Siū­ly­mas nu­griau­ti XVI­II a. pa­sta­tą buvusioje Alytaus dvarvietėje – ant val­di­nin­kų sta­lo (PAPILDYTA) (4)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
pst
„Jei­gu tai pa­si­tvir­tins, Aly­taus mies­tas mė­gi­na pa­siek­ti dug­ną kul­tū­ri­niuo­se fron­tuo­se“, – to­kį įra­šą feis­bu­ko pro­fi­ly­je ket­vir­ta­die­nio va­ka­rą iš­pla­ti­no is­to­ri­kas, moks­lų dak­ta­ras Žy­gi­man­tas Bur­žins­kas „Aly­taus nau­jie­nas” taip pat pa­sie­kė elek­tro­ni­nis aly­tiš­kio chemijos mokslų daktaro Do­na­to Žmui­di­na­vi­čiaus laiš­kas, ku­ria­me nuo­gąs­tau­ja­ma, kad ga­li­mai Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bei pa­teik­tas pra­šy­mas nu­griau­ti se­niau­sią pa­sta­tą šio­je Ne­mu­no pu­sė­je, esan­tį Ši­le­lio g. 16, va­di­na­mą­ją Aly­taus sker­dyk­lą.

Šiai in­for­ma­ci­jai iš­pli­tus internete, ji su­lau­kė aud­rin­gų aly­tiš­kių re­ak­ci­jų, ku­rias api­ben­dri­na Vil­niu­je gy­ve­nan­ti bu­vu­si Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės Kul­tū­ros sky­riaus ve­dė­ja Gi­ta­na Pin­ke­vi­čie­nė: „Čia tik­rai? Mies­te, ku­ria­me sun­ku ras­ti kaž­ką ver­tin­ges­nio ne­gu so­vie­ti­niai dau­gia­bu­čiai, no­ri­ma ir pas­ku­ti­nius li­ku­čius su­nai­kin­ti?“ 
„Aly­taus nau­jie­nos“ do­mė­jo­si, ko­kia si­tu­a­ci­ja yra iš tik­rų­jų.

„Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja yra ga­vu­si pra­šy­mą ad­re­su Ši­le­lio g. 16, Aly­tu­je, griau­ti 7 sta­ti­nius. Jį pa­tei­kė sta­ti­nių sa­vi­nin­kas. Prie­žas­ties nė­ra pri­va­lo­ma nu­ro­dy­ti ir sa­vi­nin­kas jos ne­nu­ro­do. Pra­šy­mas yra nag­ri­nė­ji­mo sta­di­jo­je“, – to­kį ko­men­ta­rą va­kar „Aly­taus nau­jie­noms“ pa­tei­kė Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bė. 
Re­dak­ci­jos ži­nio­mis, pa­sta­tų sa­vi­nin­kas yra Alytaus bendrovė „Pa­ra­ma“. Įmo­nės at­sto­vai te­le­fo­nu ne­ko­men­ta­vo, ar tik­rai jie yra sa­vi­nin­kai ir jei taip, ko­dėl pa­tei­kė to­kį pra­šy­mą, pra­šė klau­si­mus su­for­mu­luo­ti raš­tu. At­sa­ky­mo į laiš­ką re­dak­ci­ja, kol straips­nis bu­vo ren­gia­mas, ne­su­lau­kė, jei toks at­si­ras – pa­vie­šin­si­me.

Pa­sta­tas kaip pa­vel­das ne­sau­go­mas 

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Aly­taus – Ma­rij­ampo­lės te­ri­to­ri­nio skyriaus vyr. specialistė Da­lia Lun­ge­vi­čie­nė „Aly­taus nau­jie­noms“ sa­kė, kad dr. D.Žmui­di­na­vi­čiaus krei­pi­mo­si pa­grin­du, ki­lus grės­mei  ob­jek­tui, įra­šy­tam į Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do in­ven­to­riaus są­ra­šą, sky­rius ruo­šia raš­tą Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tui dėl tiks­lin­gu­mo ob­jek­tui Ši­le­lio g. 16 reng­ti Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bos ak­to pro­jek­tą.  Jei bus nu­spręs­ta reng­ti to­kį pro­jek­tą, Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­bos po­sė­dy­je bus pri­ima­mas spren­di­mas dėl ob­jek­to įre­gist­ra­vi­mo (ar ne­įre­gist­ra­vi­mo) Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­re.

