Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis: „Kai mieste atsiranda kranai ir vaikai, tai tame mieste yra viskas gerai” (11)

– Mere, miesto gimtadienis yra tas laikas, kai svečiams tarsi parodome save iš šalies (ir nesvarbu, kad svečių šiemet bus mažiau). Kokias tris permainas Alytuje įvardytumėte, kurios Jus džiugino per metus nuo / iki birželio?
– Mane labiausiai džiugina, kad per metus nebeliko eilių Alytaus vaikų darželiuose ir daugėja juos lankančių mažųjų alytiškių. Pernai įsteigėme septynias papildomas grupes, kurios jau yra užpildytos, o netrukus steigsime naujas. Antras dalykas – pasikeitusi kreivė, kai daugiau alytiškių grįžta gyventi į Alytų nei emigruoja. Taip pat mane džiugina investicijos, kad Alytuje kuriasi ne tik naujos verslo įmonės, bet ir plečiasi jau stabiliai čia dirbančios. Tas nepalieka abejonių, kad gamyklos tikrai bus pastatytos ir darbo vietos sukurtos. Dvigubai didesnę gamyklą šalia dabar veikiančios planuoja atidaryti „Glass LT“, plečiasi „Astra“, „Alita“, „Lanksti linija“. Naujus pamatus lieja „Dvaro žuvys“, projektuojama „Whirpool“ gamykla, kuri statoma Baltarusijos kompanijos investicijomis. Susitinku su verslininkais, planuojančiais miesto plėtrą, naujų daugiabučių, kotedžų statybą (netrukus bus naujienų ir dėl šalia savivaldybės esančio apleisto pastato). Šiandien asmeniškai skambinau trims dideliems investuotojams, kviečiau juos kavos. Jei sėdėsi ir lauksi, pasiūlymai neatsiras, aktyviai ieškome jų patys. Investicijos suteikia pagrindo optimizmui, nes verslininkai neinvestuoja ten, kur nėra tikėjimo miestu. Dzūkijos sostinė pernelyg ilgai traukėsi, taigi dabar miestas turi tik augti – nežinau, ar yra labiau tikinčių mūsų miestu, jo ateitimi, nei tikiu aš pats. Džiaugiuosi investicijomis, nes, kai mieste atsiranda kranai ir vaikai, tai tame mieste yra viskas gerai.
– Ar esate patenkintas, kaip šiuo metu Alytus apie save komunikuoja?
– Atsakyčiau į klausimą klausimu: tai ar mes šiandien matome Alytų Lietuvos kontekste, ar ne? Manau, kad matome, ir labai plačiai, apie miestą kalbama garsiai. Jei anksčiau tai buvo „kažkoks miestas“, tai dabar, kai reikia informacijos apie regionus, žinių laidų žurnalistai skambina į Alytų. Mus stebi ir pastebi, mus girdi. Pirmiausia taip yra dėl pasikeitusios komunikacijos – aktyviai viešiname miestą socialiniuose tinkluose. Jei kiekvieną mero postą feisbuke perskaito daugiau kaip 100 tūkstančių žmonių, tai turbūt reiškia, kad juose yra kažkas įdomaus. Juolab akivaizdu, kad šie žmonės nėra vien tik alytiškiai. O juk yra postų, kuriuos skaito milijonas internautų, savo feisbuko paskyroje šiuo metu turiu per 40 tūkstančių sekėjų. Tiesiog bandome komunikuoti kitaip, galbūt netradiciškai, stengiamės parodyti miesto privalumus ir kviesti diskusijai apie tai, kas čia vyksta. Nes juk N metų Alytuje savivaldybė darė labai daug gerų dalykų, bet žmonės nežinojo apie juos ar žinojo nepakankamai. Suprantama, jei gyveni Vidzgiryje, tu gali nežinoti, kad Panemunėje nutiestas naujas takas, nes ten retai lankaisi. Kai pradedi komunikuoti, rodyti ir dalytis, tai žmonės nori ateiti ir pasižiūrėti, kokios naujovės atsirado, kas sutvarkyta ar rekonstruota jų mieste. Kai tokį postą apie investicijas perskaito šimtai tūkstančių žmonių, tada ir emigrantus pasiekia žinia, kad miestas atsinaujina, tampa patogesnis gyventi, ir jie susimąsto: o gal laikas grįžti? Miestas gali būti įdomus net komunikuodamas apie kovido valdymą. Labai svarbi mero pozicija, stipri ar silpnesnė, bet ji turi būti kažkokia kitokia. Tada esi įdomus, tave girdi ir apie Alytų kalba. Ir nors metai nuo praėjusios Miesto dienos buvo kupini iššūkių, tačiau garsinome miestą, komunikavome tikrai daug.
