Projekto „Orūs namai“ įkūrėja: dosnumas kitiems – mūsų pačių kelias į laimę (1)

Suremontavus šį pastatą Krokialaukyje jame bus įrengti butai senjorams.
Suremontavus šį pastatą Krokialaukyje jame bus įrengti butai senjorams.
Šiandien pasaulyje minimas Dosnumo antradienis (ang. Giving Tuesday). Tai diena, kurios metu daugelyje šalių žmonės skatinami daryti gerus darbus ir aukoti savo laiką bei lėšas socialinėms iniciatyvoms. Šia proga socialinio projekto „Orūs namai“ įkūrėja Marija Bunkaitė pasakoja, kodėl materialinė parama yra tokia svarbi idėjų įgyvendinimo dalis ir kaip dosnumas sugrįžta atgal.

Feisbuko „patiktukais“ projektų neįgyvendinsi

„Tie, kas yra gavę paramos, kad ir 20 eurų, supranta, jog ne tik skaičiuje esmė. Vien tai, kad tave palaiko, paremia bent kažkokia suma, idėjos autoriui yra labai svarbu. Tik nepatingėjusiųjų atverti piniginės ir paremti materialiai dėka darbai juda į priekį“, – pasauliui švenčiant Dosnumo antradienį ir šios dienos minėjimui po truputį įsitvirtinant Lietuvoje sako M. Bunkaitė.

Pasak „Orūs namai“ įkūrėjos, sumanytojos ir įgyvendintojos, emocinis palaikymas taip pat yra reikšmingas, bet be finansinės ar kitos materialinės paramos nekyla sienos, neužsidengia stogai, nesusimontuoja santechnika. „Tiesa tokia, kad finansinė parama yra pagrindinis kiekvieno projekto veiklos variklis. Nors socialiniuose tinkluose uždėti „patiktukai“ ir „širdutės“ po projekto įrašu yra taip pat svarbu, darbų sėkmę lemia tai, kiek turi jiems lėšų, kiek žmonių realiai prie to prisideda“, – sako ji.

Tik geradarių paramos dėka M. Bunkaitės įkurtas senjorams skirtas socialinis projektas skaičiuoja jau penktuosius veikos metus. „Per tą laiką už rėmėjų pinigus įsigijome ir suremontavome net 140 kvadratinių metrų ploto patalpas Vilniuje. Jose įrengti keturi atskiri butai ir bendra erdvė, kurioje senjorai gali susitikti, pabendrauti. Išrinkome, mūsų manymu, jiems itin patogią vietą – butai yra pirmame aukšte, šalia Karoliniškių poliklinika, turgus, parduotuvė, troleibusų stotelės. Visi šie butai jau užimti, tuo tarpu senjorai vis skambina ir prašo priimti. Todėl nesenai įsigijome pastatą Krokialaukyje, Alytaus rajone. Jis šiuo metu remontuojamas, čia įrenginėjami 6 butai savo namų netekusiems ar nebegalintiems juose saugiai gyventi senjorams. Džiaugiuosi, kad žmonės ir įmonės mūsų veiklą remia finansiškai, internetinė baldų parduotuvė padovanojo beveik visus įrengimui reikalingus baldus, meistrai ir medžiagų pardavėjai suteikia ženklių nuolaidų“, – gerus darbus vardija ji.

Gyvenimas padiktavo veiklos kryptį

M. Bunkaitė atskleidžia, kad pasikeitė projekto idėja. „Nuo pat projekto starto jautėme didelį žiniasklaidos susidomėjimą. Aš pati nedariau jokių rinkodarinių kampanijų, to nemoku, nežinau kaip tai daroma. Kadangi projekte esu viena, tenka būti ir statybininke, ir buhaltere, ir senjorų guodėja“, – atskleidžia moteris. Tačiau viešumo dėka apie šią iniciatyvą sužinojo daug žmonių, jie patikėjo idėja ir ją rėmė. Taip apie projektą išgirdo ir senjorai – būsimieji gyventojai.

Startuojant šios idėjos esmė buvo apsikeitimas butais, kuomet senjoras išnuomoja savo turimą gal per didelį, gal per brangų išlaikyti, gal nebepatogų butą ir už tuos pinigus padengia nuomą jam pritaikytame šio projekto bute, tuo pačiu senasis būstas lieka žmogaus nuosavybe. Tačiau pats gyvenimas padiktavo naujas gaires.

„Senjorams mūsų šalyje palikti nuosavą butą ir kraustytis į naują vietą yra emociškai sunku, ką jau žinojome prieš startuodami. Verčiau jie renkasi „nebeklausančiomis“ kojomis lipti į penktą aukštą ar atsisakyti sotesnio kąsnio dėl didelių komunalinių paslaugų sąskaitų nei ieškoti laimės kitur. Tuo pačiu, tik atvėrus senjorų daugiabučio duris atsirado išties nemažai žmonių, kurie atsidūrę gatvėje ir neturėdami kur eiti tiesiog skambino man. Šie žmonės kreipėsi ne iš gero gyvenimo – vienas prarado butą įkeitęs jį bankams ir neapdairiai pasiskolinęs, kitas užrašė butą vaikams ir po to buvo tiesiog išvarytas, dar kažkas nesėkmingai investavo. Taip pas mus ir atėjo pirmieji nuomininkai, neturėję savo buto apsikeitimui, bet norėję tiesiog išsinuomoti būstą“, – sako M. Bunkaitė.

