Rugsėjo 1-oji: oficialiai baigiasi vasara, prasideda mokslai... (2)
Pradžios mokykla Nr. 1
1933 metų rugsėjį Alytuje noriai buvo perkamas „Savivaldybės“ žurnalas, kainavęs vieną litą. To priežastis – ant šio žurnalo viršelio puikavosi ką tik pastatytos Alytaus pradžios mokyklos (šiandien Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos senasis priestatas) nuotrauka.
Anuomet straipsnyje „Alytaus švietimo įstaigos rūmai“ apie ją rašė: „Trobesiui projektą darė apskr. techn. Taškūnas. Dabar rūmuose yra 8 komplektų pradžios mokykla su apie 500 mokinių, be to, dviejuose kambariuose su virtuve ir vana II aukšte mokyklos vedėjas ir pusiaurūsyje vieną kambarį ir virtuvę turi mokyklos sargas; kitose pusiaurūsio kambariuose įrengtos drabužinės (berniukams ir mergaitėms), katilinė, malkoms sandėliai ir didelė sporto salė.“
Sporto salėje buvo ąžuolinio parketo grindys. Stogas dengtas čerpėmis, langai dažyti baltai žalsva spalva, „iš oro pusės tinkuotas ir dažytas šviesiai dangiška spalva“.
Taip pat nurodyta, kiek pinigų išleista, iš kur gauta lėšų statyboms: „40.000 lt gauta pašalpos, 45.000 litų imta V. Taupomoj kasoj paskolos ir 75.000 lt – miesto valdybos.“ Sudėjus iš viso išeina 160 tūkst., tačiau straipsnio pradžioje minėta, kad statybos atsėjo 170 tūkst. plius 20 tūkst. litų centrinio šildymo įvedimas.
Detaliai parašyta ir kaip atrodė mokyklos išorė ir vidus: „Mokyklos rūmų pamatas betoninis. Izoliacija – tolis su gudronu. Išorinės rūsio sienos išmūrytos 2 plytų storumo, be oro tarpo. Bendras išorinis sienų storis 52 cm. Visi lubų perdengimai padaryti iš geležinių sijų. Lubų izoliaciją sudaro šlako sluoksnis 8 cm storio. Atskirų garso izoliacijų nedaryta. Klasėse ir kituose kambariuose, išskiriant pusiaurūsį, grindys iš 2 colių pušinių lentų su pogrindžio vėdinimu. Mokyklos koridorių grindys medinės, – laiptai ir pusiaurūsio grindys cementinės. Laiptai šlifuoti, margi, marmuro pavidalo.“
Mokykla buvo pastatyta ant miestui priklausančios žemės, kuri jam priskirta po žemės reformos. Taupant pinigus mokykloje nebuvo įrenginėjami tualetai, jie pastatyti lauke: „Atskirų išviečių pastatymas kaštavo 5000 lt. Išvietės betoninės, skarda dengtos.“
Baigus visus darbus, šiai mokyklai atiteko Alytaus pradžios mokyklos Nr. 1 titulas. Beje, laikraštyje „Suvalkietis“ autorius, pasivadinęs Alytaus Patrijotu, primygtinai siūlė mokyklą pavadinti Ksavero Vanagėlio vardu: „Šiais metais Ks. Vanagėliui sukako 70 m. amžiaus. Alytaus visuomenei, kuriai tenka garbė atstovauti dzūkijos kraštą, ta proga reikėtų susirūpinti, kaip pagerbti, bei įamžinti šio dzūkijos krašto tautinio atgimimo veterano vardą. Kadangi šiais metais Alytuje pastatyta nauja didelė 8 kompleksų pradžios mokykla, tai tinkamiausia būtų šią mokyklą pavadinti „Ksavero Vanagėlio pradžios Mokykla“.“
Ksavero Sakalausko-Vanagėlio brolio notaro Broniaus Sakalausko namas iki šių dienų stovi netoli mokyklos. Prie to namo statymo prisidėjo Ksaveras, kartais iš Varšuvos atvykdavęs į Alytų pasibūti pas brolį ir pailsėti.
Savo susižavėjimo mokykla neslėpė ir vienas Alytaus apskrities mokytojų konferencijos, vykusios 1933 metais spalio 1–2 dienomis, dalyvis. Laikraštyje „Tautos mokykla“ paburbėjęs, jog į konferenciją atvykusios mokytojos užtruko šmirinėdamos po parduotuves, po to – žėrė komplimentus ką tik pastatytai mokyklai, rasdamas ir dėl ko papriekaištauti: „Alytus, šiaip nejudrus miestas, spalių 1 ir 2 d. bruzdėjo. Suvažiavo tenai 260 mokytojų. Daugumas jauni, tik sunkaus darbo, niūrios aplinkos kiek pavarginti. Mokytojai skuba konferencijos salėn, mokytojos dar krautuvėse pirkinėjasi.
