Samuelis Tacas: „Suderinti reikia ne tik instrumentus, bet ir muzikantų kūnus” (1)

Kodėl smuikininkui naudinga ravėti daržus?
S.Tacas pasakojo, kad tarp jo įkurtos kūno derinimo studijos, veikiančios centriniame Manhatene (Niujorkas), pacientų yra daugybė muzikantų, jauniausiam, kuriam prireikė pagalbos – septyneri, vyriausiajam – 92-eji. Tarp pacientų tokios garsenybės kaip violončelininkas Mstislavas Rostropovičius, smuikininkas seras Yehudis Menuhinas ir daugybė kitų.
„Smuikas yra toks instrumentas, kuriuo groti reikalinga mūsų kūnui nenatūrali pozicija, taigi visus smuikininkus kamuoja panašios problemos, įvairias vietas skaudės ir jums, jei grosite kelias dešimtis metų“, – sakė kineziterapeutas orkestro nariams.
S.Tacas šmaikštavo girdėjęs ir tokį kineziterapeutų siūlymą: pusvalandį groti kaire ir pusvalandį – dešine rankomis. Gal toks receptas galėtų padėti tenisininkui, bet tikrai ne muzikantui.
Jo manymu, vienintelis būdas, kuris gali išlaikyti kūną sveiką, nepriklausomai nuo to, ką dirbame, – mankšta. Didžiausia klaida ir nesusipratimu jis vadina muzikantų atleidimą nuo kūno kultūros pamokų, nes esą taip jie saugo rankas ir pan.
„Ypač stiprios turi būti smuikininko rankos, net daržus ravėti yra labai naudinga. Pertraukose repetuojant pravers mankšta su kamuoliuku, pasukiojimas, pamėtymas. Rekomenduoju visas sporto šakas, taip pat ir judriuosius žaidimus“, – patarė svečias.
Sveikata – asmeninė problema
S.Tacas stebisi, kad Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje šiuo metu skiriama visai mažai dėmesio fiziniam lavinimui, nors anksčiau šioje aukštojoje mokykloje dirbo net 7 treneriai. „Reikia suprasti, kad sveikata yra asmeninė problema. Jūsų sveikata jūsų rankose, jei darysite pratimus, orkestras skambės geriau“, – įsitikinęs svečias.
Paprasčiausias pratimas, tinkantis grojantiems bet kuriuo muzikos intrumentu (turbūt ir dirbantiems kompiuteriu) – kas 40 minučių daryti pertraukas ir jų metu pasiūbuoti nuleistomis rankomis aplink save. Beje, mažiausiai problemų kyla grojantiems mušamaisiais, smuikininkus kamuoja įtampa pečiuose, fleitininkus – kaklo problemos. Jiems patariama dažniau pašokinėti per virvutę, nes tai svarbu kvėpavimui.
S.Tacas sako, kad svarbiausia nepamiršti: žmogaus kūnas sutvertas judėti. Jo tikslas yra geranoriškai ir neatlygintinai skleisti patirtį, įgytą per daugybę darbo metų – rekomenduojamus pratimus, skirtus įvairioms problemos spręsti, galima rasti „YouTube“ kanale, taip pat jo knygose.
JAV trūksta ne muzikantų, o žiūrovų
S.Tacas susitikimo metu pasidžiaugė „Svajonės“ svajone – kitais metais kolektyvas ruošiasi koncertiniam turui JAV. „Atvažiuosite į Ameriką, darysite pratimus, o jei skaudės – suderinsime ne smuikus, o kūnus“, – S.Tacas kalbėjo ne tik apie kineziterapiją, bet ir muzikinę terpę, ko „Svajonei“ tikėtis JAV.
Pasak Niujorke gyvenančio išeivio, nebūtina groti Carnegie Hall (Karnegio salėje), didžiausioje Jungtinių Amerikos Valstijų koncertų salėje Niujorke, turinčioje 2 tūkst. 784 vietas, bet labai geras jausmas savaime, kad esi grojęs Amerikoje. Tiesa, šioje šalyje trūksta ne muzikantų ar orkestrų, o žiūrovų.
S.Tacas nusistebėjo aplankęs Vilniuje operą ir du klasikinės muzikos koncertus, kuriuose salės buvo pilnos. JAV, anot jo, tai pakankamai retas reiškinys.
„Esu užtikrintas, kad kitąmet pamatysiu jus JAV, padėsiu, kuo galėsiu“, – kalbėjo S.Tacas, pasidžiaugęs, kad šiandien alytiškiai turi visai kitokias sąlygas muzikuoti nei jo laikais: – „Mes repetavome mokyklos rūsyje, o Malerio (Gustavas Mahleris, austrų kopozitorius ir dirigentas) nė vardo nebuvome girdėję?“
Žinoma, tobulėti visada yra kur: „Svajonės“ dirigentas Vytautas Kiminius sakė, kad orkestrui labai praverstų reguliuojamo aukščio pultai ir kėdės, tačiau tai yra nepigus malonumas.
Absoliučią muzikinę klausą turintis S.Tacas, ko gero, ir pats galėjo tapti muzikantu, tačiau pasirinko kitą kelią. Svečiuojantis Alytuje jam pavyko apsilankyti knygos „Dzūkijos krašto pučiamųjų orkestrai“ (autoriai Rimantas Jočys ir Justina Jočytė-Orinienė) pristatyme, kuriame dalijosi prisiminimais apie paauglystės metus Alytuje. S.Tacas grojo akordeonu ir elektrovargonais 2-osios vidurinės mokyklos pučiamųjų orkestre-džiazbende. Taip pat – trimitu 1-osios ir 2-osios vidurinių mokyklų pučiamųjų orkestre.
Iš Alytaus į JAV jis išsivežė ir domėjimąsi daile, o jo pradžia buvo reprodukcijų albumai, kuriuos savo mokiniams rodė dailės mokytoja. Šiuo metu jis yra privačios meno kūrinių kolekcijos savininkas, dalį jos šią vasarą galėjome pamatyti Alytaus sinagogoje.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Anksti narcizai pražydo
Komentaras
Anksti narcizai pražydo