Žlugo bendruomenės iniciatyva Alytuje įkurti japonišką sodą (8)

Sklypą žadėta parduoti asociacijai už įsigijimo kainą
Japoniškas sodas prieš šešiolika metų turėjo būti pradėtas kurti Pirmajame Alytuje, netoli piliakalnio. Tačiau pasikeitus miesto valdžios požiūriui į tokį sodą šios idėjos atsisakyta. Jam numatyta vieta užsodinta mišku, o japoniškų sodų kūrėjas, Japonijos kultūros žinovas alytiškis Kęstutis Ptakauskas bene labiausiai išgyveno dėl nerealizuoto projekto.
Alytuje registruota ir įmonių valdymu užsiimanti bendrovė „Marisa“ prieš septynerius metus maždaug už 160 tūkst. eurų iš privačių asmenų nupirko vienintelę prie Mažosios Dailidės ežerėlio esančią sodybą su daugiau nei 20 arų žemės sklypu, turėdama tikslą čia įkurti japonišką sodą.
Kaip tada sakė „Marisos“ direktorius, tuometis Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Virginijus Jarušas, teigiamai tokią idėją vertino ir įmonės savininkai, ir vadovai.
Jis tvirtino, kad japoniškam sodui minėtoje vietoje kurti ir valdyti turės būti įsteigta asociacija, o ją steigiant su piniginiais įnašais galės dalyvauti visi alytiškiai. V.Jarušas pabrėžė, kad sodas bus, jei alytiškiai dalyvaus su savo įnašais. O „Marisa“ asociacijai parduos žemės sklypą japoniškam sodui kurti už tiek, kiek jis kainavo.
Tuomet K.Ptakauskas numatytą vietą šiam sodui vertino kaip labai gerą jau vien dėl supančios gamtos.
Asociacija įsteigta, sukurta sodo vizualizacija
Prieš dvejus metus buvo įsteigta asociacija Japoniškas sodas Alytuje. Jos steigėjai – septyni buvę ir esami alytiškiai.
Asociacija turi 149 narius, kurių maždaug pusė alytiškių, kita pusė – užsienyje gyvenantys buvę alytiškiai, japoniškų sodų kūrimo specialistai, Japonijos kultūros entuziastai.
Asociacija iš savo narių įnašų surinko 15 tūkst. eurų japoniško sodo idėjai Alytuje realizuoti.
Vizualizaciją, kaip turėtų atrodyti sodas Mažosios Dailidės ežerėlio kaimynystėje, sukūrė K.Ptakauskas.
Tai buvo pradiniai žingsniai, kuriant pirmąjį Lietuvoje bendruomeninį japonišką sodą.
Jo vizualizacija visuomenei Alytaus miesto teatre buvo pristatyta prieš dvejus metus. Pristatyme nuotoliniu būdu dalyvavo ir Japonijos ambasados Lietuvoje atstovai.
Asociacija jau likviduojama, įnašai bus išdalinti labdarai
Šį mėnesį vykusiame asociacijos Japoniškas sodas Alytuje narių susirinkime pasiūlyta ją likviduoti. Ir šiuo metu vyksta asociacijos likvidavimo procesas.
Kaip sakė jos tarybos pirmininkė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Dzūkijos skyriaus vadovė Modesta Tarasauskienė, asociacija likviduojama, nes nebematoma galimybės pasiekti išsikelto tikslo – įsteigti japonišką sodą Alytuje: „Nepavyko surinkti tiek lėšų, kad galėtume įsigyti sklypą iš „Marisos“. Pernai kreipėmės į miesto savivaldybę dėl sklypo suteikimo pagal panaudą sodui kurti, tačiau susitarimo nepasiekėme. Todėl šiandien galiu pasakyti, kad asociacija Japoniškas sodas Alytuje tokio sodo mieste kurti jau neplanuoja.“
Pagal šios asociacijos įstatus jos vienam nariui įnašas buvo numatytas 100 eurų. Planuota surinkti 2 tūkst. narių, iš jų įnašų įsigyti sklypą iš „Marisos“, o su rėmėjų ir užsienio fondų pagalba įkurti japonišką sodą.