Ieškom konferencijos. Štai didingi rūmai ir juose „aukso“ raidėmis užrašas: „Pradžios mokykla“. Pragiedrėjau! Erdvus moderniškas pastatas – prad. mokyklai dar naujiena. Salė – didžiulė, moderniškai apšviesta, įtaisyta scenai vieta, grindys parketo, salioninės kėdės. Tik kodėl kokiu metru nepakeltos lubos, nors buvo nesunku, nes salė paskutiniame aukšte.“
Nauja žydų pradžios mokykla
Prasidėjus 1936 metams Alytaus žydų pradžios mokykloje apsilankė pradinių mokyklų inspektorius. Pasižvalgė ir ataskaitoje pažymėjo, jog mokyklos būklė bloga: ankštos klasės, nėra aikštelės žaidimams. Alytaus miesto savivaldybei rekomendavo susirūpinti naujos mokyklos statyba.
1936 metais savivaldybė skyrė pinigų statyboms. Nutarta, jog mokykla turi būti pastatyta greta miesto centro, netoli Turgaus aikštės. Buvo kalbama, jog šiam reikalui gali tekti atseikėti 40 tūkst. litų. Numatyta, kad pastatas bus medinis, dviejų aukštų.
Pirmą aukštą pastačius, šis atrodė taip: „per visą mokyklos iš saulės – pietų-rytų pusės eina ilgas koridorius su ilgu langu beveik per visą sieną. Mokyklos visi langai išeina į šiaurės-vakarų pusę. Tuo būdu visi mokyklos kambariai per visą dieną neturi jokio saulės spindulėlio.“
Baigiant statyti antrą aukštą, atėjo savivaldybės komisija pasižiūrėti ir įvertinti nuveiktų darbų. „Pamatę, kad visi mokyklos langai išeina į šiaurės-vakarų pusę, nusitvėrė sau už galvos ir liepė apsukti mokyklą į pietų pusę, kad mokyklos visų klasių langai būtų į pietus.“
Statybos rangovo būta šaltų nervų ir, ilgai nesiveldamas į žodžių mūšį, komisijai ramiai paaiškino, kad „dabar vėlu jau kalbėti apie mokyklos apsukimą, nes tai padaryti neįmanoma be mokyklos sugriovimo, ir kad pamatai neatitiks, o kambarius pertvarkyti į kitą pusę, reikėtų iš naujo kirsti mokyklos rąstus ir pusę medžiagos sugadintų.“
Komisija, pusdienį palaksčiusi aplink ir po statomą mokyklą, paaimanavo ir dejuodama išėjo, nutarusi palikti, kaip yra. Šiandien šios mokyklos vietoje stovi Alytaus kraštotyros muziejus.
Paminklas mokytojui Kaziui Klimavičiui
Šis mokytojas buvo vienas iš Alytaus gimnazijos steigėjų. 1989 metais greta Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos pastatytas paminklas (aut. L.Pivoriūnas) mokytojui Kaziui Klimavičiui. Bronzinė figūra, rankoje laikanti paties mokytojo parašytą vadovėlį, simboliškai išreiškia amžinąją mokytojo žodžio idėjos prasmę. Plastine skulptūros kalba perteiktas asmenybės dvasingumas, kuklumas ir darbštumas. Mokytojo figūra pakylėta ant neaukštos tripakopės formos, kuri alegoriškai reiškia K.Klimavičiaus gyvenimo laiptus.
Atminimo akmuo mokytojui Hiršui Kalmanavičiui
Alytus – vienintelis miestas Dzūkijoje, patekęs į didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Tai nutiko 2018 metais, kai miesto šaligatviuose buvo įdėti trys Atminimo akmenys prieš Antrąjį pasaulinį karą čia gyvenusiems žydams atminti.
Šie Atminimo akmenys – tai visame pasaulyje šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Jos įrengiamos prie buvusių namų, mokymosi įstaigų ar darbo vietų, taip primenant, kad Holokausto metu nukentėjo arba žuvo konkretūs žmonės, kūrę vietos bendruomenes.
Šiuo metu yra įmontuota beveik 70 000 tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Dzūkijos krašte tik Alytuje galima rasti šiuos Atminimo akmenis. Šiandien jų mieste yra šeši. Vienas jų – mokytojui Hiršui Kalmanavičiui.
Šiam mokytojui Atminimo akmuo 2018 metais buvo įmontuotas šaligatvyje prie buvusios Alytaus žydų mokyklos pastato. Po Pirmojo pasaulinio karo, iš Rusijos gilumos, 1921 metais Hiršas Kalmanavičius grįžo į Alytų, tais pačiais metais jam buvo išduotas Lietuvos respublikos pasas. Nuo pat grįžimo iki 1940 metų Hiršas dirbo Alytaus žydų vidurinėje mokykloje. Vėliau ši mokykla pavadinta Alytaus žydų privatine progimnazija.
Jo dėstomi dalykai buvo geografija, istorija, hebrajų kalba ir tikyba (žydų). Mokykla keletą kartų keitė savo adresą, ne visi jie žinomi, tačiau kai 1922 metais Hiršas Kalmanavičius pradėjo joje mokytojauti, mokykla buvo įsikūrusi Užuolankos g. 22 (manoma, jog šiandien tai pastatas Užuolankos g. 30).
Birutė Malaškevičiūtė
Muziejininkė
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Dauguose mokinių vis mažėja
Komentaras
Dauguose mokinių vis mažėja
nezinojau kad baigiasi vasara
Komentaras
nezinojau kad baigiasi vasara