Jūratė Česynaitė: „Šaudyme kaip maratone, kartais žinai, kad jau nebūsi pirma, bet vis tiek trauki ir tempi save iki paskutinio kilometro, paskutinio šūvio” (2)

– Esate alytiškė, baigusi Putinų gimnaziją bei nemažai laiko praleidusi Alytaus sporto ir rekreacijos sporto centro pneumatinių ginklų šaudykloje. O jei konkrečiau, kas paskatino Jus lankyti šaudymo treniruotes? Ar tada, treniruočių pradžioje, jau galvojote apie sportininkės karjerą?
– Taip, esu tikra alytiškė ir labai myliu šį kraštą, net jei gyvenimas kada nors nublokštų kitur, visada svajočiau sugrįžti čia.
Alytaus Putinų gimnazijoje mokiausi nuo pat pirmos klasės (tuo metu tai buvo vidurinė mokykla). Tuo tarpu Alytaus sporto ir rekreacijos sporto centro duris varstyti pradėjau jau ūgtelėjusi.
Ir sportininkės karjera tikrai prasidėjo ne nuo kulkinio šaudymo, esu lankiusi ne vieną sporto būrelį – dziudo, orientavimosi sportą ir dar keletą, kurių jau net neprisimenu.
Būtent į kulkinio šaudymo treniruotes atvedė kūno kultūros mokytojas, tiesa, tada šaudymo neprisijaukinau ir, palankiusi treniruotes pusmetį, nusprendžiau ieškoti aktyvesnės veiklos.
Vaikystėje buvau ir iki šiol esu labai aktyvi: bėgioju, važinėju dviračiu, mėgstu žaisti stalo tenisą. Tokia aktyvi sportinė veikla man patinka, ji iškrauna tiek fiziškai, tiek emociškai ir veikia raminančiai, visgi savęs tokiose šakose neatradau.
Į šaudyklą grįžau būdama jau 15-kos. Būtent tada atėjau skatinama didelio vidinio noro užsiimti kažkuo nekasdienišku. O bėgant laikui šaudymas įtraukė tuo, jog tai yra labai savianalizinis sportas, kur kovoji su savimi, ne su kažkuo kitu.
Aišku, sportinės veiklos pradžioje apie kažkokią karjerą tikrai negalvojau, visa tai atsirado su laiku ir troškimu gauti kažkokį nuopelną už įdėtą darbą ir laiką.
– Kiek trenerių mokė Jus šaudyti skaičiuojant iki šiandienos?
– Šaudyti šautuvu mokė vienintelis treneris Česlovas Pavilonis.
– Kokios šio sporto išskirtinės savybės?
– Kulkinis šaudymas yra labiau psichologinis sportas. Mano nuomone, meistriškumas pasiekiamas per tam tikrą laiką, aktyviai treniruojantis. Visgi, pergales skina tie, kurie išmoksta dirbti su savimi, tai yra geba kontroliuoti mintis, emocijas, veiksmus.
Asmeniškai aš nelaikau savęs geležine ar labai psichologiškai stipria. Tikriausiai tai ir yra priežastis, dėl ko tiek metų užsiimu šia veikla – kiekviena treniruotė ir kiekvienos varžybos mane stiprina kaip žmogų, stiprina mano psichologiją.
– Po kokias šalis Jus pavedžiojo šaudymo sportas? Kurioje labiausiai patiko varžytis? Kurias šalis pasirenkate atostogoms?
– Esu varžiusis didžiojoje daugumoje Europos valstybių, praktiškai visa Europa, kaip mes sakome, jau yra išvažinėta.
Įsimintiniausi startai ir kelionės, susijusios su šaudymo sportu, buvo Kinijoje, Pietų Korėjoje, Kuveite, Katare.
Iš tiesų, kuo egzotiškesnė ir tolimesnė šalis, tuo labiau norisi ten nuvykti. Tačiau iki šiol labiausiai patinka varžytis Vokietijoje, Miuncheno šaudykloje, būtent šioje šaudykloje šauliai varžėsi dėl 1972 metų vasaros olimpinių žaidynių medalių.
