Kas kaltas dėl kaimo gyventojų atskirties? Namai – prie asfalto, bet joks autobusas nevažiuoja (9)
Reisų atnaujinimo nesulaukė
Raitininkų kaimo bendruomenės pirmininkas Juozas Adomaitis pirmasis viešai iškėlė vienišų kaimo žmonių, neturinčių nuosavo automobilio, problemą. „Keleivių vežimas yra socialinė paslauga, kuria naudojasi labiausiai nepasiturintys žmonės. Kas tik gali sau leisti, nusiperka automobilį ir juo važinėja, bet kaip reikalus susitvarkyti garbaus amžiaus, mažiau jėgų turintiems žmonėms?“ – svarsto bendruomenės pirmininkas, kuriam ilgokai teko bendrauti su 87-erių metų vieniša senjore Ona. Jos gyvenimiška patirtis – absurdiška: namai – prie pat asfaltuoto kelio, bet joks autobusas juo nepravažiuoja. Grafikai pakeisti per pandemiją, reisų sumažėjo ir taip liko iki šiol. Nors anksčiau autobusas pro šios gyventojos namus pravažiuodavo tris kartus per dieną.
„Rankas ir kojas nubučiuotau tam, kuris nors kartą per dieną paleistų autobusą asfaltu pro mano namus. Nors į bažnyčią nuvažiuočiau, kur aštuonerius metus procesijose eidavau. Manęs reikia ir Merkinėje gyvenančiai, sunkiai sergančiai dukrai“, – taip apie savo svajones Ona yra kalbėjusi, bet jos neišsipildė – moteris jau iškeliavo anapus.
Bando stabdyti pravažiuojančius
Kartu su autobusų reisais kaimo keliuose nesustabdomai menksta ir gyventojų galimybė pasiekti gydymo įstaigas, valstybės institucijas rajonų centruose, keliauti į darbą. Pasak bendruomenės pirmininko J.Adomaičio, tokia situacija stumia į atskirtį atokios seniūnijos gyventojus, mažina jų mobilumą ir apsunkina galimybę gauti būtiniausias paslaugas.
„Savo automobilius turintiems gyventojams kur nors nuvažiuoti nėra sudėtinga. Tačiau tiems, kurie senyvo amžiaus – labai sunku. Tenka pėsčiomis kulniuoti į artimesnius objektus, bet tokia kelionė ne visų jėgoms. Todėl kai kurie bando susistabdyti pravažiuojančius automobilius. Sutinkančiųjų pavėžėti – labai reta. O kartais už pavežėjimą paprašoma ir 15 eurų, tad nuvežtas į parduotuvę senjoras ne ką ir nusipirkti gali už likusius pinigėlius. Istorija, deja, reali. Paprašytas visuomet paveža seniūnas, bet vietiniai gyventojai stengiasi jo gerumu nepiktnaudžiauti“, – savus pastebėjimus išsakė J.Adomaitis.
Miškovežiams išrausus kelius, į atokesnius kaimus neatvyksta ir parduotuvės ant ratų. Jų savininkai nerizikuoja – bijo su prekėmis užstrigti. Vietos gyventojai verčiasi kam kaip išeina, padeda artimieji, jei tokių turi.
Vienintelė kryptis – Alytus
Krokialaukio krašte gyvenančiam renginių vedėjui Vaidui Pračkailai darbo dienomis problemų sugrįžti į namus nekyla, bet savaitgaliais, kai jo gyvenamosios vietos kryptimi nekursuoja joks viešasis transportas, tenka naudotis „Bolt“ paslaugomis.
Verebiejų gyventojai guodėsi, kad šiuo metu iš savo kaimo jie gali nuvažiuoti tik į viena kryptimi – Alytaus. „O anksčiau autobusai vežė į Lazdijus, Marijampolę“, – guodėsi gyventojai.
