Gaisravietės vanduo jau pradėtas valyti
Prisipažino buvęs suklaidintas
Praėjusį penktadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje, kuriame dalyvavo aplinkos ministras K.Mažeika, pagaliau sutikta su Aplinkos apsaugos agentūros prieš dešimt dienų paimtais padangų perdirbimo bendrovėje „Ekologistika“ gesinto gaisro vandens mėginių tyrimais.
Mėginiai buvo imami dalyvaujant savivaldybės administracijos, policijos ir „Dzūkijos vandenų“ atstovams iš keturių vietų – „Dzūkijos vandenų“ nuotekų valyklos, kurioje sukaupta apie 30 tūkst. kub. metrų, buvusio „Alytaus tekstilės“ atviro rezervuaro, kuriame yra apie 10 tūkst. kub. metrų, „Alytaus šilumos tinklų“ rezervuaro, į kurį iš gaisravietės perpumpuota apie 600 kub. metrų, ir likusio vandens gaisravietės rūsyje.
Iš viso gaisre panaudoto vandens turima apie 46 tūkst. kub. metrų.
Organika ir biogenai buvo tiriami Aplinkos apsaugos agentūros Pietų Lietuvos Aplinkos tyrimų skyriuje Alytuje, o lakieji organiniai junginiai, metalai, ftalatai – agentūros Cheminių tyrimų skyriuje Vilniuje.
Visi šie tyrimai, kaip skelbia Aplinkos apsaugos agentūra, parodė, kad nė viena iš tirtų medžiagų – sunkiųjų metalų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, lakiųjų organinių junginių neviršijo šalies teisės aktuose nustatytų momentinių didžiausių leistinų koncentracijų.
Gaisravietės vandens tyrimas jau atliktas šeštą kartą. Aplinkos ministras K.Mažeika prisipažino buvęs jis ir visuomenė suklaidinti dėl ankstesnių ne pagal metodiką atliktų tyrimų, kurie rodė didelį jo užterštumą kai kuriomis medžiagomis.
Miesto meras Nerijus Cesiulis dabar susiklosčiusią situaciją dėl atliktų gaisravietės vandens tyrimų ironizavo: „Ir žemė, ir oras, ir vanduo geras. Lyg niekas nedegė arba degė ekologiškos padangos.“
Tačiau netrukus pareiškė tikintis dabartiniais tyrimais. N.Cesiulis tvirtino, kad nesutikta su pirmuoju Aplinkos ministerijos pasiūlymu gaisravietės vandenį išvalyti per 800 dienų, tam per ilgas laikotarpis, dabar sutarta dėl trijų mėnesių trukmės.
Ar dėl to nenukentės „Dzūkijos vandenų“ valymo įrenginiai? Į šį klausimą miesto vadovas atsakė, kad dėl to atsakomybę prisiima ministerija.
Gali kainuoti apie 40 tūkst. eurų
Kadangi Aplinkos apsaugos agentūra padarė išvadą, jog gaisravietės vanduo gali būti išleidžiamas valymui be papildomo apdorojimo, tam pritarė ir praėjusį penktadienį posėdžiavusi savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija, vakar „Dzūkijos vandenys“ jau ėmėsi šio vandens valymo.
Kaip sakė šios bendrovės Gamybos departamento vadovas Leonas Mackevičius, pirmiausia valomas gaisravietės vanduo, sukauptas nuotekų valykloje, o po to – iš buvusio „Alytaus tekstilės“ rezervuaro ir perpumpuotas į „Alytaus šilumos tinklų“ rezervuarą: „Per dieną planuojame išvalyti nuo 300 iki 600 kubinių metrų ir išleisti į Nemuną. Maždaug po savaitės galėsime pasakyti, kiek užtruks gaisro vandens išvalymas, tai priklauso ir nuo oro sąlygų. Planuojame, kad per tris mėnesius gaisravietės vandenį išvalysime.“
Tai „Dzūkijos vandenims“ gali kainuoti apie 40 tūkst. eurų. Tikimasi, kad išlaidos bus padengtos iš valstybės biudžeto.