Tai yra istorinis šaudymo kompleksas, kuris spinduliuoja olimpine aura.
Atostogoms renkuosi šalis, kuriose dar nesu buvusi, šiais metais vykau į Graikiją, tačiau labiausiai įsimintinos atostogos buvo JAV bei Kanadoje. Artimiausiu metu norėčiau nuvykti į Portugaliją.
– Be abejo, kartais tekdavo į varžybas išvykti ir be trenerio ar su kitu, nauju treneriu. Stresuodavote?
– Kaip jau minėjau, mane treniravo ir treniruoja tik Česlovas Pavilonis. Tačiau esu vykusi į varžybas ir be trenerio.
Kadangi esu subrendusi sportininkė, tai tas dalyvavimas be trenerio tikrai neapsunkina. Manau, toks savarankiškas dalyvavimas netgi iš dalies man patinka, nes moko savarankiškumo.
– Bet tobulėti vienam be trenerio ar yra įmanoma?
– Manau, kad ne. Žinoma, bet kurio trenerio žinių bagažas nėra guminis, tad, manau, kiekvieno gero sportininko karjeroje ateina momentas, kai jis tampa pranašesnis už trenerį.
Tada treneris tampa labiau mentorius, primenantis dalykus, kuriuos sportininkas jau žino, pagalbininkas ir draugas, o kartais žmogus, ant kurio galima ir išsilieti (ir patikėkit, to reikia dažnai). Manau, būtent toks šią dieną ir mūsų su treneriu ryšys.
Man yra sakę, jog mano charakteris nuožmus, dažnai prieš varžybas mėgstu pasipykti, tad ačiū Česlovui už tai, kad geba išlaviruoti tame.
– Išskirkite keletą savo titulų ir šiek tiek papasakokite, kaip tai įvyko. Kuriuo labiausiai džiaugiatės?
– Nors tai ir nebuvo didžiausias ar rimčiausias titulas, tačiau labiausiai džiugino pirmą kartą iškovotas Lietuvos suaugusiųjų čempionato medalis.
Iš tiesų, net neprisimenu, kelintais metais tiksliai tai įvyko, tačiau tada jaučiausi nugalėjusi visą pasaulį.
Šiandien, manau, aukščiausias laiptelis – 8 vieta Europos čempionate (2019 m.) MIX pratime, kuriame dalyvavome kartu su Karoliu Giruliu. MIX – tai šaudymo rungtis, kurioje šaliai atstovauja mišri (vyro ir moters) komanda ir ši rungtis įtraukta į olimpines žaidynes.
– Kas svarbiau per varžybas: kad akis nesumirksėtų ar kad ranka nesudrebėtų?
– Jeigu reiktų rinktis iš šių dviejų, tai mieliau pasirinkčiau užsimerkti ir iššauti su nedrebančia ranka. Tačiau bendrąja prasme, svarbiausia yra tai, kad ne tik ranka, bet ir visas kūnas nedrebėtų.
Šaudant reikia atrasti savo kūno balansą ir pusiausvyrą su ginklu, ir iš tiesų jei tai atrasi, pats regėjimas jau tik pagalbinė priemonė.
Mes neretai treniruojamės šaudyti užsimerkę ar tamsoje, žinoma, tada vien į centrą nešaudome.
– Ar iš tiesų šaudymo varžybose – kaip šūvis, taip startas?
– Tikrai taip, mes ne sprinteriai, kurie kartą nubėgo ir per tas keliasdešimt sekundžių tapo čempionais. Per varžybas turime 60 ar 120 startų (šūvių), ir kiekvienam tam startui reikia specifinio pasiruošimo, nes nuo to priklauso tavo rezultatas, ir viena klaida gali lemti labai daug.
Tik tada, kai kiekvienas šūvis bus atidirbtas ir vienodas, rezultatas bus tave džiuginantis. Ta šaudymo monotonija kartais yra tikrai labai varginanti.
