„Gaminti įkvepia žmonės, į kiekvieną desertą žvelgiu tarsi į mažą paveikslą ar skulptūrą” (0)
– Rytene, ar kulinariją pavadintumėte savo pomėgiu ir kaip jis atsirado?
– Maisto gaminimas tikrai yra vienas iš mano mėgstamiausių hobių, nors negalėčiau tiksliai įvardyti, kada tai prasidėjo. Pamenu, vaikystėje turėjau sąrašą, kuo norėčiau būti užaugusi, tik profesijos jame labai greitai keisdavosi. Šiame sąraše pirmoji svajonių profesija buvo dailininkės, vėliau norėjau būti kirpėja, architekte, žurnaliste, daugelį norų jau ir pamiršusi esu, o šiuo metu studijuoju komunikacijos mokslus.
Taigi, jau nuo mažens bandydama atrasti savo kelią, užsiimdavau pačiais įvairiausiais dalykais: 10-ties pradėjau piešti, o ir dabar šis pomėgis kartais sugrįžta. Kirpėjos profesiją „matavausi“ lėlėms, o vėliau ir tetoms darydama šukuosenas. Vėliau sugalvojau, jog būsiu konditere. Tada iškepiau pirmąjį tortą ir nuo to laiko ši veikla tiesiog „prilipo“. Jau septynerius metus dalį savo laisvalaikio praleidžiu saldindama aplinkiniams gyvenimą. Šeimoje juokaujame, jog „kulinarės geną“ paveldėjau iš močiutės. Pastaruoju metu vis dažniau eksperimentuoju gamindama ne vien saldumynus, bet konditerija džiugina labiausiai.
– Man pasirodė, kad Jūsų gaminiai išsiskiria labai savita estetika. Ar pačiai tai yra svarbu ir kodėl?
– Kulinarijoje skonis – karalius. Su tuo sunku ginčytis, visgi asmeniškai manau, kad išvaizda tiek desertuose, tiek kituose patiekaluose yra lygiai taip pat svarbu kaip ir skonis, juk pirmiausia „valgome“ akimis. Todėl estetiniam vaizdui skiriu daug dėmesio, čia tikriausiai prisideda ir meniškoji mano pusė, į kiekvieną desertą žvelgiu tarsi į mažą paveikslą ar skulptūrą.
– Ar visi tie subtilūs desertų papuošimai yra ekspromtas?
– Tai priklauso nuo progos, kuriai skirti gaminiai. Daugiausia gaminu vaikams, turiu nemažą būrį jaunesnių giminaičių. Neretai vaikų šventėse būna kažkokia tema, jie turi savo mėgstamiausius personažus, pagal vaikų norus ir gimsta papuošimai. Esu gaminusi tortus žmogaus voro, pokemonų, vienaragių ir panašiomis temomis. Vaikams skirti desertai dažniausiai būna spalvingi ir su tam tikromis teminėmis detalėmis.
Kai gaminu kitomis progomis, pirmenybę teikiu paprastumui ir natūralumui, stengiuosi, kad desertai būtų estetiški ir neperkrauti papuošimais. Todėl dekoruodama tortus mėgstu naudoti gyvas gėlės ir įvairias uogas. Puošdama desertus galvoju apie žmogų ar progą, kuriai desertas yra skirtas. Dar prieš pradėdama gaminti, dažnai turiu viziją, kaip galiausiai viskas turėtų atrodyti, žinoma, procese ta vizija pasikeičia, o ir pagaminti taip, kaip įsivaizduoji, ne visada pavyksta, tuomet tenka improvizuoti.
– Kas Jūsų reikliausi užsakovai – valgytojai ir kritikai?
– Kai reikia vertinti skonį, labiausiai pasitikiu vaikais ir tikiu jų nuoširdumu. Jei skanu, tai skanu, jei ne – tai ne. Esu gaminusi gimtadienio tortą ir visi gimtadienyje dalyvavę vaikai sakė, jog... neskanu. Ką gi, pasirodo, vaikai nemėgsta karamelės. Išties toks vaikų nuoširdumas labai žavi, o suaugę neretai yra linkę iki galo tiesos nepasakyti, nenorėdami įžeisti.
– Kokius gaminius pavadintumėte savo vizitine kortele?
