Hormonai: kodėl jie tokie svarbūs? (0)

endokrinologas
Hormonai veikia daugiau nei tik mūsų nuotaiką. Tai gyvybiškai svarbios cheminės medžiagos, kurios kontroliuoja, koordinuoja ir reguliuoja pagrindines kūno funkcijas. Deja, tačiau dėl daugybės priežasčių gali atsirasti hormonų disbalansas, kuris neigiamai veikia mūsų sveikatą. Plačiau apie šias chemines medžiagas ir jų vaidmenį organizme – toliau tekste.

Kas yra hormonai?

Hormonai yra endokrininės sistemos gaminamos cheminės medžiagos, kurios siunčia pranešimus įvairioms kūno dalims. Dažnai jie vadinami „pasiuntiniais“, nes pagaminti viename organe keliauja kūnu per kraują bei kitus skysčius į kitus organus ir audinius. Ten jie modifikuoja ir kontroliuoja kūno funkcijas. Hormonai teka per visą kūną, tačiau veikia tik tam tikras ląsteles, skirtas priimti jų pranešimus (receptorius). Kartu jie veikia kaip raktas ir spyna.

 

Ką hormonai veikia mūsų kūne?

Hormonai yra neatsiejami nuo daugelio mūsų kūno sistemų. Jie reguliuoja augimą, lytinį potraukį, brendimą, dauginimąsi, lytinę funkciją, medžiagų apykaitą ir netgi troškulį. Trumpai tariant, hormonai leidžia kūnui žinoti, ką daryti, kad jis veiktų sklandžiai. Jie neatsiejami nuo mūsų virškinimo, imuninės, šlapimo, reprodukcinės, nervų, širdies bei kraujagyslių, kvėpavimo ir skeleto sistemų.

Valgant, kasa gamina hormoną insuliną, kuris padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Atsidūrus kritinėje situacijoje, kuomet reikia greitos reakcijos, pavyzdžiui, siekiant išvengti susidūrimo su kitu automobiliu, antinksčiai išskiria hormoną adrenaliną (epinefriną). Kankorėžinė liauka gamina melatoniną, kuris padeda ramiai miegoti naktį. Ir tai tik keletas iš pavyzdžių, ką mūsų kūne veikia hormonai.

 

Kas nutinka atsiradus hormonų disbalansui?

Hormonų disbalansą gali sukelti įvairūs endokrininiai sutrikimai: hipertirozė arba hipotirozė, Kušingo sindromas, Adisono liga, diabetas, brendimo ir dauginimosi funkcijos sutrikimai. Tokiais atvejais, atlikęs reikiamus tyrimus, gali padėti gydytojas endokrinologas. Ieškote patikimo ir rūpestingo specialisto? Tuomet spauskite ant nuorodos, kurią matote tekste, ir išsirinkite jį. Patikėkite savo sveikatą patyrusiems gydytojams, kurie skiria ypatingą dėmesį kiekvienam pacientui.

Hormonų pokyčius taip pat sukelia su amžiumi ir reprodukcija susijusios būklės, pavyzdžiui, menopauzė. Paprastai 45–55 metų amžiaus moterų kiaušidės nustoja gaminti estrogeną. Todėl dingsta mėnesinės, prasideda menopauzė. Jos metu moterys gali patirti tokius šalutinius poveikius kaip karščio bangos, naktinis prakaitavimas, prastas miegas ir dėl šios priežasties atsirandantis nuovargis, atminties sutrikimai, makšties sausumas ir dirglumas. Pastebima, kad kurie žmonės yra jautresni hormonų pokyčiams. Tai paaiškina, kodėl kai kurias moteris vargina priešmenstruacinis sindromas ar pogimdyminė depresija, o kitų ne.

Neabejotina, kad hormonai yra be galo svarbūs mūsų organizmui. Todėl atsiradus jų disbalansui, verta pasikonsultuoti su gydytoju endokrinologu. Įvertinęs paciento nusiskundimus ir atlikęs reikiamus tyrimus, jis gali paskirti veiksmingą gydymą. Neignoruokite pavojaus signalų, kuriuos siunčia jūsų kūnas. Laiku kreipkitės į specialistus ir užkirskite kelią rimtoms sveikatos problemoms.

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.