– Kovidiniai metai optimizmo nesumažino?
– Neįsivaizduoju, kuris Alytaus meras turėjo (ir turės) tiek patirčių, kiek per šiuos dvejus metus teko mums. Pradėjome nuo gaisro, paskui reikėjo suvaldyti pandemiją. Pakeisti strategiją ir taktiką, perorientuoti veiklą į nuotolinę. Užsidarė mokyklos – visi pikti ir žiūri į merą, nes atrodo, kad meras gyvenimą sustabdė, kad tai jis neduoda vakcinų arba liepia vakcinuotis. Kai įsigaliojo draudimas išvykti į kitas savivaldybes, pirmiausia skambindavo merui: „Mere, manęs policija nepraleidžia.“ Tai, ką per šiuos metus patyrėme, man kartais atrodo panašu į filmą, neabejoju, kad apie tai pasakosime vaikams. Situacijų buvo ir labai dramatiškų. Kaip pasakyti žmogui, kad operacija jam nebus atliekama? Mano tėvelis taip pat buvo atsidūręs tokioje padėtyje, kai, būdamas operacinėje, sužinojo, kad jo skyriuje nustatytas kovidas, skyrius bus uždarytas ir operacija atidedama. Kaip pasakyti ligoniui, kad jis nebus gydomas, nes dabar pusę metų mes valdysime tik kovidą? Kiek žmonių mes praradome, nes negalėjome gydyti kitų ligų? Bet kai yra blogai, visi į kažką žiūri. Aš buvau tas, į kurį nukreipti žvilgsniai, o pats neturėjau į ką žiūrėti – reikėjo priimti sprendimus. Kažkaip išgyvenome, iš pradžių buvome daugiausia sergančiu, vėliau – daugiausia testuojančiu miestu. Dabar padėtis gera ir labiausiai norisi, kad viskas greičiau pasibaigtų, norisi renginių, miesto dienų, tūkstančių žiūrovų, kad galėtume vėl bendrauti.
– Ar jaučiate, kad žmonės bendravimo pasiilgę, juk vis dar nepriimate gyventojų gyvai?
– Žmonės dabar labai nori bendrauti, kasdien gaunu po 15–20 pranešimų mesendžeriu, kuriuose kalbama apie įvairias problemas. Stengiuosi atsakyti visiems, skiriu tam valandą vakarais. Kitus klausimus persiunčiu savivaldybės darbuotojams, kur gėlynas išdžiūvo ar medis nuvirto. Kol negaliu priimti gyventojų savivaldybėje gyvai, tenka bendrauti šitaip, juk mero darbo laikas yra 24 valandos per parą. Kartais ir prekybos centre sunku praeiti, nes visiems skauda ir kiekvienam jo problema yra svarbiausia. Esame gyvas miestas su 50 tūkstančių gyventojų, interneto technologijos yra didelis palengvinimas bendraujant su alytiškiais.
Pastebiu, kad galbūt sunkiau pasiekti tuos gyventojus, kuriems per 70 metų, iki tos amžiaus ribos pusė vyresniųjų alytiškių leidžia laiką feisbuke. Jie aktyviai komentuoja, išsako nuomonę. Po mano postais būna keli šimtai komentarų, kurie leidžia susidaryti įspūdį apie žmonių požiūrį į įvairias aktualijas. Pavydžiui, ar reikėjo grąžinti Alytuje vaikus į mokyklas besibaigiant mokslo metams, ar ne? Juk Rotušės aikštėje tokio būrio mamų ir tėčių nesurinksi, o jei ir surinksi, tai jų nuomonės skirsis. Čia gi matai, ką galvoja dauguma.