Viešuoju transportu nesinaudojantis Verebiejų seniūnaitis Gintas Bartaškevičius specialiai apsilankė kaimo stotelėje ir patvirtino, kad visi maršrutai iš tiesų veda tik į Alytų. Ir kursuoja autobusai tik darbo dienomis.
Nelengva laiku pasiekti darbovietes
Miroslavo gyventojai mena laikus, kai kasdien pro jų kaimą pravažiuodavo 22 autobusai ir visuomet pilni keleivių. Dabar tik darbo dienomis ir visiškai nepatogiu laiku pralekia keli. Miroslaviškis Mindaugas Bilius pasakoja, kad dėl nepatogaus laiko nukenčia darbingo amžiaus gyventojai. Jų darbo dieną prasideda 8 valandą ryto ar dar anksčiau, o pirmasis autobusas Alytaus kryptimi važiuoja 8.45 val.
„Graudu ankstų rytą matyti žmones, pakelėje stabdančius automobilius ir prašančius pavežėti. Keli įsigijo elektrinius dviračius ir jais važiuoja į darbą. Vasaromis reisų dar suretėja. Vežėjai dengiasi tuo, kad moksleiviai atostogauja. Betgi moksleiviai nesinaudoja viešuoju transportu, juos į mokyklą atveža ir parveža mokykliniai autobusai. Viešasis transportas užsukdavo ir į Obelijos kaimą, apsisukdavo prie buvusios kolūkio kontoros. Seniai šio kaimo žmonės nemato autobusų, pradžioje buvo teisinamasi, kad blogas kelias, bet ir nutiesus asfaltą paslauga neteikiama. Turintys reikalų Alytaus mieste garbaus amžiaus miroslaviškiai juos susitvarko per valandą dvi, bet pusę dienos laukia autobuso į namus. Jauni turėtų ką ir mieste veikti, bet sunkiau judantys, dažnai skausmų varginami senjorai tiesiog sėdi stotyje ir laukia. Man skaudžiausia, kad kartais pačios institucijos pasišaipo iš žmogaus. Štai už Miroslavo kaimo ribų gyvenančiam, automobilio neturinčiam, žmogui buvo pasiūlytas darbas Daugų „Maksimoje“. Kaip jam pasiekti už 40 kilometrų esančią darbo vietą, ar tai ne pasityčiojimas?“ – klausia Mindaugas, kuriam ne kartą teko pavežėti bėdų prispirtus kaimo žmones.
Nuvykimo į darbą ir parvykimo problemą kėlė ir Raitininkų gyventoja Rima Rinkevičienė: „Parvažiuoti iš darbo mieste yra kuo, susitrumpinu pietų laiką ir suspėju į paskutinį autobusą. Jis visuomet pilnas keleivių, ne kartą parvažiuoti teko stovint. Į darbą nuveža vyras ar kaimynai. Dirbantys žmonės kooperuojasi. O savaitgaliais kaimo žmonės lieka visiškai atskirti.“
Keleiviai vežami be bilietų?
„Anksčiau mes vairuotojus pažinojome, vardais vadinome, jie, pagal galimybes, mus, vyresnius, arčiau namų paleisdavo. Aišku, mes nereikalaudavome bilietų, kartais ir grąžos“, – mena garbaus amžiaus Miroslavo seniūnijos gyventoja Vida.
„Kad mūsų, atokių kaimų žmonių, susisiekimas nepatogus, dalinai kaltinčiau nesąžiningus vairuotojus ir nesąžiningus keleivius. Jei kuris keleivis užsispyręs laukia bilieto, neretai jis paduodamas, bet palydint kandžia replika. Nereikalaudami bilietų iš godžių vairuotojų, iškraipome tikrąją situaciją, susidaro įspūdis, kad keleivių srautai mažėja, kontrolės taip pat nėra“, – savo įžvalgomis dalijasi Raitininkų krašto bibliotekininkė Berūta Sadauskienė.