Gali kilti klausimas, kodėl būsto netekę senjorai kreipėsi į „Orius namus“, o ne išsinuomojo butą – juk nuomos skelbimų Vilniuje apstu. „Šie žmonės yra vyresnio amžiaus, jie ir taip pažeidžiami, nes nebeturi savo namų, o namai – pirmiausia emocinio saugumo jausmas, tik po to sienos ir stogas. Teoriškai jie galbūt galėtų išsinuomoti butą, bet tai jiems nesaugu, nes neaišku, ar po metų nereikės išsikraustyti. Be to, nemaža dalis butų yra nuomojami nelegaliai, todėl nebūtų galimybės pasinaudoti senjorams priklausančiomis kompensacijomis. Mes, savo ruožtu, pirmiausia siekiame nuomininkams suteikti saugumo jausmą. Pasirašome nuomos sutartis, kurias norėdamas gali nutraukti tik pats nuomininkas. Žinoma, nuomojame butus legaliai, padedame gauti būsto nuomos kompensaciją“, – atskleidžia M. Bunkaitė.

Parodytas dosnumas sugrįžta

Moteris atskleidžia, jog kasdien mato tokios iniciatyvos poreikį. „Nepaprastas jausmas matyti, kai iš gatvės tiesiog su krepšiais atėję senjorai pagyvenę pas mus atgauna orumą, savivertę, brenda iš depresijos ir užsisklendimo“, – teigia ji. Pasak moters, tokiais momentais ji jaučiasi laiminga, nes tai, ką geradariai davė šiam projektui, visuomenei sugrįžta su kaupu. O kadangi „Orių namų“ atveju parama investuojama į nekilnojamą turtą, naudą ji neš dar ilgus dešimtmečius.

Tuo pačiu moteris teigia suprantanti, kad ne visiems lengva dalintis tuo, ką turi, nes pas kai kuriuos žmones dosnumo programa paprasčiausiai „nėra instaliuota“. „Galima kalbėti su milijonieriumi, kuriam paaukotas tūkstantis nieko nereikštų, tačiau jis galbūt nematys tame prasmės. Žmogus nesuvokia, kaip uždirbtus pinigus galima kažkam tiesiog paaukoti, atiduoti tiems, kas jų neuždirbo. Tačiau tokius žmones kviečiu leistis į nuotykį ir tai išbandyti. Dosnumas grįžta pirmiausiai tam, kuris duoda. Duodami kitiems pasijaučiame laimingi. Tuo įsitikinau pati ir neabejoju, kad tuo įsitikinsite ir jūs“, – sako socialinės iniciatyvos įkūrėja.

Moters manymu, žmogaus laimė priklauso ne tik nuo turėjimo, bet galbūt netgi dar dažniau, nuo davimo kitam. „Visi žinome išpardavimų savaitgalius, kitas panašias masinio pirkimo akcijas. Todėl šiandien raginu nebijoti dalintis. Šios dienos žavesys tame, kad kiekvienas žmogus renkasi, kam aukoti, prie kokios problemos sprendimo prisidėti. Nebūtinai remkite mus, yra daugybė socialinių veiklų, kurioms reikia pagalbos. Dalinkitės ir tikrai atgausite „emocines palūkanas. Šiandien yra ta diena, kai laikas parodyti visą susikaupusį ir atidėliojamą dosnumą“, – kviečia ji.

Norintys prisidėti prie antrojo „Orių namų“ senjorų daugiabučio įkūrimo tai gali padaryti per www.orusnamai.lt arba pavedimu į VšĮ „Orūs namai“ banko sąskaitą LT853500010002515362.

 

Parengė Gediminas Dubonikas, pranešimas spaudai


 


 


 


 


 


 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

  Komentaras

  Pengadilan pada 5 Juli akan mendengar banding Federasi Sepakbola Rusia terhadap FIFA dan keputusan bersama UEFA untuk menangguhkan tim nasional dan klubnya beberapa hari setelah Rusia menyerbu Ukraina pada bulan Februari. https://nobartv.co.id/ nonton bola online , https://nobartv.co.id/piala-dunia-2022 nonton piala dunia 2022 , https://nobartv.co.id/sitemap daftar berita bola terbaru , https://live.nobartv.co.id/ live streaming bola online , https://live.nobartv.co.id/jadwal-world-cup-2022 jadwal world cup 2022 , https://live.nobartv.co.id/jadwal-bola/2022/11/All jadwal bola november 2022 Sidang CAS kedua pada 11 Juli akan mempertimbangkan banding oleh empat klub Rusia, termasuk juara nasional Zenit St. Petersburg, terhadap pengecualian dari kompetisi klub UEFA berikutnya.

  Komite eksekutif UEFA membuat keputusan terpisah pada 2 Mei di antara keputusan yang mempengaruhi lebih dari 15 kompetisi Eropa. Tim putri Rusia juga dikeluarkan dari Kejuaraan Eropa yang dimulai bulan depan di Inggris.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.