– Gaminu labai įvairius desertus: tortus, pyragaičius, tartaletes, cake pops‘us, keksiukus, meduolius, sausainius. Dažniausiai jie visada būna skirtingi tiek išvaizda, tiek ir skoniu. Todėl išskirti vieno ir sakyti, jog tai mano vizitinė kortelė, tikrai negalėčiau. Bet galbūt toks desertas atsiras ateityje.
– Ar daug laiko skiriate šitiems saldiems gaminiams ir ar jų gamyba imli laikui?
– Niekada neskaičiavau, kiek tiksliai tam skiriu laiko. Gaminu tada, kai yra proga, o kai didelė giminė, tai ir progų netrūksta. Kalbant apie imlumą laikui, tai labai priklauso nuo gaminamo deserto, jo kiekio bei recepto sudėtingumo. Štai, pavyzdžiui, kepdama meduolius Kalėdoms ir juos dekoruodama, galiu užtrukti nors ir visą dieną. Kiti desertai irgi reikalauja laiko, tortams biskvitus visuomet kepu pati, kartais ir dekoracijas – morengus ar šokoladines figūras gaminu. Kaip ir bet kokioje veikloje kokybiški rezultatai reikalauja laiko. Todėl neretai tortus gaminu dvi dienas, iš vakaro kepu biskvitus ir „konstruoju“ patį tortą, o kitą dieną dekoruoju.
– Ar tai varginanti ar atsipalaiduoti leidžianti veikla?
– Vienareikšmiškai – tai yra mano atsipalaidavimo veikla. Gamindama galiu leisti sau pailsėti nuo protinės veiklos, nuo studijų, kompiuterio ekrano. Žinoma, gaminant, taip pat tenka nemažai galvoti, skaičiuoti gramus ir mililitrus, proporcijas, bet virtuvėje daugelis dalykų man pavyksta tiesiog intuityviai, ir tai labai palengvina patį procesą.
– Man labai įstrigo tie saldūs „sanpaulijų vazonėliai“. Neturiu išmanymo, ar tai įprastas gaminys, bet man neteko matyti nieko panašaus. Tai kaip ir iš kur atsirado tie saldieji augaliukai, ta prasme receptai, kaip jie tobulinami iki gaminio?
– Recepto atsiradimo istorijos tikrai nežinau, tiesiog pastaruoju metu internete pasirodė nemažai tokių desertų nuotraukų ir receptų. Ieškodama detalesnio recepto, internete radau nuorodų ir iš 2002 ar 2003 metų, taigi desertas tikrai nėra naujas.
Manau, kad yra labai svarbu maisto produktus naudoti atsakingai ir mažinti maisto produktų švaistymą. Todėl šis desertas į mano virtuvę atkeliavo prieš Velykas, kai gaminant tortą liko šiek tiek kremo ir uogų, ir galvodama, ką dar galėčiau iš jų pagaminti, prisiminiau mačiusi šiuos vazonėlius internete. Tai labai paprastas desertas, neturintis kažkokio vieno konkretaus recepto. Šokoladinių vazonėlių vidų galima užpildyti bet kuo ir čia labai daug vietos improvizacijoms.
– Ar pati mėgstate saldumynus?
– Asmeniškai nesu labai didelė saldumynų mėgėja, ragauju juos tik gaminimo procese, kad žinočiau, koks skonis. Tačiau gamindama visuomet galvoju apie tuos, kurie ragaus mano desertus. Žmonės ir yra didžiausias įkvėpimas, jei ne jie, tai ir neturėčiau kam gaminti. Štai, pavyzdžiui, esu gaminusi tortą su Alytaus miesto teatro logotipu, šiuo atveju pats teatras, tiek kaip vieta, tiek kaip bendruomenė, ir buvo įkvėpimu.
– Nors šiuo metu studijuojate, tačiau nenutraukiate ryšių su Alytumi. Esate Alytaus kultūros vadybos akademijos (AKVA) narė, pernai kūrėte Miesto dienos instaliaciją su teatru Rotušės aikštėje. Kuo Jums tai svarbu, kaip tai susiję su studijomis, ar ateitį taip pat projektuojate Alytuje?
