Judėti sveika ir naudinga (2)
Alytaus svečius ir miestiečius Alytaus turizmo informacijos centras kvies į įvairias ekskursijas, kad galima būtų ne tik daugiau dėmesio skirti aktyviai judant, tačiau ir šį tą sužinant. Šiandieniniame Alytuje yra beveik 40 km pėsčiųjų ir dviračių takų, o tarpukariu miestiečiai ir Alytaus svečiai buvo kviečiami smagiai leisti laiką ir pėsčiomis pažinti miestą, nekreipiant dėmesio, jog savo paslaugas siūlė ir taksi automobiliai, ir vežikai. Buvo rekomenduojamos vietos pasivaikščiojimams. Kai kurias iš jų galime pamatyti ir šiandien.
Atsipalaiduoti pušynuose
1929 metais įkurta Lietuvos turizmo sąjunga (1935 metais pervadinta į Lietuvos turizmo draugiją) nieko nelaukdama ėmė kviesti lankyti įvarius Lietuvos miestus. Tarp jų ir Alytų. Netrukus pasirodė leidinys „Pamatykime Lietuvą!“. Alytus buvo priskirtas prie kurortų ir vasarojimo vietų. Nors oficialiai kurortinį titulą miestas gavo vėliau. Negailėta komplimentų Alytaus pušynams ir galimybei juose vaikštinėti. Dar buvo rašoma, jog „miestas apsuptas beveik iš visų pusių sauso miško, šiltomis vasaros dienomis nuostabiai kvepiančio. Šios gamtos gerybės, Alytui suteiktos, turėtų vilioti (ir vilioja) kiekvieną norintį pailsėti, atgauti, pataisyti savo sveikatą. Jei dar pridėsim, kad iš Kauno į Alytų važiuojama autobusu tik dvi su puse valandos (lengvuoju automobiliu apie pusantros valandos), kad tarp Kauno ir Alytaus kursuoja kasdien 6 autobusai (daugelis autobusų kursuoja dar ir iš kitų miestelių), kad atvažiavimas iš Kauno į Alytų patogiu autobusu kaštuoja tik šeši litai, tai galima drąsiai tvirtinti, kad Alytus savo gamtos grožybėmis ir patogiu susisiekimu su Kaunu yra patogiausia vasarojimo vieta.“
Knygelėje puikavosi netoli Alytaus Klebono akmens Nemune nuotrauka.
Alytus kurortininkams
Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje tiek pats Alytus, tiek respublikinė spauda miestą pristatinėjo kaip nuostabios gamtos, gražių parkų, pušynų, kuriuose miela vaikščioti, miestu. Buvo rašoma, kad „miesto kurorto rajonas apima apie 180 ha plotą pušyno, prieinančio miestą iš pietų pusės. Jame išvesta naujų gatvių ir pastatyta nemaža dailių vasarinių. Apie vasarines sklypai ir aikštelės apaugę pušimis, kurios savo šakomis dažnai siekia vasarinių langus. Pušynų ir smėlio mėgėjai čia randa sau didelio malonumo.
Tarp I Pulko al. ir Dariaus-Girėno g. yra 5 ha pušyno parkas. Gražūs takai, dailūs suoliukai, modernus apšvietimas, rožių gėlynai ir kt. jį padaro reto grožio poilsio vieta. Vasaros metu čia groja ulonų pulko orkestras.
Be to, pačiame kurorto rajone yra dar du pušų parkai: vienas (27 ha) miesto savivaldybės tvarkomas, o antras (76 ha) yra Mokomosios Miškų Urėdijos žinioje. Parkuose išvesti gražūs takai, įrengti suoliukai – čia didžiai malonu, jauku pasivaikščioti, atsigaivinti ir pailsėti.
