Kiauliški nutikimai Alytuje (2)

Mokytojams brangiai atsėjo mokymas
1767 metų spalį Alytuje kunkuliavo aistros kiaulišku klausimu. Klebono jurzdzikos administratorius Jonas Jasionis mieste rado negyvą savo kiaulę. (Jurisdika (dar jurizdika, jurzdika, jurizdikas, jurzdikas) – feodalizmo laikų miesto žemių arba paties miesto dalis, pavesta valdyti ne magistratui, o kuriam nors feodaliniam savininkui, dažniausiai bažnytiniam.) Pradžioje bandė ieškoti užkerėjimų, burtų, prakeikimų galių. Netrukus paaiškėjo, jog visa tai čia niekuo dėta. Apžiūrėjus kiaulę tapo aišku, kad ji užmušta. Buvo rasti ir kaltininkai, kurie turėjo sumokėti milžinišką sumą už kiaulę, – 13 auksinų. Nurodė ir kiaulės žūties priežastį. Ši lakstė po miestą laisva ir knaisiojo, kur užsigeidusi. Ne visi kiemai ir daržai buvo aptverti, tad pabodo miestiečiams toks įžūlumas, susiorganizavo grupelė vyrų ir savaip išaiškino kiaulei vaikščiojimo po miestą taisykles. Tiesa, tie mokslai mokytojams brangiai atsiėjo.
Pasveikino suomių rašytoją
Suomių rašytoja Maila Talvio su vyru tuometinėje Lietuvos teritorijoje, kurią buvo užgrobusi carinė Rusija, keliavo 1894 ir 1895 metais. Domėjosi tautosaka, mokėsi lietuvių kalbos. Kelionės metu aplankė ir Alytų. Mieste pirmoji pažinti buvo su vietiniu vežiku, antroji – su vietine kiaule. Vėliau savo įspūdžius aprašė knygoje „Dvi meilės“ ir tai nebuvo prisipažinimas meilėje nei Alytaus vežikui, nei Alytaus kiaulei... Beje, vėliau Maila Talvio tapo žymia rašytoja: tris kartus (1937, 1939, 1947 metais) buvo nominuota Nobelio literatūros premijai.
Jos įspūdžiai iš Alytaus: „Jis (čia Maila Talvio kalba apie vežiką) kalba lenkiškai, nes mano, kad mes esame ponai. Alytuje viešbutį rasi dažniau, visi jei žydų rankose, išskyrus vieną, kurį laiko katalikas. Todėl jis pasuka savo arklį dulkėtomis, nešvariomis gatvėmis, kurių pakraščiais šiaudiniais stogais, nedažyti sutrešę namai mąstė, nuo kokios vietos būtų geriausiai pradėti griūti.
Šis namas, prie kurio sustojome mes, nesiskiria nuo kitų. Iš prieangio mums priešais išeina kiaulė, o netrukus paskui ją ir šeimininkė, kuri atidaro mums duris į kambarį. Tai paprasta lietuviška smuklė, žemas, tamsus kambarys, kurio didelė dalis paskirta buteliams ir statinėms. Tiršta musių masė sukasi ore ir dengia sienas lyg vualis. Pro jų zirzimą girdėti girtų vyrų juokas ir kalbos. Nuo sienos žemyn žvelgia šventi paveikslai – Panelė Marija su karūna ant galvos ir Kristus su avinėliu glėbyje. Paklausiame lietuviškai, ar galėtume ko nors gauti pavalgyti. Šeimininkė teikiasi priminti, jog mokanti lenkiškai ir mums atsako lenkiškai. Ji mums atneša didelį juodą kepalą duonos, kuri buvo pusžalė, gabalą gelsvai žalios kiaulienos ir butelį alaus. Pieno nesurado, taip pat ir vandens, o alus buvo visiškai šiltas. Kiaulienos taip pat nepanorome paimti į rankas, o duona irgi galėjo būti pavojinga sveikatai.“
Kiaulės tarpukario Alytuje
XX amžiaus trečiojo dešimtmečio pradžioje ir viduryje miestiečiai rūpinosi namų numerių ir gatvių pavadinimų lentelių kabinimu, kad šios būtų vienodos, gražios ir suprantamos. Mat senųjų lentelių pavadinimus nelabai perskaitydavo gausiai ir dažniausiai būriais gatvėmis tipenančios... kiaulės. Miestiečiai aktyviai patys prie to prisėdėjo. Alytuje prie gyvenamųjų namų nebuvo iškastų specialių duobių pamazgoms ir kitiems nešvarumams pilti – visa tai buvo verčiama tiesiog į gatvę. Todėl kiaulės su didžiu malonumu rasdavo ką paknisinėti ir paknibinėti tose gatvėse. „Dzūkų bizūnas“ 1926 metais neapsikentę įdėjo miesto pieštinę „fotografiją“, kurios pirmame plane puikavosi kiaulės.
