Neišbandytų raštų ir būdų velykinė kūrybos meditacija (0)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Zitos Stankevičienės nuotr. Slavinskų namuose margučių jau sukrautos kaugės.
Slavinskai
Kur gyvena kūrybinga alytiškių Agrinos ir Česlovo Slavinskų šeima, žinant namo numerį, laiptinę ir butą lengvai surasi iš šventinių puošmenų. Jie ne tik savo namus kiekvienai svarbesnei šventei išpuošia, bet ir liftą, laiptinės aikštelę, buto duris. „Ilgai sėdėti prie vaišių stalo nemėgstame, bet erdves visuomet šventėms papuošiame, ir kasmet vis kitaip“, – sako Agrina, begale būdų dekoruojanti ir marginanti kiaušinius. Jos turimoje kolekcijoje keletas šimtų margučių. Akys raibsta nuo jų spalvų ir raštų.

Išbandžiusi iki 15 kiaušinių marginimo būdų

Agrina rodo gausią margučių kolekciją. Teigia, kad tai ne tik jos kūryba, nemažai šių meno kūrinėlių dovanota pomėgio draugų ar su jais išsikeista, atvežta vaikų, bičiulių. Moteris mąsto taip: jei nerinksi, neturėsi užuominų, kaip anksčiau buvo marginama.

Paklausta, kiek marginimo būdų ji jau yra išbandžiusi, atitaria, kad tikrai iki 15 bus išmėginusi.

„Su karoliukais draugauja vyras, iš jų daro paveikslus. Aš jais šiemet pabandžiau dekoruoti kiaušinius. Tai nėra labai sudėtinga, nors tie deimančiukai ir labai smulkūs. Bet turint specialų prietaisą ir kantrybės, pavyko ir šiuo būdu kiaušinius papuošti“, – geros nuotaikos nestokoja pašnekovė.

Jauna išmokusi skutinėti dažytus kiaušinius, ji ilgus metus šio būdo ir laikėsi. Mena, kai kaime tėvai privirdavo puodą kiaušinių svogūnų lukštuose, jai ilgai prie jų pasėdėti tekdavo. Juk kiekvienas giminaitis, bičiulis, kaimynas tokia proga norėjo gauti gražų kiaušinuką.

Po studijų pradėjusi dirbti medvilnės kombinato cheminėje laboratorijoje, artėjant Velykoms, kai reikėdavo margučių įvairioms parodoms, vedėjos buvo prašoma kuo daugiau jų išskutinėti. Kelias dienas jai neskirdavo kitų užduočių, tik skutinėti.

Agrina puikiai piešia, tad ir skutinėjo išskirtinai gražiai: gimdavo kačiukai, zuikučiai, paukščiukai, ežiukai, saulutės, gandrai, geniai. Vis gamtos paveiksliukai, nes moteris teigia ją labai mėgstanti. Ypač gražiai atrodo margučiai, kurių natūralus lukštas – baltas, o nudažytas tamsiais dažais ir lygiai.

Margučiai keliaus į parodą

Nėra lengva atrasti idealios formos kiaušinių: vieni jų būna trumpesni, kiti ilgesni, storesni ar šiek tiek kreivi, trapaus lukšto. Pašnekovės teigimu, ne tai svarbiausia, jei lukštas lygus. Kartais jis turi spuogučių, kuriuos užkabinus visas darbas neretai nueina perniek. Ir apmaudžiausia, kad dažniausia taip įvyksta darant paskutinius brūkšnelius.

Šiandien darbščioji moteris jau neskutinėja margučių, nors skutinėjant ir įdedama daugiausia širdies; senąją lietuvišką techniką ji paliko. Margintojos fantazija ir darbštumas, naujo troškimas leidžia išbandyti įvairias marginimo technikas – dekupažo paveiksliukais, vašku, kitomis augalinėmis priemonėmis, vėlimu iš vilnos.

Kiekvienais metais vis kitas būdas, taip ir kraunasi kaugės margučių. Tarsi meditacija ta kūryba. Ir vis dar ieško neišbandytų raštų ir būdų. Prieš Velykas išsikelia juos visus, apžiūri, pasigėri, papuošia kiekvieną erdvę. Po švenčių visa, kas susiję su Velykomis, vėl sukraunama ir paslepiama.

Tik šiemet teks tai atlikti vėliau. Atvelykiui ji prašoma surengti margučių parodėlę pensininkų draugijos „Bočiai“ erdvėje.

Šeimos Velykų stalui meniškos prigimties Agrina kiaušinius dažo natūraliomis medžiagomis – ciberžole, svogūnų lukštais. Labai gražiai kiaušinius nudažo išdžiovintos graikinio riešuto luobelės. Margučius paprastai įkomponuoja į Velykų stalo puokštę, juk tai pagrindiniai šventės atributai. Kažko išskirtinio šioms šventėms negamina. Bent sako, kad švenčia kaip ir visi.

Moteris pasakoja, kad rankų darbams gabus anūkas Augustas. Ką gali žinoti, gal netrukus jis žavės kitus savo kūryba.

Slavinskai lanko žmonių su stuburo pažeidimais Alytaus skyriaus, kuriam vadovauja Gema Šakinienė, organizuojamą veiklą, labai daug gerų dalykų, jų pastebėjimu, ten išmokstama. Vyras džiaugiasi išmokęs pinti iš vytelių, dabar laisvą laiką leidžia prie deimantinių mozaikų, taip vadinami iš karoliukų sukurti paveikslai.
 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.