Paminėtinas taip pat Sudvajų miškas ir paplūdimis, „Karlsbado“ pušynas ir Vidzgirio miškas, kurį galima pasiekti I Pulko al. ir Vidzgirio gatve. Tame miške auga net 25 rūšių medžių, tarp kurių daug šimtamečių ąžuolų ir lieknų pušų. Įdomus yra Alytaus Mok. Miškų Urėdijos Medelynas Šilelio gatvės gale, kuriame galima pamatyti, įvairių vaismedžių, dekoratyvinių medžių ir pan. Ten pat greta yra pušynas, kuriame matyti eilė gubrių. Spėjama, kad tai esą Vytauto Didžiojo laikų kryžeivių kapai.“
Norintiems ne tik vaikštinėti ir sveikatintis buvo siūloma vaikštinėti ir turtinti žinias: aplankyti Laisvės angelo paminklą, karininko Antano Juozapavičiaus kapą, Šv. Angelų Sargų bažnyčią, A. Juozapavičiaus tiltą, nuo jo pasižiūrėti, kas vyksta pliaže. Tuomet aplankyti muziejus Pirmajame Alytuje (šiandien Pirmajame Alytuje yra Archeologijos muziejus): „Dzūkų etnografinis muziejus Jiezno g. Juozapavičiaus prosp. kampe turi tokius skyrius: namų apyvokos, ūkio padargų ir įrankių, archeologijos, numizmatikos ir istorijos. Taip pat lankytina Vidurinė Miškų Mokykla. Mokykla turi gamtos muziejus, kuriuose laikomi žuvų rinkiniai, vabzdžių kolekcijos, Lietuvos paukščių iškamšos, miškų želdinimo ir apdirbimo įrankiai, dirvožemio kolekcijos, melioracijos, durpininkystės, sėklų pavyzdžiai ir kt. Prie mokyklos yra sėklų džiovykla ir daigynas.“
Romantiški pasivaikščiojimai
Romantiškiems pasivaikščiojimams ir iškyloms buvo patariama leistis į ilgę kelionę – už Kaniūkų tilto, į Sudvajų mišką. Kurortininkų grupelė, paklausiusi rekomendacijų, pasiėmusi užkandžių ir gėrimų, išsiruošė į tokį poilsinį nuotykį. Priėjus Alovės upelį panelėms jį buvo nepatogu peržengti, bijojo sušlapti batelius. Vienas kavalierius buvo itin paslaugus, kol kiti vyrai tarėsi, kaip čia iš padėties išsisukti, stvėrė vieną panelytę glėbin ir pernešė. Greitai jam ant kaklo pakibo ir antra. Kai ėmėsi trečios gabenimo, paslydo koja ant šlapio akmens. Susvyravo kavalierius, panelę į vandenį tėškė ir pats ant jos užgriuvo. Šilkinė suknelė sušlapo, batelius ir visą vasarišką tualetą drumzlinas vanduo suniokojo. Panelė puolė į ašaras ir isteriją. Jaunikaitį ne tik drambliu ir kerėpla išvadino, bet dar pareikalavo atlyginti 60 litų už sugadintą suknelę ir kojines. Taip vienas neatsargus žingsnis, norint pasipuikuoti prieš kitus, sunaikino nuostabų pasivaikščiojimą bei iškylą.
Birutė Malaškevičiūtė
-------------------------------------------------------------------------------
Rugsėjo 16 d. Ilga ekskursija-žygis „Nuo Kurorto iki Sanatorijos pro piliakalnį namo“.
Atstumas apie 16 km.
Trukmė apie 5 val.
Pradžia 10 val. nuo Alytaus turizmo informacijos centro (S. Dariaus ir S. Girėno g. 1, Alytus).
Rugsėjo 17 d. Ekskursija „3000 Žingsnių Jaunimo parke“.
Trukmė apie 2 val.
Pradžia 11 val. prie skulptūros „Žiedas” (greta Sporto ir rekreacijos centro, Naujoji g. 52, Alytus).
Registracija telefonu +370 315 52 010.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Malonu skaityti apie Alytaus…
Komentaras
Malonu skaityti apie Alytaus istoriją ir persiųsti buvusiems alytiškiams.
zinom ir patys kas gerai kas…
Komentaras
zinom ir patys kas gerai kas ne