Ar galime palikti Punios šilą ilsėtis ramybėje? (281)

Akcija „Kinivarpa“
Akcija „Kinivarpa“
Nuoširdžiai dėkojame visiems garbingiems žmonėms, teisėtai susirūpinusiems Punios šilo ateitimi. Neabejodami ir mes pasirašytume po 2019 07 30 Peticijos Respublikos Prezidentui preambule, nes jau daugelį metų šilo vertybių išsaugojimas yra mūsų viltingas siekis.

Tačiau norime, kad Lietuvos žmonės žinotų ir šilo ateičiai iškilusias rimtas grėsmes. Visame Punios šilo plote, o ypatingai 457 ha gamtiniame rezervate, pastaraisiais metais matome labai sparčiai didėjančią pavojingų medžių liemenų kenkėjų plėtrą. Žmonės viliojami gamtinio rezervato idėja, rodomi padailinti sengirių vaizdai, nukreipiant dėmesį nuo grėsmių kalbama tik apie medžiokles, uogavimą ar grybavimą.

Kažkodėl nuslepiama, kad gamtiniuose rezervatuose draudžiamos miško sanitarinės apsaugos priemonės. Kol ministrai, politikai  ir specialistai ginčijasi, o sanitarinės priemonės vykdomos vangiai, kinivarpoms Punios šilas. Atsirado gausybė naujų kenkėjų pažeistų eglių ir jau pušų židinių. Matėme kinivarpų per 10 metų visiškai nusiaubtas egles Belovežo girios rezervatą Lenkijoje.

Palikus masiškai žievėgraužių tipografų (kinivarpų) užpultą mišką ramybėje, kaip siūlo Peticijos autoriai, Punios šilo eglėms ir pušims po keliolikos metų galėsime pasakyti  amen. Todėl šile nuo 2019 08 07 organizavome akciją „Kinivarpa“. Bus pažymėti ir nufotografuoti  kinivarpų nugraužtų pilkų eglių ir pušų kamienai. Paskelbsime nuotraukas ir židinių koordinates, kad visi, kam iš tiesų rūpi šilas, galėtų surasti ir pamatyti, kokiais dideliais mastais ir sparta žūsta unikalaus šilo spygliuočiai medžiai.  

Praniūnų, Panemuninkų ir dviejų Genių kaimų bendruomenių bei pilietinės iniciatyvos draugijos „Mūsų Dzūkija“  pirmininkai.  

2019 08 09 Informacija apie akcijos eigą:

2019 08 07 pradėjome akciją „Kinivarpa“. Per gerą valandą spėjome pažymėti 5 žieviegraužio tipografo (kinivarpų) židinius. Kol kas didžiausią židinį fiksavome pakelėje vykstant į partizanų bunkerio memorialą. Čia radome 74 jau kinivarpų nudžiovintas egles (koordinatės 54.4837305 24.0506415 ir 54.4848524 24.0503839). Didelis židinys yra ir prie pat Punios girininkijos – čia 23 eglės džiūsta ir dar greta 25 eglės yra jau užkrėstos kinivarpų (5 ir  47 kvartale, genetiniame eglių medyne). Čia 2018 10 04 eksministrui Kęstučiui Navickui ir jo svitai rodėme 15 užkrėstų eglių. Nebuvo reaguota, ir tik po mūsų raštiško perspėjimo Miškų sanitarinės apsaugos tarnyba pareikalavo imtis priemonių. Tačiau aplinkosaugininkams uždelsus duoti leidimus, teko pavasarį iškirsti net 45 labai vertingas egles. Ten pat radome dar vieną užkrėstą gražuolę eglę (koordinatės 54.4811671 24.0505178).

Pažymėjome ir tris džiūstančias pušis (koordinatės 54.4824136 24.0505606). Kinivarpų židiniai visiškai priartėjo ir prie pašilės privačių miškų, o šie kenkėjai skrenda net iki 3 km atstumu. Taigi pavojus yra ne tik Punios šilui.

Akciją „Kinivarpa“ tęsime. Ketvirtadienį židinius apžiūrėjome kartu su Alytaus Forumo atstovais. Matome, kad pastarosiomis dienomis susirūpino ir aplinkosaugininkai, labai sujudo tvarkyti židinius miškininkai. Deja, pasaulyje dar nėra išrasta kito būdo apsiginti nuo kenkėjų, kaip iškirsti pažeistus medžius. Tik kai tai daroma pavėluotai, žala didėja geometrine progresija.

 

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.