M.Tarasauskienė pabrėžė, kad visi asociacijoje dirbo neatlygintinai, surinkti pinigai buvo panaudoti tik būtiniausioms reikmėms, pavyzdžiui, Japoniško sodo Alytuje tinklalapio serverio paslaugoms, metiniam finansiniam auditui.
Nutarus likviduoti asociaciją, jos narių įnašai, pasak M.Tarasauskienės, bus išdalinti labdarai. Planuojama, kad po likvidacijos procese reikalingų teisinių paslaugų liks apie 14 tūkst. eurų ir šie pinigai lygiomis dalimis atiteks Alytaus autizmo asociacijai „Lietaus vaikai“, Alytuje veikiančiai gyvūnų globos asociacijai „Keturkojo viltis“ bei Vilniuje registruotam labdaros ir paramos fondui „Rugutė“, kuris teikia pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams ir jų tėvams.
Toks sprendimas priimtas asociacijos narių susirinkime.
„Patys žmonės pasakė, kad sodo nereikia“
Vienas iš asociacijos Japoniškas sodas Alytuje steigėjų K.Ptakauskas apgailestavo, kad toks sodas Dzūkijos sostinėje neatsiras: „Stengėmės, dirbome, pinigų nešvaistėme, aš jau buvau sutaręs dėl medžių sode, bet patys žmonės pasakė, kad sodo nereikia. Gal padarėme klaidą iš asociacijos narių prašydami po 100 eurų pradinio įnašo, gal per daug optimistiškai galvojome tikėdamiesi surinkti du tūkstančius asociacijos narių.“
Tad mieste lieka veikti paties K.Ptakausko individualaus namo teritorijoje Pirmajame Alytuje įkurtas japoniškos kultūros „Ryto rasos“ sodas.
Beje, „Marisos“ nupirktos sodybos japoniškam sodui kurti name buvo kilęs gaisras, tad jis nugriautas, likęs tik tuščias sklypas.
Kam bus panaudojamas šis sklypas ir kaip vertinamas asociacijos Japoniškas sodas Alytuje, kurios vienu iš steigėjų yra ir „Marisos“ direktorius V.Jarušas, likvidavimas, su juo pasikalbėti nepavyko – jis į telefono skambučius neatsakė.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Tik truksta japonisko sodo…
Komentaras
Tik truksta japonisko sodo Savo sodus sutvarkykit Sunu kakalus surinkit
tik zada o kad tu girdejai…
Komentaras
tik zada o kad tu girdejai tai nieko nereiskia jis visur tik zada ir visas jo darbas
Meras Cesiulis žadėjo…
Komentaras
Meras Cesiulis žadėjo išspręsti sklypo klausimą, pats girdėjau. Kodėl nevykdo pažadų?
Kai ima rūpėti tik pinigai,…
Komentaras
Kai ima rūpėti tik pinigai, tai taip idėjos ir užsibaigia.
dar egzistuoja ar jau ne?
Komentaras
dar egzistuoja ar jau ne?
Žlugo Jaruševičiaus planas…
Komentaras
Žlugo Jaruševičiaus planas padurnint Alytiškius. Įtartinai didelė to sklypo kaina 160 000 Eur už kurią norėjo parduot Jaruševičius sklypą alytiškių asociacijai. Manau reali sklypo kaina kelis kartus mažesnė. O Ptakauskas karpius ir augalus būtų pardavinėjęs už kosmoso kaina. Biznis nepaėjo
Panašiai kaip per rinkimus…
Komentaras
Panašiai kaip per rinkimus žmonės pasakė nereikia pilietininkų su jų kombinacijom, taip ir dėl aerodromo jų interesų veikėjų į būsimą valdžią nerinkdami urmu su jų atstovaujamais sarašais. Ta kadencija 2017 metų išskirtinė tuo, kad į valdymą įsiliejo tokie metodai, kad alytiškiams prireikė kelių kadencijų, kad indentifikuot ir apsivalyt nuo jų.
Alytuje sutvarkytu kelius…
Komentaras
Alytuje sutvarkytu kelius bei pakelese sugrebotu lapus nes jau 2 metai kai Santaikos gatves pakeles niekas netvarko ir nepriziuri nors pagrindinis kelias is sostine i ES bet visiems viskas dzin