Pa­sta­tas Ši­le­lio g. 16 yra įra­šy­tas į Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do in­ven­to­riaus duo­me­nų su­ves­ti­nę, bet nė­ra sau­go­mas kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tas, o jo ap­ra­še tei­gia­ma: „Pa­sta­tas da­bar ži­no­mas, kaip bu­vu­si sker­dyk­la, iš­ori­nė sie­na (sie­nos) mū­ry­ta, ti­kė­ti­na, XVI­II a. II pu­sė­je. Po nu­by­rė­ju­siu tin­ku ga­li­ma įžvelg­ti su­po­rin­tų pi­liast­rų lie­ka­nas, bu­vu­sių lan­gų ert­mes, taip pat že­mė­mis už­pil­to pus­rū­sio an­gas. Po pa­sta­tu rū­sy­je yra kryž­mi­nių skliau­tų rū­sių pa­tal­pos. Ga­li­ma įžvelg­ti, kad pa­sta­tas bu­vo vė­liau per­sta­to­mas XIX a., bei XX a. I pu­sė­je. La­bai ti­kė­ti­na, kad tai XVI­II a. pab. Aly­taus mies­to pla­ne pa­žy­mė­to ūki­nio pa­sta­to lie­ka­nos. Pa­si­ro­dę šio bu­vu­sio pa­sta­to XVI­II a. pab.–XIX a. pr. pla­nai ga­li pa­tvir­tin­ti šio sta­ti­nio lie­ka­nų iš­li­ki­mą.“ 

„Aly­tiš­kiai, ne­pa­da­ry­kit sau ne­at­leis­ti­nos gė­dos!“

„Va­sa­ra – atos­to­gų me­tas, bet jei­gu tai pa­si­tvir­tins, Aly­taus mies­tas mė­gi­na pa­siek­ti dug­ną kul­tū­ri­niuo­se fron­tuo­se. Ma­ne pa­sie­kė in­for­ma­ci­ja, kad ga­li­mai šiuo me­tu sa­vi­val­dy­bei yra pa­teik­tas pra­šy­mas nu­griau­ti šį se­niau­sią Aly­taus pa­sta­tą. Ga­li­mai su­skub­ta po to, kuo­met po mū­sų ap­si­lan­ky­mo pra­dė­tos pro­ce­dū­ros įtrauk­ti vie­ną iš Aly­taus ka­ra­liš­ko­sios eko­no­mi­jos XVI­II a. II pu­sės pa­sta­tų į Kul­tū­ros pa­vel­do ver­ty­bių re­gist­rą. Ne­mėgs­tu pra­ši­nė­ti to vie­šai, bet da­lin­ki­tės šia in­for­ma­ci­ja, kad ne­bū­tų per vė­lu. Juk ne­ga­li taip at­si­tik­ti, kad Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės pa­li­ki­mas bus su­nai­kin­tas dėl nu­si­kals­ta­mo ap­lai­du­mo. Gal­būt tai pa­sieks ir at­sa­kin­gus sa­vi­val­dy­bės as­me­nis. Aly­taus ka­ra­liš­ko­ji eko­no­mi­ja yra tai, ant ko Aly­tus ga­lė­tų ryš­kiau­siai pa­sta­ty­ti sa­vo pra­ei­ties pa­sa­ko­ji­mą, iš­li­pant iš bu­kų ir pil­kų so­vie­ti­nės in­dust­ria­li­za­ci­jos na­ra­ty­vų. Mies­to pa­sa­ko­ji­mas yra mies­to ta­pa­ty­bė. Aly­tiš­kiai, ne­pa­da­ry­kit sau ne­at­leis­ti­nos gė­dos“, – to­kios yra Mer­ki­nės mu­zie­jaus di­rek­to­riaus dr. Ž.Bur­žins­ko min­tys.

Fan­tas­tiš­kas pa­sta­tas ide­a­lio­je vie­to­je

Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 14020-ąjį numerį.

