Jurgis Krasnickas: „Nesitaikstom su tarybos daugumos principais, nes juose – nei atvirumo, nei sąžinės, nei garbės“

Alma MOSTEIKAITĖ, alma@ana.lt
Komentarai (0)
2018 Rugsėjis 22
Jurgis Krasnickas
Jurgis Krasnickas. Zitos Stankevičienės nuotr.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos opozicinės socialdemokratų frakcijos vadovas Jurgis Krasnickas šiandien sako: „Anksčiau tarybos opozicijoje buvome keturi, dabar praktiškai trylika iš dvidešimt septynių. Man atrodo, taip ir turėjo atsitikti, tikrai kalti ne vien artėjantys nauji savivaldos rinkimai. Mes jau seniai nesitaikstome su tarybos daugumos principais, nes juose – nei atvirumo, nei sąžinės, nei garbės, o tai deklaravo „Alytaus piliečiai“, eidami į šios kadencijos savivaldos rinkimus. Kiti tai pastebėjo tik dabar, todėl valdančioji tarybos dauguma susitraukė iki keturiolikos, ir gali pradėti byrėti bet kuriuo momentu.“

– Ką Jūsų frakcija miestiečių naudai padarė per pastaruosius metus?

– Nepaisant, kad socialdemokratų frakcija yra Alytaus miesto tarybos opozicijoje, mes daugiausia teikiame pasiūlymų ir sprendimų projektų. Pavyzdžiui, dėl nemalonių, iš Takniškių sąvartyno sklindančių kvapų panaikinimo Pirmajame Alytuje. Dabar tokių kvapų nebeliko, savivaldybės administracija mūsų iniciatyva buvo priversta imtis veiksmų, kad Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras, valdantis sąvartyną, jame tvarkytųsi taip, jog nemalonūs kvapai nepasiektų miesto gyventojų.

Mes, ko gero, vieninteliai miesto taryboje siekiame, kad aerodromas Pirmajame Alytuje išliktų naudojamas pagal dabartinę paskirtį, o ne virstų pramonine ar individualių namų teritorija.

Siekėme ir siekiame kiek galima teisingesnės šiukšlių kainos nustatymo, dabar jau gautos Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro veiklos audito išvados ir artimiausiame tarybos posėdyje bus teikiami Atliekų tvarkymo nuostatų pakeitimai, leisiantys šiukšlių mokestį sumažinti socialiai jautriausioms gyventojų grupėms.

Mūsų iniciatyva buvo pakeistas tarybos veiklos reglamentas. Dabar jau numatyta, kad savivaldybės vadovai turi pateikti ataskaitas apie komandiruočių į užsienį tikslus ir pasiektą naudą miestui. Iki tol buvo važinėjama kaip į turistines keliones, ir niekas nežinojo tokių kelionių naudos.

Galiu pasakyti, kad tarybos dauguma dažnai atsižvelgia į mūsų pasiūlymus. Tik kartais keistai atrodo, kai mūsų kai kuriems pasiūlymams iš pradžių nepritariama, o po kiek laiko pateikiami kaip valdančiosios daugumos.

– Jūs ne kartą kėlėte klausimą dėl kai kuriems sporto klubams neskiriamų numatytų lėšų ar miesto vėliavos iškėlimo rotušės bokšte, bet tie reikalai, kiek žinoma, nejuda.

– Savivaldybės administracija nevykdo tarybos sprendimo dėl lėšų skyrimo sporto klubams, o už tai atsakingas meras.

Dėl miesto vėliavos rotušės bokšte matau tik valdančiosios daugumos ambicijas, – ne ji taip sumąstė, o opozicija. Miesto vėliavą iškėlė prie įėjimo į savivaldybę. Nors tiek gerai, bet kaip anksčiau plevėsuojanti bokšte tikrai puoštų miestą.

Man susidaro įspūdis, kad dabartinė miesto valdžia vykdo tik tokius sumanymus, kuriems reikalingi biudžeto pinigai. Pavyzdžiui, tos pačios rotušės bokšte vietoj sustojusio laikrodžio naujam įrengti numatyta net 90 tūkstančių eurų. Nepavyko per tarybą „prastumti“, kad lėšų būtų skirta šiam konkrečiam objektui, dabar tai padaryta per biudžeto eilutes.

Man visiškai nesuprantama, kam reikėjo atsisakyti sklypo Santaikos g. 2, kuriame buvo nugriautas senas gyvenamasis namas, su žemėtvarkininkais sutarus, kad sklypas bus perduotas savivaldybei. Jis būtų nuomojamas, tam, mano žiniomis, buvo atsiradę ir nuomininkai, kurie savivaldybės biudžetą per metus būtų papildę solidžia pinigų suma. Tačiau dabartinė valdžia atsisakė šio sklypo, perdavė Žemėtvarkos tarnybai, jis buvo grąžintas asmeniui už Alytuje turėtą žemę, o šis netrukus pardavė vienam žinomam verslininkui. Kas gali paneigti, ar dėl tokių žingsnių nebuvo sutarta su miesto valdžia?