Ir pusiau juokais, pusiau rimtai pranešė, kad „Burmistras su policija šaukia konferenciją išspręsti klausimams: 1) ar kiaulės turi teisę vaikštinėti ir Vilniaus g–ve, ar tik Užuolankos, 2) ar iš antro aukšto pamazgas ant praeivių galvų galima pilti iš viedro, ar tik iš bliūdo, 3) kaip suprasti žodį „nešvarumas“: ar jis turi reikšmę konkrečią, ar abstrakčią ir bendrai ar jis turi kokią nors reikšmę?“. Po dar poros klausimų ir pašmaikštavimų, pateikiami ne ką prastesni atsakymai: „1) kiaulėms leisti vaikščioti tik trotuarais visomis gatvėmis, 2) pamazgas pavėlyt pilti tik ant nuovados vėršininko galvos (reiktų pažymėti, jog pamazgų problema išliko ir po kelių metų, nes laikraštis „Alytaus Dzyvas“ skyrelyje „Enciklopedija“ neužmiršo įtraukti jų, apibūdinant kaip „skystą elementą, kuris policijai nematant tinka gatvėms palaistyti“), 3) žodžio „nešvarumas“ reikšmės visai nesvarstyti, o pavest išsiaiškint pačiam gubernatoriui ar ministerijai“. Miestiečiai tą perskaitę smagiai kvatojo, valdžia užsigavo. O kiauliškas klausimas ir problema metams užsimiršo. Po metų ją priminė „Dzūkas“: „Alytuje kiaulių vaikštinėjimas gatvėmis dar tebėra madoje. Ar galima būtų tą madą išgyvendinti?“ Dar 1927 metais buvo iškilęs toks pat klausimas. Neapsikentę lakstančių kiaulių gatvėmis policininkai jas suvarydavo savo žinion, tačiau nebuvo aišku, ką toliau galima su jomis daryti: laikyti benamiais gyvūnais ar tiesiog taikyti taisykles pasiklydusiems gyvūnams. Pasiuntus užklausą Valstybės gynėjui (tarpukario Lietuvoje valstybės gynėjo institucija 1933 metų Teismų santvarkos įstatymu buvo pavadinta Prokuratūra) apie gatvėse savivaliaujančia kiaules, šis paaiškino, jog tai yra turtas neturintis savininko ir jis priklauso valstybei, todėl su juo galima elgtis savo nuožiūra. Tai sužinoję miestiečiai trumpam sugaudė savo kiaules ir uždarė tvartuosna. Tačiau neilgam... Prie kiauliško klausimo grįžta 1930 metais. Kai pratrūko nervai šauniajai Lietuvai pagražinti draugijai. Birželio 9 dieną ji pasiuntė Alytaus apskrities viršininkui raštą, kuriame dėstė: „Miesto parke miškely ir ant gatvių naujo Alytaus miesto nuolatos ganosi piliečių karvės, paršai ir kiti gyvuliai“. Toliau rašte bėdojama, jog policija prieš tokią gyvulišką savivalę yra bejėgė ir negali imtis jokių priemonių, nes... nėra „tai draudžiančio parėdymo ar įsakymo“.
Birutė Malaškevičiūtė
Muziejininkė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Ankčiau buvo lakstančios…
Komentaras
Ankčiau buvo lakstančios kiaules,karves ,be šeimininko-dabar šunys ,,su šeimininku,,....vadinasi gyvulejam ir matosi jau visur...mokykla,medicina....
ar tarpukario laikais…
Komentaras
ar tarpukario laikais kiaules Alytuje ar dabar visur sabakstynas ir furos vazineja po miesta ir lauzo gatves tersia ora ir niekam niekas nesvarbu o milicininkai tupi pulko gatveje su trikojais o kad furos vazineja tai nieko baisaus kad niokoja miesto gatves