Požymiai, kada jau metas keis­ti stogą. Patarimai planuojantiems įsirengti saulės elektrinę (0)

nuotr.
Pasenęs ir neestetiškai atrodantis stogas nepuošia nei vieno namo. Dar blogiau, kai sena danga ima praleisti vandenį. Tai gali ne tik gerokai apkartinti gyvenimą, bet ir gerokai paploninti piniginę. Lašantis vanduo gali sugadinti namie esančius baldus, buitinę techniką, dėl nuolatinės drėgmės ima gesti namo konstrukcijos. Norint išvengti nereikalingų rūpesčių ir didelių finansinių nuostolių, verta pagalvoti apie stogo renovaciją. Na, o planuojantiems ant stogo įsirengti saulės elektrines – vertėtų įvertinti, ar esama stogo danga išliks sandari ateinančius 30-50 metų, bei sužinoti, į ką vertėtų atkreipti dėmesį, kad elektrinė atsipirktų greičiau, o projekto įgyvendinimas ženkliai nepabrangtų.

Priežastys, dėl ku­rių vertėtų nebelaukti

Yra keletas priežasčių, dėl ku­rių vertėtų nebelaukti ir suskubti keisti stogo dangą. Pirmoji ir mato­ma labai akivaizdžiai – prasta stogo išvaizda. Apsamanojęs, spalvą ar dekoratyvumą praradęs stogas ga­dina viso namo vaizdą, sumenkina jūsų turto vertę.

Antra priežastis – nesandarus, vandenį praleidžiantis stogas. Be­sisunkiantis vanduo gadina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir jūsų turtą. Jei lyjant stipresniam lietui pastebite bet kokį pratekėjimą, drėkstančias lubas ar sienas, tikrai nebeverta kankintis. Drėgmė gali sugadinti baldus, buitinę techni­ką. Maža to, vanduo gadina viso namo konstrukcijas, ant sienų ar lubų gali atsirasti pelėsis, kuris yra kenksmingas žmogaus sveikatai.

Trečia priežastis – per nesandarų stogą švaistoma šilumos energija. Nors plika akimi tai pamatyti nėra paprasta, yra keletas požymių, kad jūsų stogo šilumos izoliacija, difuzinė plėvelė ar sandarumą užtikrinantys sluoksniai yra pažeisti, pavyzdžiui, pakraigėse kabantys varvekliai arba aiškiai pastebimos stogo sritys, ant kurių nutirpęs sniegas. Gyvenant tokiame name išauga šildymo kaštai, be to, bloga izoliacija reiškia ir dides­nį triukšmo pralaidumą į namo vidų.

Ketvirtoji – jūsų stogo dango­je gali būti sveikatai pavojingų medžiagų. Jei vis dar gyvenate po senu asbestinio šiferio stogu, nedelsiant jį keiskite. Smulkios as­besto dalelės, tarsi mikro adatėlės, kartu su kitomis dulkėmis gali pa­tekti į namo gyventojų plaučius ir sukelti onkologinius susirgimus.

Ir penktoji priežastis – jei pla­nuojate įsigyti ir ant stogo sumon­tuoti saulės elektrinę. Paprastai saulės elektrinėms suteikiamos 30 metų ar dar ilgesnės garanti­jos, tad vertėtų pasistengti įver­tinti, ar stogas išliks sandarus visą šį laikotarpį. Elektrinės modulių išmontavimas ir pakartotinis su­montavimas pareikalautų nema­žai papildomų išlaidų už darbus, sukeltų nepatogumus, elektrinė tuo metu negeneruotų energijos. Be to, permontuojant elektrinę gali kilti pavojus pažeisti vieną ar kelis modulius. O po keleto metų surasti ir įsigyti lygiai tokių pat matmenų ir galios fotovoltinį modulį gali būti itin sudėtinga.


 

Pav. 1. Prieš montuojant saulės elektrinę patartina įvertinti, ar stogas išliks sandarus per visą elektrinės naudojimo laikotarpį, t.y. 30-50 metų. Ruukki archyvo medžiaga.
 

Nuo ko pradėti?

Jei nusprendėte keisti namo sto­gą, pirmiausiai reikėtų atkreipti dė­mesį į medinių konstrukcijų būklę. Būtina įvertinti, ar nėra vietų, kurias reiktų keisti ar sustiprinti. Neretai renovuojant stogą tuo pačiu įren­giama ir šiuolaikinius energijos stan­dartus atitinkanti šilumos izoliacija, kuri turi būti tinkamai apsaugota garo, difuzine ar antikondensacine plėvelėmis. Nesvarbu kokią dangą bepasirinktumėte, visuomet būti­na užtikrinti reikalingus oro tarpus stogo ventiliacijai. Taip pat svarbu numatyti ir apskardinimą, lietaus vandens nuvedimą. Jei yra tokių vietų, kur kyla pavojus, kad žiemą susikaupusi sniego masė galėtų užkristi ant žemiau esančių stogo šlaitų, terasų, įėjimų ar ant žemiau esančios saulės elektrinės modulių – vertėtų suplanuoti sniego užtvaras, tiltelius, stogo kopėčias ar kitus stogo saugos elementus.