Mais­to par­duo­tu­vių asor­ti­men­tas žo­li­nin­kės Vir­gi­ni­jos ne­do­mi­na (2)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@alytausnaujienos.lt
Vir­gi­ni­ja Ma­žei­kė
„Dzū­kės kviet­kų“ ko­man­dos do­va­ną – Dzū­ki­jo­je už­au­gin­tų tul­pių puokš­tę „Aly­taus nau­jie­nų“ kon­kur­se ko­vo 8-ąją lai­mė­jo Vir­gi­ni­ja Ma­žei­kė (nuotr.), ži­no­ma Aly­taus kraš­to žo­li­nin­kė. „Pa­si­ro­do, aš ne tik do­va­nas da­li­ju, bet ir gau­nu“, – kal­bė­jo Vir­gi­ni­ja, re­dak­ci­jos ben­druo­me­nei pa­do­va­no­ju­si ran­kų dar­bo pu­šų spyg­lių sal­dai­nių dė­žu­tę.

At­si­sa­ky­ti įpras­to mais­to – dėl ge­ros sa­vi­jau­tos – ver­ta

Žo­ly­nai ir įvai­rūs au­ga­lai, mū­sų pro­tė­vių gy­dy­mo­si prie­mo­nės – nau­din­gi ir da­bar, tik dau­ge­lio ne­pel­ny­tai pa­mirš­ti. Iš Aly­taus ra­jo­no ki­lu­siai, o šiuo me­tu Aly­tu­je gy­ve­nan­čiai Vir­gi­ni­jai žo­ly­nai – ne vais­tas, o mais­tas. „Aš nu­ė­ju­si į par­duo­tu­vę jau ne­tu­riu ką pirk­ti. Pas­ku­ti­nį kar­tą nu­si­pir­kau vy­nuo­gių, esu pir­ku­si alie­jaus, jis svei­kiau­sias su drum­zlė­mis. O di­džiu­mą mais­to par­si­ne­šu iš gam­tos“, – tei­gia Vir­gi­ni­ja.

Jos ma­mos ma­ma Ade­lė bu­vo  ypa­tin­ga vais­tin­gų­jų žo­le­lių ži­no­vė, daug kam pa­gel­bė­ju­si. Vir­gi­ni­ja jos ne­pa­me­na, bet ma­no, kad tą trau­ką au­ga­lams, tą nau­jų de­ri­nių pa­jau­ti­mą bus iš jos pa­vel­dė­ju­si. Jai pa­tin­ka eks­pe­ri­men­tuo­ti, juk ge­riau­si re­cep­tai su­kur­ti ban­dant ir ra­gau­jant. Mo­te­ris nu­ke­liau­ja tūks­tan­čius žings­nių miš­kais ir lau­kais, rink­da­ma dil­gė­les, kiaul­pie­nes, pe­ly­ną, var­na­lė­šas, gys­lo­čius, šei­va­me­džio žie­dus ir dau­ge­lį ki­tų au­ga­lų.

„Bu­vo toks mo­men­tas kai vais­tai ne­be­pa­dė­jo, kei­čiau mi­ty­bą, at­si­sa­kiau mė­sos, duo­nos, bul­vių. Pra­dė­jau mai­tin­tis dar­žo­vė­mis, žo­le­lė­mis. Ne vi­sas jas ren­ku, o tik tas, ku­rias pa­ti nau­do­ju. Dau­giau­sia, ku­rios stip­ri­na imu­ni­te­tą ir or­ga­niz­mą, kad bū­čiau svei­ka. Kiaul­pie­nių šak­nys, ku­rių ga­li­ma da­bar pri­si­kas­ti, vy­rau­ja ma­no mais­to ra­cio­ne. Troš­ki­nu, iš­si­ke­pu ki­bi­nų su jų įda­ru, da­rau pa­da­žus ce­pe­li­nams, ki­tiems pa­tie­ka­lams. Jau ma­to­si ir dil­gė­lių. Jau­nas dil­gė­ly­tes ir­gi įtrau­kiu į mais­to ra­cio­ną. Jas nau­do­ju ir kaip prie­sko­nį į sa­lo­tas, už­te­pė­les. Ma­no šal­dik­lis vi­suo­met pil­nas šal­dy­tų kiaul­pie­nių žie­dų.

Sun­kiau­sia man bu­vo at­si­sa­ky­ti pu­pe­lių ka­vos. Iš­ken­čiau dvi sa­vai­tes ir ta­po la­bai leng­va. La­biau­siai mėgs­tu kiaul­pie­nių ir var­na­lė­šų šak­nų ka­vą. Taip pat ga­mi­nu ąžuo­lo gi­lių, šei­va­me­džio, ka­da­gio ka­vas. Ke­pu svei­kuo­liš­kus sau­sai­niu­kus be mil­tų ir cuk­raus su dil­gė­lių sėk­lo­mis, šei­va­me­džių žie­dų mil­te­liais“, – pa­sa­ko­ja žo­li­nin­kė Vir­gi­ni­ja. Ji dar pa­si­kar­to­ja, kad ne­leng­va at­si­sa­ky­ti įpras­to mais­to, bet ver­ta dėl ge­ros sa­vi­jau­tos.

