„Ieš­ko­me ge­riau­sių iš­ei­čių ir spren­di­mų, kad pa­leng­vin­tu­mė­me slau­go­mo žmo­gaus kas­die­nę bui­tį, pa­lai­ky­tu­mė­me jo sa­va­ran­kiš­ku­mą ir su­ma­žin­tu­mė­me gre­sian­čią so­cia­li­nę at­skir­tį” (5)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Aly­taus po­li­kli­ni­kos In­te­gralios pa­gal­bos tei­ki­mo at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė Ma­ri­ja Kaz­laus­kie­nė.
Aly­taus po­li­kli­ni­kos In­te­gralios pa­gal­bos tei­ki­mo at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė Ma­ri­ja Kaz­laus­kie­nė.
Nuo va­sa­rio pir­mos die­nos VšĮ Aly­taus po­li­kli­ni­ko­je star­ta­vo nau­jas pro­jek­tas „In­te­gralios pa­gal­bos tei­ki­mas ir plėt­ra Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se“. Šei­mos na­riai, slau­gan­tys sa­vo ar­ti­muo­sius, gau­da­mi in­te­gralios pa­gal­bos pa­slau­gas na­muo­se, pa­ge­ri­na sa­vo gy­ve­ni­mo ko­ky­bę, kva­li­fi­ka­ci­ją slau­gy­mo klau­si­mais, di­dė­ja jų ga­li­my­bės in­teg­ruo­tis dar­bo rin­ko­je. Ko­kių dar ga­li­my­bių slau­go­miems, glo­bo­ja­miems aly­tiš­kiams, jų ar­ti­mie­siems su­teiks nau­jas pro­jek­tas – su­pa­žin­di­na Aly­taus po­li­kli­ni­kos In­te­gralios pa­gal­bos tei­ki­mo at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė Ma­ri­ja Kaz­laus­kie­nė.

– In­te­gralios pa­slau­gos as­mens na­muo­se daž­nai pa­de­da žmo­gui at­si­ties­ti, bū­ti sa­vo na­muo­se, įpras­to­je ap­lin­ko­je. Šių pa­slau­gų tei­ki­mas klien­to na­muo­se yra vie­nas iš la­biau­siai pa­si­tei­si­nu­sių so­cia­li­nių pa­slau­gų tei­ki­mo bū­dų. Aly­taus po­li­kli­ni­ka vie­na pir­mų­jų ėmė teik­ti aly­tiš­kiams in­te­gralių pa­slau­gų. Kiek me­tų to­kios pa­slau­gos yra tei­kia­mos jū­sų įstai­gos spe­cia­lis­tų ir kaip jos iš­si­plė­tė mū­sų mies­te? Ko­kius po­ky­čius pa­ste­bi­te?

– VšĮ Aly­taus po­li­kli­ni­ka jau tu­ri ne­ma­žą in­te­gralios pa­gal­bos vyk­dy­mo pa­tir­tį, ji Aly­taus mies­to gy­ven­to­jams tei­kia­ma nuo 2013 me­tų.

Pro­jek­to vyk­dy­mo me­tu in­te­gralią pa­gal­bą nuo­lat ga­vo 80 ga­vė­jų, vi­du­ti­niš­kai 4 va­lan­das per die­ną, 5 die­nas per sa­vai­tę.

Per pro­jek­to vyk­dy­mo lai­ko­tar­pį pa­slau­gas ga­vo per 315 as­me­nų, kon­sul­tuo­ta – 150 šei­mos na­rių, įdar­bin­ta – 47 dar­buo­to­jai (vi­si da­ly­va­vo mo­ky­muo­se).

Pro­jek­tui pa­si­bai­gus so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos pa­slau­gos pa­cien­tams ne­bu­vo nu­trū­ku­sios. Jos bu­vo de­ri­na­mos su so­cia­li­ne die­nos glo­ba ir am­bu­la­to­ri­ne slau­ga na­muo­se.