Aš šaudymą labiau lyginčiau su maratonu, aišku, kalbu ne apie fizinį sporto šakų krūvį. Šaudyme kaip maratone, kartais žinai, kad jau nebūsi pirma, bet vis tiek trauki ir tempi save iki paskutinio kilometro, paskutinio šūvio.
Didžiausios kovos su savimi būna tada, kai viskas neina pagal planą, kartais tiesiog nesiseka, bet mes privalome kovoti ir stengtis dėl kiekvieno šūvio iki pabaigos.
– Jūs – būsima gamtos mokslų daktarė. Rūpi, ką nagrinėjote savo moksliniame darbe. Ir kiek iki jo baigties belikę.
– Doktorantūros studijas studijuoju Vytauto Didžiojo universitete ir tikrai visi šypsosi, kai sužino, kad tyrinėju šaudyklų užterštumą sunkiaisiais metalais.
Dar nuo bakalauro studijų laikų užsiėmiau tirti šaudyklų užterštumą švinu bei fizikocheminių dirvožemių savybių ypatumus šaudyklų dirvožemiuose. Iš esmės tą tęsiau tiek magistrantūros studijose, tiek dabar.
Žinoma, šiuo metu atliekami tyrimai yra daug platesni, bandau analizuoti ne tik taršos mastą, bet ir taršos poveikį gyviems organizmams.
O būtent dabar vykdau lauko tyrimus, susijusius su šaudyklos dirvožemio valymu fitoremediacijos būdu, tai yra kai į pagalbą valant dirvožemį nuo sunkiųjų metalų pasitelkiami augalai, kurie geba akumuliuoti didelius sunkiųjų metalų kiekius savo antžeminėje dalyje.
Iki doktorantūros pabaigos likę metai, tikiuosi, to užteks išspausdinti dar du mokslinius straipsnius ir apsiginti daktaro disertaciją.
– Turbūt nelengva derinti sportą ir mokslą?
– Gyvenimas man nėra nei lengvas, nei sunkus. Jis susideda iš malonių ir ne tokių malonių akimirkų.
Būna dienų, kada tenka verstis per galvą, būna naktų, kada nuo streso ar susikaupusių darbų net negali užmigti. Tačiau kiekvienas sunkus momentas gyvenime kažko išmoko, kažkiek užgrūdina ir padaro mane stipresnę.
Tad taip, tas suderinimas yra šiek tiek iššūkis, bet iššūkiai juk ir daro gyvenimą įdomų.
– Kokie šiuo metu yra didžiausi Jūsų gyvenimo akcentai? Vienas jų, leiskite spėti, po trejų metų vyksianti Paryžiaus olimpiada?
– Ateinantys metai bus skirti mokslui, stengsiuosi nesiversti per galvą ir atidėti didelę laiko ir minčių dalį tik doktorantūros baigimui.
Žinoma, šaudymo visiškai apleisti negalėsiu, nes metų pertrauka būtų labai ilga, tam, kad gerai šaudyčiau, man reikia daug treniruotis. Tačiau suprantu, kad maksimaliai atiduoti ir šaudymui, ir mokslui negaliu.
Bandysime laviruoti, pirmieji kelialapiai ir Paryžių bus išdalyti jau 2022 metais pasaulio čempionate, tačiau, manau, mums didžiausias šansas išsikovoti juos vėliau – 2023 metais.
– Jei rastųsi noras Jums rašyti knygą, bet būtų tik dvi galimybės – sportas ar gamta, kurią pasirinktumėte?
– Tikriausiai pasirinkčiau sportą, nes literatūros lietuvių kalba apie mūsų sportą tikrai nėra.
Manau, būtų labai sveikintina idėja parašyti mokomąjį leidinį apie kulkinį šaudymą lietuvių kalba, ypatingai jei to imtųsi patys sportininkai. Kas žino, galbūt tai bus kažkieno ateities projektas..?
– Jei neklystu, esate Lietuvos kariuomenės sporto klubo narė. Kaip ten jaučiatės?