Ne vi­sus re­cep­tus at­sklei­džia

Tiems, ku­rie iš­ei­na pa­si­vaikš­čio­ti to­liau į gam­tą, Vir­gi­ni­ja siū­lo ne­pra­ei­ti pro tuoj vi­sa jė­ga pra­žy­sian­čias blin­des. Jos ne tik ar­mi­jas anks­čiau­siai pa­bu­du­sių vabz­džių pa­mai­ti­na, bet ir žmo­nėms pa­dės at­si­gau­ti po žie­mos niū­ru­mos. Vie­ni ga­li pa­kram­ty­ti jų žie­dų, ki­ti blin­džių ar­ba­tos iš­si­vir­ti, vi­si pa­si­jus ge­riau. Re­ko­men­duo­ja ne­pa­tin­gė­ti pa­ieš­ko­ti ir šal­pus­nių, o jų be­si­sklei­džian­čiais pum­pu­rais pra­tur­tin­ti sa­lo­tas. Bet vi­suo­met rei­kia lai­ky­tis sai­ko. Tuoj pa­si­pils var­pu­čio, apy­nio ūg­liai. Jie, Vir­gi­ni­jos tei­gi­mu, la­bai ska­nūs troš­kin­ti, o var­pu­čių šak­nys – pui­ki pro­fi­lak­ti­nė prie­mo­nė vy­rams nuo jų ne­ga­la­vi­mų. 

Mo­te­ris au­ga­lų šak­nų mir­ky­ti ne­pa­ta­ria, nes van­duo iš­trau­kia da­lį nau­din­gų me­džia­gų, ge­riau­sia jas su še­pe­tė­liu nu­plau­ti po te­kan­čiu van­de­niu. O troš­ki­niams, įda­rams, pa­da­žams ruo­šia­mas au­ga­lų šak­nis šiek tiek ir ap­vir­ti.

Pu­šis – vis­ža­lis spyg­liuo­tis me­dis, daž­nas Lie­tu­vos miš­kuo­se. Pu­šis ži­no­ma nuo se­no ir yra mi­ni­ma se­niau­siuo­se, iki mū­sų die­nų iš­li­ku­siuo­se gy­do­muo­siuo­se re­cep­tuo­se. Vir­gi­ni­ja vi­są žie­mą brai­džio­ja po pu­šy­nus. Vais­ti­nei ža­lia­vai ji re­ko­men­duo­ja da­bar pri­sis­kin­ti pu­šų pum­pu­rų su spyg­liais ir be jų. Ge­riau­siai skin­ti sau­lė­tą, ne­lie­tin­gą die­ną. Ir pa­ta­ria tą da­ry­ti la­bai at­sa­kin­gai: skin­ti nuo bran­des­nių me­džių, bent de­šim­ties me­tų am­žiaus, ne­nu­a­lin­ti vie­nos ša­kos ar vi­so me­de­lio, jo­kiu bū­du ne­skin­ti pum­pu­rų nuo vir­šū­nių.

Pu­šys, pa­sak pa­šne­ko­vės, pa­si­žy­mi di­de­le nau­da dėl jų spyg­liuo­se esan­čio chlo­ro­fi­lo, ku­ris pa­de­da pa­ša­lin­ti šla­kus ir me­džia­gų apy­kai­tos at­lie­kas, dėl įspū­din­gos gau­sos vi­ta­mi­nų. O žie­mą pu­šų spyg­liuo­se jų bū­na daug dau­giau nei va­sa­rą. 

„Chlo­ro­fi­lo pa­si­ga­min­ti ga­li kiek­vie­nas. Rei­kia pri­sis­kin­ti pu­šies spyg­lių, juos nu­plau­ti, įpil­ti šiek tiek van­dens, smul­kin­tu­vu su­smul­kin­ti iki ko­še­lės ir iš­sunk­ti. Chlo­ro­fi­las nau­din­gas žmo­nių svei­ka­tai. Jis pri­ski­ria­mas prie  an­ti­ok­si­dan­tų, ku­rie pa­de­da iš­veng­ti ląs­te­lių pa­žei­di­mo, dėl ku­rio jos per anks­ti su­sens­ta“, – tei­gia V.Ma­žei­kė.

Ji su ma­lo­nu­mu klau­so­si ki­tų žo­li­nin­kų pa­tir­ties, no­riai da­li­ja­si sa­vą­ja. Lai­ko­si nuo­sta­tos, kad da­lin­da­ma­sis tur­tė­ji. Bet kai ku­riuos re­cep­tus kol kas lai­ko pa­slap­ty­je, kaip pa­si­ga­min­ti pu­šų spyg­lių sal­dai­nių, ir­gi ne­at­sklei­dė. 

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.