Nuo šių me­tų va­sa­rio pir­mos die­nos star­ta­vo nau­jas pro­jek­tas „In­te­gralios pa­gal­bos tei­ki­mas ir plėt­ra Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se“.

Vyk­dant šį pro­jek­tą su­da­ro­mos ga­li­my­bės ne­įga­liems as­me­nims kuo il­giau gy­ven­ti sa­vo na­muo­se, ben­druo­me­nė­je, ma­ži­na­ma so­cia­li­nė at­skir­tis, di­di­na­mos sa­vi­rū­pos ga­li­my­bės. Su­da­ro­mos ga­li­my­bės gau­ti kom­plek­si­nes dau­gia­dis­cip­li­ni­nės ko­man­dos pa­slau­gas, tei­kia­mas slau­gos, so­cia­li­nės sri­ties ir re­a­bi­li­ta­ci­jos spe­cia­lis­tų.

Šei­mos na­riai, slau­gan­tys sa­vo ar­ti­muo­sius, gau­da­mi in­te­gralios pa­gal­bos pa­slau­gas na­muo­se, pa­ge­ri­na sa­vo gy­ve­ni­mo ko­ky­bę, kva­li­fi­ka­ci­ją slau­gy­mo klau­si­mais, di­dė­ja jų ga­li­my­bės in­teg­ruo­tis dar­bo rin­ko­je. Pa­slau­gos tei­kia­mos at­si­žvel­giant į in­di­vi­du­a­lų kiek­vie­no ga­vė­jo po­rei­kį, pa­nau­do­jant tech­ni­nės pa­gal­bos ir slau­gos prie­mo­nes.

– Pa­gal Pa­sau­li­nės svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos api­brė­ži­mą, in­te­grali pa­gal­ba – tai ko­or­di­nuo­tas pa­slau­gų or­ga­ni­za­vi­mas ir tei­ki­mas, ku­ris už­tik­ri­na pa­slau­gų tęs­ti­nu­mą, pra­de­dant svei­ka­tos stip­ri­ni­mu, li­gų pre­ven­ci­ja, diag­nos­ti­ka, gy­dy­mu, li­gos kon­tro­le, re­a­bi­li­ta­ci­ja, bai­giant pa­lia­ty­vi­ą­ja prie­žiū­ra. Kas gali gauti paslaugas?

 

– In­te­gralią pa­gal­bą na­muo­se ga­li gau­ti:

1. Vai­kai su ne­ga­lia ir vai­kai su ne­ga­lia iki sep­ty­ne­rių me­tų am­žiaus, ug­do­mi sa­vi­val­dy­bės iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo įstai­go­se. Vai­kai su ne­ga­lia, ku­riems pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos so­cia­li­nių pa­slau­gų įsta­ty­mą nu­sta­ty­tas vi­siš­ko ne­sa­va­ran­kiš­ku­mo ly­gis ir pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ne­įga­lių­jų so­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos įsta­ty­mą nu­sta­ty­tas sun­kus ne­įga­lu­mo ly­gis.

2. Su­au­gę as­me­nys su ne­ga­lia – as­muo, ku­riam pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos so­cia­li­nių pa­slau­gų įsta­ty­mą nu­sta­ty­tas vi­siš­ko ne­sa­va­ran­kiš­ku­mo ly­gis ir pa­gal Ne­įga­lių­jų so­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos įsta­ty­mą nu­sta­ty­tas 0–25 pro­cen­tų dar­bin­gu­mo ly­gis.

3. Se­ny­vo am­žiaus as­me­nys su sun­kia ne­ga­lia – su­ka­kęs se­nat­vės pen­si­jos am­žių as­muo, ku­riam pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos so­cia­li­nių pa­slau­gų įsta­ty­mą nu­sta­ty­tas vi­siš­ko ne­sa­va­ran­kiš­ku­mo ly­gis.

 

– Kiek ko­man­dų šiuo me­tu tei­kia šias pa­slau­gas ir ko­kie spe­cia­lis­tai jo­se dir­ba?

