Dantų ligos, odos problemos, regos sutrikimai: kaip cigaretės dūmas keičia išvaizdą ir sveikatą? (0)

rukymas
Tabako gaminius rūko beveik kas ketvirtas šalies gyventojas. Tuo tarpu rūkančiųjų skaičius Alytaus regione yra mažesnis nei visoje šalyje, tačiau išlieka panašus bendrajam vidurkiui. Todėl cigaretės nevengiantiems alytiškiams medikai ne tik primena apie rūkstančios cigaretės pavojus sveikatai, bet ir atkreipia dėmesį į jos išskiriamų dūmų įtaką neigiamiems išvados pokyčiams.

Per gyvenimą – beveik 2 milijardai nuodų

Vos vienas gramas. Tiek sveria įprasta cigaretė ir toks nedidelis jos svoris gali pasirodyti visiškai nekaltas. Taip kyla klausimas – kas nulemia, kad vienas gramas tabako sukelia tiek daug problemų – skirtingas ligas, vėžinius susirgimus ir net mirtį?

Atsakymas paprastas: pridegta cigaretė pasiekia aukštą temperatūrą, tabakas pradeda degti ir išsiskiria dūmai. Degimo metu kartu su tabako dūmais išskiria apie 6 tūkst. cheminių medžiagų. Taigi, vien nedidelės cigaretės dūmuose iš viso išsiskiria beveik 100 sveikatai kenksmingų cheminių junginių, kurie gali sukelti onkologines ligas. Tarp jų ir vienos kenksmingiausių sveikatai medžiagų – dervos bei anglies monoksidas.

Degančios cigaretės dūmuose be anksčiau minėtų medžiagų išsiskiria ir nikotinas. Visiems gerai žinoma, kad nikotinas irgi nėra nekaltas – jis sukelia priklausomybę, iš kurios ne vienam rūkoriui sunku išsivaduoti. Įdomu tai, kad dažnai neigiamai linksniuojamas nikotinas visgi nėra priskiriamas prie pagrindinių su rūkymu susijusių ligų sukėlėjų.

Todėl verta grįžti prie klausimo, kuo gali pakenkti vienas gramas. Skaičiuojama, kad vidutinis rūkorius, rūkyti pradėjęs 17-os ir nugyvenęs iki 71-erių bei kasdien surūkydamas beveik po pakelį, per savo gyvenimą suplėšia virš 311 tūkst. cigarečių. Kiekviena pastarųjų nugyventą amžių sutrumpina po 11 minučių, o iš viso rūkantysis įkvepia apie 1,8 mlrd. chemikalų. Nelabai įkvepianti statistika, tiesa?

 

Visapusė dūmų žala – ką matome, o ko ne?

Kaip ir minėjome pradžioje, dervos ir anglies monoksidas – tai tabako degimo metu išsiskiriančios cheminės medžiagos, kurios yra itin kenksmingos sveikatai. Pastarasis cheminis junginys ypač trukdo kraujyje gamintis deguoniui, o jo stygius didina ir krešulių susidarymo bei kraujagyslių užsikimšimo tikimybę. Tuo tarpu dervos silpnina uoslės ir skonio pojūčius, nes nusėda ant liežuvio bei nosies gleivinės.

Nuostabą gali sukelti ir faktai, kaip cigaretės dūmai keičia žmogaus išvaizdą. Kad žmogus rūkalius, dažnai galima suprasti iš jo odos. Dėl kasdienio rūkymo ši suglemba, ima greičiau formuotis raukšlės, ypač apie lūpas.

Negana to, dėl rūkymo ypatingai kenčia žmogaus šypsena, kuri gali pagelsti ar patamsėti. Taip pat rūkant dažniau genda ir krenta dantys, nes cigaretės dūmuose esančios cheminės medžiagos retina kaulus. Be to, rūkoriai skundžiasi prastu burnos kvapu.

Tai ne vienintelės pasekmės. Nuo rankoje laikomos rūkstančios cigaretės pagelsta ir nagai, pirštai, o šie požymiai ne tik atrodo neestetiškai, bet ir puikiai išduoda, kad rūkoma ypač dažnai. Šį įprotį parodo ir slenkantys galvos plaukai, todėl nuplikimas yra dažna rūkorius lydinti problema. Kaip ir akių ligos. Tyrimais įrodyta, kad rūkantieji rizikuoja susidurti su regėjimo sunkumais, netgi apakti.

 

Kodėl verta atsisakyti rūkstančios cigaretės?

Visi kiti cigaretėms degant išsiskiriantys nuodai irgi darbuojasi iš peties, kad rūkančiojo išvaizda ir sveikata kistų į itin neigiamą pusę. Tačiau ne paslaptis, kad kovoti su šia priklausomybe yra itin sudėtinga.

Deja, per vieną dieną visam laikui atsisakyti šio įpročio yra neįmanoma, tačiau visada galima ieškoti pagalbos pas šeimos gydytoja bei išbandyti kitas, sveikesnes alternatyvas cigaretei. Juk rūpestis savo sveikata prasideda nuo pačių mažiausių žingsnelių, kurie vėliau veda didelių pokyčių link.

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.