Istorinis „Bellancos” skrydis virš Prienų – lietuviams šis lėktuvas geriau žinomas legendinės „Lituanicos” vardu (3)

Sekmadienį virš Prienų apylinkių įvyko pirmasis lėktuvo „Bellanca“ skrydis. Lietuviams šis lėktuvas geriau žinomas „Lituanicos“ vardu. 2023 metais Rolandas Paksas sieks atkartoti legendinį Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį, įveikdamas pernai įsigytu 1929 metų lėktuvu „Bellanca CH-300“ 8 tūkst. kilometrų iš Čikagos į Kauną.
„Mūsų tikslas yra suprasti, surinkti naujos medžiagos ir papasakoti plačiajai visuomenei unikalią drąsių aviatorių istoriją, kad S.Dariaus ir S.Girėno žygis netaptų tik legenda ir neišnyktų laike“, – sako Nemunaityje gyvenantis oreivis Gintaras Šiurkus, kuris yra vienas „Lituanicos instituto“ steigėjų (kartu su akrobatine grupe ANBO) ir jo vadovas. Šis institutas rūpinasi visu projektu, taip pat ir būsimu skrydžiu, kuris bus skirtas legendinių lakūnų atminimui įamžinti.
„Projektas buvo įstrigęs daugybę kartų, tačiau Gintaro Šiurkaus dėka vėl judėjo į priekį“, – prieš skrydį kalbėjo R.Paksas.
Lietuvos aviacijos muziejuje galima pamatyti sumažintą „Lituanicos“ kopiją, o sekmadienį Prienų padangėje kilo lėktuvas „Bellanca-CH-300“ – būtent tokio modelio lėktuvą maždaug už 3 tūkst. JAV dolerių nusipirko S.Darius ir S.Girėnas ir perdarė į „Lituanicą“ bei atliko legendinį žygį 1933 metais.
Akrobatinio skraidymo grupė ANBO, kurią sudaro keturi pilotai, R.Noreika, R.Paksas, Algimantas Žentelis, Antanas Marčiukaitis, įsipareigojo daryti viską, kad vienas tų lėktuvų būtų pargabentas į Lietuvą ir virstų skraidančiu muziejumi, skirtu S.Dariaus ir S.Girėno atminimui.
Lėktuvą „Bellanca-CH-300“ R.Paksas rado Kanados šiaurėje, maždaug 70 kilometrų nuo Šiaurės ašigalio. Savininkas po ilgų derybų sutiko lėktuvą parduoti, nes jis nebuvo pritaikytas skraidyti esant 45 laipsniams šalčio. Kai Kanadoje baigėsi žiema ir klimato sąlygos šiam lėktuvui jau leido skristi, aviakompanijos savininkas juo nuskrido 2 tūkst. kilometrų į pietus, į pirmą gyvenamą miestą. Ten jis buvo išardytas ir per kelis mėnesius jūra atplukdytas į Lietuvą praėjusį rudenį.
Į padangę su R.Paksu sekmadienį virš Prienų pakilo jo komandos narys Robertas Noreika. Nutūpęs maždaug po pusvalandžio, R.Paksas neslėpė, kad prie lėktuvo valdymo dar teks priprasti, nes jis yra gana sunkus ir inertiškas, pagamintas beveik prieš šimtą metų: „Originalius „Bellanca“ brėžinius gavome, tačiau klausimas, kur rasti S.Dariaus ir S.Girėno sukurtos „Lituanicos“ brėžinius, vis dar lieka atviras. Tikimės, kad jie vis dar saugomi Amerikoje ir juos pavyks gauti. Tada reikės lėktuvą perdaryti, kad jis taptų „Lituanica“ ir vietoj numatyto 1 tūkst. kilometrų kelio galėtų įveikti aštuonis kartus daugiau.“
Pasak G.Šiurkaus, kol kas nėra įvardyta, kas bus tas antrasis pilotas, kuris skris drauge su R.Paksu. Jis pats juo nebus, nes neatitinka keliamų kriterijų, jau nekalbant, kad tai turi būti aukščiausio lygio pilotas, turintis panašių skrydžių patirties, griežti reikalavimai yra amžiui ir net svoriui, mat skaičiuojamas kiekvienas gramas kuro. „Tačiau bent vieną kriterijų aš tikrai atitinku – esu pasiruošęs skristi“, – sako oreivis.
Kol kas neįmanoma įvardyti ir tikslios skrydžio datos, nes, kaip „Bellancos“ paieškoms pasaulyje kliudę pandemijos ribojimai, taip ir dabar, prasidėjus karui Ukrainoje, nežinomybės taip pat yra labai daug. „Darius ir Girėnas savo skrydį planavo 1928, o pakilo 1933 metais“, – primena G.Šiurkus. Vasarį vykusioje Vilniaus knygų mugėje jis pristatė savo knygą „Tai kodėl jie žuvo?“, skirtą Dariaus ir Girėno skrydžiui. Knyga parašyta prieš metus, tačiau pernai Knygų mugė buvo atšaukta dėl karantino. Pirmas knygos tiražas, pasak autoriaus, išparduotas per keturias mugės dienas, po savaitės pasirodys naujas tiražas.
Linkime eksprezidėntui …
Komentaras
Linkime eksprezidėntui -lakūnu Rolandui Paksui sveikatos iveikti toki ilga skrydis!
Skris aplink Putiną su Pax…
Komentaras
Skris aplink Putiną su Pax šik ir tapšnojo ?
visi žino, kad antrąkart į…
Komentaras
visi žino, kad antrąkart į tą pačią upę neįbrisi. Savireklaminė Pakso akcija jo nei Dariumi, nei Girėnu nepadarys. Beje, neseniai devyniolikametė belgė Zara Rutherford viena ultrlengvuoju lėktuvu apskrido pasaulį. Ką nustebins Paksas?