– In­te­gralią pa­gal­bą tei­kia pro­jek­to vyk­dy­to­jo or­ga­ni­za­ci­jos dar­buo­to­jai. Pa­slau­gos as­mens na­muo­se tei­kia­mos ko­man­di­niu prin­ci­pu. Me­di­ci­ni­nės slau­gos pa­slau­gas tei­kia slau­gy­to­jai ir slau­gy­to­jų pa­dė­jė­jai, re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gas teiks ki­ne­zi­te­ra­peu­tas, ma­sa­žuo­to­jas, er­go­te­ra­peu­tas, so­cia­li­nės glo­bos pa­slau­gas – in­di­vi­du­a­lios prie­žiū­ros dar­buo­to­jai.

Vie­no­je mo­bi­lio­je ko­man­do­je dirbs slau­gy­to­ja, slau­gy­to­jo pa­dė­jė­jai, in­di­vi­du­a­lios prie­žiū­ros dar­buo­to­jai, re­a­bi­li­ta­ci­jos spe­cia­lis­tai. Ga­vė­jams nu­sta­to­mi slau­gos ir so­cia­li­niai po­rei­kiai bei pri­ima­mas spren­di­mas dėl in­te­gralios pa­gal­bos pa­slau­gų tei­ki­mo.

Vyk­do­mas ne­įga­lių­jų šei­mos na­rių kon­sul­ta­vi­mas, pa­ren­giant ir ap­mo­kant juos pri­žiū­rė­ti pa­cien­tą. Dar­buo­to­jai, teik­da­mi in­te­gralios pa­gal­bos pa­slau­gas, nau­do­sis me­di­ci­ni­nės slau­gos, tech­ni­nės pa­gal­bos prie­mo­nė­mis, trans­por­tu (trans­por­to prie­mo­nės nu­oma ar trans­por­to iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mu).

– Sa­va­no­rių šio­je veik­lo­je tu­ri­te?

– Ne­tu­ri­me.

– Gy­ve­ni­mas ne­sto­vi vie­to­je, ypač me­di­ci­nos sri­ty­je. Kaip mo­ko­si, ke­lia kva­li­fi­ka­ci­ją tie, kas tei­kia in­te­gralias pa­slau­gas?

– In­te­gralios prie­žiū­ros spe­cia­lis­tų kom­pe­ten­ci­jos nuo­lat to­bu­li­na­mos, at­si­žvel­giant į jų po­rei­kius bei epi­de­mio­lo­gi­nius, so­cio­de­mog­ra­fi­nius po­ky­čius, pa­sie­ki­mus moks­le, tech­no­lo­gi­nius po­ky­čius, au­gan­čius vi­suo­me­nės rei­ka­la­vi­mus, svei­ka­tos prie­žiū­ros re­for­mą, glo­ba­li­za­ci­ją.

– Tai iš da­lies mo­ka­ma pa­slau­ga?

– Taip. Die­nos so­cia­li­nės glo­bos as­mens na­muo­se pa­slau­gų tei­ki­mas yra de­ri­na­mas su slau­gos as­mens na­muo­se pa­slau­go­mis. Slau­gos ir re­a­bi­li­ta­ci­jos pa­slau­gos tei­kia­mos ne­mo­ka­mai (fi­nan­suo­ja­mos iš pro­jek­to lė­šų), o so­cia­li­nės die­nos glo­bos pa­slau­gos yra iš da­lies mo­ka­mos pa­gal as­mens gau­na­mas pa­ja­mas.

Mo­kė­ji­mo už die­nos so­cia­li­nę glo­bą dy­dis nu­sta­to­mas at­si­žvel­giant į as­mens (šei­mos) pa­ja­mas, jis ap­skai­čiuo­ja­mas pa­gal Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus „As­mens (šei­mos) mo­kė­ji­mo pa­žy­mą prie pa­slau­gų ga­vė­jo fi­nan­si­nių ga­li­my­bių ver­ti­ni­mo ir mo­kė­ji­mo už die­nos so­cia­li­nės glo­bos pa­slau­gas su­tar­ties“.