– Alytiškiai pastebi, kad po miestą pasižvalgote ne tik pro automobilio langą, bet ir važinėjate dviračiu?
– Kelerius pastaruosius metus mano dviratis stovėjo garaže, nes vaikai buvo maži. Liepos negalėjau vežtis ir nenorėjau palikti, nebent išvažiuodavome su žmona, kai turėjome, kas prižiūri vaikus. Dabar Liepa jau gali sėdėti su tėte vaikiškoje kėdutėje, o Ąžuolas mina dviratį pats, tai visa šeima išvažiuojame pasivažinėti drauge. Ne tik pasidairyti po miestą, pabendrauti su žmonėmis, pasportuoti, bet ir pamatyti problemas, duobę gatvėje, nulaužtą stulpą ar nenušienautus pakraščius. Pamatau visko daug, suprantu, kad kartais kabinete praleidžiu per daug laiko. Tvarkyti mieste visada yra ką, o aplinkos priežiūra yra prioritetas, nes tai yra labai matoma ir svarbu gyventojams. Šią žiemą tikrai nebuvau patenkintas, kaip Alytuje valomos gatvės. Turėjome konfliktų su sniegą mieste valiusia įmone, dabar turime teisminius ginčus, ta pati įmonė pernai šienavo žaliuosius plotus. Toks pasiteisinimas, kad, girdi, „mere, auga žolė“ ar „žiūrėkite, kaip smarkiai sninga“ manęs netenkina. Vienaip ar kitaip, šitoje vietoje turime ieškoti sąlyčio taškų. Be abejo, ir gamtoje metai irgi nebuvo įprasti. Pernai užspaudė sausra, šią žiemą miestą užsnigo. Pažiūrėkime į Dailidės ežerėlius – jie natūraliai užsipildė vandeniu, nors dvejus metus džiūvo, praktiškai vaikščiojome po dumblą.
– Alytus – žalias miestas, bet ar mokame saugoti tą žaliąjį rūbą ir miesto išskirtinumą? Pastarosiomis savaitėmis Alytus, deja, nuskambėjo kaip miestas, kuriame iškirsti ąžuoliukai prie senosios gimnazijos – kaip vertinate šį įvykį? Beje, alytiškiai nerimauja, ar nėra numatyta medžių kirtimų ir Jaunimo parke, kur žadamos didelės permainos?
– Priminsiu, kad, kai Jaunimo parke įrenginėjome tinklinio aikšteles, neiškirtome nė vieno medžio! Kitas klausimas, kad patys gyventojai neretai prašo leisti kirsti medžius prie daugiabučių, nes jie buvo sodinami chaotiškai, o dabar užstoja šviesą prieš langus. Kalbant apie prie Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos iškirstų ąžuoliukų istoriją, aš ją sužinojęs netekau žado. Man keista, kad įstaiga galėjo suplanuoti tokius dalykus. Ši mokykla yra istorinė, pirmoji mieste. Paprašiau atlikti tarnybinį patikrinimą. Aišku, kažkiek medžių bus atsodinta, bet mes suprantame, kad, kol tie medžiai užaugs, užtruks nemažai laiko.
Kitas dalykas, kuris krinta į akis, kalbant apie Alytų kaip žalią gražų miestą, – nemažai privačių sklypų paversta šabakštynais. Savininkai nesitvarko. Iki Miesto dienos šie sklypai privalėjo būti nušienauti, bet, deja, matome labai prastą vaizdą. Žmonės gyvena užsienyje, o savo sklypų nepardavinėja ir netvarko. Svarstome, kaip informuoti savininkus ir paskatinti tvarkytis. Manau, kad tokiais atvejais, kai elgesys tyčinis, problema stebima ne vienerius metus, imsimės savininkų atžvilgiu administracinių priemonių.
