Tobulos vejos paslaptis: kaip kurti žalesnį kiemą? (1)

vejos priežiūra
Pavasarį labiau sušilus imame mėgautis vis drąsiau atgimstančia gamta – sode stebime porelėmis sklandančius paukščius, darželiuose skiname gražiausius pavasario žiedus ir mėgaujamės vis vešlesne pirmąja žole. Tiesa, pastaroji po žiemos ne visada pasirodo tokia, apie kokią svajojome šalčiausiomis dienomis – įšalusio dirvožemio nustelbti nevienodai išdygsta pirmieji daigeliai, net ir laikantis šilumai sode matomi rusvi ar pilkšvi, išplikę plotai, o ir taip neišvaizdžią pievutę dažnai „papuošia“ dar ir anksti darbus pradedantis kurmis. Tad ką daryti, kad šiemet galėtumėte džiaugtis vešlesne, žalesne ir akį džiuginančia veja?

Tinkamai parinktos trąšos


Turbūt vienas aktualiausių vejos komponentų yra trąšos. Tiesa, nors gali atrodyti, kad šis procesas nereikalauja nei daug pastangų, nei ypatingų žinių, keletą niuansų žinoti yra tikrai būtina. Tręšti žolę pavasarį geriausia nuo balandžio vidurio iki gegužės pabaigos, kai nusistovi šilti orai.  Palaukite to meto, kai žolė pradeda aktyviai augti ir žaliuoti. Anksčiau to daryti neverta, nes žolė negalės pasisavinti tų maisto medžiagų, kurių jai duosite. Tręšti patartina artėjant lietui – sekite prognozes ir planuokite šį darbą pagal jas. Trąšos įsisavinamos su vandeniu, jos turi ištirpti, o jeigu bus sausa – šios pasisavins netolygiai, kai kur bus didesnės koncentracijos negu reikia. Na, o jeigu prognozės lietaus nenumato, bent jau pasirūpinkite gausiu palaistymu.


Kuo tręšti veją? Vejos tręšimui nesirinkite amonio salietros – ši trąša yra azoto šaltinis, o vejai pavasarį reikia ne tik azoto, bet ir kitų elementų. Todėl veja bus sveikesnė, jeigu gaus visą reikiamų mikroelementų kompleksą. Galite rinktis ilgalaikio ar trumpalaikio poveikio trąšas – paprastai nuo to priklauso ir tręšimo grafikas. Ilgalaikio poveikio trąšos maisto medžiagas į dirvožemį atiduoda lėčiau, patręšus veja lieka pamaitinta 1,5-2 mėnesiams. Tuo metu trumpo poveikio trąšos maisto medžiagas atiduoda greitai ir jų užtenka 3 savaitėms.


Deguonies pristotintas dirvožemis


Kitas svarbus žingsnis yra dirvožemio prisotinimas deguonimi. Geriausia tai atlikti specialiu prietaisu – aeratoriumi. Jis žolėje padaro skylutes, pro kurias šaknys geriau pasisavina deguonį, vandenį, trąšas bei kitas reikalingas medžiagas. Kasmet aeruojant dirvožemį auga vešlesnė, stipresnė žolė, joje sumažėja samanų ir piktžolių, todėl veja tampa pastebimai patrauklesnė.


Daugiau deguonies gaunanti veja greičiau sugeria didesnį kiekį vandens, todėl žolę laistysite kur kas efektyviau, o stipriau palijus sode ar kieme netelkšos balos. Taip pat pastebima, kad mažytės skylutės žolėje paspartina ir trąšų pasisavinimą, todėl šį procesą rekomenduojama atlikti prieš pirmąjį sezono tręšimą. Pati žolė dėl didesnio deguonies kiekio dirvožemyje tampa atsparesnė sausrai bei karščiui, todėl jos nenualins net ir ne itin palankus vasaros sezonas. Pasirūpinkite savo veja – įsigykite aeratorių internetu ir jau šį sezoną mėgaukitės pastebimai žalesniu kiemu!


Laiku atliekamas laistymas


Ne mažiau svarbus ir vejos laistymas. Vis dar nemažai žmonių mano, kad šią reikėtų laistyti tik karščiausiomis dienomis ir tik saulei plieskiant – deja, iš tikrųjų reikėtų daryti visiškai priešingai. Karščiui alinant žemės paviršių, žolė net ir palaisčius negaus jokios naudos, nes vanduo dėl sausumo laikysis paviršiuje, o dirvožemį dėl ant jo atsiradusio vandens dar labiau ims kaitinti saulė. Taip rizikuojate netgi nudeginti ir sugadinti savo veją – verčiau skirkite laiko jos laistymui vakare. Tai geriausia daryti kone temstant – per naktį dirvožemis pamažu sudrėks, o žolės šaknys galės palengva sugerti vandenį. Tiesa, laistyti patartina tik tikrai karštomis dienomis, kai šiluma laikosi bent savaitę – įprastai žolei drėgmės ir mineralinių medžiagų pakanka iš dirvožemio.

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.