– Vis­kas su­ka­si ra­tu – gam­ta, me­tų lai­kai, ma­dos. Tur­būt tik vi­sų mū­sų am­žius di­dė­ja, at­gal me­tai ne­grįž­ta. Nors fi­lo­so­fiš­kai mąs­tant, tam tik­ruo­se me­tuo­se su­grįž­ta­me į vai­kys­tę, bet ne į jau­nys­tę, gra­žiau­sią gy­ve­ni­mo pe­ri­odą. Ir daž­nai il­gą gy­ve­ni­mo ke­lią kar­tu nu­ė­ję su­tuok­ti­niai pa­si­li­go­ja, bet oru­mas jiems ne­lei­džia įsi­leis­ti į sa­vus na­mus sve­ti­mų žmo­nių. Ir daž­niau­siai mo­te­ris at­si­ra­du­sią naš­tą ima vilk­ti ant sa­vo pe­čių, teig­ti: „Tai ma­no žmo­gus. Aš pa­ti pri­žiū­rė­siu.“ Ko­kiais žo­džiais pa­si­bels­ti į žmo­gaus šir­dį, kad jis su­pras­tų, jog in­te­gralios pa­gal­bos pa­slau­gos as­mens na­muo­se yra gy­vy­biš­kai jam svar­bios, jos pa­dės kuo il­giau iš­si­lai­ky­ti na­muo­se tarp ar­ti­mų­jų, pa­lai­ky­ti ir stip­rin­ti ge­bė­ji­mus, svei­ka­tą?

– Di­de­lę įta­ką pa­cien­to so­cia­li­nei ap­lin­kai, jos for­ma­vi­mui­si tu­ri pa­cien­to ar­ti­mie­ji – su­tuok­ti­niai, vai­kai, anū­kai. Šių as­me­nų po­žiū­ris į pa­cien­to esa­mą būk­lę, no­ras ir ga­li­my­bės rū­pin­tis so­cia­li­ne ap­lin­ka, iš­si­la­vi­ni­mas, so­cia­li­nės ir svei­ka­tos sis­te­mų su­pra­ti­mas, pa­čių so­cia­li­nė ap­lin­ka, įpro­čiai, ver­ty­bės, po­žiū­riai ir dau­ge­lis ki­tų veiks­nių tie­sio­giai vei­kia pa­cien­tą.

Veik­da­mi per sa­vo su­pra­ti­mą ir ver­ty­bes, ne­sant tin­ka­mo slau­gos pa­slau­gas tei­kian­čių as­me­nų vei­ki­mo, šie as­me­nys ga­li pa­cien­tui už­tik­rin­ti ne­tin­ka­mą so­cia­li­nę ap­lin­ką, o drau­ge ir žy­miai pa­blo­gin­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų tei­ki­mą pa­cien­tui. To­dėl siū­ly­čiau ne­bi­jo­ti ir pa­si­ti­kė­ti spe­cia­lis­tais, ku­rie dir­ba šio­je sri­ty­je ir pa­ti­kė­ti sa­vo ar­ti­mo­jo ge­ro­vę ir svei­ka­tą.

– In­te­grali pa­gal­ba yra rei­ka­lin­ga bei nau­din­ga ir pa­cien­to ar­ti­mie­siems, pa­de­da su­ma­žin­ti pa­ti­ria­mą emo­ci­nę įtam­pą. Ar daž­nai pra­šo­ma kon­sul­ta­ci­nės pa­gal­bos šei­mos na­riams, pri­žiū­rin­tiems as­me­nis?