Visiškai neaišku, kaip savivaldybė prarado savo dalį viename miesto centre esančiame pastate, kuris taip pat atiteko verslininkams.

Kas galėtų paneigti, ar nebuvo pasipinigavimo iškasinėjant durpes Pramonės parke? Tam iš miesto biudžeto buvo skirta beveik 300 tūkstančių eurų.

– Socialdemokratai nebalsavo už administracijos direktoriaus pavaduotojos Silvijos Peštenienės atleidimą iš pareigų kaip praradusios tarybos pasitikėjimą. Tai politinio asmeninio pasitikėjimo pareigos, jei Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai neliko valdančiojoje daugumoje, regis, suprantama, kad valdžioje neturi likti jos atstovų.

– Suprantu, tai politinio asmeninio pasitikėjimo pareigybė. Bet kam reikėjo taip skubėti? Tik vienu klausimu šaukti tarybos posėdį, tai buvo galima padaryti įprastu laiku, mėnesio pabaigoje rengiamame tarybos posėdyje.

Man viskas aišku, kodėl reikėjo rengti tarybos posėdį šią savaitę. Ateinančią savaitę numatytame tarybos posėdyje, kiek žinau, dėl pateisinamų priežasčių nedalyvaus gal net keli trapios valdančiosios daugumos atstovai. Jei Silvijos Peštenienės klausimas būtų svarstomas ateinančią savaitę, ji, ko gero, nebūtų atleista, nes truktų tam pritariančių balsų.

Man atrodo, kad dabartinė tarybos dauguma gali greitai subyrėti, nes jos atstovų interesai auga, artėja savivaldybių tarybų rinkimai. Ta dauguma neturi veiklos programos, ji buvo suburta mero Vytauto Grigaravičiaus iniciatyva siekiant į pareigas sugrąžinti vicemerus. Meras tokiu būdu nusispjovė į tarybos daugumos pareikštą valią atleisti abu vicemerus dėl nepasitikėjimo.

Šiems buvo išmokėta po dviejų mėnesių darbo užmokesčio išeitines išmokas. Kai dabar grąžinti į darbą, gal bent galvodami apie moralę galėtų jas grąžinti į savivaldybės biudžetą. O ką gali žinoti, gal siekta sugrąžinti į pareigas norint pagerinti jų finansinę padėtį.

– Jūs tarybos posėdžiuose negailite kritikos miesto merui, ar visada esate įsitikinęs savo teisumu?

– Negaliu gerbti mero, kai šneka vienaip, o daro kitaip. Dažnai pagalvoju, kad jam „muziką“ užsako dvi garbingos alytiškių šeimos. Man atrodo, kad jam tos šeimos darė įtaką ir dėl vicemerų sugrąžinimo į pareigas.

Meras taiko skirtingus standartus sau ir savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovams. Pavyzdžiui, dviejų įstaigų direktorės iš pareigų buvo atleistos, pasinaudojusios tarnybiniu transportu asmeniniais tikslais ir tokiu būdu įstaigoms padariusios 50–60 eurų žalą. O meras, užfiksuotas asmeninei naudai naudojęs tarnybinį transportą ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pripažintas pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, net nesiruošia atlyginti savivaldybei padarytų nuostolių dėl tarnybinio transporto naudojimo.

Nesąžininga, kai meras ir kiti savivaldybės vadovai prisiima nuopelnus už alytiškiams sumažintą šilumos kainą. Ji sumažėjo dėl prezidentės iniciatyva pakeistos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovybės ir šios priimtų atitinkamų sprendimų.

Kodėl šiandien nediskutuojama apie centralizuotos šilumos tiekimo ateitį mieste? Dabartiniai jos tiekėjai pagal teismo sprendimą miesto šilumos ūkį turi grąžinti be pagrindinio įrenginio – biokuro katilo. Kaip ir kokia kaina bus teikiama šiluma alytiškiams?

– Šios kadencijos tarybai liko pusmetis. Kaip manote, ar pavyks jai darbą baigti ramiai, be iki šiol buvusių perversmų?

– Kaip sakiau, bus labai sunku išlaikyti trapią tarybos valdančiąją daugumą. Jei kaip iki šiol dėl priimamų sprendimų nebus tariamasi, diskutuojama su visais tarybos nariais, gali strigti sprendimų priėmimas.

Tikrai nepavydžiu tiems, kurie ateis dirbti ateinančios kadencijos taryboje. Jei bus atliktas savivaldybės veiklos ir finansinis auditas, manau, išlįs nemažai miestui priimtų finansiškai nenaudingų sprendimų.

P. S. Spausdinama vadovaujantis Alytaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamentu.

  

    Komentuoti

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.