„Dzūkijos vandenims“ teks spręsti ir ką daryti su dumblu, susikaupusiu su gaisravietės vandeniu. Pasak L.Mackevičiaus teks jį tirti, nustatyti užterštumą ir po to spręsti, kur jį patalpinti: ar jį išsiveš „Toksika“, gal teks pristatyti „Akmenės cementui“ ar kitai įmonei.
Aplinkos ministras po praėjusį penktadienį vykusio miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio sakė, kad dėl „Ekologistikoje kilusio gaisro atlikti oro, vandens tyrimai, jo išvalymas, taip pat kiti su gaisro likvidavimu susiję darbai gali kainuoti daugiau kaip 6 mln. eurų
„Toksika“ pradės pavojingų konstrukcijų demontavimą
Valstybės valdoma bendrovė „Toksika“ iš gaisravietės jau išvežė deginimui 680 tonų pavojingų atliekų – degėsių, susidariusių iš tekstilinių ir metalinių padangų kordų, gumos likučių, dervų ir kitų neaiškių cheminių junginių.
Pirmu etapu iš gaisravietės išvežtų padangų perdirbimo atliekų paslauga kainavo apie 240 tūkst. eurų, o tai „Toksikai“ turi būti padengta iš valstybės biudžeto.
Kaip sakė šios bendrovės komercijos direktorius Lukas Andronavičius, dabar pavojingos atliekos bus vežamos iš pagrindinės gaisravietės teritorijos: „Mūsų pasamdyti ekspertai nustatė įgriuvusių pastato konstrukcijų pavojingumą siekiant išrūšiuoti atliekas. Jų išvadas turime gauti šią savaitę, tuomet pradėsime pavojingų įgriuvusių konstrukcijų demontavimą, organizuosime atliekų rūšiavimą ir imsimės pavojingųjų išvežimo.“
Preliminariais „Toksikos“ skaičiavimais, pagrindinėje gaisravietėje yra 5–8 tūkst. tonų atliekų, iš kurių pavojingųjų – 2–3 tūkst. tonų.
Pasigesta išankstinio gaisro gesinimo plano
Vakar Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad jos sudaryta darbo grupė baigė tyrimą dėl „Ekologistikoje“ kilusio gaisro gesinimo organizavimo.
Darbo grupės išvadose pirmiausia konstatuojama, kad nebuvo sudarytas išankstinis įmonės „Ekologistika“ gamybinėse patalpose kilusio gaisro gesinimo ir likvidavimo planas.
Kaip teigia darbo grupės pirmininkė, vidaus reikalų viceministrė Beata Maliušicka, jeigu įmonės gamybinės patalpos būtų tikrintos ir tinkamai vykdyta jų valstybinė priešgaisrinė priežiūra, taip pat būtų paisoma visų reikalavimų išduodant leidimus veiklai vykdyti, galimybė kilti tokiam gaisrui būtų buvusi minimali.
Ministerija kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu inicijuos teisės aktų pakeitimus, kad būtų užtikrinta visų pavojingų objektų valstybinė priešgaisrinė priežiūra ir prevencija.
Darbo grupė nustatė, jeigu būtų paskelbta aukščiausia pajėgų pasitelkimo kategorija ir labiau į vadovavimą gaisrui gesinti įsitraukęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, tikėtina, kad būtų sparčiau telkiami ištekliai ir pajėgos gaisrui gesinti. Būtent to stigo per pirmąsias gaisro gesinimo dienas.
Tad ministerija inicijuos teisės aktų pakeitimą, kad juose aiškiau būtų reglamentuotas atliekamų gaisrų gesinimo ir kitų gelbėjimo darbų organizavimas bei vadovavimas jiems.
Generalinė prokuratūra iš karto kilus gaisrui pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl „Ekologistikoje“ kilusio gaisro. Ikiteisminį tyrimą atlieka Alytaus apskrities vyriausiojo policijos Kriminalinės policijos pareigūnai, jį organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūra.
Alytaus mieste ir rajone ekstremali situacija dėl šio gaisro dar neatšaukta.
popierius viska iskencia
Komentaras
popierius viska iskencia
Komentuoti