Dzū­kų di­vo­nų raš­tai – kaip gė­lių pie­va. „Pa­sa­kos“ ben­druo­me­nė kvie­čia vi­sus, kam įdo­mus dzū­kų au­dė­jų pa­vel­das (8)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@alytausnaujienos.lt
Dzūkų krašto auksarankių darbuose – trijų spalvų simfonija.
Dzūkų krašto auksarankių darbuose – trijų spalvų simfonija.
Lop­še­lio-dar­že­lio „Pa­sa­ka“ ben­druo­me­nė Va­sa­rio 16-ąją, Lie­tu­vos Vals­ty­bės at­kū­ri­mo die­ną, pa­si­tin­ka uni­ka­lia pa­ro­da „Tri­jų spal­vų sim­fo­ni­ja dzū­kiš­kuo­se di­vo­nuo­se“. Di­vo­nai – tai se­no­vi­niai lo­vų už­tie­sa­lai. Ke­lios de­šim­tys dzū­kių iš­aus­tų di­vo­nų į pa­ro­dą at­ke­lia­vo ne iš mu­zie­jų sau­gyk­lų, o iš įstai­gos dar­buo­to­jų spin­tų. Kiek­vie­na­me au­dė­jų ama­to pa­vel­de už­ko­duo­tas ste­bė­ti­nas kruopš­tu­mas ir gi­mi­nės is­to­ri­ja.

Dzū­kų di­vo­nų raš­tai – kaip gė­lių pie­va, jie ryš­kūs ir spal­vin­gi. Bet pa­grin­di­nės spal­vos – trys, kaip ir mū­sų ša­lies vė­lia­vo­je. Dzū­kės į stak­les įsės­da­vo po ru­dens dar­bų se­zo­no. Pir­ma­sis ir svar­biau­sias dar­bas – tei­sin­gai su­ver­ti met­me­nis į ny­tis. Jos au­džiant tam tik­ra tvar­ka pe­ri­odiš­kai kil­no­ja­mos ir su­da­ro­mos žio­tys, pro ku­rias šau­dyk­le tie­sia­mas atau­dų siū­las. Pa­sak pa­ro­dos vieš­nios, Aly­taus kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus et­no­gra­fi­jos ir iko­nog­ra­fi­jos sky­riaus ve­dė­jos Ra­sos Sta­ne­vi­čiū­tės, Ka­šė­tų kraš­te (Va­rė­nos ra­jo­nas) jai te­ko iš­girs­ti pa­juo­ka­vi­mą, kad „jei ne au­di­mo pra­džia ir pa­bai­ga, tai ir var­lė aus­ti mo­kė­tų“.

Aly­taus kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus Et­no­gra­fi­jos rin­ki­ny­je sau­go­ma be­veik 200 au­ten­tiš­kų įvai­rias­pal­vių dzū­kiš­kų di­vo­nų. Ra­sa yra su­da­riu­si ka­ta­lo­gą „Dzū­kų di­vo­nai“, tad la­bai įdo­mu bu­vo jos klau­sy­tis ne tik „Pa­sa­kos“ ug­dy­ti­niams, bet ir dar­buo­to­jams, sve­čiams. Daug įdo­my­bių pa­pa­sa­ko­jo apie lo­va­tie­sių raš­tus, au­di­mo tech­ni­ką, ver­pa­lus, au­di­mo sche­mas. At­si­ve­žė ne tik se­no­vi­nių, dar mū­sų pro­mo­čiu­čių aus­tų lo­vų už­tie­sa­lų, bet ir puokš­tę džio­vin­tų li­nų, ku­rie, nu­ė­ję il­gą per­dir­bi­mo ke­lią, tap­da­vo siū­lais di­vo­nams aus­ti.