PAPILDYTA

Redakciją pasiekė Vytauto Didžiojo pirmosios lietuvių lietuviškos gimnazijos Vilniuje alumnų bendruomenės laiškas  "Dėl LDK Alytaus karališkosios ekonomijos teritorijos ir jos pastatų". 

laiškas adresuotas ir Alytaus miesto merui N.Cesiuliui. Mes Gerb. "Alytaus Mere, Pirmosios lietuvių – lietuviškos – Vytauto Didžiojo gimnazijos alumnai kreipiamės į Jus, ar rasite – politinės, dvasinės, moralinės valios, išgelbėti Alytaus LDK laikų paveldą? Ar Alytus taps antruoju Pakruojo dvaro dvyniu, su rūmais bravoru ir parku juk teritorija didelė? Ar Alytus su savo išlikusiu paveldu taps turistų meka?, turėdamas daug LDK laikų, taip pat tarpukario paveldo objektų ir XIV a. bažnyčią? Ar vis tik išliks Alytus tik su Maxima (Santaikos g.) turistais?" – rašome jame.

Žemiau – visas laiškas. 

 Informuojame, kad Alytuje istorinėje išlikusioje po Antro pasaulinio karo senojoje miesto dalyje, adresu Šilelio g. 16, teritorijoje, norima nugriauti XVIII a. II p. pastatus ir jų likučius.  Alytaus senamiestis beveik visas buvo sulygintas su žeme per II pasaulinį karą. Tokia liūdna informacija apie griaunamus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės pastatus viešai pasirodė spaudoje. Pasak istorikų, čia buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Alytaus karališkosios ekonomijos teritorija. Reikia pastebėti visai netoli nutolusi nuo istorinių sostinių Kernavės, Trakų ir pagrindinės LDK valdovo rezidencijos Vilniuje. Istorikas Merkinės krašto muziejaus direktorius m. dr. Žygimantas Buržinskas savo „Facebook" paskyroje teigia, kad čia buvo dvaro komplekso pastatas, šalia buvo dvaro komplekso rūmai, išlikusi didžioji pastato dalis 1 aukštas ir fligelių frontonai istoriniai rūsiai. Jis pasidalino Lenkijoje saugomais LDK senųjų aktų archyvuose šio pastato ir teritorijos planais. Sovietmečiu po Antro pasaulinio karo, uždengta konservuota kaip 1 a. aukšto pastatas, šiame pastate buvo įrengta skerdykla. Dabar pagal išlikusius brėžinius yra aišku, kad buvo 2 aukštų pastatas su fligeliais.                             Verslininkai yra pateikią Alytaus savivaldybei pastatų griovimo leidimą. Pasak Alytaus savivaldybės atstovų, prašymas nagrinėjimo stadijoje. Verslininkai įsigiję šią teritoriją planuoja statyti 3 daugiaaukščius ir įrengti 70 butų su parkingu. Jie teigia nieko apie senąją istorinę Alytaus karališkąją ekonomiją nežino, tačiau stendas šalia esančioje Nemuno gatvėje aiškiai nurodo, kad Alytaus istorinė teritorija.         

Pažymime, kad Alytuje Šilelio gatvė yra istorinio LDK Alytaus karališkosios ekonomijos dalis, dvarvietės teritorija, čia vykdomi gatvės rekonstrukcijos darbai  ir gretimai archeologiniai tyrinėjimai, kiek mums žinoma vietoje senojo bruko norima užkloti naują asfaltbetonio dangą. Mes Lietuvos Vytauto Didžiojo kunigaikščio garbingą vardą gavusios pirmos lietuvių lietuviškos  gimnazijos alumnai, negalime leisti, kad Lietuvoje būtų sunaikintas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės paveldas.  Prašome žiniasklaidos atstovus neatlyginamai paviešinti šią informaciją, padėti sustabdyti griovimo darbus ir išsaugoti atstatyti senojo bruko dangą.  

© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma

℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas*

* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška sutartis. Kreiptis el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt
 

„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“ (VIP) publikacija. Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“. Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip

 

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Apie šį galimai statinio vandalizmo Alytaus misto savivaldybės "strateginį planą" yra Alytaus krastotyros muziejau muziejininkų. prerogatyva (privalumas). Jie turi kelti aliarmo signalą.

Kiti straipsniai