Šlapimo nelaikymas – gana dažnas sveikatos sutrikimas (0)

Šlapimo nelaikymas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, deja, vis dar tebelaikomas „gėdinga“ tema, kuria kalbėti lyg ir nepatogu. Apklausus šios problemos kamuojamus asmenis, nustatyta, kad tik penktadalis jų apie tai pasisako savo gydytojui. Kiti geriausiu atveju pamini lyg tarp kitko. Šlapimo nelaiko apie 10 proc. žmonių – vadinasi, Lietuvoje su šia problema susiduria apie 350 000 žmonių, ir ne tik vyresnio amžiaus. Oficialios statistikos duomenimis, manoma, kad išties jų yra daugiau.

Kas yra šlapimo nelaikymas?

Tai nevalingas šlapimo ištekėjimas, sutrikus normaliam šlapinimosi mechanizmui. Šlapimo nelaikymas yra ir fizinė, ir socialinė-psichologinė problema. Labai dažnai  apie tai vengiama kalbėti. Sergantieji tai slepia nuo aplinkinių, o gydytojai apie tai paprastai neklausia. Šlapimo nelaikantys pacientai bijo nueiti toliau nuo namų, naudotis visuomeniniu transportu, dėl blogo kvapo neina į svečius, moterys bijo lytinių santykių ir t. t. Taigi tai jau tampa ne tik asmenine ar higienine, bet ir socialine problema. Šią problemą patys sergantieji laiko normaliu senėjimo procesu, įpranta prie tokios būklės ir nebeieško sprendimo būdų bei specialisto pagalbos. Šlapimo nelaikymas padidina tokių ligonių priklausomybę, jiems būna reikalinga intensyvesnė priežiūra. Nesprendžiant šios problemos – stipriai nukenčia paciento gyvenimo kokybė.
 

Kas kenčia nuo šlapimo nelaikymo?

Daugiausia dėl to kenčia moterys, nes šlapimo nelaikymo atsiradimą paskatina fiziologinės priežastys: gimdymas, sutrikusi hormonų pusiausvyra menopauzės laikotarpiu. Tarp darbinio amžiaus žmonių ši problema aktuali maždaug apie 10 proc. (tarp moterų – net iki 25 proc.). Tarp vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių šlapimo nelaikymas diagnozuojamas maždaug 40 proc. pacientų. Mat su amžiumi nyksta gleivinė, silpnėja raumenų tonusas (silpnėja šlapimo pūslės sfinkteris – raukas), blogėja inervacija. Senelių slaugos ir globos namuose šis procentas dar didesnis – apie 50 proc. vyresnio amžiaus žmonių vargina šis sutrikimas.


Kokios yra šlapimo nelaikymo priežastys? 

Ne vien fiziologiniai organizmo pokyčiai daro įtaką šlapimo nelaikymui. Egzistuoja ir kitos šlapimo nelaikymo priežastys. Šis sutrikimas gali atsirasti po ginekologinio pobūdžio operacijų (moterims) bei mažojo dubens (vyrams). Problemų dėl šlapimo nelaikymo gali iškilti ir po traumų (kai pažeidžiamos stuburo smegenys), insulto (iki 60 proc. atvejų), besikartojančių šlapimo takų infekcijų, auglių, tam tikrų medikamentų (pvz., diuretikų, raminamųjų preparatų) vartojimo ir kt. Vyrams šlapinimąsi gali sutrikdyti prostatos išvešėjimas (hiperplazija). Šlapimo nelaikymą taip pat gali lemti nutukimas, darbo pobūdis (sunkus fizinis krūvis, lėtinės neinfekcinės ligos (cukrinis diabetas), psichinės ligos, Alzheimerio liga.
 

ABENA priemonės šlapimo nelaikymui

Šlapimo nelaikymo sukeltų problemų palengvinimui siūlome rinktis Danijos kompanijos Abena slaugos produktus. Visi šie produktai turi vienalytį sugeriamąjį sluoksnį, dėl kurio šlapimas yra greičiau sugeriamas, paskirstomas gaminio viduje ir gaminiai nesukrenta į krūvas ilgėliau panešiojus. ABENA produktai pasižymi dideliu sugeriamumu. Sauskelnių viduje esanti speciali „Kanalų sistema” paskirsto šlapimą gaminio viduje – dėl to išvengiama pratekėjimo. Taip pat produktai turi „Odour system” sluoksnį, kuris neleidžia sklisti nemaloniam kvapui.

Geriausia rinktis orui laidžius Abri gaminius, kuriuos naudojant oda natūraliai kvėpuoja, todėl išvengiama jos sudirginimo ir iššutimo.

Norint, kad žmogui būtų patogu naudojant šlapimo nelaikymo problemoms spręsti skirtus gaminius, labai svarbu parinkti tinkamos formos, dydžio ir sugeriamumo gaminį. Abri produktai pritaikyti skirtingoms šlapimo nelaikymo kategorijoms ir yra skirtingų dydžių.

 

Šlapimo nelaikymo priemonių gamintoja ABENA siūlo naujus produktus, kurie pažymėti ekologiniu NORDIC ECO ženklu, dar vadinamu SWAN (Gulbės ženklu). Šis ženklas yra oficialus ekologinis Šiaurės Europos šalių ženklas, kurį pirmą kartą Šiaurės Europos šalių ministrų taryba panaudojo 1989-ais metais. Juo ženklinami produktai atitinka griežtus aplinkosaugos bei kokybės reikalavimus ir yra saugūs vartotojui bei turi mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. Įsigiję produktą su šiuo ženklu būsite tikri, kad jo sudėtyje nėra:

 • kvapiklių ar aromatinių medžiagų (eterinių aliejų ar augalų ekstraktų).

 • losjonų, kosmetikos priemonių ar drėkiklių.

 • PVC ir ftalatų.

 

Taip pat šiuo ženklu pažymėtų produktų gamyboje:

 • yra sumažintas kenksmingų chemikalų kiekis,

 • nenaudojama optinė sklaida užpildui,

 • yra atliekų antrinis panaudojimas ir kuo mažesnis atliekų kiekis.

 

Užs. Nr.116

 

 

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.