– Džiaugtis turbūt galima ne tik investicijomis, bet ir bendruomenės iniciatyvomis – štai neseniai pagarsinta, kad Alytaus bendruomenė kurs japonišką sodą. Pats sodinote šiemet sakurą Žaliojoje gatvėje, bet ar palaikote šią idėją, nes sodo pristatyme vadovų pasigesta?
– Aš pats ir buvau tas, kuris pradėjo ieškoti, kur dingo japoniško sodo idėjos autoriai. Labai palaikau pačią idėją. Sodo vizijos pristatymą stebėjau nuotoliniu būdu, tiesiog nesuspėjau atvykti iki kito susitikimo. Tikrai padarysiu viską, kad japoniškas sodas atsirastų mūsų mieste. Esu girdėjęs svarstymų, kad gal Alytuje mums reikia dzūkiško sodo? Manau, kad tradicinių sodų turime pakankamai, o mums reikia traukos objekto mieste, kurio pažiūrėti atvažiuotų turistai. Dabar darome Alytuje kempingą, jame apsistos miesto svečiai, o japoniškas sodas bus vienas objektų, kuriuos jie norės aplankyti. Aš labai džiaugiuosi, kad ši idėja yra ne savivaldybės, o privati, kad žmonės buriasi, o ar turės asociacija tuos reikiamus 2 tūkstančius narių, ar ne – čia jau kitas klausimas. Mes kaip savivaldybė tikrai padėsime.
– Su kuo asmeniškai Jums asocijuojasi miesto šventė? Gal… su atostogomis? Kai dar buvote tik tarybos narys, po Miesto dienos susitikdavome pokalbio apie keliones motociklu, kurios, kaip pats sakėte, puikiai vėdino iš galvos mintis apie darbą. Ar bus tokia kelionė ir šiemet?
– Miesto diena man asocijuojasi su šventės šurmuliu, su seniai nematytais draugais, kai nustembi, kaip jų vaikai išaugo, su geru oru ir gaivia bangele iš Alytaus miesto himno, kurio niekas nesimokė, bet visi žino jo žodžius ir dainuoja. Ypač šiemet labai norisi šventės, nes metai buvo tokie, kai mažiau bendravome ir vieni kitų pasiilgome. O kalbant apie atostogas, tai jos tikrai bus, nors ir neilgos, bet ir tas kelias savaites skaidysiu į tris dalis. Vieną dalį atostogų praleisiu su šeima, visi išvažiuosime kažkur toli, antra dalis bus su draugais ir keliausime motociklais, o kur – nuspręsime ekspromtu, ir trečioji dalis prabėgs su šeima sodyboje.
– Karantinas sugriovė praėjusių metų miesto gimtadienio planus, bet miestiečiai nepamiršo mero pažado, kad Alytuje koncertuos SEL. Ką Jūs apie tai dabar manote, ar planų neatsisakote?
– Tikrai neatmetu idėjos su Egidijumi užlipti ant scenos Alytuje, bet reikia mokėti išlaukti, nes kartais tu planuoji, o kažkas iš tavo planų juokiasi. Manau, kad šiemet miesto gimtadienis bus ramesnis, bet kitąmet jį švęsime su visa jėga, svarbiausia, kad gyvenimas grįžtų į savo vėžes.
– Ko palinkėtumėte gimtadienio proga Alytaus miestui ir alytiškiams?
– Palinkėčiau daugiau šypsenų veiduose ir mažiau ieškoti geruose dalykuose blogų, o dažniau pasidžiaugti tuo, ką turime. Linkiu pozityvumo, noro prisidėti, bendruomeniškumo, nes mes visi esame miesto šeimininkai. Kiekvienas iš mūsų kuriame Alytų, jį gražiname. Aš nemanau, kad kada nors mes taip gerai gyvenome, kaip dabar. Dar linkėčiau, kad futbolo komanda „Dainava“ taptų Lietuvos čempionais!
