“ ir „Vaikų oazės“ paslaugos formuojamos siekiant atliepti šių žmonių, alytiškių poreikius, o tai kartais ir pačiai tampa iššūkiu, bet juk toks ir yra tobulėjimo bei augimo kelias. 

Tenka pastebėti, kad gamtos atžvilgiu vieta, patalpos, kuriose vyks ugdymo procesas, pagrįstas pasirinkimo laisve, tiesiog – nepriekaištingi. Didmiesčiuose klientų, norinčių, kad jų atžalos tokiose sąlygose būtų auklėjami pagal Montessori metodą, tikrai neaprėptume. Kodėl alytiškiai į naujoves, net dėl savo vaikų gerovės, žiūri taip abejingai? Naujo požiūrio reikia mokytis?“

 Socialinės ir pedagoginės patirties turinti Daiva atvirai kalba, kad šią pastabą, jog didmiesčiuose klientų neaprėptume, jai tenka girdėti dažnai. Iš tiesų, pasak jos, išskirtinės kokybės paslaugas kur kas lengviau parduoti didmiesčiuose, nes ten ir rinka platesnė, ir perkamoji galia didesnė. Siekiant padaryti paslaugas kaip įmanoma prieinamesnes vietos gyventojams, didelę kaštų dalį tenka dengti iš projektinių lėšų, paramos bei intensyvios asmeninės veiklos.

„Taip pat gerai pastebėjote, kad daug kas priklauso nuo požiūrio, kuriam išsilavinimas ir saviugda daro didelę įtaką. Tačiau labai džiugu, jog Alytuje vis daugiau tenka sutikti šeimų, siekiančių savo vaikams geriausio ir ypač daug dėmesio skiriančių jų ugdymui. Manau čia, Alytuje, mums trūksta tik truputėlio žinomumo – kol  vadovaujamės principu „geriausia reklama – iš lūpų į lūpas“, informacija sklinda ne taip greitai, kaip norėtųsi, tačiau užtikrintai, – tikina Daiva. Ji ragina svajoti, tikėti sava svajone ir veikti, eiti link jos. „Tai tikrai veikia“, – įsitikinusi D.Daugėlienė.

 Pirmieji metai žmogui – svarbesnis etapas nei studijos

Pasak Montessori asociacijos aktyvistės Monikos, mamos pirmiausia žavisi savo laimingais vaikais. Taip gera jausti, jog vaikas ugdymo įstaigoje yra individuali asmenybė, kad auklėtoja pirmiausia atsižvelgia į kiekvieno ypatybes ir sugeba paskatinti vaiką savarankiškam lavėjimui.

Ji sako, kad Montessori metodas išskiria svarbiausius gyvenimo etapus, vienas jų – nuo gimimo iki 6 metų. Būtent šiuo metu vaikas formuoja savęs suvokimą – padedami pamatai visam jo gyvenimui. Iki 6 metų mažylis išgyvena natūralaus smalsumo etapus, tokius kaip domėjimasis raidėmis, skaičiais, gamta, savimi.

„Jei tai pastebėsime ir laiku pateiksime jam tinkamas priemones, vaikas savo noru mokysis, nebeliks prieštaravimo, kuris atsiranda, kai bandome dar nepasirengusį vaikutį išmokyti, pavyzdžiui, skaityti. O juk kiekvienas vystomės skirtingai, ir vaikų amžius grupėje yra skirtingas, tad labai neteisinga visus vienu metu mokyti atitinkamo dalyko vien todėl, kad kažkieno parašyta tokia programa. O jei svarbius raidos etapus praleisime, vėliau reikės daug valios ir pastangų vaiką sudominti atitinkamu mokslu. Tokie yra ir Austėjos Landsbergienės pastebėjimai, patarimai, dalijami mamoms.

Pirmieji metai yra kur kas svarbesnis etapas nei studijos. Didelė tikimybė, jog tinkamai ugdomas vaikas gebės pats savarankiškai pasirinkti gyvenimo kelią ir atsakingai juo eiti, priimti sprendimus. Dabar dažnai matome, kad tėvai sprendžia už jau suaugusius vaikus, moka už jų studijas, o galiausiai atžala meta mokslus ir emigruoja neradęs sau vietos...

Aš tikiu, kad profesionalūs pedagogai, už kurių nugarų stovi toks būrys sužavėtų mamų, tikrai užtikrins meilės kupiną oazę mūsų vaikams ir kartu mums leis visiškai atsiduoti savo darbui“, – įsitikinusi Montessori asociacijos aktyvistė M.Aziulevičiūtė-Vartavičienė.

 Ji kviečia tėvelius jungtis į aktyviųjų grupę Ir kartu pradėti eiti Montessori keliu jau nuo spalio 1 dienos.

 „Lietuva, ratifikavusi Jungtinių Tautų Organizacijos vaiko teisių konvenciją, įsipareigojo kiekvienam vaikui garantuoti tokią apsaugą ir paramą, kuri kaip galima labiau atitiktų jo interesus ir teisių įgyvendinimą.

Ar panaikinus vienintelę Montessori ugdymo grupę Alytuje nebuvo pažeistos vaikų teisės į mokslą, pasirinkto ugdymo tęstinumą?

Kiti straipsniai