– Mano ryšys su Alytumi užsimezgė santykinai neseniai, esu gimusi ir užaugusi Alytaus rajone, Punioje. Alytuje baigiau gimnaziją, turiu čia giminių, tačiau per 18 metų, kol gyvenau visai šalia Alytaus, niekuomet nejaučiau ryšio su šiuo miestu. Ironiška, jog jį pradėjau atrasti tik nutolusi nuo Alytaus per daugiau nei 100 kilometrų. 2018 metais išvykau studijuoti į Vilnių ir visai netikėtai pirmojo semestro pabaigoje užpildžiau anketą tapti AKVA nare. Prasidėjus akademijos veiklai, beveik kiekvieną savaitgalį grįždavau į mokymus Alytuje.
Užpildyti anketą ir tapti AKVA nare paskatino profesinis interesas, Vilniaus universitete studijuoju kūrybos komunikaciją, todėl akademijos metu vykę mokymai ir kitos veiklos leidžia tobulėti tiek asmenine, tiek profesine prasme. Tačiau ši akademija suteikė kur kas daugiau nei tik profesines žinias – Alytų pamačiau tarsi naujomis akimis. Pradėjau pažinti šį miestą, jo privalumus ir trūkumus. Galima sakyti, jog po truputį Alytų prisijaukinau, tiksliau, vis dar jaukinuosi. Neabejoju, kad, nepriklausomai nuo to, kur pasisuks mano gyvenimas, Alytus visuomet jame užims svarbią vietą.
Ir, žinoma, akademijos metu susipažinau su nuostabiais žmonėmis, kurie kuria šį miestą ir kuria jam. Jau minėjau, kad gaminant mane įkvepia žmonės. Apskritai žmogus yra visa ko pradžia ir pabaiga. Nors kartais visi būname savanaudžiai, visgi gyvename ir kuriame dėl kitų. Be auditorijos, be žmogaus, kuriam jie yra skirti, visi projektai ir renginiai neturėtų prasmės. Mes kuriame tam, kad galėtume savo kūryba dalytis su kitais.
– Kaip vertinate projektą „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“, ar prisidėsite prie jo veiklų?
– Nemanau, kad galima vertinti kažką, kas dar neįvyko. Tačiau tikiu, jog Lietuvos kultūros sostinės karūna Alytui yra puiki galimybė atsiskleisti. Mieste yra nuostabių kūrėjų ir kuriančių bendruomenių, tačiau Alytus turi dar daug neišnaudoto potencialo tiek kultūros, tiek kitose srityse. Taip pat, manau, jog projekto rengėjų paruošta programa yra didžiulė dovana ne tik vietiniams alytiškiams, bet ir visiems miesto svečiams. 2022 metais Alytuje vyks unikalūs kūrybiniai procesai, todėl labai skatinu visus alytiškius būti aktyvius ir įsitraukti į šią kultūrinę kelionę. Pati kol kas konkrečių planų ar veiklų numačiusi nesu, tačiau, atsiradus progai, mielai prisidėsiu. Tikiuosi, kad šis projektas visų pirma patiems alytiškiams bus paskata dar geriau pažinti savo miestą, pažvelgti į jį kitu kampu bei įsitraukti į jo kūrimą. Dar svarbu, jog kultūrinis suaktyvėjimas mieste jaustųsi ne tik 2022 metais, bet išliktų visada.
– Grįžtant prie pokalbio temos ir aktualijų – ar karantino metu atradote daugiau laiko savo kulinariniams pomėgiams?
– Dažnai atrodo, kad karantino metu turėtume turėti daugiau laiko įvairioms veikloms, visgi nepasakyčiau, kad man taip būtų nutikę. Šiuo metu neatradau daugiau laiko, bet išdrįsau išbandyti daugiau įvairių receptų, pavyzdžiui, pradėjau kepti naminę duoną, tai lėtas ir įdomus procesas, ypač kepant duoną su naminiu raugu, čia reikia labai daug kantrybės ir laiko, kol ištobulini receptą.
– O Rytenės desertų galima užsisakyti ir kaip?
– Nors jau kuris laikas turiu minčių, jog norėčiau šiai savo veiklai sukurti instagramo profilį, vis neatrandu tam pakankamai laiko. Kokybiškas bet kokio turinio paruošimas reikalauja nemažai pastangų ir laiko, tačiau tikiu, kad ir šiam sumanymui ateis tinkamas metas.
O kol kas su manimi galima susisiekti mano asmeniniuose feisbuko ir instagramo profiliuose.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą