Pil­vo pū­ti­mo pro­ble­ma pui­kiai pa­žįs­ta­ma kiek­vie­nam – šei­mos gy­dy­to­ja pa­ta­ria, kaip jos iš­veng­ti (1)

 Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja Ie­va Lu­ko­šė.
Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja Ie­va Lu­ko­šė.
Pil­nu­mo jaus­mas pil­ve, skaus­min­gas rai­žy­mas, dieg­liai ir lie­mens ap­im­ties pa­di­dė­ji­mas – taip pa­cien­tai daž­niau­siai api­bū­di­na var­gi­nan­tį pil­vo pū­ti­mą, pa­si­reiš­kian­tį dėl su­si­kau­pu­sio du­jų per­tek­liaus. Jų iš­si­sky­ri­mas virš­ki­na­ma­ja­me trak­te yra vi­siš­kai nor­ma­lus fi­zio­lo­gi­nis pro­ce­sas, kol ne­su­ke­lia pa­sto­vaus dis­kom­for­to jaus­mo ar daž­nai pa­si­kar­to­jan­čio skaus­mo. Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja Ie­va Lu­ko­šė sa­ko, kad šie ne­ma­lo­nūs po­jū­čiai at­si­ran­da dėl dau­gy­bės prie­žas­čių, o jei­gu jie var­gi­na nuo­la­tos, tai ga­li įspė­ti apie be­si­vys­tan­čias li­gas ir su­tri­ki­mus.

„Jei­gu pil­vo pū­ti­mas var­gi­na nuo­la­tos ar daž­nai pa­si­kar­to­ja, pir­miau­sia rei­kia pa­gal­vo­ti apie ne­tin­ka­mą mi­ty­bą ir jos įpro­čius. Ta­čiau tai taip pat ga­li bū­ti or­ga­niz­mo siun­čia­mas sig­na­las, įspė­jan­tis apie skran­džio, ka­sos ir tul­žies pūs­lės su­tri­ki­mus ar ce­lia­ki­ją – au­to­imu­ni­nę li­gą, pa­si­reiš­kian­čią gli­ti­mo (bal­ty­mo, esan­čio kvie­čiuo­se, ru­giuo­se ir mie­lė­se) ne­to­le­ra­vi­mu. Be to, pil­vo pū­ti­mas ga­li bū­ti žar­ny­no mik­ro­flo­ros pa­si­kei­ti­mo ar net jo ne­pra­ei­na­mu­mo, at­si­ran­dan­čio dėl on­ko­lo­gi­nių li­gų ar­ba su­si­for­ma­vu­sių są­au­gų po at­lik­tų ope­ra­ci­jų, pa­sek­mė“, – įspė­ja I. Lu­ko­šė.

 

Pras­ta mi­ty­ba – tik vie­na iš dau­ge­lio prie­žas­čių

Gy­dy­to­ja sa­ko, kad pil­vo pū­ti­mas ga­li var­gin­ti dėl dau­gy­bės prie­žas­čių – pie­no pro­duk­tuo­se esan­čios lak­to­zės, na­tū­ra­laus įvai­rių vai­sių cuk­raus (fruk­to­zės) ar at­ski­rų mais­to pro­duk­tų ne­to­le­ra­vi­mo, an­ti­bio­ti­kų var­to­ji­mo, nėš­tu­mo ir ant­svo­rio.

Daž­nai pil­vo pū­ti­mas ka­muo­ja tuos, ku­riems diag­no­zuo­tas dir­glio­sios žar­nos sin­dro­mas, lė­ti­nis vi­du­rių už­kie­tė­ji­mas, in­fek­ci­nės li­gos ir funk­ci­nė dis­pep­si­ja – vir­šu­ti­nės vi­du­ri­nės pil­vo da­lies skaus­mas ar dis­kom­for­tas, at­si­ra­dęs dėl su­pras­tė­ju­sio virš­ki­ni­mo.

„Jaus­da­mi stre­są ar įtam­pą val­go­me ne­re­gu­lia­riai, pas­ku­bo­mis, ne­pa­kan­ka­mai ge­rai su­kram­to­me mais­tą ar per­si­val­go­me, dėl to virš­ki­ni­mo sis­te­ma pa­ti­ria di­de­lį krū­vį, jos dar­bas tam­pa ap­sun­kin­tas, iš­si­ski­ria di­des­nis du­jų kie­kis, o ga­liau­siai ima var­gin­ti ir pil­vo pū­ti­mas. Jei­gu šis ne­ga­la­vi­mas daž­niau var­gi­na va­ka­re, la­bai ti­kė­ti­na, jog tai „sun­kaus“ vė­ly­vo mais­to ir spren­di­mo po jo pri­gul­ti pa­sek­mė. Be to, pil­vo pū­ti­mas ga­li at­si­ras­ti ir ta­da, kai su­si­jau­di­nę kal­bė­da­mi nu­ry­ja­me per daug oro ir jo per­tek­lius su­si­kau­pia pil­ve“, – sa­ko I. Lu­ko­šė.

 

Pa­ti­ria vi­si: nuo kū­di­kio iki sen­jo­ro

Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja ak­cen­tuo­ja, kad su pil­vo pū­ti­mo pro­ble­ma ten­ka su­si­dur­ti vi­sų am­žiaus gru­pių žmo­nėms. Vie­na daž­niau­sių šio ne­ga­la­vi­mo prie­žas­čių anks­ty­vo­je kū­di­kys­tė­je yra oras, pa­ten­kan­tis į virš­ki­ni­mo sis­te­mą val­gio me­tu, pa­vyz­džiui, kai ne­tin­ka­mai ap­žio­ja­mas krū­ties spe­ne­lis.

Įta­kos pil­vo pū­ti­mui at­si­ras­ti taip pat tu­ri ne­pa­kan­ka­mai iš­si­vys­čiu­si kū­di­kio virš­ki­ni­mo fer­men­tų funk­ci­ja, van­gi skran­džio mo­to­ri­ka ir mais­tas, ku­rį val­go žin­dan­čio­ji. Jei­gu jos ra­cio­ne gau­su pie­no pro­duk­tų, pu­pe­lių, ko­pūs­tų, svo­gū­nų, ba­na­nų, obuo­lių, bul­vių, ašt­raus mais­to ir ki­tų pro­duk­tų, ska­ti­nan­čių gau­ses­nį du­jų iš­si­sky­ri­mą, ti­kė­ti­na, kad kū­di­kio virš­ki­ni­mo sis­te­ma į tai su­re­a­guos.

„Vė­les­niais kū­di­kys­tės mė­ne­siais du­jų kau­pi­mą­si ga­li lem­ti per daž­nas mai­ti­ni­mas, per­mai­ti­ni­mas, am­žiaus ne­ati­tin­kan­ti mi­ty­ba. Vy­res­nio am­žiaus vai­kams pil­vo pū­ti­mą ga­li su­kel­ti žar­ny­no mik­ro­flo­ros pu­siau­svy­ros su­tri­ki­mas, daž­nai pa­si­reiš­kian­tis po an­ti­bio­ti­kų var­to­ji­mo. Be to, pa­ste­bi­ma, kad vai­kus, ku­rie na­muo­se ar mo­kyk­lo­je pa­ti­ria stre­są, taip pat daž­nai ka­muo­ja ner­vi­nis pil­vo pū­ti­mas ir skaus­mas“, – įspė­ja I. Lu­ko­šė.

Šei­mos gy­dy­to­ja sa­ko, kad su­au­gu­sių­jų ir sen­jo­rų virš­ki­na­ma­sis trak­tas ga­li ga­min­ti ma­žiau lak­ta­zės ir ki­tų fer­men­tų, bū­ti­nų mais­tui ap­do­ro­ti, o kai jų pri­trūks­ta, mais­to me­džia­gos ne­pa­kan­ka­mai su­skai­do­mos, dėl to yra fer­men­tuo­ja­mos žar­ny­no mik­ro­or­ga­niz­mų iki CO2 ir ki­tų du­jų. Su­lau­kus vy­res­nio am­žiaus, at­si­ran­da ir skran­džio rūgš­ties sek­re­ci­jos po­ky­čių, daž­niau­siai – su­ma­žė­ji­mas. Skran­džio rūgš­tis ne tik ak­ty­vi­na fer­men­tą pep­si­ną, bū­ti­ną bal­ty­mams virš­kin­ti, ska­ti­na mais­to ju­dė­ji­mą iš skran­džio į dvy­li­ka­pirš­tę žar­ną, bet sti­mu­liuo­ja tul­žies bei ka­sos fer­men­tų iš­si­sky­ri­mą, taip pa­lai­ky­da­ma vi­ta­mi­nų, mi­ne­ra­lų ir mik­ro­ele­men­tų įsi­sa­vi­ni­mą. Šie pro­ce­sai su­trin­ka, kai su­ma­žė­ja skran­džio rūgš­ties kie­kis, o ta­da ja­me mais­tas ne­pa­kan­ka­mai su­skai­do­mas, to­dėl ten­ka „įsi­jung­ti“ žar­ny­ne gy­ve­nan­tiems mik­ro­or­ga­niz­mams. Dėl šios prie­žas­ties pra­si­de­da puvi­mo pro­ce­sai, iš­ski­ria di­des­nis du­jų kie­kis ir ima var­gin­ti pil­vo pū­ti­mas.

„Žar­ny­no ju­de­sių sti­mu­lia­ci­jai yra ypač rei­ka­lin­gas fi­zi­nis ak­ty­vu­mas, ta­čiau su am­žiu­mi jis ma­žė­ja, dėl to sil­pnė­ja ir mo­to­ri­nė virš­ki­na­mo­jo trak­to funk­ci­ja. Mais­tas ja­me už­si­lai­ko il­giau, virš­ki­ni­mas su­lė­tė­ja ir su­pras­tė­ja du­jų pa­si­ša­li­ni­mas, dėl to su­si­kau­pia jų per­tek­lius ir ima pūs­ti pil­vą“, – aiš­ki­na šei­mos gy­dy­to­ja I. Lu­ko­šė.

 

Yra bū­dų, ku­riais ga­li­te sau pa­dė­ti

Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ dir­ban­ti I. Lu­ko­šė sa­ko, kad no­rint su­ma­žin­ti pil­vo pū­ti­mo ke­lia­mą dis­kom­for­tą ar skaus­mą, ga­li­ma var­to­ti žar­ny­no sie­ne­lių ju­de­sius ska­ti­nan­čių pre­pa­ra­tų, ku­rių su­dė­ty­je yra kmy­nų, pan­ko­lių, kra­pų ir pi­pir­mė­čių. Ga­li pa­dė­ti ak­ty­vuo­ta an­glis, pro­bio­ti­kai ir me­di­ka­men­tai, ku­rių su­dė­ty­je yra si­me­ti­ko­no – ak­ty­vio­sios me­džia­gos, kei­čian­čios du­jų bur­bu­liu­kų pa­vir­šiaus įtam­pą ir pri­ver­čian­čios juos su­bliūkš­ti.

„Virš­ki­na­mo­jo trak­to funk­ci­ją pa­ge­rin­ti ga­li­ma ir ki­tais bū­dais: pa­val­gę pa­sė­dė­ki­te ar iš­ei­ki­te pa­si­vaikš­čio­ti, o ne pri­gul­ki­te, bei iš­ger­ki­te per die­ną tiek van­dens, kiek rei­kia jū­sų kū­no svo­rio žmo­gui – re­ko­men­duo­ja­ma nor­ma: 30 ml/1 kg. Taip pat rei­kė­tų at­si­sa­ky­ti mi­ty­bos prieš mie­gą ar nak­ties me­tu ir tų pro­duk­tų, ku­rie ska­ti­na pil­vo pūti­mą. Tai pa­da­ry­ti pa­dės mais­to die­no­raš­tis, ku­ria­me ga­li­ma pa­si­žy­mė­ti, po ku­rių pro­duk­tų du­jų kau­pi­ma­sis var­gi­na in­ten­sy­viau­siai“, – pa­ta­ria gy­dy­to­ja.

 

Ka­da kreip­tis į gy­dy­to­ją?

Jei­gu po šių po­ky­čių sa­vi­jau­ta ne­ge­rė­ja, pil­vo pū­ti­mas var­gi­na nuo­la­tos ar trun­ka ke­lias sa­vai­tes, bū­ti­na kreip­tis į gy­dy­to­ją ir aiš­kin­tis prie­žas­tį, su­ke­lian­čią šį ne­ga­la­vi­mą. Ieš­ko­ti pa­gal­bos ne­del­siant rei­kia ir ta­da, kai at­si­ran­da pa­pil­do­mų simp­to­mų – pil­vo skaus­mas ar jo rau­me­nų įsi­tem­pi­mas, svo­rio kri­ti­mas, krau­jas iš­ma­to­se, jų kon­sis­ten­ci­jos ir spal­vos po­ky­čiai. Taip pat re­tas tuš­ti­ni­ma­sis, už­kie­tė­ję vi­du­riai, karš­čia­vi­mas, vi­du­ria­vi­mas, py­ki­ni­mas ir vė­mi­mas.

„Vi­zi­to me­tu gy­dy­to­jas at­liks nuo­dug­nią anam­ne­zę – iš­si­aiš­kins nu­si­skun­di­mus ir ly­din­čius simp­to­mus bei pa­skirs rei­kia­mus ty­ri­mus, pa­vyz­džiui, krau­jo, iš­ma­tų, nu­kreips pil­vo or­ga­nų echos­ko­pi­jai, gast­ro­duo­de­nos­ko­pi­jai, ko­lo­nos­ko­pi­jai ar gast­ro­en­te­ro­lo­go kon­sul­ta­ci­jai. Įver­ti­nęs jų re­zul­ta­tus, nu­sta­tęs tiks­lią prie­žas­tį ir pro­ble­mos sun­ku­mą, gy­dy­to­jas pa­skirs tin­ka­mą me­di­ka­men­ti­nį ar ki­to­kio po­bū­džio gy­dy­mą. La­bai svar­bu su­vok­ti, kad gy­dy­mo sėk­mei įta­kos tu­ri ne tik pa­skir­tas gy­dy­mas, bet ir pa­cien­to pa­stan­gos keis­ti mi­ty­bos įpro­čius ir di­din­ti fi­zi­nį ak­ty­vu­mą“, – sa­ko Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja.

 

Pre­ven­ci­ja ga­li už­kirs­ti ke­lią pro­ble­mai

No­rint iš­veng­ti pil­vo pū­ti­mo pro­ble­mos, rei­kia re­gu­lia­riai mankš­tin­tis, ger­ti pa­kan­ka­mai van­dens ir val­gy­ti ma­žes­nė­mis por­ci­jo­mis kas 2,5–3 va­lan­das, da­ry­ti tai at­si­sė­dus, ne­sku­bant, ge­rai su­kram­ty­ti mais­tą ir ne­kal­bė­ti, kad į virš­ki­ni­mo sis­te­mą ne­pa­tek­tų daug oro. Taip pat pa­ta­ria­ma veng­ti rie­baus mais­to, kram­to­mo­sios gu­mos, ga­zuo­tų gė­ri­mų ir gau­saus cuk­raus var­to­ji­mo bei rink­tis lie­są mė­są, val­gy­ti troš­ki­nius ar sriu­bas, nes toks mais­tas leng­viau virš­ki­na­mas ir ne­ska­ti­na pil­vo pū­ti­mo.

„Vai­sius val­gy­ki­te ne de­ser­tui, o kaip at­ski­rą pa­tie­ka­lą ir tai da­ry­ki­te li­kus bent pus­va­lan­džiui iki pus­ry­čių ir pie­tų ar pra­ėjus ke­lioms va­lan­doms po jų“, – pri­du­ria Aly­taus „Me­di­CA kli­ni­ka“ šei­mos gy­dy­to­ja Ie­va Lu­ko­šė.

 

Kli­ni­ko­je – ne­mo­ka­mos pa­slau­gos

Aly­tu­je, Jau­ni­mo g. 22, įsi­kū­ru­si „Me­di­CA kli­ni­ka“ vi­siems pri­si­ra­šiu­siems prie kli­ni­kos pa­cien­tams, ap­draus­tiems pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu (PSD), tei­kia ne­mo­ka­mas pir­mi­nes as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gas. Šios pa­slau­gos kom­pen­suo­ja­mos iš PSD fon­do.

Kli­ni­ko­je dir­ba aukš­čiau­sios kva­li­fi­ka­ci­jos spe­cia­lis­tai: šei­mos gy­dy­to­jos, vai­kų li­gų gy­dy­to­ja, aku­še­rės-gi­ne­ko­lo­gės, vi­daus li­gų gy­dy­to­jos, echos­ko­puo­to­jas, kar­dio­lo­gė, neu­ro­lo­gė, or­to­pe­das trau­ma­to­lo­gas, tei­kia­mos odon­to­lo­gų pa­slau­gos, ga­li­ma pa­si­skie­py­ti nuo gri­po, er­ki­nio en­ce­fa­li­to, vė­ja­rau­pių, me­nin­go­ko­ko ir pneu­mo­ko­ko in­fek­ci­jų ar ki­tais rei­ka­lin­gais skie­pais.

„Me­di­CA kli­ni­ka“ dir­ban­tys me­di­kai yra su­kau­pę dau­gy­bę me­tų pa­tir­ties ir ži­no, kaip su kiek­vie­nu – tiek jau­nu, tiek vy­res­nio am­žiaus pa­cien­tu už­megz­ti tvir­tą, pa­si­ti­kė­ji­mu pa­grįs­tą tar­pu­sa­vio ry­šį. En­tu­zias­tin­gi ir sa­vo dar­bą my­lin­tys me­di­ci­nos pro­fe­sio­na­lai yra pa­si­ruo­šę iš­klau­sy­ti kiek­vie­ną pa­cien­tą, pa­aiš­kin­ti ki­lu­sių ne­ga­la­vi­mų prie­žas­tis bei su­teik­ti in­di­vi­du­a­liai pri­tai­ky­tą ir rei­ka­lin­gą gy­dy­mą.

 

„Me­di­CA kli­ni­ka“, Jau­ni­mo g. 22, Aly­tus, tel. (8 315) 25 688.

 

 

Užs. Nr. 022

medica klinika

 

 

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.