Gra­žią is­to­ri­ją apie iš­skir­ti­nio raš­to di­vo­ną pri­si­mi­nė mo­ky­to­ja Ni­jo­lė Sta­ku­tie­nė: „Tai ma­no vy­ro ma­mos, gy­ve­nu­sios Va­rė­nos ra­jo­ne, Ka­nia­vos kai­me, pa­li­ki­mas, ku­riuo di­džiuo­ja­mės. Šį di­vo­ną Sta­ku­čių šei­ma iš­si­ve­žė į Si­bi­rą, Kras­no­jars­ko kraš­tą. Sun­kiuo­ju me­tu te­ko jį iš­mai­ny­ti į mais­tą. O tuo­met, kai pra­si­gy­ve­no, ma­no any­ta jai bran­gų di­vo­ną at­si­ė­mė at­gal ir po trem­ties par­si­ve­žė į Lie­tu­vą.“

Vie­na dar­buo­to­ja at­vi­rai kal­bė­jo, kad bu­vo pri­blokš­ta, kaip ves­tu­vių die­ną do­va­nų ga­vo du di­vo­nus: „Ma­tyt, bu­vau per jau­na, kad su­pras­čiau to­kios do­va­nos svar­bą. Da­bar džiau­giuo­si, net di­džiuo­juo­si, kad iš­sau­go­jau juos.“

Kaip pa­ste­bi mo­ky­to­ja Gi­ta­na Ba­le­žen­tie­nė, šian­dien di­vo­nai jau yra ver­ty­bė. „Man kaip mo­ky­to­jai – ir me­to­di­nė prie­mo­nė, ku­rio­je iš­aus­ta daug įvai­rių ge­o­met­ri­nių fi­gū­rų. Vai­kams la­bai įdo­mu jų ieš­ko­ti“, – tei­gia mo­ky­to­ja Gi­ta­na.

Ste­bė­tis be­lie­ka, kiek daug au­di­mo pa­vel­do lo­bių sa­vo na­muo­se yra su­kau­pu­sios vie­nos ben­druo­me­nės dar­buo­to­jos: mo­ky­to­jos Ni­jo­lė Sta­ku­tie­nė, Dai­va Ka­siu­lio­nie­nė, Ra­sa Sta­nu­lie­nė, Gi­ta­na Ba­le­žen­tie­nė, Re­na­ta Pet­ke­vi­čie­nė, Vir­gi­ni­ja Mic­ke­vi­čie­nė, Ni­jo­lė Bu­zie­nė, ad­mi­nist­ra­to­rė Jur­gi­ta Bag­da­na­vi­čie­nė, mo­ky­to­jų pa­dė­jė­jos Ni­jo­lė Ku­čins­kie­nė, Ja­ni­na Rėk­lai­tie­nė, et­no­kul­tū­ros puo­se­lė­to­ja Si­gu­tė Ra­ma­na­vi­čiū­tė, di­rek­to­rė Jur­gi­ta Miš­ki­nie­nė.

Gra­žiai pa­si­ti­ku­si Lie­tu­vos gim­ta­die­nį, „Pa­sa­kos“ ben­druo­me­nė kvie­čia už­suk­ti vi­sus, kam įdo­mus dzū­kų au­dė­jų pa­vel­das. Kaip tei­gė „Pa­sa­kos“ di­rek­to­rė J.Miš­ki­nie­nė, du­rys at­vi­ros vi­siems. Aiš­ku, nuo­tai­kin­go kon­cer­to, ku­ris džiu­gi­no pa­ro­dos ati­da­ry­mo me­tu, įstai­gos ug­dy­ti­niai ne­su­rengs, bet re­tų, uni­ka­lių eks­po­na­tų tik­rai pa­ma­ty­si­te.

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Nuostabu, kad vaikams ir jų tėveliams pasakojama apie tokį nuostabų mūsų paveldą. Sėkmės darzelio personalui ir vaikuciams! Net pamiršus buvau, kokie nuostabūs lovos uztiesalai ant močiutės lovos kaime budavo ❤️

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.