Kaip teigia kiti šio veiklaus krašto pašnekovai, jei autobusai kursuotų tinkamu laiku, grafikai nesikeistų, gausėtų ir dirbančiųjų skaičius, apskritai kaimo žmonių aktyvumas augtų. Nevargtų tėvai, vežiodami savo vaikus į treniruotes mieste, judresni senjorai be vargo apsilankytų miesto renginiuose.
Reisų vasarą tikrai nesumažinama drastiškai
Komentuoja Diana Klimenkienė, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė (nuotr.):
„Keleivių pervežimo vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusų maršrutais paslaugos Alytaus rajono gyventojams teikiamos aptarnaujant skirtingų krypčių autobusų maršrutų tinklą, kurį sudaro 21 priemiestinis autobusų maršrutas. Keleivių pervežimo paslaugas Alytaus rajono savivaldybės maršrutais teikia konkurso būdu parinktos dvi vežėjų įmonės – UAB „Transrevis“ ir UAB „Multivanas“. UAB „Transrevis“ aptarnauja didžiąją dalį, tai yra 14 maršrutų, o UAB „Multivanas“ – 7 maršrutus.
Alytaus rajono savivaldybės priemiestinių autobusų maršrutų tvarkaraščiai yra skelbiami Alytaus rajono savivaldybės tinklapyje, skiltyje „Vietinio susisiekimo transportas“. Informaciją apie jų pasikeitimus teikia ir autobusų maršrutų vairuotojai.
Drastiškai autobusų maršrutų vasaros laikotarpiu tikrai nesumažėja, jų skaičius nėra pakitęs, lyginant su praėjusiais metais. Tiesa, dalis autobusų maršrutų (ar atskirais laikais) vyksta tik mokinių mokymosi mokykloje metu. Pvz., autobusas „Alytus–Geniai“ nevažiuoja nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d. Jį kompensuoja tarpmiestiniai autobusų maršrutai, kurių paslaugomis keleiviai turi galimybę pasinaudoti.
Kitų, maršrutų, pavyzdžiui, „Alytus–Ilgai per Venciūnus, Alovę“ vasarą paankstintas išvykimas pietų metu. Pasikeitė dalis išvykimo laikų autobuso maršrute „Alytus–Vosbūčiai per Miroslavą“. Vasaros laikotarpiu, pasibaigus mokslo metams, koreguojami kai kurie išvykimo autobusų maršrutų laikai, tačiau drastiškai jie nenuimami.
Vasarą, nuo balandžio 1 d. ir nuo gegužės 1 d. padaugėja reisų į sodų bendrijas. Lyginant su praėjusiais metais, didelių pokyčių čia nėra, autobusų maršrutai išlikę tie patys ir maršrutų išvykimo laikai nėra ženkliai pakitę. Grafikai yra maksimaliai pritaikyti pagal galimybes patenkinti būtiniausius gyventojų poreikius, kur yra didžiausi jų srautai, kuomet vykstama mokslo, darbo ir kitais svarbesniais tikslais.
Palyginti su praėjusiais metais, pakito autobuso maršruto „Alytus („Gulbynė“)–sodų bendrija „Dzūkija“ tvarkaraštis. Įvertinus gyventojų prašymus, siekiant aptarnauti platesnę gyventojų grupę, keli maršruto reisai nukreipti pro Vidzgirio mikrorajoną Alytuje. O nuo liepos 10 d. šis maršrutas du kartus per dieną pasiekia ir sodų bendriją „Versmė“, Panemuninkėlių kaimą.
Ir kaimo žmonėms norėtųsi rytinių reisų į turgų
Kodėl mažai reisų savaitgaliais ir šventinėmis dienomis arba autobusų maršrutai visai nevažiuoja? Taip nuspręsta dėl pernelyg mažo keleivių skaičius, didelių sąnaudų arba, kitaip tariant, vengiant didelių nuostolių, kuriuos patirtų savivaldybių biudžetai. Alytaus rajono savivaldybė yra organizavusi autobusų reisus į kai kurias vietoves, tačiau jais naudojosi vos vienas kitas keleivis, taigi teko uždaryti dėl patiriamų didelių išlaidų. Tenka apgailestauti, kad ne į visus prašančiųjų poreikius turime galimybė atsižvelgti.
Ar iš tiesų likimo valiai palikti Punios, Makniūnų, Raitininkų, Balkasodžio gyventojai?
Daugiau sužinokite skaitydami „Alytaus naujienų“ 14017-ąjį numerį
ir prenumeruodami laikraštį www.alytausnaujienos.lt/prenumerata
© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma
℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas *
* Išskyrus atvejus, kai sudaroma sutartis. Dėl sutarties kreiptis
el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt, tel. 0 315 51449
„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“ (VIP) publikacija.
Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“.
Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip
Komentarai
Palikite savo komentarą
ko gero jau daugiau…
Komentaras
ko gero jau daugiau nenusirisi kiek esi nusirites jei jau dabar negerai tai gal laikas isvykt kur nors i rusyno giluma ten tau tikrai patiks ir galesi toliau laimingai gyvent nes Lietuva jau nusirito pagal tavo supratima
Visi tokie savivaldybės…
Komentaras
Visi tokie savivaldybės specialistai, kaip ponia Diana Klimenkienė galėtų labiau pasirūpinti savo atstovaujamais rajono vargšais gyventojais, o ne atmestinai pasakyti kad viskas gerai, grafikai ir maršrutai skelbiami internete. Reali situacija: stovi žmogelis centre stotelėje prie Sodros ir klausia: ar šitoje švieslentėje bus parašyta kada autobusas atvažiuos į Venciūnus? Atsakau nebus. O tai kažin kada atvažiuos? Sako retai atvažiuoju į miestą, tai jaučiuosi kaip durnas. Ir tikrai argi sunku, savivaldybės ponioms išlįsti iš savo kabinetų ir iškabinti pagrindinėse stotelėsi priemiestinių autobusų tvarkaraščius. A4 lapai brangiai nekainuoja, o vis bus informacija kaimo žmogui, gal nesijaus taip pasimetęs ir visų užmirštas ir prisimenamas tik prieš rinkimus.
Paimkim is klerku valdiskas…
Komentaras
Paimkim is klerku valdiskas masinas ir tegul pakeliauja visuomeniniu transportu tada susivoks Jiems kaimas neidomu Stengiasi sunaikint
Geda ir gaila zmogau taves…
Komentaras
Geda ir gaila zmogau taves kad tik tiek mastai Kur nusirito Lietuva ir jos ponai
Jiems kaimo zmogus dzin tik…
Komentaras
Jiems kaimo zmogus dzin tik dedasi nuotraukeles palaikykit juos Neismasto kad nors i sav pora kartu paleist koki transporta Nori sunaikint km jai dar kas liko ir patys uzgrobt
ko gero issiplovei ne tik…
Komentaras
ko gero issiplovei ne tik galva o gal ir nusiprausiai visas tai nors nesmirdesi
Pirmam komentatoriui: …
Komentaras
Pirmam komentatoriui: Prasiplauk smegenis ir tada rašyk komentarus.Beje, būtų geriausia- jei nieko neišmanai tai visai nerašyk
Baisu,kad šeštadieniais…
Komentaras
Baisu,kad šeštadieniais rajone nevažiuotų autobusai,turbūt taip buvo tik prieš 80 metų!Kiek galima kvailinti žmones,tikinant,kad nieks nevažiuoja?Jeigu važiuotų autobusai,tai,ir keleivių būtų.Kiek galima maldauti,rajono sav.klerkų,kiek galima rašyti,ir prašyti?Pasinaudojo covido pandemija,ir visiems giliai dzin!Pone mere Vitkauskiene,ponas Trunce,ar skaitote komentarus?
tegu gyvena kaime juk visko…
Komentaras
tegu gyvena kaime juk visko turi ir parduotuve ir savo visko gali uzsiaugint tiek darzoviu vaisiu ir kiaule ir karvyte ir nereikes vaziuot i joki turgu ar i miesta