– Ben­dra­vi­mas su pa­cien­to ar­ti­mai­siais, kon­sul­ta­vi­mas ir ben­dra­dar­bia­vi­mas vyks­ta nuo­lat. Ieš­ko­me ge­riau­sių iš­ei­čių ir spren­di­mų, kad pa­leng­vin­tu­mė­me ga­vė­jo kas­die­nę bui­tį, pa­lai­ky­tu­mė­me sa­va­ran­kiš­ku­mą ir kuo la­biau su­ma­žin­tu­mė­me gre­sian­čią so­cia­li­nę at­skir­tį.

– Pa­gy­ve­nu­siems ir ne­įga­liems žmo­nėms, ku­rių gy­ve­ni­mas – tik na­muo­se, tur­būt svar­biau­sias so­cia­li­nis po­rei­kis – ben­dra­vi­mas. Kiek lai­ko spe­cia­lis­tai ga­li skir­ti to­kiam pa­cien­to po­rei­kiui?

– Die­nos so­cia­li­nės glo­bos as­mens na­muo­se pa­slau­ga kon­kre­čiam as­me­niui, at­si­žvel­giant į jo po­rei­kius, ga­li bū­ti skir­tin­ga, tei­kia­ma nuo 2 iki 8 va­lan­dų per die­ną, dar­bo die­no­mis. Slau­gos pa­slau­gos tei­kia­mos iki 2 va­lan­dų per die­ną, dar­bo die­no­mis, Aly­taus po­li­kli­ni­kos dar­bo va­lan­do­mis.

– Iš jū­sų pa­cien­tų ar­ti­mų­jų te­ko gir­dė­ti gra­žių žo­džių apie ko­man­dos spe­cia­lis­tų em­pa­ti­ją – ge­bė­ji­mą pa­ro­dy­ti klien­tui, kad jį su­pran­ta, ką jis jau­čia bei pa­gar­bą – be­są­ly­giš­kai tei­gia­mą dė­me­sį, tik­rą nuo­šir­du­mą. Ko­kie at­si­lie­pi­mai pa­sie­kia jus?

– Mus vi­sa­da džiu­gi­na nuo­šir­di pa­dė­ka ir ge­ri at­si­lie­pi­mai apie mū­sų dar­bą. Sa­vai­me su­pran­ta­ma, kad ne vi­sų po­rei­kiai yra pa­ten­ki­na­mi mak­si­ma­liai, taip, kaip jie no­rė­tų, bet mes la­bai sten­gia­mės pa­leng­vin­ti gy­ve­ni­mo ko­ky­bę as­me­nų ir jų ar­ti­mų­jų, ku­riems rei­ka­lin­ga pa­gal­ba.

 

Dėl in­for­ma­ci­jos apie tei­kia­mas In­te­gralios pa­gal­bos (die­nos so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos) pa­slau­gas as­mens na­muo­se pra­šo­me kreip­tis į VšĮ Aly­taus po­li­kli­ni­kos So­cia­li­nės glo­bos sky­rių ad­re­su

Nau­jo­ji g. 48, tel. 8 684 89942, el. p. ma­ri­ja.kaz­laus­kie­ne@apo­lik­li­ni­ka.lt

 

Užs. Nr. 014

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Šio projekto darbuotojų pagalbos sulaukiu kasdien(darbo dienomis) nuo pat jo veiklos pradžios 2013-aisiais, kai anuomet jis buvo pradėtas ES iniciatyva ir jos lėšomis finansuojamas. Per tą laiką bendravau su daug darbuotojų ir visada sulaukiau labai geranoriškos kvalifikuotos pagalbos. Tiesa, projekte yra tobulintinų dalykų, pavyzdžiui, socialinė pagalba vienišiems pacientams savaitgaliais, bet tai, deja, ne nuo vietinių darbuotojų priklauso, o atsakingoms ministerijoms dėl to galvos kol kas neskauda.
    Nuoširdžiai dėkoju visoms šiame projekte sunkiai dirbančioms moterims ir atsiprašau jų dėl tūlų "kašanskų" , atseit, komentarų, nes kvailių skaičius yra begalinis ir jie nežino, ką daro.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.