Senelių namų „Atesys” direktorė Emilija Žukauskaitė: „Savo darbe stengiuosi nepamiršti, kad kokybiška slauga yra ne tik techninis slaugos procedūrų atlikimas ir žinios, bet ir dvasiniai aspektai (3)

– Jauni žmonės renkasi lengvesnį gyvenimą, neapkrautą nesibaigiančiais darbais ir rūpesčiais, Jūs – priešingai – pasirinkote sunkiausią sritį. Tokiu laikmečiu, kai visuomenėje akivaizdžiai jaučiamas jaunystės ir grožio kultas, kai svarbiais tampa tobulas kūnas, lygi oda, aukštos pareigos, Jūs atsigręžėte į vyresnius žmones, senatvę, kaip dabar madinga sakyti, amžėjimą. Kodėl pasirinkote tokią veiklos kryptį? Naujo pasirinkimo viziją ir tikslus jau esate tvirtai apmąsčiusi?
– Sveikatos mokslai man visada buvo artima sritis. Taip susiklostė gyvenimas, kad pirmiausia įstojau ir baigiau ekonomikos mokslus, o tik vėliau supratau, kad iš tikrųjų noriu studijuoti ir dirbti medicinos srityje. Šio esminio gyvenimo pasikeitimo nesigailėjau nuo pirmos mokslų dienos.
Studijuodama Medicinos universitete netrukus supratau, kad senatvė yra neatskiriama mūsų gyvenimo dalis, kad daugelis ligoninėje gydomų asmenų yra senyvo amžiaus ir kad vienaip ar kitaip teks dirbti su šia amžiaus grupe, todėl nustoti bėgti nuo senatvės atrodė natūralus pasirinkimas.
Pradėjau kryptingai universitete rinktis praktikas, susijusias su slaugomų asmenų priežiūra, atlikau praktikas slaugos ligoninėse, demencija ir Alzheimeriu sergančių žmonių psichiatrijos skyriuje, apsigyniau bakalauro darbą tema apie pagyvenusius žmones.
Kai baigiau mokslus ir nusprendžiau, kad galbūt norėčiau įkurti senelių namus, teisingas kelias atrodė išbandyti tokį darbą daugiau iššūkių keliančioje aplinkoje, todėl išvažiavau dirbti į Londoną. Ten su turimu išsilavinimu sėkmingai įsidarbinau senelių namuose pamainos vadove. Darbas nebuvo lengvas, nes tai buvo senjorų, sergančių būtent Alzheimeriu ir demencija, priežiūra, tačiau tai manęs neišgąsdino ir toliau mačiau tame, ką darau, prasmę, tad grįžusi į Lietuvą toliau plėtojau idėją įkurti savo senelių namus.
– Baigti ekonomikos, medicinos mokslai. Vadinasi, ateityje – tik darbas, ar yra minčių ir kitiems mokslams?
– Kitiems mokslams šiuo metu minčių nėra, nes patinka tai, ką darau, ir nuolat gilinu savo žinias kvalifikacijos kėlimo kursuose.
– Seneliams skirti namai įkurti gražioje vietoje, juose apsistojusieji, be abejo, bus laimingi gyvendami gamtoje, toli nuo šurmulių. Priminkite tiems, kurių informacija dar nepasiekusi, kokias paslaugas ir kam teiksite? Kaip žmogus atsiskaitys už jas?
– Iš tiesų senelių namai „Atesys“ apsupti gamtos ir įsikūrę ant ežero kranto. Nuo pastato iki ežero yra nutiesti takeliai, kuriais galima važiuoti ir vežimėliu, ir patogu nueiti su vaikštyne, yra daug suoliukų prisėsti ir pailsėti.
Teikiame trumpalaikę ir ilgalaikę socialinę globą, apgyvendiname asmenis vienviečiuose arba dviviečiuose kambariuose su prie jų esančiomis erdviomis higienos patalpomis. Daugelis kambarių turi išėjimus į balkonus.
„Atesyje“ gali apsigyventi ir sveiki seneliai, ir tie, kurie turi bet kokią fizinę negalią. Priimame ir nevaikščiojančius asmenis.
Teikiamos plačios sveikatos priežiūros paslaugos (bendrosios praktikos slaugytojo, slaugytojo padėjėjo, kineziterapeuto / masažuotojo, o šeimos gydytojo konsultacijos organizuojamos pagal asmens pasirinkimą), socialinio darbuotojo paslaugos, maitinimas 4 kartus per dieną, organizuojamos įvairios veiklos bei užsiėmimai.
Senjoras už gyvenimą gali atsiskaityti tiesiogiai mums mokėdamas visą kainą arba, kaip visada patariu, pirmiausia kreiptis į savo gyvenamosios vietos socialinės paramos skyrių ir bandyti gauti socialinės globos kompensaciją, tuomet savivaldybė gali padengti visą arba bent dalį kainos.
– Kokiais atvejai žmonės pasirenka senelių namus? Ar į jūsiškius žmonėms tenka palaukti?
– Kadangi visai nesenai įsikūrėme ir oficialiai atsidarysime nuo rugsėjo 18 dienos, tai šiuo metu dar turime laisvų vietų.
Dažniau negu galėtų atrodyti mums skambina ne senjorų artimieji, o patys vyresnio amžiaus asmenys, kuriems tiesiog atsibodo būti vieniems namuose, o namų dydis yra pradėjęs tapti labiau našta negu džiaugsmas. Žinoma, dažnai žmonės kreipiasi, nes jie arba jų artimasis turi fizinę negalią, pavyzdžiui, sunkiai vaikšto ir vis didesniu iššūkiu tampa namų ruoša bei asmeninė higiena.