– Ir paskutinis klausimas – jei simboliškai pūstumėte žvakutes ant miesto gimtadienio torto, tai kokį norą Alytaus vardu šiemet sugalvotumėte?
– Kad galėtume pagaliau grįžti į normalų gyvenimą, vėl susitikti ir bendrauti, linksmintis, o mes, savo ruožtu, stengsimės padaryti viską, kad mieste gyventi būtų geriau.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Visai realybės Alytuj…
Komentaras
Visai realybės Alytuj nejaučia. Tarsi ne Alytuj gyvena. O savo facbuchinėse pasakose.
nera alytuj jokiu kranu…
Komentaras
nera alytuj jokiu kranu,nauju daugiabuciu nieks nestato
Na smagu ,kad nors vienam…
Komentaras
Na smagu ,kad nors vienam žmogui Alytuje "viskas gerai".
Šiam iki rimto lygio toli…
Komentaras
Šiam iki rimto lygio toli. Bet taryboje po oponuojančiais dar blogesnė kokybė. Ir būsimiems rinkimams rimčiau nesimato. Apart tų pačių deriniai.
Pasakyt dėl iškirstų ąžuolų…
Komentaras
Pasakyt dėl iškirstų ąžuolų nežinojau mero poste, tik Alytuj įmanoma. Nes mero postas gerai apmokamas už kompetenciją. Kur nei vienas klausimas į tarybą svarstymui nepatenka be mero parašo. Ir dėdamas parašą dėl projekto tvirtinimo meras pirmas turi gerai žinot projekto pliusus ir minusus. Bei sugebėt juos argumentuot ir tarybą pirmas informuot. O čia vadinas nesuvokia, net kokios kokybės projektus teikia tarybai svarstyt. Vėl pirmas kart, kaip net per kolektyvinį pareiškimą valdininkai dėl mobingo davė signalą ir visuomenei. Kad per kelis galimas įtakos darymas net per teisėsaugos institucijas. Ko meras vėl nedrysta viešai tarybai pateikt ir apsvardtyt. Ar yra tokių požymių? Kad ateitį neliktų. Trumpiau iki rimto lygio toli. Čia pasakėlės, už kurių didėjanti įtampa net per savivaldos sistemą. Kaip išgyvent.
Piaras, piaras, piaras nieko…
Komentaras
Piaras, piaras, piaras nieko daugiau, Nerijau Cesiuli, mere. Liūdna.
mieste truksta nauju…
Komentaras
mieste truksta nauju daugiabuciu
tai kad baltarusija musu…
Komentaras
tai kad baltarusija musu priesai. Nubaus briuselis ir jankiai
Nejuokinkit mere…
Komentaras
Nejuokinkit mere. Išsisukinėjate, kad nežinojote apie ąžuoliukų kirtimą. Jūs susigrąžinote švietimo skyriaus vedėją iš Lazdijų, Jūs pastoviai jį dangstote ir išsukinėjate iš probleminių situacijų. Tai priimkite sprendimą dėl tokio barbariško akto, kurį suplanavo ir atliko gimnazijos direktorius su švietimo skyriaus vedėjo palaiminimu
Su šiuo meru viskas gerai,…
Komentaras
Su šiuo meru viskas gerai, tik, kad žmonės mažiau pavydūs būtų. Tik reikėtų miesto politikams psichologų, dvasininkų, viešojo kalbėjimo, etikos specialistų mokymų, kad nebūtų tokie susireikšminę, išmoktų vertinti ir kitus, pakeltų savo išprusimo lygį.
KAI ATSIRANDA KRANAI O GI…
Komentaras
KAI ATSIRANDA KRANAI O GI TIK SIUKSLYNAS IR SABAKSTYNAS JAU 2 METAI ZIEDAS DAROMAS SANTAIKOS ULONU IR PULKO GATVEJE BUVO ZADETA PABAIGTUVES MIESTO GIMTADIENIUI BET NEPASAKE KURIAM GIMTADIENIUI BUS PABAIGTUVES KO GERO PABAIGS 2022 METAIS NES SIU METU GIMTADIENIS JAU PRAEJO