– Priklausau KASP (Krašto apsaugos savanorių pajėgoms), iš tikrųjų patirtis KASP yra neįkainojama. O kariuomenės sporto klubas suteikia galimybę atstovauti Lietuvai ir pasaulio kariuomenės šaudymo čempionatuose bei žaidynėse.
Visada vykdama į šias varžybas esu pakilios nuotaikos, nes pasaulio kariuomenės čempionatuose varžybų atmosfera yra kiek kitokia – pakilesnė, geresnė, draugiškesnė.
– Ir pabaigai, kokia būtų Jūsų žinutė naujiems šauliams ar kitų sporto šakų sportininkams?
– Visiems sportininkams linkiu atiduoti visą širdį sporto šakai, kurią kultivuoja.
Taupyti jėgų ar laiko tam, ką mėgstate daryti, tam, kas jus veža, – neverta.
O jauniems šauliams linkiu geležinės kantrybės, stiprių nervų ir siūlau neišsigąsti, jei kelias į pergales nebus pagalvėmis išklotas.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

우리카지노사이트 예스카지노 퍼스트카지노 더킹카지노…
Komentaras
우리카지노사이트
예스카지노
퍼스트카지노
더킹카지노
메리트카지노
샌즈카지노
조이카지노
로얄카지노
스타클럽카지노
아시안카지노
슈퍼맨카지노
개츠비카지노
33카지노
온라인카지노
우리카지노사이트
퍼스트카지노
더킹카지노
메리트카지노
샌즈카지노
33카지노
월드카지노
코리아카지노
우리카지노사이트
샌즈카지노
예스카지노
퍼스트카지노
더킹카지노
33카지노
월드카지노
슈퍼카지노
코리아카지노
개츠비카지노
우리카지노사이트
퍼스트카지노
메리트카지노
더킹카지노
샌즈카지노
예스카지노
개츠비카지노
코리아카지노
33카지노
f1카지노
우리카지노사이트
메리트카지노
퍼스트카지노
샌즈카지노
예스카지노
개츠비카지노
더킹카지노
https://www.ekffo150.com…
Komentaras
https://www.ekffo150.com/theking
https://www.ekffo150.com/merit
https://www.ekffo150.com/yes
https://www.ekffo150.com/first
https://www.ekffo150.com/sands
https://www.ekffo150.com/joy
https://www.ekffo150.com/royal
https://www.ekffo150.com/starclub
https://www.ekffo150.com/asian
https://www.ekffo150.com/superman
https://www.ekffo150.com/gatsby
https://www.ekffo150.com/33
https://www.ekffo150.com/oncasino
https://www.ekffo150.com
https://www.ajp4949.com/theking
https://www.ajp4949.com/merit
https://www.ajp4949.com/sands
https://www.ajp4949.com/first
https://www.ajp4949.com/33casino
https://www.ajp4949.com/worldcasino
https://www.ajp4949.com/korea
https://www.ajp4949.com/
https://www.bgj4949.com/
https://www.bgj4949.com/sands
https://www.bgj4949.com/theking
https://www.bgj4949.com/first
https://www.bgj4949.com/yes
https://www.bgj4949.com/33
https://www.bgj4949.com/world
https://www.bgj4949.com/super
https://www.bgj4949.com/korea
https://www.bgj4949.com/gatsby
https://www.dnfl4949.com/
https://www.dnfl4949.com/first
https://www.dnfl4949.com/merit
https://www.dnfl4949.com/theking
https://www.dnfl4949.com/sands
https://www.dnfl4949.com/yescasino
https://www.dnfl4949.com/gatsby
https://www.dnfl4949.com/corea
https://www.dnfl4949.com/33casino
https://www.dnfl4949.com/f1casino
https://www.skfl4949.com/
https://www.skfl4949.com/firstcasino
https://www.skfl4949.com/meritcasino
https://www.skfl4949.com/sandscasino
https://www.skfl4949.com/thekingcasino
https://www.skfl4949.com/yescasino
https://www.skfl4949.com/gatsbycasino