KIEK KAINUOJA SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS? (3)

skolu isieskojimas
Kiekviena skola turi būti grąžinta, tačiau kartais pasitaiko nesąžiningų skolininkų, kurie vengia grąžinti skolą. Su tokiais skolininkais ne visada pavyksta susitarti geranoriškai ir tenka kreiptis pagalbos į skolų išieškojimo bendroves ar net į teismą. Tačiau kiek gali kainuoti skolos išieškojimas?

Skolų išieškojimo bendrovės

Bene pigiausias būdas susigrąžinti skolą yra ikiteisminis skolų išieškojimas per skolų išieškojimo bendroves. Šios įmonės rūpinasi skolos atgavimu be teismo, bendrauja su skolininku, aptaria skolos grąžinimo sąlygas, siunčia priminimus. Skolos išieškojimo kaina priklauso nuo skolos dydžio, šalies, kurioje gyvena skolininkas ir skolos senaties. Dažniausiai kreipiantis į skolų išieškojimo bendroves reikia sumokėti administravimo mokestį, kuris dažniausiai svyruoja nuo 15 iki 90 eurų. Vėliau mokamas mokestis bendrovei tik sėkmės atveju, t.y. tik tada, kai skolininkas grąžina skolą. Šis mokestis yra skirtingas, tačiau dažniausiai svyruoja nuo 5% iki 20% nuo išieškomos skolos sumos.

Dažnai kuo senesnė skola, tuo sudėtingesnis skolos grąžinimo procesas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad skolų išieškojimas ikiteisminiu keliu per skolų išieškojimo bendroves gali vykti tik tuo atveju, jei nekyla ginčas tarp skolininko ir kreditoriaus. Atsiradus nesutarimams ar skolininkui toliau piktybiškai vengiant mokėti skolą, lieka tik vienas būdas skolą susigrąžinti – kreiptis į teismą.

Skolų išieškojimas teisminiu keliu

Jei nepavyksta susisiekti su skolininku, kyla ginčas tarp kreditoriaus ir skolininko ar skolininkas piktybiškai vengia atiduoti skolą, tuomet reikia kreiptis į teismą. Skolos išieškojimas teisminiu keliu dažnai būna brangesnis ir ilgesnis procesas nei skolos išieškojimas ikiteisminiu keliu. Yra du pagrindiniai būdai kreiptis į teismą – tai ieškinio teikimas bendra tvarka ir pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo. Pigesnis ir greitesnis procesas yra pareiškimo teikimas dėl teismo įsakymo išdavimo. Šiuo atveju taikomas 4 kartus mažesnis žyminis mokestis nei teismui teikiant ieškinį. Taip pat tokiu būdu dažniausiai kelis kartus mažiau kainuoja dokumentų parengimas, o ir pats procesas trunka apie 2-3 mėnesius. Tuo tarpu kreipiantis į teismą bendra tvarka ir teikiant ieškinį, žyminis mokestis skaičiuojamas nuo iš skolininko reikalaujamos skolos sumos. Žyminis mokestis yra 3% nuo reikalaujamos sumos, tačiau ne mažesnis nei 20 eur. Dokumentų paruošimo kaina teikiant ieškinį dažnai kainuoja nuo kelių šimtų eurų, taip pat gali būti ir papildomų išlaidų, pavyzdžiui advokato dalyvavimas teismo posėdžiuose, papildomi specialistų ir ekspertų vertinimai. Kreipimosi į teismą bendra tvarka procesas dažniausiai užtrunka nuo 4 iki 6 mėnesių, tačiau kiekvienas atvejis individualus, jei kyla ginčas šis procesas gali užtrukti ir porą metų, žinoma tai pareikalautų ir papildomų išlaidų.

Poteisminis skolų išieškojimas.

Jei teismas priėmė palankų jums sprendimą ir įpareigojo skolininką per tam tikrą laiką grąžinti susidariusią skolą, tai jau gera žinia ir tikėtina, kad skola pagaliau bus grąžinta. Tačiau pasitaiko atvejų kai net po teismo sprendimo skolininkas negrąžina skolos, tuomet reikia kreiptis į antstolių kontorą. Kiekvienu atveju kreipiantis į antstolį reikia sumokėti būtinąsias vykdymo išlaidas. Būtinųjų išlaidų dydis priklauso nuo skolos sumos, kurią antstolis turės išieškoti iš skolininko, tačiau maksimali šių išlaidų suma yra 399 eur. Maksimali išlaidų suma mokama tik tuo atveju kai išieškoma skola yra didesnė nei 28 962 eur. Antstoliui taip pat gali reikėti sumokėti už atliktus tam tikrus veiksmus išieškant skolą, o galutinė suma antstolių kontorai mokama sėkmės atveju, kai iš skolininko išieškoma skola. Užbaigus darbą įkainis skaičiuojamas individualiai nuo išieškotos sumos.

Apibendrinant galima daryti išvadą, kad pats pigiausias ir greičiausias būdas atgauti skolą yra ikiteisminis skolos išieškojimas kreipiantis į skolų išieškojimo bendroves. Tačiau jei skolos grąžinimo aplinkybės yra apsunkintos ir manot, kad skolininkas vengs geranoriškai skolą grąžinti, tokiu atveju būtina kreiptis į teismą.

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.