Hidrometeorologijos tarnyba: Velykų orų rekordai per 60 metų (1)

ELTA
 Šv. Velykų puošmenos. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Šv. Velykų puošmenos. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Velykų data nėra pastovi, kiekvienais metais ji kinta ir yra nustatoma pagal Mėnulio-Saulės kalendorių. Velykos visada švenčiamos pirmąjį sekmadienį po pirmos pavasario lygiadienio pilnaties. Ši data anksčiausiai gali būti kovo 22 d. (paskutinį kartą buvo 1818 m., kitą kartą bus tik 2285 m.), o vėliausiai balandžio 25 d. (buvo 1943 m., bus 2038 m.).

Dėl tokio datų išsibarstymo, pasak Hidrometeorologijos tarnybos specialistų, Velykų orų klimatologiškai įvertinti neįmanoma, tačiau galima pažvelgti, kokių orų ir jų rekordų Lietuvoje yra buvę pirmąją šv. Velykų dieną per pastaruosius 60 metų.

Hidrometeorologijos tarnybos turimais duomenimis, pačios šilčiausias Velykos buvo 2000 m., vidutinė paros oro temperatūra Lietuvoje buvo 17,3 laipsnių. Tais metais saulėta ir šilta diena buvo visoje Lietuvoje, oro temperatūra svyravo tarp 23,8 ir 26,7 laipsnių. Minėti laipsniai išmatuoti Varėnoje. Meteorologai pastebi, kad per pastaruosius 60 metų buvo tik ketverios Velykos, kai maksimali oro temperatūra bent vienoje meteorologijos stotyje perkopė 20 laipsnių: 1962, 2000, 2011 ir 2014 m.

Šalčiausias Velykų rytas išaušo 1974 m. taip pat Varėnoje, kuomet oro temperatūra nukrito iki -11 laipsnių šalčio. Tačiau šalčiausiomis būtų galima laikyti 1970 m. Velykas, kai vidutinė paros oro temperatūra Lietuvoje buvo -2,6 laipsnio.

Lietingiausios buvo 2018 m. Velykos. Šią dieną daugiausiai kritulių iškrito Dotnuvoje, 24,5 mm

Per 60 metų buvo 23-os Velykos, kai bent vienoje meteorologijos stotyje fiksuota sniego danga ir tik dvejos, kai sniegas dengė visą Lietuvą: 1970 m. ir 1996 m. 1970 m.

Šiemet šv. Velykų išvakarėse, šeštadienį, iš šiaurės vienas po kito slinks kritulių debesys, bus vėsu. Dieną daugelyje rajonų protarpiais lietus ar šlapdriba. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 7-12 metrų per sekundę. Oro temperatūra – 5–9 laipsniai šilumos.

Balandžio 4-osios naktį kai kur nedideli krituliai, dieną lietaus tikimybė maža. Naktį ir rytą vietomis plikledis. Vėjas naktį šiaurės vakarų, 5–10 metrų per sekundę, dieną vakarų, pietvakarių, 7–12 metrų per sekundę. O temperatūra naktį 0–5 laipsniai šalčio, dieną 5–9 laipsniai šilumos. 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

  Komentaras

  Kur nunešti ir patikrinti įtartinai dvėsusio prašo mėsą, pirktą turguje ? Sako veža iš Kauno, krautuvėje netinkamą į Alytaus turgų. Tiek putų ir tokios tirštos, kad skaityk, kukulių kas į puodą pridėjo. Sako dvėsęs bus parašas. Srutos tiesiog, ne putos. Gal į meteorologijos centrą kokį. Pamenu, pažįstami supuvusią bandelę su mėsa nusipirko, tai po paros sanepideminė nuvažiavo, patikrino, atsakymas "pas juos visi dokumentai tvarkingi" buvo.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.