– Neretai savo artimiesiems parinkusieji senelių namus vis dar jaučia savotišką gėdą, kaltę. Kiek gajus stereotipas, kad tėvais privalu rūpintis, nes ir jie savo vaikais rūpinosi?
– Manau, kad pakankamai gajus. Bet ilgėjant pensiniam amžiui, kai artimiesiems patiems dar tenka dirbti vis vyresniame amžiuje, namuose pasirūpinti kitu gali būti labai sudėtinga, senelių namai yra puiki išeitis. Taip pat manau, kad pasirinkti būti apsuptam bendraamžių ir oriai senti jaukiuose senelių namuose bei jaustis saugiai žinant, kad šalia yra visada padėsiantis personalas, negali būti gėdinga.
Be to, prižiūrėti asmenį su sveikatos sutrikimais gali reikalauti specifinių žinių, kurių dažnai artimieji gali neturėti. Tam ir norėjosi įkurti senelių namus, kurie būtų gražioje ir ramioje vietoje, su vienviečiais ir dviviečiais kambariais, su prie visų kambarių esančiais tualetais ir dušais, poilsio erdvėmis su vaizdu į ežerą, kad nebūtų gėdos ar kaltės juose gyventi ar apgyvendinti savo artimą asmenį.
– Nebijote, kad tarp elegantiškų malonių, paprastų senjorų rasis ir išimčių – nuolat nepatenkintų, bambeklių?
– Visi kartais tokie esame, tai priimu kaip natūralią žmogaus savybę. Juk kartais iš tikrųjų yra dėl ko pabambėti ar būti nepatenkintam.
– Kokioje socialinėje srityje bedirbtumėme, savanorių pagalba praverčia. Turite minčių retkarčiais jų pasikviesti?
– Žinoma, savanoriai visada yra labai laukiami.
– Ar daug gražių, dėkingų dienų jau būta, kada nuoširdžiai džiaugėtės, kad tokios veiklos ėmėtės?
– Taip, matau prasmę tame, ką darau, ir džiaugiuosi pasirinkusi šią kryptį.
– Vyresniam žmogui labai svarbu dvasiniai reikalai. Dvasininkas Jūsų gyventojus lankys?
– Žinoma, gyventojus lankys dvasininkas arba sielovados specialistas. Taip pat senjorams, kuriems leidžia fizinės galimybės ir jiems pageidaujant, bus organizuojamos išvykos į bažnyčią.
Kambarius rezervavę asmenys yra labai patenkinti, kad pavyko gauti vietą pas mus.
– Tam, kad būtų galima rūpintis kitu, labai svarbu pačiam jaustis pailsėjusiam, stipriam. Kaip atgaunate jėgas, pailsite pati?
– Man geriausias poilsis yra pasivaikščiojimas gamtoje, knygų skaitymas, žinoma, pailsėti padeda ir geras nakties miegas.
– Gyvybingumas ne visada susijęs su amžiumi – apie tai primena Atėnų tragikas Sofoklis, sulaukęs devyniasdešimties. Senelių gyvenimas Jūsų namuose nebus niūrus. Juk kitaip ir būti negali, kai jų gyvenimo kokybe rūpinasi jaunas žmogus, kuris žino, ko nori ir ko siekia. Ir norisi paklausti, iš kur Jumyse randasi ta nuojauta, tas žinojimas, ko labiausiai reikia amžėjančiam žmogui?
– Žinojimas, ko reikia vyresniam žmogui, kyla iš to, kad visi esame žmonės, ir poreikis būti suprastam, užjaustam, mylimam, kad būtų šalia kitas žmogus, kuris padės, kai bus sunku, yra universalus ir neturi amžiaus ribų.
Savo darbe stengiuosi nepamiršti, kad kokybiška slauga yra ne tik techninis slaugos procedūrų atlikimas ir žinios, bet ir dvasiniai aspektai, kurie kartais gali būti net svarbesni.
Taip pat tinkamą priežiūrą užtikrinti padeda nuolatinis vadovavimasis pagrindiniais į asmenį orientuotais slaugos principais, tai yra orumo išlaikymas, asmens teisė pasirinkti, nepriklausomybė, bendradarbiavimas, privatumas, pagarba, saugumas, lygybė ir konfidencialumas.
– Džiugu girdėti patį svarbiausią Jūsų veiklos akcentą, kad jaunatviškai kuriate prasmę sau ir kitiems, kad kitų gyvenimus pildote pilnatve. Tad klausimas, kurio nepaklausiau, o norite apie tai kalbėti.
– Mūsų senelių namuose pagalvota ir apie tai, kad gyventojai labai lauks ir juos visada džiugins artimųjų apsilankymai.
Todėl jų artimieji turės galimybę gauti nuolaidą apsistoti netoliese ant ežero kranto esančiame pirties namelyje, kuris nakvynei talpina net iki 10 asmenų ir kuriame senjoras galės ne tik pasibūti artimųjų apsuptyje, bet ir su jais švęsti šventes.
Platesnė informacija – www.seneliu-namai.com

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Nuostabus sumanymas. Tik…
Komentaras
Nuostabus sumanymas. Tik neaiŝku ar kiekvienas norintis patekti iŝgalės apsimokėti.
Sveikiname. labai geras…
Komentaras
Sveikiname. labai geras sumanymas, linkiu daktarytei kuo geriausios sėkmės
o gal cia pasakele lietuviu…
Komentaras
o gal cia pasakele lietuviu senjorams kaip plauti smegeneles ir gauti daugiau pinigu